PDA

Zobacz pełną wersję : Modernizacja ogrodzenia



o-w-c-a
27-03-2013, 10:09
Witam.

Chciałbym zapytać o możliwość dokonania modernizacji ogrodzenia znajdującego się w granicy.
W tym momencie z sąsiadem jest spór więc chciałem dopytać czy ma prawo blokować bądź utrudniać mi wykonanie modernizacji ogrodzenia.

Chciałem podnieść murki (bo są niskie) i przelewa się przez nie woda w trakcie powodzi, oraz wymienić siatkę na panele ocynkowane.
Część ogrodzenia budowana była przez mojego ojca (słupki mam po swojej stronie), a część przez jego rodzinę (słupki po jego stronie).
Teraz czy mogę spokojnie robić swoją część bez jakichkolwiek stresów, a może też mogę robić jego część też.
Całe ogrodzenie stoi w granicy.

Prosiłbym o poradę.

sSiwy12
27-03-2013, 11:28
Albo ogrodzenie jest w granicy i wtedy wszystkie jego elementy też są w granicy, albo są na czyjejś działce - nie może być tak i tak.
Jak jest (są) na działce - to wolność Tomku....
Jak w granicy, to tylko zgoda.

o-w-c-a
27-03-2013, 12:42
Granica przebiega trochę za ogrodzeniem ale dosłownie 5-10cm, na mapach geodeci wytyczają granicę zgodną z linią ogrodzenia (choćby grubość kreski).
Jak szans na zgodę nie ma to ogrodzenie nie podlega naprawie/modernizacji? A jak będzie się rozpadać?

Odnośnie ogrodzenia to ono jest cofnięte na moją działkę, jednak geodeci są leniwi i już teraz granica przesunęła się na moją działkę..., czyli znowu musiałbym kolejne ogrodzenie stawiać na swojej działce obok tego po czym znowu zostanie granica "dostosowana"?...

Da się wyjść jakoś z takiej sytuacji?

W praktyce inne ogrodzenie sąsiada wchodzi na moją działkę na przeszło metr, a ogrodzenie to rozpada się - chcę móc psa puścić, więc potrzebuje pewne ogrodzenie - więc chcę wymienić/wybudować nowe ogrodzenie zgodne z faktyczną granicą - da mi coś wytyczanie geodetów? Czy ta druga sytuacja też jest przegrana?

marcin.sto1
28-03-2013, 21:43
Nie jestem ekspertem ale z tego co się orientuję to granice wyznaczają punkty (kamienie wkopane w ziemi) graniczne i to linia je łącząca jest granicą a nie ogrodzenie istniejące, znaki graniczne pozostają i tego się trzymaj.
Jeśli nie możesz się dogadać z sąsiadem w sprawie ogrodzenia to przesuń je o np.20 cm w swoją stronę i miej go gdzieś, jeśli mu się nie podoba to niech po swojej zrobi drugie, do Twojego nie może się doczepić.
Nie patrz na to gdzie teraz jest płot bo nie wiadomo czy jest w granicy czy po którejś ze stron.
Zawsze możeśz wznowić punkty graniczne jeśli trudno je zlokalizować ale są to pewne koszty...
Powodzenia:)