PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła - przykłady kilkuletnich instalacji



Maco
04-07-2002, 19:34
Sugeruję artykuł/reportaż o istniejącyh (najlepiej kilkuletnich) instalacjach c.o lub/i c.w.u. z użyciem pompy ciepła.
Analiza kosztów inwestycyjnych i instalacyjnych.
Rady co działało a co nie wyszło.

Opinie prawdziwych użytkowników !

piano
04-07-2002, 20:56
Popieram. Ciekawe dlaczego firmy instalujące pompy ciepła boją się kontaktować z użytkownikami swoich instalacji (mam złe doświadczenia z dwoma firmami z Warszawy).

Maco
04-07-2002, 21:44
Na Forum, o ile dobrze pamiętam jest jedna wypowiedź użytkownika, drugą którą pamięatm to chyba w Ładnym Domu (ale nie jestem pewny). Obie bardzo narzekały na fachowość inmstalatorów (może stąd ta obawa). W obu przypadkach, tylko determinacj i upór właściciela doprowadziły do uruchomienia i poprawnego działania instalacji...

rosta3
25-07-2002, 17:31
Przepraszam za powyższy tekst ale to była pomyłka z powtórką


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: rosta3 dnia 2002-07-25 18:33 ]</font>

piotrek
09-08-2002, 09:21
Może ja bym cos powiedział na ten temat , ale jest to temat rzeka i moja instalacja ma dopiero 1 rok ,jak ktoś zamieści konkretne pytania to postaram się odpowiedzieć
Piotrek

piano
21-08-2002, 11:41
piotrek,
mam kilka pytań jeśli pozwolisz:
- czy masz pełną automatykę sterowania temperaturą CO i CWU ?
- czy możesz skomentować koszty w związku z dogrzewaniem CWU grzałką ?
- czy po sezonie zimowo/letnim nie zauważyłeś żadnych zmian w wyglądzie podłogi drewnianej ?
- czy koszty instalacji były rzeczywiście takie jakie obiecywał dostawca ?
Pozdrawiam

piotrek
21-08-2002, 13:26
1.w komplecie z pompą ciepła był sterownik pogodowy , steruje on ogrzewaniem domu oraz realizuje priorytet CWU , a także potrafi załączyć grzałkę dodatkową .
2.CWU grzeje jedynie pompą ciepła , udział kosztów ogrzewania CWU nie przekracza 20% wszystkich kosztów grzejnych , dlatego grzałka dodatkowa grzeje tylko dom jesli jest to konieczne ( praktycznie włącza się dopiero gdy na zewnątrz jest jakieś -14stC , w pierwszą zimę grzała może łącznie z dwa tygodnie , ale budynek był jeszcze wilgotny i wysychał ).Latem grzeję CWU kolektorami słonecznymi więc pompa ciepła odpoczywa.
3. nie mam podłóg drewnianych na parterze jest terakota a w pozostałych pomieszczeniach panele grubości 6 mm ( z panelami nic się nie dzieje ).
4.Dostawca mi nic nie obiecywał po prostu zamówiłem sobie pompę ciepła bezpośrednio u producenta ( po cenie producenta z dostawą do domu ), sam wykonałem wszystkie instalacje ( górny i dolny obieg oraz CWU ) podłączyłem pompę i grzeje , pompa ciepła kosztowała 12.5 tys zł , dolne źródło ciepła ok 7.5 tys zł , natomiast oferta jaką miałem od renomowanej firmy na to samo ( pompa ciepła + dolne źródło opiewała na 40 tys zł ), nie wiem jak to by chodziło w wykonaniu akurat tej firmy , ale widziałem instalacje wykonane przez równie renomowane firmy i wcale nie działały lepiej , a wręcz gorzej ( na forum przewijają się tego typu wątki jak to wykonawca podłączył pompę ciepła tak jakby to był piec gazowy , i całość kotłuje duże ilości prądu niezbyt dobrze grzejąc )
Piotrek

piano
21-08-2002, 21:06
piotrek,
dziękuję.

29-05-2003, 13:27
On 2002-08-21 14:26, piotrek wrote:
1.w komplecie z pompą ciepła był sterownik pogodowy , steruje on ogrzewaniem domu oraz realizuje priorytet CWU , a także potrafi załączyć grzałkę dodatkową .
2.CWU grzeje jedynie pompą ciepła , udział kosztów ogrzewania CWU nie przekracza 20% wszystkich kosztów grzejnych , dlatego grzałka dodatkowa grzeje tylko dom jesli jest to konieczne ( praktycznie włącza się dopiero gdy na zewnątrz jest jakieś -14stC , w pierwszą zimę grzała może łącznie z dwa tygodnie , ale budynek był jeszcze wilgotny i wysychał ).Latem grzeję CWU kolektorami słonecznymi więc pompa ciepła odpoczywa.
3. nie mam podłóg drewnianych na parterze jest terakota a w pozostałych pomieszczeniach panele grubości 6 mm ( z panelami nic się nie dzieje ).
4.Dostawca mi nic nie obiecywał po prostu zamówiłem sobie pompę ciepła bezpośrednio u producenta ( po cenie producenta z dostawą do domu ), sam wykonałem wszystkie instalacje ( górny i dolny obieg oraz CWU ) podłączyłem pompę i grzeje , pompa ciepła kosztowała 12.5 tys zł , dolne źródło ciepła ok 7.5 tys zł , natomiast oferta jaką miałem od renomowanej firmy na to samo ( pompa ciepła + dolne źródło opiewała na 40 tys zł ), nie wiem jak to by chodziło w wykonaniu akurat tej firmy , ale widziałem instalacje wykonane przez równie renomowane firmy i wcale nie działały lepiej , a wręcz gorzej ( na forum przewijają się tego typu wątki jak to wykonawca podłączył pompę ciepła tak jakby to był piec gazowy , i całość kotłuje duże ilości prądu niezbyt dobrze grzejąc )
Piotrek


Czesc Robert z Krakowa zdrugiej strony kabelka, pierwszy raz na forum, więc proszę o wyrozumiałość :smile: jak coś zrobiłem nie tak. Mam pytania do Piotra lub kogokolwiek, znającego temat pomp ciepłą. Dopiero sie wgryzam w temat, czy możecie mi polecić jakąś konkretną firmę, jakimi kryteriami (oprócz ceny) kierować się przy wyborze, ewentualnie prosiłbym o wrażnie z eksplatacji konkretnych modeli. Rozważam zainstalowanie na działce sond pionowych, czy ktoś już może instalował sobie kolektor pionowy? Z góry dziękuje i pozdrawiam sympatyków forum