PDA

Zobacz pełną wersję : Sterowanie pompami ze sterownika Makrotermu od turbokominka



Tommco
24-06-2004, 14:11
Więc tak...
Mam zainstalowany koninek z płaszczem wodnym Makrotermu, który współgra z kotłem olejowym jednofunkcyjnym z dołączoną drugą funkcją. Od kominka lecą dwie pompy podłączone do firmowego sterownika Makrotermu. Jedna ładuje CO a druga CWU.
Moje pytanie polega na tym, że nie wiem jak się nimi steruje...Chciałbym chyba uzyskać priorytet CWU (tak jak w kotle), tylko za Chiny nie wiem jak tego dokonać. Skąd kominek / jego sterownik wie kiedy ładować przez jaką pompę? Czy nie potrzebny jest jakiś dodatkowy czujnik temperatury w zasobniku? Jak to rozwiązaliście u Was?

A tak BTW muszę przyznać, że kominek grzeje wodę bez zarzutu. Po 15 minutach grzejniki są ciepłe... :)

Pozdrawiam

paj^
24-06-2004, 17:41
mozesz do mnie zadzwonic tak chyba bedzie prosciej :)

wlowik
24-06-2004, 20:31
... Czemu zadzwonić ? Ja też bym się chętnie dowiedział, bo właśnie zainstalowali mi Turbokominek i taką samą rolę ma spełniać. Piecem głównym ma być olejowy Ulrich (z dwiema funkcjami, w tym jedna nieaktywna)...
Napiszesz ?

24-06-2004, 20:46
Więc tak...
Mam zainstalowany koninek z płaszczem wodnym Makrotermu, który współgra z kotłem olejowym jednofunkcyjnym z dołączoną drugą funkcją. Od kominka lecą dwie pompy podłączone do firmowego sterownika Makrotermu. Jedna ładuje CO a druga CWU.
Moje pytanie polega na tym, że nie wiem jak się nimi steruje...Chciałbym chyba uzyskać priorytet CWU (tak jak w kotle), tylko za Chiny nie wiem jak tego dokonać. Skąd kominek / jego sterownik wie kiedy ładować przez jaką pompę? Czy nie potrzebny jest jakiś dodatkowy czujnik temperatury w zasobniku? Jak to rozwiązaliście u Was?

A tak BTW muszę przyznać, że kominek grzeje wodę bez zarzutu. Po 15 minutach grzejniki są ciepłe... :)

Pozdrawiam

niestety nie ma sterowania CWU

Tommco
24-06-2004, 21:28
paj^ Może wstępnie postaraj się to opisać. Ze zdjęć z Twojego albumu widzę, że kominek masz taki sam. Jeśli możesz, to rześlij mi też swój numer na priva to wtedy chętnie zadzwonię. Jeśli mogę, to chętniej bym dzwonił na domowy gdzieś po godzinie 20tej.

XanX To po co jest w Makrotermowym sterowniku miejsce do podłączenia dwóch pomp (na CO i CWU) ?

Domyślam się, że pewnie będzie potrzebna jakaś czujka temperatury do zasobnik, czy jak...?

Pozdrawiam i czekam na więcej wiadomości.

T.

24-06-2004, 22:04
="Tommco
XanX To po co jest w Makrotermowym sterowniku miejsce do podłączenia dwóch pomp (na CO i CWU) ?

.

tylko po to by ładowała zasobnik, mieli non top,
jedyne rozwiazanie to aby jakis zdolny elektronik zrobil ustrojstwo ktore bedzie zczytywalo sygnal z czujnika jaki jest w zasibniku i o określonej (zadanej tem) wyłaczyl pompe ładująca.
Ja juz mam takiego elektronika, tylko czekam na realizacje projektu.

paj^
25-06-2004, 14:10
nie wiem czy dobrze rozumie temat:
sterownikiem moge kierowac 2 pompami, CWU i CO, poprzez funkcje AKCEPTUJ i + i - ustawisz temperature jaki Ci odpowiada.

25-06-2004, 14:17
nie wiem czy dobrze rozumie temat:
sterownikiem moge kierowac 2 pompami, CWU i CO, poprzez funkcje AKCEPTUJ i + i - ustawisz temperature jaki Ci odpowiada.

a co zrobisz jesli potrzebujesz temperature wody w zasobniku CWU np 40stopni
a CO potrzebuje 60stopni.???

paj^
25-06-2004, 14:22
to wlasnie tak ustawie temperature zalaczenia CO i CWU w sterowniku

25-06-2004, 15:12
to wlasnie tak ustawie temperature zalaczenia CO i CWU w sterowniku

No właśnie, powiedz mi Kolego jak miałeś ustawione tej zimy? czy te powiedzmy 50 stopni wystarczy na CO?? u mnie teoretycznie powinno wystarczyc, ale kto to wie jaka bedzie zima 8)

paj^
25-06-2004, 15:38
a wiec, tej zimy mailem CO ustawione na okolo 55-60 stopni, wystarczalo, malo tego jechalem tylko na kominku bo olejak pojawi sie tej jesieni, CWUgrzala sie jak palilo sie w kominku czyli non stop :)

25-06-2004, 15:48
a wiec, tej zimy mailem CO ustawione na okolo 55-60 stopni, wystarczalo, malo tego jechalem tylko na kominku bo olejak pojawi sie tej jesieni, CWUgrzala sie jak palilo sie w kominku czyli non stop :)

jaką masz kubaturę domku??

paj^
25-06-2004, 16:28
nie pamietam, nie mam przy sobie planu domu, ale powyzej 800 m3

Tommco
25-06-2004, 16:47
Już rozgryzłem temat. Trochę się dziś pobawiłem sterownikiem i takie tam...

Tak więc rzeczywiście się nie da ustawić tak, żeby kominek utrzymywał zadaną temperaturę w zasobniku CWU. Można ją ograniczyć od dołu, ale nie od góry. Nie można też odłączyć tej pompy (może pza wyjęciem wtyczki ze sterownika). Sądząc po sterowniku, Makroterm uznaje za priorytet CWU, ponieważ ta pompa działa zawsze, (jeśli płaszcz osiągnie żądaną temperaturę), a pompę od CO można ze sterownika wyłączyć (wtedy kiedy nie potrzeba grzać kaloryferów).
Wydaje mi się, że układ odłączający pompę CWU jeśli temperatura w zasobniku CWU osiągnie ileś stopni byłby do zrobienia ( czujka temperatury w zasobniku i jakiś mały sterownik). Jednak jak się nad tym pomyśli, to to, że pompa od CWU chodzi zawsze...jest zabezpieczeniem przed tym, żeby woda w wężownicy w kominku się nie gotowała (nie chodzi tu o płaszcz).
Kolega, który też ma Makroterm, radzi sobie w ten sposób, że nastawę na pompie CO ma na biegu 3, a CWU na 1.
Jak nie grzeje CO, to przełącza pompę od CWU na 2 czy 3.

Pozdrawiam.

Tommco