PDA

Zobacz pełną wersję : Co z tym VAT-em 8%



jacekzed
28-03-2013, 11:02
Drodzy Forumowicze!

Mam następujące pytanie:

Ojciec Mojej przyszłej żony ma firmę budowlaną i postanowił nam dać w prezencie ślubnym "robociznę" do wykończenia naszego mieszkania. Materiały musimy sobie kupić sami. W związku z różnicą w stawce VAT 8%/23% np. na zakup samych drzwi i na zakup drzwi z montażem, któa wynosi zaledwie 200 zł, zastanawiam się, czy nie powinieniem porposić teścia, żeby w naszym imieniu kupił np. te drzwi i potem wystawił nam potem f-vat na drzwi z montażem z 8% VAT. Jak to działa w praktyce? Czy mam prawidłwy tok rozumowania?

Dzięki za odp.

Darek_P
08-04-2013, 21:56
Przy zakupie drzwi sprawdź warunki gwarancji. Często bywa tak, że dla zachowania gwarancji wymagany jest montaż przez autoryzowanego montera. Jeśli kupujesz drzwi razem z usługą montażu, to stawka VAT na materiał wynosi 8%. Za montaż jednak musisz dodatkowo zapłacić, więc zysk dla Ciebie jest trochę mniejszy.

Drugie rozwiązanie jest takie jak piszesz, czyli przyszły teść kupuje drzwi ze stawką 23% i montuje je u Ciebie. Wystawia Ci fakturę ze stawką 8%. Różnicę stawek VAT przyszły teść rozlicza sam w Urzędzie Skarbowym.

Trzecia możliwość, to skorzystanie przez Ciebie z odliczenia części kosztów zakupu materiałów. Przeczytaj chociaż ostatnie posty z wątku "zwrot VAT" na tym forum. Nie wszystkie materiały podlegają odliczeniu. Kupujesz materiały na siebie i składasz wniosek VZM do Urzędu Skarbowego o zwrot różnicy między 23% i 8% VAT. Sprawdź tylko, czy masz niezbędne dokumenty, uprawniające do takiego zwrotu.

W związku z tym, że część materiałów nie podlega odliczeniom - możesz skorzystać równolegle z opcji "przyszły teść" i przepuścić przez firmę budowlaną teścia między innymi: włączniki i gniazda elektryczne oraz grunty i farby do malowania, których sam nie odliczysz.