PDA

Zobacz pełną wersję : nie tradycyjna WM - budynek rozczłonkowany



gentoonx
03-04-2013, 15:20
Potrzebuję pomocy

Dom szwagra, parterowy, stropodach odwrócony, ścianki działowe G-K, sufity podwieszane G-K 30cm, SSO. Brak GWC - warunki idealne na rurowca 60mb DN160.

Szwagier nie chce tradycyjnej WM, odradziłem mu nawiewniki, Myślimy nad wentylacją na 2 wentylach, jeden na czerpni GWC drugi na wydechu w formie:
- nawiew w salonie pod przesówkami po obu stronach kominka
- wyciągi w poszczególnych pomieszczeniach
- wydajność od 140m3/h

I teraz, z powodu tak rozczłonkowanej bryły ja optuję za wykonaniem standardowej wyciągowej na PE, a szwagier kombinuje jak wykorzystać tę zabudowę G-K sufitu jako taką przestrzeń z której wentylator wyciągowy będzie wywalał powietrze. Mam zastrzeżenia co do wysterowania anemostatów, no nie bardzo jestem za.

Osobna sprawa to ogrzewanie - tym się nie zajmujmy lepiej i tak na wiele wynalazków już za późno ;)

Czy to co proponuje mój szwagier ma szanse powodzenia w jego domu?

gentoonx
07-04-2013, 00:10
no i co???
100 odwiedzających i ani słowa krytyki? czy choć "nie pier...ol, rób normalnie"

Zawiodłem się na was ;)

noc
07-04-2013, 18:01
Co chcecie osiągnąć?
Czy chodzi o to, by ciepłe powietrze z "obok kominka" rozprowadzać po całym domu? Jeśli tak to szwagier chyba jest zdecydowany urządzić "prawie kotłownię" w salonie. Przy takim układzie może mieć mocno wysuszone powietrze w salonie.
O co chodzi z wykorzystaniem przestrzeni GK do usuwania powietrza? Jeśli to jest to o czym myślę, to jak wyregulować ilość nawiew/wywiew? Nie wiadomo jak temperatury na strychu wpłyną na obieg powietrza wywiewanego. A co w wypadku (mało prawdopodobne) silnego zawilgocenia, zaparowania salonu? Chyba jak piszesz spokojniej zrobić to na PE.
O ile pamiętam to o ogrzewanie domu szwagra sam możesz zadbać.
Moja wiedza o wentylacji jest zbyt skromna, jeśli możesz poczekaj na posty od bardziej zorientowanych, nie panikuj.

gentoonx
07-04-2013, 22:01
Co chcecie osiągnąć?
Czy chodzi o to, by ciepłe powietrze z "obok kominka" rozprowadzać po całym domu? Jeśli tak to szwagier chyba jest zdecydowany urządzić "prawie kotłownię" w salonie. Przy takim układzie może mieć mocno wysuszone powietrze w salonie.
O co chodzi z wykorzystaniem przestrzeni GK do usuwania powietrza? Jeśli to jest to o czym myślę, to jak wyregulować ilość nawiew/wywiew? Nie wiadomo jak temperatury na strychu wpłyną na obieg powietrza wywiewanego. A co w wypadku (mało prawdopodobne) silnego zawilgocenia, zaparowania salonu? Chyba jak piszesz spokojniej zrobić to na PE.
O ile pamiętam to o ogrzewanie domu szwagra sam możesz zadbać.
Moja wiedza o wentylacji jest zbyt skromna, jeśli możesz poczekaj na posty od bardziej zorientowanych, nie panikuj.

Chodzi o wentylację, a własciwie o sposób wykonania części wywiewnej.

1. nie ma nic wspólnego z rozprowadzeniem ciepła z kominka, jak go znam będzie palił rekreacyjnie raz na 2 tyg
2. nie doczytałeś-nie ma strychu jest stropodach odwrócony izolowany 30-50 cm styro
3.sam salon to wysokość 4,5 m
4. nawiew to nie problem, mnie własnie niepokoi wyregulowanie anemostatów na wywiewie - różne myśli mam

jasiek71
13-05-2013, 15:19
jeżeli tą całą przestrzeń potraktować jako jeden wielki kanał wyciągowy z poprzyczepianymi po drodze anemostatami to powinno działać ale...
jak dla mnie największym problemem może być szczelność tego "kanału" , każde nawet drobne nieszczelności będą powodowały że im dalej od wentylatora wyciągowego tym mniej przez anemostaty a więcej dziurami ...:yes:
regulacja samych anemostatów to też anielska cierpliwość by się przydała ...:D

nydar
13-05-2013, 15:39
Oprócz szczelności ,musisz być pewien ,że zimą temperatura w tej przestrzeni nie spadnie poniżej 12oC.Napisz jakie są warstwy izolacji na dachu zaczynając od strony zewnętrznej i jakiej grubości.Ile kosztowały by rury schowane w tej przestrzeni.Byle pęknięcie KG spowoduje rozregulowanie układu.
Wydaje mi się,że bezpieczniej będzie na rurach,a cel osiągniecie bo będzie wentylacja wyporowa.

gentoonx
13-05-2013, 18:30
Co do izolacji - punktu rosy raczej się nie boję - wklejam przekrój przez jedną cześć.
Co do szczelności - chcemy zachować na paroizolacji pod g-k, można to zrobić przy przegrodach, trochę zabawy z lepiszczem i gra gitara, można na samych przejściach pod anemostaty, więc pękanie g-k raczej bez znaczenia. Szwagier uparł się na pomysł, który podsunąłem mu na samym początku (bez rurowej wyciągowej, bo miał robić sam) :) , teraz chce żebym ja mu zrobił ;), on pomoże, ale generalnie moja głowa, dlatego zrewidowałem swoje do rurowej wywiewnej, no to się uparł że pierwsze słowo się liczy :lol: i że jakby co to godzi się na późniejszy demontaż g-k i ponowny montaż. Urobił mnie tak, że zgodziłem się do wykonania tego jak pytałem. Także eksperyment będzie :).

Koszt rurowej wywiewnej na PE? 200mb PE 75 - 2000, skrzynki rozdzielcze - 1200, rury magistrali - do 1000, skrzynki rozprężne do anemostatów - 1700, mat dodatkowe - 300, razem 6200 - ceny Termokontrol. Niby można przeżyć, ale skoro dałoby się bez tego... :)

Chciałem od was poglądów na to czy to będzie działać - abstrahuję od sugestii jaśka71 o mordędze w regulacji anemostatów ;) nikt nie obiecywał, że będzie lekko i łatwo :lol2:

GWC będzie rurowe, pewnie Tichellmann ze 110, 5x7mb, z kolektorem 160 i dojściem do kolektora 160 ok 25-30mb, czerpnia w ogródku w jakich krzaczorach, w niej kaseta z filtrem przed wentylatorem TT150 (pewnie trzeba będzie ze trzy tkaniny wsadzić, coby go przydławić), myślę jeszcze nad TT 125S - może coś zasugerujecie.. Szkoda że TT są tylko 2 biegowe, bez sterownika firmowego VENTS choćby krokowego tak jak ARW (jakoś nie chce mi się robić - mało reprezentatywny sterownik ;) chociaż jakbym go umieścił w spiżarni na ten przykład, to czemu nie). Ta sprawa jeszcze nie dyskutowana, ani jaki wentylator na wywiew.

No tyle na razie. Ruszamy za 2-3 tygodnie, może jakie zdjęcia porobię, czy co - dla potomności :)

BTW:
do innego wątku - u mnie też będzie wyporowa :) , więc grono będzie się powiększać.
czekam na PnB, juz bym chciał ruszać, ale aby czas pozwolił, trochę roboty mam - dzięki bogu :)

nydar
13-05-2013, 19:27
Rury tyle kosztują? O jacię.
Jak nie będzie pkt.rosy po wewnętrznej stronie stropu i zrobisz to szczelnie,to dlaczego ma nie działać.Będzie działać i na ogrzewaniu ciut zaoszczędzisz.

gentoonx
13-05-2013, 20:28
z pobieżnego liczenia wychodzi 1800mb (14 wywiewów x średnio 10mb z czego 6 podwójną rurą), krążek 50mb-499zł. To nie kurnik - chałupa 340m2. Szwagier ma chęć dobrze wentylować latem, więc muszę na zapas robić trochę, normalnie starczyło by 3 krążki i jeszcze zostało.

No właśnie chodziło o to żeby req nie dawać, bo pomyśleć o trybie letnim w typowej WM w tej chałupie to pomyśl jaka wydajność. Trzeba by na dwóch robić. BEZSENS.

Z analizy wychodzi poza punktem rosy chen :)

No to będziemy szczelnie robić. Dzięki

jasiek71
13-05-2013, 22:33
To nie kurnik - chałupa 340m2. Szwagier ma chęć dobrze wentylować latem, więc muszę na zapas robić trochę

patrząc na wielkość chałupy to raczej takie wiatraki ...
http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-wk-200-plastics-dospel-i3236390613.html

gentoonx
13-05-2013, 22:50
Bez jaj :bash:

możesz uzasadnić taką wydajność? :)

myśleliśmy raczej o czymś max 300m3/h, do tego co podrzuciłeś to musiałbym GWC 3x takie zrobić :bash: