PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy!! WM na solovent'ach



sebm
05-04-2013, 15:48
Witam, czytam o wentylacji mechanicznej i właśnie zgłupiałem....
Znalazłem wykonawcę polecanego na forum, zaufałem i ....

Mam położne rury SOLOVENT (pewnie nazwa handlowa ale rury miękkie ocieplone, coś takiego http://www.aspol.com.pl/oferta/produkty/137_przewody-elastyczne/744_przewody-izolowane-akustycznie.html), leżą luźno na poddaszu i wychodzą w pokojach tak jak na obrazkach.
Czy na takich rurach można zrobić wentylację mechaniczną oraz czy ilość wywiewów i nawiewów jest odpowiednia (jeśli można wydedukować to z rzutów)
:bash::bash:

181569181570

czerwone nawiew, niebieskie wyciąg

Do tego wykonawca próbuje mi wcisnąć 450 reku, choć dom ma około 130 m2, czy taki potrzebuje?
Czy w takiej instalacji (rury miękkie) można w ogóle mówić o pomiarach? Czego powinienem żądać od wykonawcy
POMOCY !!

kangaxx
05-04-2013, 19:56
te kanały to flexy, dobre do wentylacji i spokojnie można zrobić pomiary, ale spieprzyć to i na kanałach ze złota można, czy to jest zrównoważone to nie da się powiedzieć bo za mało danych, ale ten reku to za duży i to sporo chyba że ludzi dużo, rozmieszczenie anemostatów też niezbyt szczęśliwe,

powiem ci tak, patrz gościowi na ręce jak będzie robił pomiary, zapisuj sobie każdy wynik i będziesz miał pogląd na działanie, pomiar ma wykonać bez założonych anemostatów i różnica nawiew wyciąg nie powinna różnić się więcej niż 30% bez regulacji na pełnej mocy centrali, bo regulacja to nic innego jak tłumienie więc po regulacji centrala ma nadal dmuchać :)

sebm
05-04-2013, 20:46
dzięki Kolego :) troszkę pocieszony jestem, mam nadzieje że jednak jeszcze coś z tego będzie
A czy powinno być czuć pęd powietrza na najmniejszych ustawieniach? Bo jak dam na maxa to na dole czuję a na minimum juz nie



i zrobiliśmy pomiary zaznaczyłem wyniki ma rysunku. Jak dla mnie przerażająco słabo.
Mierzyliśmy bez anemostatów na otwartych kanałach fi 125 na obrotach na maxa, ale małym śmigłem, gość mówi że przeliczy to tak jakby miał śmigło też tej średnicy (miał fi50 ), nie wiem czy to jakaś różnica.
Wyczytałem że prędkość powinna być od 2m/s do 5 m/s u nas z ledwością było 1,5:(

i wychodzi że wprowadzam do domu 205 m3/h a wyciągam 115 m3/h

Powiedzcie, czy rozmiar śmigła ma tu znaczenie, czy wyniki są tragiczne ?

MASAKRA!!

sebm
08-04-2013, 19:10
182354182355wyniki pomiarów

michal_l
09-04-2013, 19:39
widzę, że Kolega sebm z Częstochowy ... mogę ewentualnie pomóc.
Mam taki zwykły anemometr i prostą tubę pomiarową - mogę spróbować zmierzyć po swojemu.


do domu 130 m3/h wystarczy teoretycznie wentylacja ok 300-350 m3/h
ale jaka centrala będzie potrzebna, żeby tyle powietrza wycisnąć z tej instalacji wentylacyjnej
to już jest inna historia

Proszę o więcej szczegółów - jaka centrala?
A może kanały "sreberka" przydepnięte gdzieś zostały? Niestety tego nie widać od razu.

Indiana_
09-04-2013, 20:52
Przy rurach fi 125 prędkość powietrza przy niskich przepływach jest na tyle mała, że anemometr z małym śmigiełkiem p prostu nie ruszy; mój anemometr z szafirowym łożyskiem i średnicy 80mm zaczyna dobrze mierzyć od ok. 15m3/h przy rurze fi100; anemometr ze śmiegiełkiem 40-50mm siłą rzeczy ma 4x mniejszą powierzchnię, a jeszcze rura fi125, więc zaczyna mierzyć od jakichś 50m3/h :-)
Prawidłowo zaprojektowana wentylacja, tak jak pisze Kangaxx, powinna bez anemostatów mieć mniej więcej równe opory i zbliżone wartości nawiewów i wyciągów. 205 i 115 m3/h to niezbyt ciekawe wyniki - ale jak pisałem, problem pewnie tkwi w anemometrze, i mierzeniu wartości poniżej jego zakresu pomiarowego.
Ogólnie po przygodach mojego klienta szeroko opisanych tu na forum, który pożyczył sobie gdzieś anemometr i wyliczył co najmniej dziwne przepływy (na poziomie 3-5-10m3/h), radzę ostrożnie podchodzić do własnych wyliczeń :-) Jak się później okazało, po wytłumaczeniu klientowi jak mierzyć, nagle z 3m3/h zrobiło się 30,40,50 m3/h - czyli dokładnie tyle, ile było zapisane w projekcie :-)

sebm
09-04-2013, 21:01
Pomiary robiła mi firma która robila również instalacje. Myślałem że gość wie co robi... :bash:
Czy pozostaje mi zrezygnować z wm i otworzyć kominy wentylacyjne.?

Centrala tcs 450 z wymiennikiem heatex

michal_l
10-04-2013, 16:31
centrala w miarę solidna, więc raczej problem nie leży po stronie centrali.

Ja bym jeszcze nie rezygnował z WM skoro została zrobiona to może da się uratować.

Czy można sprawdzić stan kanałów?czy nie są zagniecione? czy nie były "piankowane" lub w inny sposób nie zostały uszkodzone?
czy w instalacji są jakieś przepustnice?

sebm
10-04-2013, 17:25
Co znaczy piankowane? W instalacji jest tyltylkooo rozdzielacz do rur

michal_l
10-04-2013, 17:36
"piankowanie" czyli uszczenianie otworów pianką montażową, która rozprężając się zgniata kanały
co jest częstą przyczyną braku przepływu

Jaki rozdzielacz? może coś w rozdzielaczu jest przytkane?

sebm
10-04-2013, 19:36
Taka puszka zamieniająca 1 przewód w 4 a co w niej to nie wiem. Ale część przewodów z niej działa słabiej, ale to pewnie zależy od długości...
Ale mam podejrzenie, anemostaty dolne są połączone z metalową rurą, rurą spiro bez izolacji i ta rura jest jakby za długa. Jak wyjąłem całą rurę żeby się rozprostowała to jest jakby 50 cm za długa, może tu przyczyna jest.
Ale jak spowodować żeby nawiew i wywiew były takie same ?

kangaxx
11-04-2013, 20:53
no i jeszcze jeden kłopot, masz nawiew 2x większy od wyciągu
-co oznacza że zarżniesz lodem w zimie każdy wymiennik
-co oznacza też notoryczne działanie układu odszraniającego
-co oznacza też że nie ma wymiany ciepła
-co oznacza też że 100% kasy na reku to kasa w błocie

albo:
ratowanie tego układu to duszenie nawiewu do poziomu wyciągu czyli instalacja orżnie ci wydajność twojego reku o 70%
-co oznacza też że w tym wypadku 70% ceny centrali leży w błocie
-co oznacza też że powinieneś pogadać z panem prezesem ludwinem i poprosić go o pomoc bo gość który system robił raczej nie wie o co w nim biega a prezes mieszka za płotem :)

michal_l
12-04-2013, 12:52
prostuję: NIE JESTEM PREZESEM - ale dziękuję za rekomendację.