PDA

Zobacz pełną wersję : Czy stosować tłumiki przy centrali



homecactus
03-04-2013, 12:29
Witam,
Stoję przed następującym dylematem: CZY STOSOWAĆ TŁUMIKI PRZY CENTRALI WENTYLACYJNEJ.

Nieco informacji:

- dom piętrowy (parter i pełne piętro), powierzchnia wentylowana - około 150m2 (czyli c.a. 400m3).
- Instalacja wykonana w systemie "mieszanym":

- Czerpnia - kanał sztywny Spiro 200
- Wyrzutnia - zaadoptowany komin wentylacji grawitacyjnej, duuży przekrój
- Nawiew/Wywiew dla Parteru: od pomieszczenia gdzie będzie Centrala rury okrągłe PCV "na pionach", wentylacja parteru ułożona pod posadzką na piętrze, z płaskich kanałów PCV.
- Nawiew/Wywiew dla Piętra: od pomieszczenia gdzie będzie Centrala rury okrągłe PCV "na pionach", wentylacja piętra ułożona na stropie nad piętrem (strych) z okrągłych kanałów aluminiowych elastycznych (nieizolowanych), w warstwie 10-15cm wełny i przykryta 15cm wełną.


Oczywiście stopniowanie średnicy kanałów za każdym rozgałęzieniem na 2. Przejścia przez stropy elastycznymi kanałami aluminium. założone będą 4 przepustnice na nastepujących kanałach: Nawiew parter, Wywiew parter, Nawiew Piętro, Wywiew Piętro.

Planuję rekuperator Brink Renovent Excelent.


Teraz pytanie:
- czy konieczne jest zastosowanie tłumika na nawiewie i na wywiewie? Czy brak tłumika spowoduje powstawanie dużych hałasów? Macie u siebie tłumiki w instalacjach?
Nie zadawałbym tego pytania, gdyby nie fakt, że jest ciasno, rekuperator ma wisieć dość blisko miejsca gdzie schodzą rury, i montaż tłumików może być problemem. Łatwiej byłoby podłączyć reku elastycznymi kanałami niezbyt dużej długości.

Jeżeli tłumiki, to jakie (najlepiej elastyczne, było by to w miarę wykonalne).

homecactus
04-04-2013, 08:48
Ktoś podpowie co nieco?

kangaxx
04-04-2013, 21:51
zrób główne z flexa, będziesz miał od razu tłumik :)

michal_l
05-04-2013, 07:55
podłączyć reku elastycznymi kanałami niezbyt dużej długości.
i one już będą robić za tłumik - do tego Brink nie jest specjalnie głośny.

Generalnie tłumiki warto zastosować w sytuacji kiedy [ w systemie z kanałów sztywnych o większej średnicy]
odległość centrala >>>> anemostat wywiewny np. w sypialni nie jest duża.

Kanały o mniejszej średnicy [ np. Uniflexplus+] tłumią szum centrali na tyle skutecznie, że nie ma potrzeby stosowania tłumików.

Barth3z
15-01-2015, 19:52
Odświeżę temat. Proszę o poradę lub jakiś profesjonalny artykuł o doborze tłumików.

Mam dość głośne wentylatory ebmpapst model DV 6224. Chciałbym wytłumić generowany przez nie hałas. Mam obecnie do dyspozycji tłumik o długości 1m, na rurę fi 250mm. Po wyczytaniu opisu tłumików na stronie alnor zrobiłem sobie takie zestawienie:
299146

Z powyższego wynika, że najlepiej stosować tłumiki mniejsze w końcowych cześciach instalacji, niż jeden główny na kanale zbiorczym. Oczywiście taniej będzie jeden na kanale głównym. Dobrze kombinuję ?

_John
16-01-2015, 08:06
Odświeżę temat. Proszę o poradę lub jakiś profesjonalny artykuł o doborze tłumików.

Mam dość głośne wentylatory ebmpapst model DV 6224. Chciałbym wytłumić generowany przez nie hałas. Mam obecnie do dyspozycji tłumik o długości 1m, na rurę fi 250mm. Po wyczytaniu opisu tłumików na stronie alnor zrobiłem sobie takie zestawienie:
299146

Z powyższego wynika, że najlepiej stosować tłumiki mniejsze w końcowych cześciach instalacji, niż jeden główny na kanale zbiorczym. Oczywiście taniej będzie jeden na kanale głównym. Dobrze kombinuję ?

Raczej walczy się głównie ze źródłem hałasu.
Źle wykonana instalacja może ten hałas potęgować.
Myślę, że rozwiązaniem będzie kupno jakiegoś porządnego tłumika i zamontowanie go za centralą.
Polecam ci tłumiki Lindab'a:
http://www.lindab.com/pl/pro/categories/pages/comfort-acoustics.aspx

Kiedyś jak centrale były głośne, a większość instalacji wykonanych ze spiro wykonywałem takie tłumiki samodzielnie.
Na wzór tych Lindabowskich.
Brałem rurę jeden rozmiar większy, wnętrze oklejałem wełną oraz w środek wstawiałem przegrodę (wełna w ramce z blachy dookoła)
Sprawdzało się to.

Jeśli masz za centralą sztywne rury 160 lub 200, to samo włożenie do nich przegrody z wełny
Coś na wzór: http://www.lindab.com/pl/pro/products/pages/slra.aspx
Sporo wytłumia.

Same flexy, to raczej średnio wytłumiają hałas. Drgania instalacji tak, ale tyrkotania wentylatorów, szumu itp to nie wytłumią.

Barth3z
16-01-2015, 12:06
Dzięki za pomysł na własną robotę. Rzeczywiście wydaje się proste, do środka jakaś blacha perforowana typ "sito", wełna i obudowa. Z tego co czytałem, to warto dać wełnę o grubości 100mm.

PS. U mnie akurat opłaca się zastosował tłumik, bo wentylatory kupiłem za 10zł brutto/szt. ;)

Barth3z
16-01-2015, 20:37
Dziś testowałem tłumik fi 160 z izolacją 50mm o długości raptem 30cm. I daje radę. Zastosowanie tłumika fi 160 z izolacją 100mm i długości 1m powinno w zupełności wyciszyć buczenie wentylatora.