PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki Bojler wybrać do ogrzewania cwu



JacekJI
05-04-2013, 18:54
Witam,

Próbuje znaleźć jakieś informacje na temat który bojler jest najlepszy.

Miałem inwestować w pompe ciepła ale że i piec mi sie zmienił to na początek mam zamiar ogrzewać cwu tyko piecem, Skam-p 12kw lub rbr.11kw
a kiedys najwyzej zmontuje pompe jak bede mial wiecej kasy.

Mysle ze zbiornik 200l bedzie optymalny, 4 osoby, - mowią że do takiego podgrzewania piecem im wiekszy tym lepszy ale wtedy wedlug mnie bedzie dluzej sie podgrzewala woda, i np 300l bedzie sie marnowalo.

Tylko takie pytania jeszcze:
1 Stojacy czy wiszący lepszy?
2 Z płaszczem?
3 z węzownica?
4 z 2 wezownicami?
5 szukać w jakiś dobrych firmach czy nie sugerować sie tym?

Może ktoś ma do polecenia jakiś konkretny model?

MARTINOS
05-04-2013, 20:46
Ja mam dwupłaszczowy 120l. Stan ludzki 2+1. Jeszcze nie miałem sytuacji, że brakło ciepłej wody.
Bojler klasyczny raczej ze średniej półki: http://kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/wp-i-wpz-termo-hit.html

karoka65
05-04-2013, 21:04
Obecnie Kospel 140L z podwójnym płaszczem na 7 osób, też wody nigdy nie brakło.
To ostatni zwykły bojler jaki kupiłem, wykończyło się już 6, następnym i ostatnim będzie z nierdzewki choćbym miał na raty kupić :)

z-paul
09-08-2013, 09:57
Odnawiam wątek.
Potrzebuję bojler ogrzewany piecem z podajnikiem na ekogroszek. Na lato ewentualne ogrzewanie elektryczne, więc przydałby się wyposażony w grzałkę, lub możliwość zamontowania takiej grzałki. Na razie musi ogrzać wodę dla 2 osób (wanna w łazience) dlatego zastanawiam się nad pojemnością 120L. Na oku mam 3 firmy: Biawar, Galmet, Kospel.
Teraz tylko pytanie poziomy czy pionowy?
Od razu zaznaczę że wysokość piwnicy w którym będzie zamontowany to ok. 2 m, dlatego przy pionowych mógłby być problem z wymianą anody.

Na oku mam pionowe z wężownicą spiralną:
1. Biawar OW - E 120.12P link (http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-classic-spiro/menu-id-113.html)
2. Galmet SGW(S) 120 link (http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/13-wymienniki_cwu)
oraz poziome z płaszczem wodnym:
3. Biawar W-E 120.24 K link (http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-.24k/menu-id-112.html)
4. Galmet SGW(L)P 120 link (http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/34-wymienniki_cwu)
5. Kospel WP Termo Hit 120 linkl (http://www.kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/wp-i-wpz-termo-hit.html)

Do tych poziomy jeszcze przychodzi grzałka elektryczna. Taki zestaw poziomy z płaszczem wodnym + grzałka byłby w podobnej cenie co pionowy z wężownicą.

Który wg Was wybrać?

Beata&Slawek
09-08-2013, 12:25
polecam ACV smart, tylko nie wiem czy 120 dostaniesz, ja dostalem najmniejszy 160, ale teraz sie przyda bedzie robil przy okazji za maly buforek.

z-paul
09-08-2013, 12:40
Jednak z nierdzewki to niestety teraz nie na moją kieszeń

Beata&Slawek
09-08-2013, 16:52
Jak stać Cię kupować nowy co dwa lata to kup zwykły, może się uda i posłuży 3-4 lata, zwykle nie przeżywają roku od ukończenia gwarancji.

slawekk1980`
09-08-2013, 18:21
Są jeszcze zasobniki CWU żywicowane w środku w których nie ma anody, sam w taki zainwestowałem ERMET 140L i zobaczymy jak się będzie sprawował.

P.S. Co do postu powyżej to standardowe zbiorniki CWU wytrzymują duuużo dłuzej niż 3-4 lata, bez przesady.

pionan
10-08-2013, 19:20
Jednak z nierdzewki to niestety teraz nie na moją kieszeń
dlaczego nie??
Rozejrzyj się za używkami. Ja za 200L Viessmanna z pojedynczą wężownicą i możliwością wpięcia grzałki elektrycznej, zapłaciłem 1600zł. Nie wydaje mi się,żeby emaliowane bojlery były specjalnie tańsze.
Jedna ważna sprawa. Jak będziesz kupował z nierdzewki używkę, to pamiętaj o jednym. Im starszy tym lepszy - grubsza blacha.

MARTINOS
11-08-2013, 21:40
Jak stać Cię kupować nowy co dwa lata to kup zwykły, może się uda i posłuży 3-4 lata, zwykle nie przeżywają roku od ukończenia gwarancji.

U mnie Galmet z wężownicą przy zwykłym piecu pracował 8 lat bez żadnego przeglądu itp. i... nadal pracuje u mojego sąsiada.
:yes:

skrabi
13-08-2013, 08:57
Jak stać Cię kupować nowy co dwa lata to kup zwykły, może się uda i posłuży 3-4 lata, zwykle nie przeżywają roku od ukończenia gwarancji.
a znasz kogoś kto pamięta o wymianie anody?

Beata&Slawek
13-08-2013, 09:24
U mnie Galmet z wężownicą przy zwykłym piecu pracował 8 lat bez żadnego przeglądu itp. i... nadal pracuje u mojego sąsiada.
:yes:

No to jestes tym szczesliwcem, a ja kiedys pracowalem w branzy i wiem jak to wyglada od srodka, gdzie baniaki zaczynaja rdzewiec juz w trakcie pobytu na regalach magazynowych im szybciej trafi do klienta i zaleje sie ta anode woda tym lepiej. Generalnie poczytajcie nawet to forum po ilu latach ludziom cieknie i sie tak nie chwalcie bo baniaki to akurat padaja jak muchy.

Karoka pisze, ze mial juz 6, moze lekka przesada ale jak ktos sie zmiesci z 2 na 10 lat to juz jest szczesciarzem.

MARTINOS
13-08-2013, 10:04
No to jestes tym szczesliwcem [...]

U mnie nie przeciekał. Po prostu chyba zarósł kamieniem w środku itp. Wydajność grzania była bardzo niska więc zamieniłem na nowy 2-płaszczowy.

A stary bojler jest podpięty do zwykłego śmieciucha i zimą dawał radę...

Producent dla podtrzymania gwarancji chce wymiany anody chyba co 12 m-cy jeśli się nie mylę. Wymieniać musi firma. Nie wiem ile kosztuje anoda ale wymiana (usługa) kosztuje 100-150zł --> przynajmniej tak mi mówił instalator, który to montował.

karoka65
13-08-2013, 10:15
Karoka pisze, ze mial juz 6, moze lekka przesada ale jak ktos sie zmiesci z 2 na 10 lat to juz jest szczesciarzem.
Dokładnie tak, obecnie 6-ty i ostatni zwykły bojler.
Choćbym miał kupić następny na raty to będzie to ACV 130-tka.
Przez te lata wydałem pi X drzwi jakieś 6 koła papieru z przeróbkami, zapłaciłbym raz i miąłbym spokój do dziś.
Co do anod to jak dla mnie to taka łapanka na gwarancję, w większości ludzie o tym zapominają i teoretycznie choć dają nam gwarancję 3 czy 4 lata a nie wymieniając anody do roku, oczywiście paragon podpięty do gwarancji, mamy po roku już bojler bez gwarancji :(

Beata&Slawek
13-08-2013, 12:15
Mialem wlasnie napisac o trzymaniu rachunku za anode a czasami nawet musi byc to wykonane przez instalatora bo takie sa warunki gwarancji. Najczesciej to wyglada tak, ze pan x kupuje zbiornik za okolo 1500-2000 z 5 letnia gwarancja bo o tych z 2 letnia za 800 to szkoda nawet wspominac. Po 5 latach przy zalozeniu jak pisze karoka, ze wymienial regularnie anode zbieral rachunki i nic mu sie nie przytrafilo konczy sie gwarancja, po 6-7 i tak gdzies tam zaczyna ciec przy spawie na krocu. Pan x dzwoni do fachowca ten przyjezdza i stwierdza, ze najlepiej nowy, Pan X wlasnie kupil wegiel na zime albo wrocil z wakacji i pyta o naprawe, fachowiec mowi,ze moze pospawac ale gwarancji na to nie daje, Pan x sie zgadza, fachowiec delikatnie smarknie dwa razy dokola krocca bo wie czym grozi wieksza akcja i kasuje 300. Do roku czasu plomby wypadaja cieknie juz porzadnie i trzeba niestety kupic nowy zbiornik, jesli pan x zmadrzal to w koncu ten wlasciwy jesli nie to da te 1500. Koszt okolo 3000 za sam zbiornik+koszt wymiany anod+koszt spawania+koszt wymiany zbiornika mamy 3500-4000 tys za ta cene w necie mozna znalesc porzadny zbiornik lub nawet od biedy jak ktos pisal kupic porzadna uzywke odnowic i miec z glowy.

Tu masz w dobrej cenie, wyszukane przez ceneo ja ze sklepem nie mam nic wspolnego, sam bralem z firmy mercury tez wyszukane przez ceneo, akurat ja mam 160 bo kiedy kupowalem to nie byly dostepne 130 a jak gdzies znalazlem wychodzilo drozej niz 160:

http://warmcom.pl/product_info.php?products_id=8678

skrabi
13-08-2013, 12:34
a co polecacie jak ktoś będzie grzał tylko prądem?
potrzebuje sam dobry stojący zasobnik 200L z grzałka 2-3kW

srebrnydom
13-09-2013, 12:50
Witam,
mam pytanie (pewnie głupie, ale muszę się upewnić). Chcę założyć bojler do grzania wody użytkowej od pieca na węgiel. Mam w piwnicy stary hydrofor 500 l. Czy można w nim zamontować grzałki od centralnego ogrzewania i ocieplić tak by służył jako bojler?
Pozdrawiam cierpliwych.

ŻonaNapoleona
18-05-2015, 08:41
Witam,
proszę o pomoc przy wyborze bojlera.

Ogrzewanie - ekogroszek z podajnikiem
3 osoby
bojler z możliwością zasilania prądem (aby nie trzeba było rozpalać w piecu np. w lipcu)
poziomy

BrodowskiG
18-05-2015, 10:32
lepszy pionowy ale jak ma być poziomy to z największych, chyba 140 litrów, chyba że poziomy leżący może być?
jak chcesz w lato grzać samym prądem to na 3 osoby potrzeba dużo wody a jak sie nastawiasz na ciągłe palenie to i 80 litrów wystarczy, chyba że masz 2 łazienki
co do firm to dobry jest biawar

Swietlista
28-07-2015, 16:24
Witam serdecznie:)
potrzebuję boilera na CO i elektrycznego, 80L dwupłaszczowego( ja klasyczna blondi :p w tym temacie)Poczytałam na necie m.in .te forum :) DZieki wielkieWam za informacje:).
Wybrałam opcje
1. poziomy boiler GAlmet( z anoda)Moze ktoś poleci jaka grzałka do tego.MAm do wyboru 1400 i 2000w( jesli oczywiscie na ten się zdecyduję) http://allegro.pl/show_item.php?item=5545152914
CZy wimiada anod jest skomplikowana?Dowiedzialam sie ze nei musi byćspecjalny fachowiec?

2 opcja boiler bezanodowy firmy Ermet
http://allegro.pl/show_item.php?item=5535948753 . W ymiennik ten charakteryzuje się długą żywotnością, dzięki bardzo dobremu zabezpieczeniu antykorozyjnemu w postaci powłoki powstałej w procesie żywicowania, czyli naciągania płaszcza zbiorników EPIDIANEM (jest to materiał niepękający, rozciągliwy i atestowany). Ze względu na takie rozwiązanie, bojler ten nie wymaga stosowania anody magnezowej a co za tym idzie corocznej wymiary jej .
Ktoś może orientuje się w tym temacie lub ma taki wymiennik?Ktory wybrać proszę poradźcie mi.Pozdrawiam serdecznie

Swietlista
28-07-2015, 16:28
Witam serdecznie:)
jak sie sprawuje ten zasobnik Ermet?
Zastanawiam sie nad kupnem zasobnika tego.Wybrałam 2 opcje GAlmet i Ermet.TYlko roznica w cenie 200zł.Zastanawiam sie czy to mi się opłaca.Poprosze o sugestie.Pozdrawiam serdecznie

Swietlista
28-07-2015, 16:30
Witam serdecznie.jaki boiler bys mi polecił GAlmetu czy Ermetu lepszy?Porosze o odpowiedz?
Pozdrawiam serdecznie

Swietlista
28-07-2015, 16:38
Witaj
jak sie sprawuje ten Ermet?Zastanawiam się nad jego kupnem...Alternatywa Galmet.Co bys radzil?Pozdrawiakm serdecznie

Swietlista
28-07-2015, 16:46
Witaj:) a wymieniales anody?Zastaanawiam sie nad kupnem GAtmetu.Żyje jeszcze ten boiler GAlmet, bo to ju7z by bylo 10lat:)?Pozdrawiam serdecznie

MARTINOS
03-11-2015, 10:58
Ja mam dwupłaszczowy 120l. Stan ludzki 2+1. Jeszcze nie miałem sytuacji, że brakło ciepłej wody.
Bojler klasyczny raczej ze średniej półki: http://kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/wp-i-wpz-termo-hit.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Fwymienniki-i-zasobniki-cwu%2Fwp-i-wpz-termo-hit.html)

Tak dla potomnych. Bojler nie wytrzymał nawet 3 lat. Anoda nie pomogła :bash:
Baniak rozszczelnił się. Woda się leje. Dziś spróbuję zerwać izolację i zobaczyć jak to wygląda.
Z reklamacji nici, bo producent chce potwierdzenia wymiany anody co kilkanaście miesięcy ale z formalnym potwierdzeniem wymiany przez renomowanego serwisanta :eek:

SUSPENSER
04-11-2015, 18:21
Z reklamacji nici, bo producent chce potwierdzenia wymiany anody co kilkanaście miesięcy ale z formalnym potwierdzeniem wymiany przez renomowanego serwisanta :eek:

Czy taki zapis jest w warunkach gwarancji ? :eek:

MARTINOS
18-11-2015, 14:56
Czy taki zapis jest w warunkach gwarancji ? :eek:

Sprawa wyjaśniona z producentem. Wystarczy dowód zakupu. w błąd wprowadził mnie serwisant.

marian2900
17-01-2016, 17:22
Ja kupiłem bojler firmy METALBET 300l, dwie wężownice.
Po nagrzaniu się, woda zaczyna lecieć żółta.
Nie jestem specjalistą, ale moim zdaniem farba, której używają do malowania wewnątrz jest słabej jakości (inne firmy stosują emalię ceramiczną).
Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem bojlera z tej firmy, szczerze mogę powiedzieć, że nie warto. Wyrzucicie pieniądze w błoto.
Tej firmy nie polecam nikomu.

RobertHad
16-03-2016, 11:52
Witam. widzę że ja mam ten sam problem co inni z wyborem odpowiedniego bojlera.ja zastanawiam się nad jakąś 300l dwupłaszczową na 2 źródła zasilania 1to zwykły śmieciuch 2 to solary.No i co z zabezpieczeniem od korozji czy jakaś farba, żywica czy anoda a może porostu wybrać stal nierdzewną. Bo niestety u mnie cała instalacja sklada sie ze wszystkiego co było na rynku dostępne i miedź i ocynk a słyszałem że w takim przypadku należy zastosować anodę bo te dwa różne metale różnie działają na wódę i przez to powstaje korozja
Może jakaś podpowiedź .

Konsultant Viessmann
16-03-2016, 12:16
Odnawiam wątek.
Potrzebuję bojler ogrzewany piecem z podajnikiem na ekogroszek. Na lato ewentualne ogrzewanie elektryczne, więc przydałby się wyposażony w grzałkę, lub możliwość zamontowania takiej grzałki. Na razie musi ogrzać wodę dla 2 osób (wanna w łazience) dlatego zastanawiam się nad pojemnością 120L.

Który wg Was wybrać?

A myślałeś o zakupie pompy ciepła do cwu? Spełnia te same funkcje, ale w lecie grzeje efektywniej wykorzystując energię elektryczną, czyli dużo taniej! Np nasz nowy vitocal 060A jedy dedykowany takim systemom no i może współpracowac z kotłem - czyli w zimie jest po prostu zasobnikiem na cwu a w lecie podgrzewa wodę.

Co Ty na to?

Adam626
18-03-2016, 20:42
A myślałeś o zakupie pompy ciepła do cwu? Spełnia te same funkcje, ale w lecie grzeje efektywniej wykorzystując energię elektryczną, czyli dużo taniej! Np nasz nowy vitocal 060A

Jaki będzie zwrot z tej inwestycji w stosunku np do grzania prądem bojlera elektrycznego za 400zł? Czy to się kiedykolwiek zwróci, jeśli tak - po ilu latach i w jakich warunkach?

Konsultant Viessmann
21-03-2016, 10:00
Jaki będzie zwrot z tej inwestycji w stosunku np do grzania prądem bojlera elektrycznego za 400zł? Czy to się kiedykolwiek zwróci, jeśli tak - po ilu latach i w jakich warunkach?

Hmmm, odpowiem może nieco inaczej, bo doświadczenie z forum i z okresami zwrotu jest dość kontrowersyjne.
Powiem inaczej: cenę pompy ciepła znasz - jest kilka wariantów, więc zalezy od tego z czym współpracuje i jaka wielkość (wszystko na naszej stronie)

A miesięczne koszty przygotowania cwu dla czteroosobowej rodziny (średnio) to około 42 zł miesięcznie.
Kiedyś już na forum porównywaliśmy koszty z podgrzewaczami elektrycznymi. Zakładając okres od marca do października koszt przygotowania wody elektrycznie wynosi około 1430 zł, podczas gdy pompą ciepła około 320 zł (założenia: 4 osoby, 50 litrów/dobę/osobę, podgrzew od 10 do 50stC). Oznacza to oszczędność około 1100 zł rocznie.

SUSPENSER
22-03-2016, 22:23
Jaki COP ma ta pompa do CWU bo z tych danych wynika, że 4,5 ???

Cytuję wpis innego forumowicza - odpowiedź na te dane:


Oj nieładnie mijać się z prawdą ( dla niezorientowanych - taki eufemizm) 1430/320=4,47 a w informacjach Viessmanna dla +15 oC COP wynosi 3,11. Ponadto rzetelnie byłoby porównać ogrzewanie wody w zasobniku w nocnej taryfie. Tyle,że w ten sposób oszczędności z zakupu pompy za 8000zł stają się coraz bardziej iluzoryczne.
Nie wygląda już to tak różowo gdy podstawimy prawidłowe wartości, a dla nocnej już zupełnie niewesoło - wychodzi w okolicy 600zł/rok oszczędności. Czyli ok. 13 lat czekam na zwrot. Mniejsze zużycie wody spowoduje wydłużenie tego okresu, a większe skrócenie.
Czy pompa wytrzyma bez napraw tak długo? Być może, choć w ten sposób serwis reprezentowałby jeden wygłodzony,zaniedbany serwisant jeżdżący rozpadającym się gratem z trudem łapiący jakąś naprawę niezawodnego sprzętu.

asolt
23-03-2016, 07:03
Hmmm, odpowiem może nieco inaczej, bo doświadczenie z forum i z okresami zwrotu jest dość kontrowersyjne.
Powiem inaczej: cenę pompy ciepła znasz - jest kilka wariantów, więc zalezy od tego z czym współpracuje i jaka wielkość (wszystko na naszej stronie)

A miesięczne koszty przygotowania cwu dla czteroosobowej rodziny (średnio) to około 42 zł miesięcznie.
Kiedyś już na forum porównywaliśmy koszty z podgrzewaczami elektrycznymi. Zakładając okres od marca do października koszt przygotowania wody elektrycznie wynosi około 1430 zł, podczas gdy pompą ciepła około 320 zł (założenia: 4 osoby, 50 litrów/dobę/osobę, podgrzew od 10 do 50stC). Oznacza to oszczędność około 1100 zł rocznie.

Propaganda nie jest waszą mocną strona, wiec radze skupic sie na prawdzie. Ale do rzeczy.
Wg norm przyjmuje sie sie zuzycie na 1 osobe rocznie ok 950-1000 kWh, 4 osobowa rodzina to zuzycie 4000 kWh. Grzanie wyłacznie w II taryfie co przy odpowiednie pojemnosci zasobnika nie jest niczym niezwykłym kosztuje dla Tauronu ok 1050 zł (tar G12W) rocznie. Podajecie ze koszt dla marca do pażdziernika dla pompy to ok 320 zł
zapomnieliscie podac koszt od listopada do lutego. Załozmy optymistycznie ze taki sam czyli mamy ok 640 zł. Teraz kolejna korekta z powodu zastosowania taryfy G12W i obnizymy ten koszt dla pompy całorocznie do ok 500 zł. W efekcie otrzymujemy róznicę ok 550 zł rocznie, nie jest to zadne 1100 zł w okresie od marca do pazdziernika tylko rocznie. Wystarczy porównac koszty inwestycyjne podzielić róznice kosztów przez oszczednosci i juz mamy okres zwrotu, pod warunkiem braku kosztownych uszkodzen w czasie eksploatacji. Nie trzeba wiele sie zastanawiac aby dojsc do wniosku ze pompa ciepła cwu jest tylko drogą zabawką pozbawioną podstaw ekonomicznych. Jest ona opłacalna tylko dla producenta ( w wiekszym stopniu) oraz dla instalatora (w mniejszym stopniu) a całkowicie nieopłacalna dla uzytkownika

Adam626
28-03-2016, 16:08
koszt przygotowania wody elektrycznie wynosi około 1430 zł, podczas gdy pompą ciepła około 320 zł

czyli COP na poziomie 4,47 - wydaje się mało realny, szczególnie przy temperaturze po ciepłej stronie około 60C (żeby w ogóle w jakims czasie ogrzać powiedzmy bojler do 55C czynnik grzewczy musi być cieplejszy). Przy temperaturze 60C na wyjściu pompy COP nigdy nie bedzie taki wysoki. Być może mógłby być przy 35C na wyjściu pompy ale i po stronie chłodnej wymiennika musiało by być +5C (a zimą jest często mróz).
Całoroczny COP będzie dużo mniejszy.

Proszę jeszcze powiedzieć, skąd bierze ciepło ta pompa? Zrobienie dziury w budynku i wyprowadzenie jednostki zewnętrznej lub rury wydmuchującej powietrze na zewnątrz to też jest koszt inwestycyjny, ingeruje w elewację

Konsultant Viessmann
28-03-2016, 19:31
Proszę jeszcze powiedzieć, skąd bierze ciepło ta pompa? Zrobienie dziury w budynku i wyprowadzenie jednostki zewnętrznej lub rury wydmuchującej powietrze na zewnątrz to też jest koszt inwestycyjny, ingeruje w elewację

Witam!

Akurat ta pompa ciepła dla której wykonywano te obliczenia (Vitocal 060A) może pracować na powietrzu wewnętrznym i zewnętrznym. Oczywiście pracując na powietrzu wewnętrznym chłodzi lekko pomieszczenie - idealne do spiżarni, czy na poddaszu nieużytkowym.
Nie musi to być pomieszczenie w których stoi to urządzenie.

Adam626
28-03-2016, 22:49
Oczywiście pracując na powietrzu wewnętrznym chłodzi lekko pomieszczenie - idealne do spiżarni, czy na poddaszu nieużytkowym.
Nie musi to być pomieszczenie w których stoi to urządzenie.

Chłodzi lekko? w przybliżeniu tyle samo chłodzi powietrze w otoczeniu co i grzeje wodę (bilans cieplny). Czyli jeśli pisze Pan, że w 8 miesięcy wytwarza ciepła o równowartości 1430 PLN ( w odniesieniu do prądu z COP 1) , tzn że przekazuje ogrzewanej wodzie 2200kwh ciepła. czyli 275kwh miesiecznie. Z drugiej strony patrząc, wychładza mieszkanie tą samą energią. Przeliczając to na gaz (zakłądając że ogrzewamy dom gazem) wychodzi że miesięcznie w wyniku wyziębienia budynku przez tą pompę pracującą na powietrzu wewnętrznym musimy przepalić 27,5 m3 gazu czyli 52,25PLN miesiecznie dochodzi do kosztu wykorzytania tej pompy

Krótkomówiąc - taka pompa ciepła zamknięta wewnątrz domu jest urządzeniem przynoszącym straty użytkownikowi.
Po wystawieniu rur na podwórko juz bedzie lepiej, ale o COP=4,75 zapomnijmy.

Naiwni ci co wstawią to w kotłowni i myślą że cokolwiek oszczędzą...

janosh
13-04-2018, 10:38
Jak tak tylko od siebie dodam, że miałem wymiennik płaszczowy Galmet 100l ponad 10 lat. Jak sprzedawałem dom to tylko zawór bezpieczeństwa lekko zaczął przeciekać. Jeśli chodzi o anodę to do dziś nie wiem co to... :P

michallyko
15-04-2018, 12:08
jakiej pojemności zbiornik sugerowalibyście dal 5 osób w domu z dwiema łazienkami, w każdej łazience wanna i prysznic

Konsultant Viessmann
17-04-2018, 11:02
jakiej pojemności zbiornik sugerowalibyście dal 5 osób w domu z dwiema łazienkami, w każdej łazience wanna i prysznic

Witam, Pytasz o sam zbiornik?
Może o pompę ciepła do c.w.u.?
Zapraszam do zapoznania się z produktami firmy Viessmann- TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/podgrzewacz-wody-uzytkowej/zasobnik-cieplej-wody-uzytkowej/vitocell-300-v.html) znajdziesz jeden naszych zasobników cwu - pojemność dobierzesz tak, jak będzie to dla Ciebie odpowiednie. Dostępny jest w pojemnościach od 160 do 500 litrów.
Jeśli interesuje Cię pompa ciepła do cwu polecam produkt Vitocal 161-A!

W razie pytań pozostaję do dyspozycji!