PDA

Zobacz pełną wersję : Integra 128 (WRL) - wykorzystanie do sterowania roletami i oświetleniem



ekmir
03-04-2013, 19:22
Czy za pomocą Integry (np. 128 ) mogę sterować roletami: lokalnie (każdą indywidualnie), grupowo (kilkoma) i globalnie (wszystkimi) ?

Maanniutek
03-04-2013, 21:09
Jest to możliwe,nie musi to byc wrl moze byc zwykla integra. Potrzebne będą jednak moduly roletowe Satela.

ekmir
04-04-2013, 14:02
Potrzebne będą jednak moduly roletowe Satela.

Chodzi o ekspandery INT-ORS?

Maanniutek
04-04-2013, 15:19
INT-IORS bo te mają wbudowane dodatkowo wejścia jak np będzie trzeba podpiąć przyciski do rolet lub inne urządzenia. z Jednego modułu IORS wysterujesz 4 rolety

fenix2
04-04-2013, 19:28
Da się to tak zrobić że obędzie się bez wejść.

dendrytus
04-04-2013, 21:54
Sterowanie bezpośrednio z integry ma dwie wady.
1. Nie można sterować żaluzjami, a niestety ludzie często mylą nazewnictwo rolet z żaluzjami.
2. Zmiana kierunku lub zatrzymanie możliwe jest dopiero po 3s.

ekmir
06-04-2013, 09:56
INT-IORS bo te mają wbudowane dodatkowo wejścia jak np będzie trzeba podpiąć przyciski do rolet lub inne urządzenia. z Jednego modułu IORS wysterujesz 4 rolety

Czyli przy ich zastosowaniu możliwe będzie podpięcie przewodów od wł./wył. sterowania lokalnego (pojedynczą roletą), a poza tym mają wejścia umożliwiające podłączenie przewodów (z wł./wył. lub z Integry) umożliwiające sterowanie grupowe np. 2 lub 3 roletami oraz globalne sterowanie roletami parteru i piętra (osobno lub jednocześnie)



Sterowanie bezpośrednio z integry ma dwie wady.
A pośrednie ich nie ma ?

dendrytus
06-04-2013, 11:23
A pośrednie ich nie ma ?
Nie.
Dlatego, że sterowaniem rolet wtedy zajmują się dedykowane sterowniki, a integra jest jakby kolejnym włącznikiem grypowym.

ekmir
06-04-2013, 19:35
Nie.
Dlatego, że sterowaniem rolet wtedy zajmują się dedykowane sterowniki, a integra jest jakby kolejnym włącznikiem grypowym.

Wystarczy zastosować wtedy INT-IORS lub sterowniki FF STR-421, żeby nie było tej wady ?

dendrytus
07-04-2013, 09:15
Wystarczy zastosować wtedy INT-IORS

Nie.
Wejście w module są "identyczne" z tymi na płycie głównej. Nie są w żaden sposób uprzywilejowane. Wyjściami w module steruje centrala obojętnie z którego wejścia.

sterowniki FF STR-421, żeby nie było tej wady ?
Mogą być.

ekmir
07-04-2013, 11:28
Czyli lepszym rozwiązaniem do sterowania za pomocą Integry będzie zastosowanie jako urządzenia wykonawcze:

- w przypadku oświetlenia: przekaźników bistabilnych (np. serii BIS, PMB, ASM),
- w przypadku sterowania roletami: sterowników rolet (np. serii STR, SRM) ?

dendrytus
07-04-2013, 12:22
Czyli lepszym rozwiązaniem do sterowania za pomocą Integry będzie zastosowanie jako urządzenia wykonawcze:

- w przypadku oświetlenia: przekaźników bistabilnych (np. serii BIS, PMB, ASM),
Nie.
Będzie problem z tworzeniem scen świetlnych i ewentualnych funkcji wszystko włącz i wszystko wyłącz.
Integra kompletnie nie nadaje się jako centrala sterująca bardziej zaawansowaną automatyką budynkową, a o ID/IB nie wspominając.
Jedyne co ma sens, to wykorzystanie jej timerów(szkoda, że do tej pory nie ma astronomicznego zegara uwzględniającego położenie geograficzne), funkcje logiczne i sterowanie z czujek ruchu.



- w przypadku sterowania roletami: sterowników rolet (np. serii STR, SRM) ?
Tak

ekmir
07-04-2013, 13:06
Czy w takim razie takie rozwiązanie będzie korzystniejsze (optymalne):
- sterowanie oświetleniem: ekspandery INT-IORS
- sterowanie roletami: sterowniki rolet (np. serii STR, SRM) ?

dendrytus
07-04-2013, 15:15
- sterowanie oświetleniem: ekspandery INT-IORS

A to niby w jakim celu?
Do automatycznego oświetlenia domu na zewnątrz i alejki będzie OK. Do oświetlenia pomieszczeń średnio, głównie z powodu opóźnienia między załącz, a wyłącz wynoszącego około 3sek. Co w praktyce oznacza, że jeśli załączyłeś światło, to musisz odczekać 3 sek., aby je wyłączyć.
Mamy 2013 rok i budowanie domu, w którym steruje integra, to kompletne nieporozumienie i sztuka dla sztuki.z bardzo przeciętnym wynikiem
Ale to nie moje małpy i nie mój cyrk.

ekmir
07-04-2013, 15:33
Mamy 2013 rok i budowanie domu, w którym steruje integra, to kompletne nieporozumienie i sztuka dla sztuki.z bardzo przeciętnym wynikiem
Ale to nie moje małpy i nie mój cyrk.

Nie mam zamiaru budować domu tzw. inteligentnego, zależy mi raczej na uzyskaniu pewnych funkcjonalność - ułatwiających funkcjonowanie.
Systemy: KNX/EIB, Fibaro, xComfort uważam, że nie byłyby w pełni wykorzystane, a i sporo kłopotów mieliby z tym użytkownicy.

Dlatego chciałbym wprowadzić tylko pewne elementy automatyki w domu.

Nie da się jakoś "pogodzić" Integry z przełącznikami bistabilnymi?
Może do takich rozwiązań byłby dobry przekaźnik bistabilny Zamel'a, który ma również zaciski centralnego sterowania?

dendrytus
07-04-2013, 15:38
Systemy: KNX/EIB, Fibaro, xComfort uważam, że nie byłyby w pełni wykorzystane, a i sporo kłopotów mieliby z tym użytkownicy.

Np jakie?


Dlatego chciałbym wprowadzić tylko pewne elementy automatyki w domu.

Jakie?


Nie da się jakoś "pogodzić" Integry z przełącznikami bistabilnymi?
Może do takich rozwiązań byłby dobry przekaźnik bistabilny Zamel'a, który ma również zaciski centralnego sterowania?
Po co?
Przekaźniki bistabilne na ogół pobierają prąd w trakcie pracy.
Musiałbyś znaleźć przekaźniki, które pobierają prąd tylko w momencie przełączania.

ekmir
07-04-2013, 16:07
Np jakie?
Wykorzystanie może i w końcu znalazło by zastosowanie ale czy jest niezbędne np. sceny świetlne, sterowanie nagłośnieniem budynku itp.
Instalacja (poza sterowaniem radiowym) musi być wcześniej przygotowana do konkretnego rozwiązania. U mnie instalacja już istnieje. Wszystkie przewody sprowadzone są do tablic/rozdzielnic.
Ponadto koszty tych systemów są znaczące, a w zasadzie wysokie dla przeciętnego obywatela RP


Po co?
Aby móc sterować wybranymi obwodami elektrycznymi: zasilaniem i oświetleniem.
- wyłączanie przy zazbrajaniu alarmu,
- włączanie przy rozbrajaniu alarmu,
- symulacja obecności domowników,
- odcinanie głównego zaworu wody (chrona przed zalaniem budynku),
- otwieranie/zamykanie bramy garażowej/wjazdowej (w tym sterowanie z pilota i GSM)
- wykorzystanie czujek do sterowania oświetleniem przypodłogowym (załączanie przy naruszeniu strefy)

ekmir
07-04-2013, 16:18
Przekaźniki bistabilne na ogół pobierają prąd w trakcie pracy.
Musiałbyś znaleźć przekaźniki, które pobierają prąd tylko w momencie przełączania.

http://www.zamel.pl/pl,47,186,przekaznik_bistabilny_beznapieciowy_pbm0 51224v.html
Przekaźnik bistabilny PBM‑05/12-24V służy do sterowania oświetleniem lub dowolnym innym urządzeniem za pomocą równolegle podłączonych przycisków jednobiegunowych. Kolejne naciśnięcia dowolnego z przycisków (podłączonych do wejścia IN) powodują załączenie lub wyłączenie urządzenia podłączonego do zacisków wyjściowych. Wejścia sterujące SET i RESET pozwalają na centralne sterowanie grupą przekaźników. Impulsem sterującym wejścia IN oraz S i R może być tylko impuls z linii + (napięcie DC) lub L (napięcie AC). Konstrukcja przekaźnika umożliwia zapamiętanie jego aktualnego stanu w przypadku zaniku napięcia zasilania.
Ważną cecha urządzenia jest zerowy pobór prądu.

dendrytus
07-04-2013, 19:00
http://www.zamel.pl/pl,47,186,przekaznik_bistabilny_beznapieciowy_pbm0 51224v.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.zamel.pl%2Fpl% 2C47%2C186%2Cprzekaznik_bistabilny_beznapieciowy_p bm051224v.html)

Może być

ekmir
07-04-2013, 19:34
Czyli "iść" raczej w kierunku pojedynczych sterowników (STR, SRM) i przekaźników (PBM)

rafo30
09-04-2013, 22:03
Witam ;Satel już zlikwidował 3sekundowe czekanie na następny sygnal czyli zalacz /wylacz ja w domu mam zwykle wylaczniki przyciskowe i integre ustawilem na wejścia bistabilne a do wyjść zamontowalem zwykle przekazniki relpol i chula aż miło ;) a u kolegi sterujemy wszystkimi roletami w domu i całym domem bez problemu po przez expandery INT-IORS tylko musieliśmy wysłać je do satela żeby wgrali nowy soft do nich i teraz już nie ma problemu z 3sekundowym czekaniem.Trzeba przy zakupie zwrócić
uwagę jaki mają soft te expandery i tyle ;))

rafo30
09-04-2013, 22:17
A jeszcze dodam że likwidacja 3sekund i parę innych udogodnień w najnowszym sofcie integry została poprawiona na moja i kolegi prośbę :D

dendrytus
10-04-2013, 06:45
a u kolegi sterujemy wszystkimi roletami w domu i całym domem bez problemu po przez expandery INT-IORS tylko musieliśmy wysłać je do satela żeby wgrali nowy soft do nich i teraz już nie ma problemu z 3sekundowym czekaniem

Trzeba tylko pamiętać,że integra nadal nie będzie potrafiła sterować żaluzjami, które są często mylone z roletami i odwrotnie.

A jaki numer softu pozbawiony jest 3 sek. "atrakcji"

rafo30
10-04-2013, 09:20
Teraz niepamietam ale można sprawdzić lub zadzwonic do satela. A co do rolety i zaluzji masz rację ;). Ja mam integre 64 i steruje nią domem w podstawowych funkcjach i mi wystarczy a i tak daje duże możliwości bo można samemu wszystko po zmieniac a w innych systemach trzeba program pisać itp.

Intelior
12-05-2013, 10:50
Trzeba jednak pamiętać, że takie funkcje jak pozycja komfortowa rolety czy współpraca z czujnikami natężenia oświetlenia, są nie do osiągnięcia w instalacji opartej wyłącznie na przekaźnikach. Gdy użytkownik opuści ręcznie roletę centrala nie będzie "miała pojęcia" w jakiej pozycji są lamele. I tu czar pryska. Lepsze rezultaty można osiągnąć integrując instalację Alarmową (np. Satel) z elementami systemu KNX. Jest to jednak rozwiązanie droższe ale bardziej elastyczne i funkcjonalne.