PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja czy opłaca sie???



Darvex1988
23-03-2013, 20:13
Witam;)Zastanawiam się poważnie nad wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Dom jest na etapie zakładania instalacjii. Wstawione, okna nowoczesne , dobre ocieplenie., ogrzewanie na gaz podłogowe oraz kominek czy wentylacja obniży koszty ciepła w domu???Chciałabym wiedzieć tak naprawdę do czego wybieracie wentylację czym ona głównie ma służyć? czy jest ona niezbędna w domu???Bardzo proszę o szczere rady dziękuje;)

gentoonx
23-03-2013, 21:09
kilka tysięcy PLN za powietrze - nie opłaca się, taniej wiertło i w tych nowoczesnych oknach dziur narobić.

Skoro masz takie podejście to po co budowałeś? Skoro się poważnie zastanawiasz tzn że prawdopodobnie tobie jednemu jest nie potrzebna.

A czy obniży koszty grzania domu? pewnie tak, raczej na pewno, ale nie licz że 3-4 krotnie.

adam_mk
23-03-2013, 21:25
Nie mam dobrych wieści dla Ciebie...

Tak! Ma sens!
Tak ! Opłaca się!
Ale...
Dom dla takich rozwiązań to sobie trzeba zbudować!
Ty tego nie zrobiłeś...
TERAZ zastanawiasz się nad tym jednym z najważniejszych problemów dla trwania domu...
Spychacz wpuścisz i raz Jeszcze zbudujesz DOBRZE ten dom?
Czy zrobisz poważną jego przebudowę?
Co z kominami wentylacji grawitacyjnej, które tam pewnie już są, a byłyby zbędne przy mechanicznej?
PO CO Ci te szczelne okna, które za chwilę wiertarką i w pospiechu na nieszczelne SAM przerobisz?
Chyba, że budując dom uwzględniałeś, ze chcesz mieć też... pieczarkarnię...
Sprzedasz to, co zbudowałeś i raz jeszcze ale DOBRZE to zrobisz?

Czy TOBIE się opłaci i czy dla CIEBIE ma to sens może odpowiedzieć tylko rachunek ekonomiczny.

Adam M.

Crisiano
23-03-2013, 21:35
Co niektórym przydało by się świeże powietrze...

Chciałabym wiedzieć tak naprawdę do czego wybieracie wentylację czym ona głównie ma służyć?

Po prostu po to by w domu działała wentylacja. Ma ona tą przewagę nad wentylacja naturalną, że działa niezależnie od pory roku. Ma to duże znaczenie w nowych, szczelnych i dobrze ocieplonych domach.
Dzięki wentylacji mechanicznej mamy świeże powietrze w domu oraz niższą wilgotność co zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów.

Rekuperacja dodatkowo zapewnia odzysk ciepła a więc mniejsze straty w ogrzewaniu. Jest to ważne gdyż sprawna wentylacja wymienia znacznie więcej powietrza więc przy braku rekuperacji straty były by bardzo duże.

Gdy wentylację mechaniczną uwzględni się na etapie budowy wówczas jej koszt nie jest tak wielki: rezygnuje się z kominków wentylacyjnych, komina, nawiewników itp.

Działanie wentylacji mechanicznej wiąże się poborem prądu oraz wymianą filtrów.

Zakładanie wentylacji mechanicznej dla zaoszczędzenie na ogrzewaniu ... uważam za zbyt optymistyczną wizją.

Po w miarę dokładnym zapoznaniu się z zaletami i wadami wentylacji mechanicznej z rekuperatorem zadecydowałem, że będę ją mieć u siebie w domu. Jednak nie liczę że mi się ona zwróci, nawet po 20 latach.

מרכבה
23-03-2013, 21:36
Dlatego kostka z lat 70 ma większy potencjał.
Bo jest surowa, a tu jest po mszy ...
I to jest prawdziwa tragedia budujących "tradycyjnie"

Co z kominami wentylacji grawitacyjnej, które tam pewnie już są, a byłyby zbędne przy mechanicznej?
178728
Jedna z pierwszych operacji przy zmianie dachu. komin ciach ...
Jako wstęp do termomodernizacji do standardu pasywnego ... sprawa się pociągnie ale będzie pierwszy dom w Polsce tak zmodernizowany ...
Ale jest goły ...
A nie jakieś super okna itp ... to ma potencjał ...
Wentylację zrób prostą jak drug jedna rura fi 250 na wskroś obudować i
z dwóch miejsc brać powietrze i na dwa nawiewać .
Za pokutę zrób sobie rekuperator sam :)

co zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów. i ja odpuszczam ci grzech nie wiedzy ...
idź w pokoju.
Grzyb tworzą się na zimnych powierzchniach...
Jak każdy element domu będzie miał w środku temperaturę powietrza
powiedzmy 19,5 st powietrze 20 to dopiero 95% wilgotności robi grzybnie ...

Trociu
25-03-2013, 12:53
Dzięki wentylacji mechanicznej mamy świeże powietrze w domu oraz niższą wilgotność co zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybówKurcze - mam grawitacyjną i jak nie nawilżam, to mi wilgotność spada do 10% (poniżej skali już nie mam). To jaką bym miał przy mechanicznej?

adam_mk
25-03-2013, 13:55
Większą?
Bez nawilżania?

Adam M.

kamyk68
25-03-2013, 14:48
Szczególnie Ci się opłaci jak będziesz miał sąsiadów palących "śmieciuchami";)

Crisiano
25-03-2013, 18:07
i ja odpuszczam ci grzech nie wiedzy ...
idź w pokoju.
Grzyb tworzą się na zimnych powierzchniach...
Jak każdy element domu będzie miał w środku temperaturę powietrza
powiedzmy 19,5 st powietrze 20 to dopiero 95% wilgotności robi grzybnie ...


Warunki rozwoju grzybów i pleśni
Ponieważ grzyby pleśniowe i domowe mają bardzo niskie wymagania pokarmowe i ogromne możliwości przystosowawcze, mogą się rozwijać praktycznie na każdym podłożu (drewno, papier, tkaniny, beton, tynk, tworzywa sztuczne). Dla rozwoju potrzebują wilgotności powyżej 60%, temperatury 20-35oC
i odczynu podłoża poniżej 7pH (środowisko zakwaszone).

http://regiodom.pl/portal/budowa/sciany-i-stropy/plesnie-i-grzyby-w-domach-zagrozenia-i-przyczyny-pojawienia-sie

nydar
25-03-2013, 18:26
Co w dobrze eksploatowanym domu jest nie do osiągnięcia