PDA

Zobacz pełną wersję : Piel?gnacja betonu na stropie



Mariusz1
24-06-2004, 08:11
Witam,

jak należy prawidłowo pielęgnować beton po wylaniu stropu ? W szczególności przez ile dni po jego wylaniu powinno się go polewać wodą i jak obficie ?

Proszę o Wasze opinie

Pozdrawiam
Mariusz

Gesiu
24-06-2004, 08:17
Strop wylalem tydzien temu, myslalem ze jesli poleje go woda po okolo 24 h to bedzie ok, niestety pojawily sie rysy, beton szybko wiazal. Proponuje polac po oklolo 12 h i potem lac jak najwiecej i jak najczesciej minimum przez tydzien a w miare mozliwosci i dluzej do 3 tygodni, ja leje trzy razy dziennie , teraz zeszlem na 2 razy ale za to obficie.

Wojtek62
24-06-2004, 08:20
dla betonu najgorsza jest pierwsza doba i trzeba dbac by nie wysychał powierzchniowo. jeśli jest gorąco to spryskuj go często ale wcale nie oznacza to, że obficie

Mariusz1
24-06-2004, 08:25
Ja też wylałem tydzień temu. Do tej pory polewałem trzy razy dziennie, trochę pomógł mi deszcz. Zastanawiam się, czy jeśli po tygodniu przestanę podlewać (krótki urlop), to nic się nie będzie dziać ?

Wojtek62
24-06-2004, 08:30
w zasadzie nie powinno,
ale proponuje telefon do betoniarni, do technologa i wtedy spokojny pojedziesz na urlop

James Bond
28-06-2004, 11:21
U nas wylewane było po południu i już pierwszego dnia wieczorem lekko podlaliśmy. Następnego dnia było ciepło i dość słonecznie, dlatego podlewaliśmy lekko, ale co godzinę, tak aby beton cały czas był wilgotny. Przez następne dwa dni też utrzymywaliśmy beton na stropie w taki sposób, aby nie wysychał po wierzchu. Czwartego dnia już podlewaliśmy co 2 godziny.

inż. Baranina
28-06-2004, 12:45
Prawidlowo przeprowadzona pielegnacja, to jeden z wazniejszych czynnikow wplywajacych na jakosc zabudowanego betonu. Wszystko zalezy od panujacych warunkow atmosferycznych jak i od rodzaju zastosowanego cementu. Prawidlowoscia jest, ze betony wykonane na cementach z dodatkami mineralnymi wymagaja dluzszej pielegnacji niz te wykonane na cementach CEM I. Prawidlowo przeprowadzona pielegnacja wilgotnosciowa powinna zapewnic betonowi dojrzewanie w wilgotnosci powyzej 80%, czyli praktycznie pod woda, przez minimum 3 dni dla betonow wykonanych na CEM I i minimum 7-9 dni dla tych na CEM II/CEM III.
Mozna to uzyskac przez ciagle polewanie elementu woda, badz polanie woda i przykrycie folia. Wazne jest zeby chronic przed skutkami wiatru. Wiatr osusza powierzchnie wykonanych elementow przez co ogranicza wilgotnosc betonu, co z kolei prowadzi do zjawisk skurczowych, ktore w efekcie sa przyczyna spekan powierzchniowych betonu.
Polewanie woda w warunkach letnich mozna rozpoczac juz po okolo 10 godzinach od zabudowania mieszanki. W warunkach wiosenno-jesiennych po okolo 24 godzinach.

kgadzina
28-06-2004, 14:18
Inż Baranina ma rację. Ja dorzucę tu jeszcze jeden sposób pielęgnacji: mianowicie można przykryć świeżo ułożony i zatarty beton folią malarską. Jest ona cienka i bardzo dobrze przyssa się do mokrego betonu. Wtedy nawet po stwardnieniu nie trzeba polewać go wodą, tylko nalezy zadbać o przyciśniecie brzegów folii zeby wiatr jej nie zwiał.

ryby
20-07-2004, 14:24
Nasz strop był wylewany dwa tygodnie temu w poniedziałek. Teraz zaczyna się 3 tydzien i przyszły konkretne upały.
Czy po takim okresie należy jeszcze polewać strop wodą?

aishan
20-07-2004, 20:40
Ja miałem wylewany strop w ubiegłą środę popołudniu. Na szczęście było stosunkowo chłodno i popadywał deszczyk [sporadycznie]. Polewać chciałem wieczorem w środę, ale był jeszcze cały mokry, natomiast w następne 2 dni był polewany 3x dz., w sobotę było słońce, płyta polana tylko 1x, a obficie. Nie widać żadnych spękań, no może jedno - płytka rysa o długości ok. 1m. Ale ona była widoczna już od 2dnia. Według moich fachowców najważniejsze są pierwsze 2-3 dni, później nie ma to już takiego znaczenia.

Pascall
20-07-2004, 21:05
Sposob z folia wydaje mi sie dobry. Zrobilem tak z chudziakami tzn. przykrylem cienka folia malarska i nie musialem ani razu podlewac :wink:

Pascall
20-07-2004, 21:06
Sposob z folia wydaje mi sie dobry. Zrobilem tak z chudziakami tzn. przykrylem cienka folia malarska i nie musialem ani razu podlewac :wink:

pwp
24-07-2004, 11:58
najważniejsze to to żeby nie dopuścić do długotrwałego wysuszenia betonu, polewanie raz na dzień - dwa w zależności od pogody, a jak obficie mi mówili żeby ciekło ale bez przesady

autorus
04-08-2013, 06:34
kurcze we wtorek ma być 32st, i wylewanie stropu. A może przełożyć?

ptok
04-08-2013, 13:55
Jak wysuszy się beton to już po tobie

artix1
04-08-2013, 15:43
Jak wysuszy się beton to już po tobie Autorus nie ryzykuj bo może być po Tobie jak pisał kolega ptok, czyli "po ptokach"? :D

lesz
10-08-2013, 10:20
i jak poszlo wylewanie? - wg. mnie pilnowac i polewac porzadnie i nie powinno byc problemu - w zeszlym roku tak strop pielegnowalem. przykrycie folia tez pomaga.

autorus
10-08-2013, 12:39
wszystko poszło dobrze, na beton została położona geowłoknina i ja polewaliśmy. Świetnie trzyma wodę. Praktycznie wystarczyłoby raz na dzień podlewać, ale z racji przyzwyczajenia robiliśmy to częściej.

http://www.timtur.com.pl/budowa/2013/118.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/2013/119.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/2013/120.jpg