PDA

Zobacz pełną wersję : Ulga budowlana, czy lepiej śpieszyć się z pozwolenie na budowę ?



mgorski1980
26-03-2013, 11:28
To mój pierwszy post na tym forum dlatego na początku chciałbym powitać wszystkich bardzo serdecznie.
Zwracam się do szanownych forumowiczów z prośbą o pomoc w podjęciu właściwej decyzji. Razem z żoną zamierzamy rozpocząć budowę naszego wymarzonego domu. Pierwotnie planowaliśmy rozpoczęcie budowy najwcześniej w połowie 2014, a raczej dopiero w 2015 roku. Chcemy zgromadzić jak największą kwotę pieniędzy, żeby kredyt, który i tak będziemy musieli wziąć był jak najniższy. Mamy już zakupioną działkę.
Pytanie dotyczy wykorzystania ulgi budowlanej, która prawdopodobnie zostanie zlikwidowana z końcem tego roku. Czy warto już teraz starać się o pozwolenie na budowę, żeby jeszcze w tym roku zgłosić do urzędu pierwszy wniosek VZM-1 za jakieś drobne zakupy "przedbudowlane". Z tego co rozumiem, jeśli dokonam jakiś zakupów na poczet przyszłej budowy domu (np. drzwi wejściowe itp.) to przez kolejne 4 lata będę mógł odliczać część VAT-u od materiałów, które zostaną zakupione już podczas rzeczywistej budowy. Mam rację, czy jestem w błędzie ?
Co z dokumentacją, która zostanie dołączona do wniosku o pozwolenie na budowę, czy trzeba będzie ją aktualizować, czyli ponosić dodatkowe koszty?

Pozdrawiam,
Marcin

firewall
26-03-2013, 11:38
ulga będzie przysługiwać tylko w 2013 roku.

mgorski1980
26-03-2013, 11:44
Czyli tylko za zakupy wykonane do końca 2013, tak ? To już jest pewne, czy jest szansa, że jeszcze coś się zmieni ?
Gdzieś czytałem, że w projekt zmian zakłada kontynuację systemu zwrotu do końca 2013 r., natomiast po tej dacie nastąpi jego zamknięcie z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych, czyli osoby, które poniosły wydatki umożliwiające uzyskanie zwrotu, otrzymałyby go z zastosowaniem dotychczasowych zasad, czyli z 5 letnim okresem odzyskania części VAT-u.

firewall
26-03-2013, 12:01
Pan minister pewnie by uwalił to już teraz, w trakcie 2013, ale ustawa nie pozwala.

mgorski1980
26-03-2013, 13:41
Może źle szukałem, albo po prostu nie posiadam wystarczającej wiedzy, ale np. tutaj http://www.odzyskajvat.pl/aktualnosci.php i w kilku innych miejscach w Internecie jest napisane, że osoby, które złożą pierwszy wniosek VZM-1 do końca 2013, będą mogły składać kolejne wnioski przez 5 kolejnych lat i do wysokości limitu odzyskać część podatku VAT. Więc sam już nie wiem jak to jest na prawdę :( Może jeszcze, ktoś się wypowiedzieć na ten temat ?

A co z tą dokumentacją dołączoną do wniosku o pozwolenie na budowę ? Jeżeli np. otrzymam pozwolenie na budowę w październiku tego roku, to czy przystępując do budowy w drugiej połowie 2014 roku lub na początku 2015 muszę zaktualizować którykolwiek z dokumentów? Pozwolenie na budowę jest ważne przez okres 3 lat, czy są jakieś dodatkowe warunki ?

robert skitek
27-03-2013, 22:15
Tak było. Ale ten rok jest ostatni na odliczenie części VAT-u. Czyli jedyne co możesz zrobić to kupić w tym roku materiały, od których chcesz odliczyć VAT. Pozwolenie na budowę tez musisz mieć jeszcze w tym roku.
Pozwolenie na budowę wygasa jeśli przez 3 lata nie rozpoczniesz budowy lub przerwa w budowie tyle będzie trwała, ale to nie znaczy, że musisz zakończyć budowę w 3 lata.

mgorski1980
29-03-2013, 07:37
Dziękuję za informację. A może ktoś podać podstawę prawną, projekt ustawy lub jakiegoś linka do artykułu/projektu potwierdzającego informacje o możliwości odliczenia części VATu tylko z produktów zakupionych do końca 2013 roku ?

emilch
30-03-2013, 07:55
Również chciałbym zobaczyć podstawę prawną. Wszystkie artykuły które znalazłem w Internecie wskazują, że po rozpoczęciu budowy w 2013 będzie można odliczać vat jeszcze przez 5 lat.

deshi
03-04-2013, 12:04
Taki zapis jest w projekcie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych
(art. 21
1.
Traci moc ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych
wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.
2.
Osoby ubiegające się o zwrot wydatków, o których mowa w ustawie wskazanej w ust. 1,mogą składać na
dotychczasowych zasadach w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wnioski o zwrot
poniesionych wydatków , jeżeli faktury dokumentujące poniesienie tych wydatków zostały
wystawione przed wejściem w życie niniejszej ustawy. )

Luki007
04-04-2013, 15:13
To co pisze dashi dotyczy nowego programu Mieszkanie dla młodych tj. dotacji do zakupu nowych mieszkań. Natomiast jak się ma sprawa z osobami budującymi dom też chciałbym dokładnie wiedzieć ;) Jeżeli ktoś wie jakie są podstawy prawne lub pokieruje do właściwej ustawy będę wdzięczny.

naan5
05-04-2013, 08:58
ale ta ustawa właśnie kończy ustawę o VZM. Nawet jest określona data ponoszenia wydatków na 31.12.2013r. Czyli faktur po 01.01.2014 w VZM nie odliczysz.

Rozdział 5
Przepisy przejściowe i końcowe
Art. 21.
1. Osoba fizyczna, która przed dniem 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup
materiałów budowlanych, o których mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r.
o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem
mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468, z późn. zm.6), ma prawo ubiegać się po dniu
31 grudnia 2013 r. o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych
zasadach, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Wniosek o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych
i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:
1) od dnia 1 maja 2004 do dnia 31 grudnia 2005 r. – składa się na nie później niż
do dnia 31 grudnia 2014 r.;
2) od dnia 1 stycznia 2006 do dnia 31 grudnia 2007 r. – składa się na nie później niż do
dnia 31 grudnia 2015 r.;
3) od dnia 1 stycznia 2008 do dnia 31 grudnia 2009 r. – składa się na nie później niż do
dnia 31 grudnia 2016 r.;
4) od dnia 1 stycznia 2010 do dnia 31 grudnia 2011 r. – składa się na nie później niż do
dnia 31 grudnia 2017 r.;
5) od dnia 1 stycznia 2012 do dnia 31 grudnia 2013 r. – składa się na nie później niż do
dnia 31 grudnia 2018 r.

3. W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w ust. 2, składany jest po raz pierwszy po
dniu 31 grudnia 2013 r. limity kwoty zwrotu obliczone zostały zgodnie z zasadami
określonymi w art. 3 ust. 5 i 6 ustawy wymienionej w ust. 1, dotyczą okresów liczonych
od daty złożenia tego wniosku do dnia 31 grudnia 2018 r.
4. Do spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2014 r. stosuje się
dotychczasowe zasady.

Art. 22.
Traci moc ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych
wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468
z późn. zm.7).

Luki007
05-04-2013, 09:17
Z przykrością stwierdzam, że masz rację kolego :bash:

homecactus
05-04-2013, 10:58
Jedyna rada to zacząć budowę jeszcze w 2013, zrobić to na co starczy pieniędzy (dobrze gdyby to był np. stan surowy otwarty co najmniej pokryty deskowaniem i papą, a jeszcze lepiej dachówką. Można też na koniec roku, jeżeli budynek uda się zamknąć kupić jakieś materiały na poczet prac na kolejny rok (np kable i hydraulikę na instalacje, materiały na elewację czy izolacje poddasza, itd). Niektórych materiałów i grubych, finansożernych prac i tak się nie odlicza - bo faktury czy umowy są zwykle na wykonawstwo z materiałem, czyli na 8%: np: okna, drzwi, brama garażowa, tynki, posadzki.

Powiem tak:
za stan surowy otwarty z dachem z blachodachówki odliczyłem około 9tys zł VAT
za doprowadzenie do stanu deweloperskiego + wykończone łazienki, robię rozliczenie właśnie teraz i wyjdzie też około 8-9tys

Tak więc gra jest warta świeczki, bo zaoszczędzenie tyle pieniędzy z pensji nie dzieję się ot tak:-)

Jeżeli masz jakąś super zaprzyjaźnioną hurtownię, z którą darzycie się wzajemnym zaufaniem, to myślę, że jest również realna możliwość "zakupu" towaru w 2013 bez jego odbierania: hurtownia wystawia ci FV w 2013 na całą kwotę zakupu, ty płacisz jej jedynie zaliczkę w wysokości podatku VAT, który hurtownia musi od razu odprowadzić, a towar odbierasz i dopłacasz resztę kasy w momencie, jak zabierasz się do roboty.

mgorski1980
07-04-2013, 10:48
Wielkie dzięki za wszystkie informacje. Pazerność naszego państwa nie zna granic, nic nowego. Niestety nie dam rady w tym roku rozpocząć budowy domu. Chciałbym tylko uzyskać pozwolenie i rozpoczać gromadzenie materiałów na budowę. Posiadam pewną, raczej niewielką przestrzeń "magazynową" (kilkadziesiąt metrów kwadratowych). Doradźcie proszę jakie materiały najbardziej opłacałoby się zakupić na poczet budowy domu, żeby kwota odliczenia części VATu była jak największa, a zajmowana przez materiały przestrzeń jak najmniejsza.

emilch
07-04-2013, 17:00
A ma znaczenie to, że pozwolenie budowlane mam od 2012?
Będę zaczynał dopiero w 2013 i nie zgłaszałem jeszcze przystąpienia do rozpoczęcia prac budowlanych?

homecactus
08-04-2013, 14:59
(...)Doradźcie proszę jakie materiały najbardziej opłacałoby się zakupić na poczet budowy domu, żeby kwota odliczenia części VATu była jak największa, a zajmowana przez materiały przestrzeń jak najmniejsza.

Materiały na instalacje elektryczną (kable + rozdzielnia), materiały na hydraulikę. - mało zajmują, tylko że często fachowcy biorą od punktu, często razem z materiałem.

mgorski1980
09-04-2013, 13:12
Instalacje wewnętrzne w miarę możliwości będę robił sam i z pomocą rodziny i przyjaciół, w takim przypadku zgromadzenie materiałów instalacyjnych powinno być dla mnie opłacalne. Co jeszcze oprócz kabli i hydrauliki ? Myślałem o oknach połaciowych (też zajmują stosunkowo niewiele miejsca, ale ich montaż wykona firma zewnętrzna, więc pewnie będzie VAT jak za usługi.

autorus
09-04-2013, 14:00
jest wątek o VAT na forum, jest to ostatni rok do nabycia praw do tej ulgi która trwa 5 lat.

ary_zet
09-04-2013, 15:51
Jedyna rada to zacząć budowę jeszcze w 2013, zrobić to na co starczy pieniędzy (dobrze gdyby to był np. stan surowy otwarty co najmniej pokryty deskowaniem i papą, a jeszcze lepiej dachówką. Można też na koniec roku, jeżeli budynek uda się zamknąć kupić jakieś materiały na poczet prac na kolejny rok (np kable i hydraulikę na instalacje, materiały na elewację czy izolacje poddasza, itd). Niektórych materiałów i grubych, finansożernych prac i tak się nie odlicza - bo faktury czy umowy są zwykle na wykonawstwo z materiałem, czyli na 8%: np: okna, drzwi, brama garażowa, tynki, posadzki.

Powiem tak:
za stan surowy otwarty z dachem z blachodachówki odliczyłem około 9tys zł VAT
za doprowadzenie do stanu deweloperskiego + wykończone łazienki, robię rozliczenie właśnie teraz i wyjdzie też około 8-9tys

Tak więc gra jest warta świeczki, bo zaoszczędzenie tyle pieniędzy z pensji nie dzieję się ot tak:-)

Jeżeli masz jakąś super zaprzyjaźnioną hurtownię, z którą darzycie się wzajemnym zaufaniem, to myślę, że jest również realna możliwość "zakupu" towaru w 2013 bez jego odbierania: hurtownia wystawia ci FV w 2013 na całą kwotę zakupu, ty płacisz jej jedynie zaliczkę w wysokości podatku VAT, który hurtownia musi od razu odprowadzić, a towar odbierasz i dopłacasz resztę kasy w momencie, jak zabierasz się do roboty.


Zwrot VAT za materiały budowlane będzie można uzyskać tylko do końca 2013 roku. Rząd zapowiada likwidację systemu zwrotu VAT za materiały budowlane od 2014 roku z zachowaniem praw nabytych. Osoby, które do końca 2013 roku złożą wniosek o zwrot VAT, będą miały 5 lat na wyczerpanie limitu tego zwrotu.

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://podatki.wieszjak.pl/vat/312766,Likwidacja-zwrotu-VAT-za-materialy-budowlane-20132014.html#ixzz2Pyh2mLWU

kasiachnuna
19-04-2013, 13:47
Cześć> Mam pytanie ktoś wie czy jak teraż by się wzieło ulge na remont a jak bym się budowała w przyszłym roku to czy mogła bym skorzystać z prawa nabycia i wziać ulgę na budowę nowego?? Nie wiecie jak to wygląda?

naan5
19-04-2013, 16:25
Jeśli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie jak w tej chwili jest w projekcie to będzie można odliczać tylko wydatki poniesione do 31.12.2013r.

kasiachnuna
19-04-2013, 21:21
Dzięki..Takie rzeczy tylko u nas.. Jeszcze się upewnię do końca ale to jest dziadostwo. Z drugiej strony po co prawa nabyte? Żeby w ciągu 5 lat móc sobie odpisać coś co wydało się w roku 2013 a dalsze lata?
dziwne..

naan5
20-04-2013, 13:16
Składając pierwszy wniosek nabywasz prawa do 5-letniego limitu, który będzie można wykorzystać ale tylko na wydatki poniesione do 31.12.2013. Oczywiście w praktyce oznacza to, że ten limit zostanie tylko na papierze ponieważ rzadko się zdarza by ktoś miał tak dużo wydatków, że przekroczy limit już przy złożeniu pierwszego wniosku.

kasiachnuna
21-04-2013, 11:49
aha no to wielkie dzięki.pozdrawiam..

BooM80
12-08-2013, 08:47
Coś się powoli wyjaśnia...
http://biznes.interia.pl/budownictwo/news/zwrot-podatku-dla-budujacych-pozostanie-ale-w-gorszej,1941083,4212

12michal
29-09-2013, 19:20
Wszystko już chyba jasne
Ja czekam więc z pozwoleniem na budowę na przyszły rok
http://mieszkaniedlamlodych.pl/artykuly/mieszkanie-dla-mlodych-uchwalone-poprawki-opozycji-odrzucone

BooM80
07-10-2013, 12:57
Czyli podsumowując, jeśli dobrze zrozumiałem projekt ustawy, zwrot niektórych wydatków poniesionych w związku z budową domu otrzymają:
1) osoby, którą budują dom o powierzchni użytkowej do 100m2,
2) nie skończyły 35 roku życia w roku kalendarzowym, w którym otrzymały pozwolenie na budowę,
3) jeśli inwestycja dotyczy współmałżonków, żaden ze współmałżonków nie posiadał wcześniej prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego (np. otrzymanego w spadku po śmierci babci/dziadka)

Po raz kolejny państwo faworyzuje związki nieformalne. Podobnie było z ulgą budowlaną. Bardziej opłąca się żyć na "kocią łapę" i podwójnie korzystać z wszelkiego rodzaju ulg. Gratuluję prorodzinnej polityki naszego rządu.

12michal
07-10-2013, 17:35
Odnośnie pkt 3 to nie do końca. Znalazłem niedawno zapis (nie pamiętam niestety gdzie - trzeba poszukać), który mówi, że można mieć prawo własności np do mieszkania jeśli jest ono w spadku ale w przypadku gdy spadek nie jest całościowy tylko odsetkowy - jakoś tak to było.
Np umiera Ci jedno z rodziców, na których było mieszkanie - część dostaje drugi z rodziców, a część ty. Wtedy ponoć mowa o dziedziczeniu odsetkowym.
Jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi

BooM80
18-10-2013, 08:06
12michal, będziesz budował dom o powierzchni użytkowej do 100 m2, czy też będziesz coś kombinował w projektem, żeby taką powierzchnię wykazać w dokumentacji ?

12michal
20-10-2013, 12:14
Mam kupiony już projekt domu, który ma powierzchnię użytkową 99,95 m2 :) Będę robił jeszcze poddasze użytkowe ale na etapie adaptacji architekt wykaże je jakie poddasze nieużytkowe.

BooM80
20-10-2013, 20:56
No to jesteś w lepszej sytuacji. Ja niedawno odebrałem zaadaptowany projekt i wyszło ok. 160 m2 powierzchni użytkowej i raczej ciężko byłoby teraz zmniejszać powierzchnię do 100 m2. Dodatkowo żona posiada mieszkanie własnościowe. Z tego wynika, że w przyszłym roku nie załapiemy się na zwrot części VATu. Jeśli jakoś na dniach złożę całą dokumentację na pozwolenie na budowę to jest szansa, że jeszcze w tym roku otrzymam pozwolenie. I chyba właśnie tak zrobię, a potem będę kombinował z fakturami zaliczkowymi za materiały budowlane, albo spróbuję dogadać się z hurtowniami, żeby jeszcze w tym roku otrzymać faktury (pokrywając np. podatek od sprzedaży), a dopiero w przyszłym roku odebrać towar. Jak to wygląda w praktyce, czy jest szansa, żeby w ten sposób dogadać się z hurtowniami budowlanymi?

Deltabox
24-10-2013, 14:48
Sam jestem w podobnej kropce ale nas załatwiła ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych a dokładnie wstrzymanie wydawania pozwoleń na gruntach klas1-3. Mamy taką działkę (ziemia 2 klasa) dla której zostało wydane pozwolenie na wyłączenie z prod. rolnej. Wykorzystaliśmy z tego 20 arów, 30 to nadal ziemia rolna z pozwoleniem na wyłączenie z produkcji a więc możliwa do zabudowy ale... aby była ona możliwa to rodzice którzy są właścicielami muszą wystąpić o pozwolenie na budowę, ruszamy z budową i dopiero wówczas możemy wydzielić działkę z budową i dokonać przepisu działki z rodziców na dziecko - czyli darowizny.
I teraz jak do tego podejść w kwestii VAT ?
Na kogo brać faktury na materiał w tym roku abyśmy mogli skorzystać ze zwrotu VAT w latach następnych ?
Na rodziców czy na mnie ?
Czy też budować na rodziców do końca i brać na nich faktury a dopiero po skończeniu domu na gotowo i dokonaniu wszelkich odpisów zwrotu VAT dokonać podziału/wydzielenia działki i przepisania jej aktem darowizny - wraz z domem ?

combo
26-11-2013, 14:48
Ja też mam problem bo spełniam wszystkie punkty aby ubiegać się o zwrot VAT w ramach programu MdM z wyjątkiem tego że pozwolenia na budowę musi być wydane po 2014. Nie zacząłem jeszcze budowy (dopiero w 2014) i teraz zastanawiam się czy da się anulować obecnie pozwolenie i wystąpić ponownie o pozwolenie tylko po to aby widniała na nim data 2014. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

12michal
28-11-2013, 20:54
Nie wiem czy istnieje coś takiego jak anulowanie PNB, najlepiej chyba żebyś poszedł do swojego starostwa powiatowego, ładnie się uśmiechnął do jakiejś pani i zapytał.

sSiwy12
29-11-2013, 09:03
A nie prościej i bez kombinacji, będzie zakupienie materiału za pośrednictwem wykonawcy - zwłaszcza przy 160m2 ?

Skalkuluj sobie wszystko.

combo
29-11-2013, 20:18
A nie prościej i bez kombinacji, będzie zakupienie materiału za pośrednictwem wykonawcy - zwłaszcza przy 160m2 ?

Skalkuluj sobie wszystko.
Wszystkiego z montażem nie kupisz niestety a nawet jeśli, to sie tez nakombinujesz

sSiwy12
30-11-2013, 08:40
Poza materiałem na ogrodzenie i kostka brukową - wszystko i to bez względu na "klasyfikację"