PDA

Zobacz pełną wersję : Reku ZENDER ComfoAir 450 Luxe VV



brylekpl
03-04-2013, 08:39
Witam - Firma robiąca rekuperacje zasugerowala mi Rekuperator ZENDER ComfoAir 450 Luxe VV. cena nie ukrywam jest dosc wysoka, bo ok 10PLN netto. Czy znawcy forumowi moga sie wypowiedziec na temat tego sprzetu badz tez alternatywnego ktory by polecili?

dziekuje i pozdrawiam

mkmiecik
04-04-2013, 17:57
Sprawność do 60%.
Można lepiej, Pro-Vent ma tańsze rekuperatory, które przy tej wydajności mają wyższą sprawność.
Dajmy na to Mistral 400 EC, od 65 do 74% odzysku ciepła w zależności od wydajności.

Koszty filtrów
Komplet filtrów F7 w Mistralach masz za 27 zł netto, a w comfoair 110 zł. Filtry zaleca się wymieniać dwa razy w roku. Porównanie kosztu masz 54 do 220 zł.

Zużycie energii - porównywalne
Zehnder wypada trochę lepiej. Nie znalazłem jakie jest zużycie prądu dla wersji 450, ale dla 550-tki wentylatory biorą 13 – 350W.
Mistral 400 EC zużywa 40-300 W.
Obydwie centrale mają energooszczędna wentylatory na prąd stały o płynnej regulacji wydajności. To idealne rozwiązanie w trybach pracy automatycznej.

Głośność
Mistral 400 EC - centrala 30 - 49 dBA, nawiew 32 - 59 dBA, wywiew 30 - 57 dBA
ComfoAir 550 bo nie znalazłem danych dla 450: głośność urządzenia 28 - 79dB(A).
Zehnder nie podaje jaki jest hałas na nawiewie i wywiewie, a to jedne z najważniejszych danych. Wiadomo, lepiej jak jest ciszej.

Średnica kanałów - im większe tym lepiej, bo dają mniejszy hałas przy większej wydajności
ComfoAir 450 - 160 mm
Mistral 400 EC - 200 mm

Sterowanie
Wersja Luxe, czyli maksymalnie wyposażona ze sterownikiem dotykowym.
Pro-Vent Mistral ma alternatywę dotykową w postaci manipulatora RC6.

W związku z tym, że mamy tu wentylatory stałoprądowe o płynnej regulacji RC6 ma możliwość zapamiętania 7 wydajności, Luxe tylko 4.

Taki bajer, RC6 możesz sobie zmieniać kolor ekranu, są dostępne 3 kolory - niebieski, bursztynowy i zielony.

Poza tym obydwa mają takie funkcje jak:
- panel dotykowy
- system antyzamrożeniowy
- sterowanie bypassem
- obsługa sterowania nagrzewnic
- płynna regulacja wydajności
- integracja z domem inteligentnym
- programowanie tygodniowe
- automatyczna praca na podstawie stężenia CO2 i wilgotności
- kontrola zabrudzenia filtrów
- opcja wietrzenia
- współpraca z kominkiem
itd.

Cena zakupu
Tutaj wygrywa Pro-Vent. Mają tańsze produkty przy danym wyposażeniu i wydajnościach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o cenę w provencie, złóż zapytanie ofertowe: http://www.pro-vent.pl/zapytanie,0.html

kangaxx
04-04-2013, 21:45
znowu reklama gównianego mistrala, w tej cenie znajdziesz lepsze sprzęty

jasiek71
04-04-2013, 21:55
a ja wam podmienię cichaczem te cuda na jakiegoś Tywenta i nawet nie zauważycie różnicy...;)

mkmiecik
05-04-2013, 07:23
Do kangaxx:
Twoja opinia jest zwyczajnie wulgarna. Nie wiem czy wiesz, ale wypowiadając się w ten sposób wyrabiasz sobie negatywną opinię. Przy tym nie wnosisz nic do dyskusji. Mam nadzieję, że twojej tak zwanej opinii nikt poważnie nie potraktuje.

brylekpl
05-04-2013, 09:13
znowu reklama gównianego mistrala, w tej cenie znajdziesz lepsze sprzęty

czyli jakie przykładowo?

brylekpl
05-04-2013, 09:15
[QUOTE=mkmiecik;5911646]Sprawność do 60%.
Można lepiej, Pro-Vent ma tańsze rekuperatory, które przy tej wydajności mają wyższą sprawność.
Dajmy na to Mistral 400 EC, od 65 do 74% odzysku ciepła w zależności od wydajności.

WG parametrow ten Zender ma sprawnosc do 95% a nie do 60

kangaxx
05-04-2013, 20:26
Do kangaxx:
Twoja opinia jest zwyczajnie wulgarna..ciach...tak zwanej opinii nikt poważnie nie potraktuje.
jak widzę mistrala to wulgaryzmy jakoś same się generują, poważnie

Jan p
10-02-2016, 10:49
Mam Zendera ponad 2 lata jestem zadowolony.
Było to kosztowne ale opłaciło się wybrać renomowaną markę.

Jarszcz
10-02-2016, 14:10
Witam - Firma robiąca rekuperacje zasugerowala mi Rekuperator ZENDER ComfoAir 450 Luxe VV. cena nie ukrywam jest dosc wysoka, bo ok 10PLN netto. Czy znawcy forumowi moga sie wypowiedziec na temat tego sprzetu badz tez alternatywnego ktory by polecili?
dziekuje i pozdrawiam
Zehnder jest całkiem dobrym urządzeniem choć ostatnie modele miały kłopoty techniczne (odpływ wody - zalanie wentylatorów, kruszący się styropian z izolacji, hałas wywołany źle wyważonymi wentylatorami) ale to tylko w poszczególnych jednostkach z którymi się spotkałem. W tej półce cenowej możesz zainteresować się marką Comair, wg. mnie lepsze urządzenie od Zehndera w tej samej lub nawet lepszej cenie.
Mistrala odradzam. Mimo że kolega wyżej zrobił taki piękny wywód porównawczy, gdzie mistral króluje nad zehnderem. W wielu przypadkach ta centrala to kłopot dla uzytkownika.
Zainteresuj się również marką Thesslagreen. Dobra konstrukcja i podejście do klienta od strony producenta.

mkmiecik
11-02-2016, 05:26
Jak można w jednym zdaniu wymienić kilka poważnych wad Zehndera a na końcu napisać, że to dobre centrale? Natomiast Mistrala określa pan kłopotliwym, nie podając ani jednego przykładu.

wasilak
19-02-2016, 23:48
Rozważam ZENDER-a, ale moją uwagę zwrócił również recu Vaillant-a RecovAir360 - parametry praktycznie identyczne, konstrukcja bardzo zbliżona, ładna stylistyka i do tego chodzi na jednym sterowniku z piecem gazowym o ile to też Vaillant.
Tylko bardzo mało informacji od użytkowników, a przedstawiciele producenta też za bardzo nie zorientowani w temacie.

Może ktoś z forum ma jakieś doświadczenia?

zbigtramp
20-02-2016, 13:58
Witam wszystkich,
wyselekcjonowałem kilka urządzeń i proszę o poradę, które byłoby optymalne do mojego domu 220 m2, kubatura około 500 m3, 2 osoby plus pies i kot.. Centralka bez GWC, zamontowana w ogrzewanej kotłowni:
Onyx Sky 400
Bartosz Vena Compact 4
JanGaz 500 E5
Brink Excellent 400
Air Pack 400V
jakie są Wasze doświadczenia i typy. Ceny tych centralek są podobne (Bartosz ma promocję). Zehndera odrzuciłem ze względu na cenę. Interesuje mnie rzeczywista jakość tych produktów, a nie marketingowy bełkot.
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
Zbyszek

Colllumb
13-09-2016, 14:01
Mam takie samo pytanie, który z nich? Parametry domu 135m2 użytkowej + kotłownia 8m2
Onyx dream 400
Bartosz Vena Compact 4
JanGaz 500 E5
Brink Excellent 400
Air Pack 400
jakie są Wasze doświadczenia i typy. Ceny tych centralek są podobne (Bartosz ma promocję). Zehndera odrzuciłem ze względu na cenę. Interesuje mnie rzeczywista jakość tych produktów, a nie marketingowy bełkot.
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

_John
13-09-2016, 19:32
Bartosz jest poskładany z solidnych komponentów.
Ale jego wykonanie do mnie nie przemawia.
Odklejające się uszczelki, wewnątrz uszczelniony silikonem rozsmarowanym palcem.
Nie robi to dobrego wrażenia.
Ale wszystkie, które przeszły przez moje ręce działają bezproblemowo.

Onyx i Airpack to zbliżone urządzenia - powinny być najdroższe.
Płaci się za ich rozbudowane możliwości konfiguracji.
To dobre urządzenia, produkowane przez duże polskie firmy.

link2jack
13-09-2016, 20:32
Na stronę Bartosza wypsuja powierzchnię wymiennika. Np. W thessli nie tego parametru w karcie produktu (albo sie nie doczytalem). Czy to duży plus Bartosza?

_John
14-09-2016, 12:24
Bartosz ma wymiennik Klingenburga.
Thessla i Frapol korzystają z Recair.

Powierzchnia to żaden wyznacznik, bo w grę wchodzi jeszcze materiał.
Dodatkowo, wymienniki aluminiowe o dużych przekrojach przepływu nie blokują się tak w wyniku oszronienia.
System rozmrażania centrali, może być w tedy znacznie prostszy, bez dodatkowej nagrzewnicy.

Slawko123
14-09-2016, 17:58
a co sadzicie o reku AERIS 350 LUXE VV ?

link2jack
14-09-2016, 20:49
Bartosz ma wymiennik Klingenburga.
Thessla i Frapol korzystają z Recair.

Powierzchnia to żaden wyznacznik, bo w grę wchodzi jeszcze materiał.
Dodatkowo, wymienniki aluminiowe o dużych przekrojach przepływu nie blokują się tak w wyniku oszronienia.
System rozmrażania centrali, może być w tedy znacznie prostszy, bez dodatkowej nagrzewnicy.

Dzięki za rzeczową odpowiedź. Zastanawiam się nad grzałką w thessli, czy w zimę za często nie będzie działać...