PDA

Zobacz pełną wersję : "Dom w Borówkach 3" MADD



Strony : 1 [2] 3 4 5

18-08-2014, 08:58
w jakiej cenie kupowałeś tę blachę?

DrKubus
18-08-2014, 09:14
Też jestem ciekaw, co prawda jeszcze trochę wody upłynię zanim ją położę ale właśnie Venecje mam na tapecie... jak masz jakieś przemysłenia pisz...

aiki
18-08-2014, 21:38
Santosz - pewnie dachówka betonowa wyszła by taniej troszke albo podobnie.
190 arkuszy i jakieś 20 mb gąsiora kosztowało mnie 6,5 plus jeszcze obróbki blacharskie i rynny ale to wszystko do kupy policzę jak skończę.

aiki
20-08-2014, 21:02
Dzisiaj z racji wiatrów blachy nie przykręcałem a zająłem się drobnymi upierdliwymi sprawami typu:
Nałożyć czapę komina i wykończyć jego murowanie - stożek i te sprawy.
Podciąć trochę blache pod oknem połaciowym i ułożyć odpowiednio to ołowiane coś.
Wykończyć blachą mały daszek nad wejściem
Poszwędać się po budowie.
No i jeszcze byłem po farbę elewacyjną tak aby kominy pomalować przed blachą.
Wiaderko 2,5 l kosztowało 100. Kurcze a gdzie tu cały dom w kolor zrobić.
I to by było na tyle.
Poza tym czekam na obróbki kominów i kominki do odpowietrzenia kanalizacji.

aiki
06-09-2014, 19:10
Dzisiaj miałem kota na dachu.
Z racji iż na słowo nie chciał mi nikt dogiąć blachy na obróbki kominów więc mieli sami sobie pomierzyć i zamontować wszystko na dachu.
Koleś dosłownie biegał po dachu i 3 kominy zajęły mu 2,5 godziny ( ja pewnie ze dwa dni bym robił.)
Troszkę to inaczej zrobione niż ja bym zrobił ale skoro najlepsza firma w okolicy tak robi więc mam nadzieje, że będzie dobrze bo z dołu i tak nie widać.
A jak będzie ciekło to będzie poprawiać.

aiki
17-09-2014, 19:42
Dach skończony - zostały tylko miejsca gdzie blacha dochodzi do ścian gdyż tam czeka na ocieplenie.
280358

280360

280361

280362

Ogólnie Venecja prezentuje się bardzo dobrze i bardzo przypomina dachówkę ludziom, którzy przechodzą.
Następny etap to pewnie ocieplenie. Ale to w 2015 r.

aiki
30-09-2014, 21:00
Przyszedł czas na spłatę robocizny.
U szwagra wraz z nim stawiamy pomieszczenie gospodarcze - konstrukcja drewniana.
Dzisiaj ustawiliśmy 3 pary krokwi i całkiem fajnie to wygląda.
Zdj wstawie pewnie najszybciej w sobotę bo tak to po ciemku kończymy zazwyczaj gdy już w w gwóźdź nie trafiamy (szwagier nie trafia)

aiki
07-10-2014, 19:03
Zgłebiamy wiedzę o instalacjach elektrycznych. Wbrew wstępnym pozorom nie jest to takie złe.
Projektowanie może i wymaga ogromnej wiedzy ale wykonanie zgodnie z projektem (ew. małe przerubki typu przesunięcie) i podłączenie wszystkiego to już mniej skomplikowana sprawa.
Oczywiście na koniec wszystko to sprawdzi jakiś elektryk i to nie "zaprzyjaźniony" .
Instalację planuję jakąś prostą bez żadnych udziwnień czy niepotrzebnych wygód więc powinno być ok.

Zastanawiam się tylko czy dawać na górze dodatkową skrzynkę z bezpiecznikami czy też wszystkie kable sprowadzić do jednej na dole?

Przemek Kardyś
09-10-2014, 13:47
Aiki ja od wtorku biję łaty popołudniami i nie wiem, czy nie będzie jakiejś wtopy. Z jaką dokładnością trzeba toto wypoziomować? Jak na razie mam prawie pół dachu i po prostu walę gwoździe jak leci, bo słyszałem że na blachodachówce częściowo nierówności się maskują i nie musi być idealnie. U Ciebie na zdjęciach też nie zauważyłem żadnych klinów, a przecież same zakłady na folii czy papie zrobią wybrzuszenie. Nie wspominając już o krzywych krokwiach.
Dekarz przyjdzie w przyszłym tygodniu, bo sam się boję zepsuć tyle blachy i przez telefon potwierdza tezę o maskowaniu nierówności. No ale musi być chyba prawie proste, prawda? Jak to wyglądało u Ciebie?


Zastanawiam się tylko czy dawać na górze dodatkową skrzynkę z bezpiecznikami czy też wszystkie kable sprowadzić do jednej na dole?

Jak Ci wywali w nocy bezpieczniki na górze, to nie będziesz musiał lecieć po ciemku na dół - teoretycznie. W praktyce pójdziesz w dwa miejsca, bo powybija wszystkie.
A tak serio, to jak masz mieć kilka obwodów na górze i dodatkowo część na wspólnej różnicówce, to wyciągając na górę tylko 5x2,5mm można przyoszczędzić trochę kabla.

aiki
09-10-2014, 16:20
łaty poziomowałem mniej więcej na +/- 4 mm.
Przykładałem łatę 2,5 m i jak gdzieś było nierówno to poprawiałem.
Przy blachodachówce wystarczy sznurek od końca do końca i dobrze naciągnąć i powinno wystarczyć.
Jak przy murowaniu.
Sprawdzaj tylko rozstaw łat tak aby mierząc od dołu zawsze była wielokrotność modułu.

Jeśli chodzi o elektrykę to i tak muszę robić jakieś połączenie wyrównawcze przy łazience na górze i w to miejsce chciałem dać rozdzielnie góry.
Na kablu nie zaoszczędzisz bo to kilka metrów a rozdzielnia też kosztuje.

Przemek Kardyś
09-10-2014, 19:28
Ja to robię tak:

283685

Zrozumiałem że tak ma być po rozmowie z producentem blachy i gościami od więźby, oraz przykładałem otrzymany od producenta blachy kawałek blachy i wydaje się, że jest dobrze.

Rozdzielnię na górze sobie zrób. Niewielka skrzynka to koszt poniżej 100zł, a mniej kabla pójdzie i masz schowek na jakieś "dorosłe" rzeczy. Zawsze można powiedzieć dzieciakom, że prądu dotykać nie wolno... albo żonie...

aiki
09-10-2014, 19:49
Dobrze robisz.
Dla pewności sprawdź sobie odległość od 2 łaty do 5 albo 6 czy ostatniej. Musi być wielokrotność 35 cm.
Masz folie na krokwiach?

Przemek Kardyś
11-10-2014, 19:35
Nie mam folii bo będzie na stropie, a poddasze nieużytkowe. Nie mierzyłem rozstawu łat - robię do pieska i wszystkie połacie w szczycie ładnie się schodzą. Na razie zastanawiam się jak zakotwić komin - dziś wybudowałem pierwszy i cały się chwieje. Jak Ty to zrobiłeś?

aiki
11-10-2014, 20:00
Do więźby dałem dodatkowe belki które zabezpieczają przed nadmiernym przechyłem.
Jutro będzie lepiej jak zaprawa trochę ściągnie to będzie sztywniejszy.

26-10-2014, 08:30
Jak na samoroba masz fantastyczne tempo. Mi zajęło to jakieś 2 lat ale wszystko robiliśmy sami włączenie z więźbą. Też dałbyś radę - masz stosunkowo prostą konstrukcję ale z perspektywy czasu to lepiej sobie pewne rzeczy odpuścić. Trzymam kciuki!!!

aiki
26-10-2014, 08:52
Ogranicza mnie kasa.
Byłbym już znacznie dalej gdyby było za co :)
Ale to było przewidziane i nie narzekam.
W sumie też mam dwa lata za sobą.

26-10-2014, 08:58
Na tym etapie kasa nie jest za duża. Wydatki zaczną się dopiero na wykończeniówce :) Same meble kuchenne kosztują tyle ile całe wykonanie fundamentów a szału nie ma - drewno ale budżetowo. Jakie planujesz tynki i ogrzewanie?

aiki
26-10-2014, 09:17
Ogrzewanie podłogówka po całości z pieca kondensacyjnego gazowego.
Tynki się zastanawiam czy robić z płyt samemu czy pozbierać trochę dłużej i maszynowe ekipą. Ale raczej będą płyty GK bo można rozłożyć w czasie.
Z kuchnią raczej szalał nie będę (nie moje królestwo :) )
Na razie muszę skończyć kanalizę a potem dalej kolejno woda, ogrzewanie, prąd, OC.
Myślę, że jeszcze kilka lat się będę budował.

26-10-2014, 09:55
Wszystko jest do połapania samodzielnie. Jedyny wyjątek - gaz. Dlatego mam ekogroszek. Jedyne co mogę Ci podowiedzieć to nie myśl nawet o samodzielnych wylewkach. Szkoda czasu, kasy, kręgosłupa, zdrowia, kleju do kafelek, młodości itd. Nawet o tym nie myśl. Powodzenia

aiki
26-10-2014, 18:35
Jeśli wylewki samemu to tylko beton z wywrotki i robione etapami. pomieszczenie po pomieszczeniu.

aiki
10-11-2014, 18:04
Dzisiaj dostałem wycenę na drzwi zew. z oknoplastu.
Przynajmniej o 100% przebili moje najśmielsze przypuszczenia.
Żeby za dwoje drzwi zapłacić tyle co za okna do całego domu?
Zwykłe bez poszerzeń i innych takich. 100/210.
Chyba se drzwi tarasowe wstawię. wyjdzie 5 razy taniej.
A miało być tak fajnie.

ps.
Jakie macie drzwi i ile was wyszły?

Przemek Kardyś
11-11-2014, 17:11
Nie wiem czego się spodziewasz, ale mi drzwi drewniane 100x210 z poliuretanem w środku i trzema szybami, 100mm grubości, U poniżej 0,7 z montażem wyceniono na 4200zł. To chyba najwyższa półka. No są jeszcze drzwi Stolpaw Stolterm, ale według mnie nie warto tyle bulić.

Ponoć aluminiowe z jakimś grubszym profilem i trzema szybami można nabyć drogą kupna za 2500 zł z montażem, ale musiałbym popytać znajomego. On chwali, ale mnie się metalowe nie widzą.

A jak nie takie drogie, to normalne wejściówki sosnowe kosztują 1500-1800 zł. Ja takie mam w obecnym domu i jestem zadowolony. Tylko trza mieć zadaszenie, bo zgniją.

aiki
11-11-2014, 21:49
Mi PCV wycenili na 5-7 tyś i to zadnych rewelacji U na poziomie 1,4-1,8.
Te alu za 2500 to już spoko. Na razie widziałem metalowe w okleinie PCv w tych cenach i też były ok.

aiki
12-11-2014, 18:15
Z innej beczki.
Instalacje wody z Rur PP lepiej wpierw poskładać na "sucho" i potem zgrzewać czy też zgrzewać na bieżąco?

13-11-2014, 12:45
Składaj odcinkami takimi żeby nie uciekało/latało - jak Ci wygodnie a potem zgrzewaj i następny odcinek. Przy jakimś precyzyjnym podejściu to na sucho ostatni odcinek poskładaj, dopasuj a potem zgrzewaj.

Przemek Kardyś
15-11-2014, 18:38
Ja widziałem jak robili CO z rur chromowanych. Powiesili grzejniki, podocinali rurki, poskładali na sucho, a na końcu prasowali. To chyba ta sama technika.

aiki
15-11-2014, 18:59
Składaj odcinkami takimi żeby nie uciekało/latało - jak Ci wygodnie a potem zgrzewaj i następny odcinek. Przy jakimś precyzyjnym podejściu to na sucho ostatni odcinek poskładaj, dopasuj a potem zgrzewaj.

Dla zainteresowanych:

PP zgrzewanego nie da się zrobić" na sucho". Kształtki nie wchodzą w siebie bez rozgrzania (to nie miedź)
Niestety trzeba robić zgrzew po zgrzewie i co chwila wymieniać kamienie jeśli ma się zróżnicowane średnice.

16-11-2014, 16:49
Dla zainteresowanych:

PP zgrzewanego nie da się zrobić" na sucho". Kształtki nie wchodzą w siebie bez rozgrzania (to nie miedź)
Niestety trzeba robić zgrzew po zgrzewie i co chwila wymieniać kamienie jeśli ma się zróżnicowane średnice.

upsss.... robiłem w miedzi (co) i pexie (woda). Nie chciałem Cie wprowadzać w błąd. Nie myślałeś nad instalacją w pexie? Szybko i biorąc pod uwagę mniejszą ilość złączek cenowo nie wygląda źle. Nie wspominając o braku konieczności posiadania/wypożyczania zgrzewarki.

aiki
16-11-2014, 21:12
Zgrzewarkę miałem wcześniej.
A zaciskarki nie mam i jest droga jak ....!
Nie chodzi o wprowadzanie w błąd tylko nieźle się uśmiałem sam z siebie jak przymierzyłem pierwsze złączki :).
Poza tym PP jak już sie zgrzeje to spoko a pex może puścić.

aiki
17-11-2014, 21:35
Woda się powoli ciągnie. na razie tylko zimna.
Brak doświadczenia wychodzi mi bokami. Raz się zapędziłem w kozi róg tak, że nie szło zgrzewarki włożyć.
Ale się udało. co prawda jeden zgrzew musiałem odciąć i łączyć mufą ale się udało.
Przynajmniej zrobiłem sobie cięcie kolanka w celu sprawdzenia i wszystko jest ok.
Zgrzewanie PP idzie szybko ale miedź jest prostsza i dokładniejsza. no i można poprawiać bez strat w materiale.
Z ciepłą pójdzie gorzej bo jeszcze otuliny po całości.

maquis
19-11-2014, 19:41
Też o tym domu myślę, ciekaw jestem jaki jest stosunek Twoich kosztów do kosztów z projektu?

aiki
20-11-2014, 15:31
Weź pod uwagę, że jesteś w dziale samorobów.
Wychodzi mniej patrząc na poszczególne etapy.

maquis
24-11-2014, 17:03
No tak, poczytałem raz jeszcze Twój wątek i chyba nie dam rady zasuwać tak jak Ty...

aiki
24-11-2014, 19:30
Uwierz mi ja nie zasuwam. teraz chodzę na budowę kiedy mi się chce.
Pierwszy sezon był ciężki bo chciałem dostać to pod dach ale jak widać żyję.
Teraz robię instalacje - powoli. Ktoś kiedyś powiedział " rób tak szybko jak zarabiasz" no i tak robię :)

maquis
25-11-2014, 19:32
Tym niemniej miałeś ostry zapieprz przy SSZ. Fizyczną harówę, nie na moje zdrowie, niestety.

aiki
25-11-2014, 20:01
Dasz radę. Po prosty na wiosnę zacznij. Reszta sama poleci.

maquis
26-11-2014, 12:33
Optymista :D
Znalazłem alternatywą, którą opisałem tutaj.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232415-Przymiarka-do-zakupu&p=6681937#post6681937
W tym łatwiej byłoby mi się ogarnąć.
Cenę pewnie jeszcze da się przenegocjować,wiem, że to drożej, ale sporo rzeczy już z głowy. Finansowo jakoś by się to poskładało.
Pytanie jednak czy warto?
Dom jaki chciałem, mam co prawda działkę, ale można sprzedać i dołożyć do tego. Nawet niezbyt daleko ode mnie...

netbet
27-11-2014, 17:27
Weź pod uwagę, że jesteś w dziale samorobów....
.

... tiaaa... tu do domu powstają za "grosze":lol:
no może za pinć groszy...

....oglądałem ten link na górze.... za 3 stówki... szału nie ma... i pewnie dzieś na zadupiewie...

pozdro
NETbet

aiki
27-11-2014, 18:33
Jak tamto za 300-sta to jakąś 100 bedę do przodu. mi to pasuje.

maquis
28-11-2014, 20:23
... tiaaa... tu do domu powstają za "grosze":lol:
no może za pinć groszy...

....oglądałem ten link na górze.... za 3 stówki... szału nie ma... i pewnie dzieś na zadupiewie...

pozdro
NETbet

Nie no całkiem. Kilka kilometrów od Sochaczewa.

Przemek Kardyś
28-11-2014, 21:36
... tiaaa... tu do domu powstają za "grosze":lol:
no może za pinć groszy...

....oglądałem ten link na górze.... za 3 stówki... szału nie ma... i pewnie dzieś na zadupiewie...

pozdro
NETbet

A Twój za 2 stówki to rokokoko koko? Cza mieć łeb i nie leźć w pintro. Ale teraz to se możesz... terefere!!!

aiki
28-11-2014, 21:59
Działkę wziałeś pod uwagę?
Wychodzi 150 do tego stanu co tam na zdj było.
To chyba dobry wynik będzie.

Jak mówisz Przemek.
Trza mieć łeb.

Ale mniejsza o kasę. Co by tylko się dobrze mieszkało.

aiki
28-11-2014, 22:03
Cza mieć łeb i nie leźć w pintro. Ale teraz to se możesz... terefere!!!

A ja lubię pintro. i deskowanie też lubię. i dobrze mi z tym ha! :p

maquis
04-12-2014, 18:26
Ja się zastanawiałem a w międzyczasie ktoś inny dał zadatek :(

aiki
04-12-2014, 21:23
Wiosna idzie. łopatę młotek i taczkę spraw sobie na gwiazdkę.
Dasz radę.

aiki
16-12-2014, 22:47
Woda się robi.
Już prawie koniec.
Wszystko z PP zwykłego. Ma się gdzie rozprężać bo większość w styro będzie a ciepła woda dodatkowo w otulinie i nawet jak się coś powykręca to nie będzie widać.

Na zdjęciach niestety też niewiele widać.

Garaż - będzie styro, zastanawiam się czy góry nie zrobić z płyt KG aby był ułatwiony dostęp w razie czego
294487

Kuchnia bez zmywarki ( nie wtrącam się)
294488

łazienka na dole - mała tu prysznic i wc
294489

Tu podejście do umywalki (po stronie wiatrołapu aby w razie "w" nie kuć płytek)
294490

Wiatrołap i wyprowadzenie do kuchni i górnej łazienki(wanna i wc)
294491

Górna łazienka później i lepsze zdjęcia też bo przy tych było ciemno jak...

Jeszcze w tym roku będzie próba ciśnieniowa powietrzna no jak tylko dokończę wszystko.
Mam nadzieję, że będzie ok. To moje pierwsze starcie z PP zgrzewanym.
Pozostało doprowadzić CWU i cyrkulację do kotłowni.

Dalej będzie Prąd.

DrKubus
17-12-2014, 09:27
Kuchnia bez zmywarki ( nie wtrącam się)
Ja tam bym się wtrącił, chyba że lubisz zmywać :P

Tomasz Antkowiak
17-12-2014, 09:36
Ja tam bym się wtrącił, chyba że lubisz zmywać :P


to jest nieludzkie, wnosze do admina o usuniecie :)
zmywarka to artykul pierwszej potrzeby, moge chodzic lac pod choinki, ale zmywac naczyn nie bede !

:D

Dafi Pe
17-12-2014, 13:54
E tam, zawsze może wkręcić trójnik i będzie mieć podejście wody do zmywarki ;) Na jakiej wysokości jest odpływ kanalizy w kuchni ?

aiki
17-12-2014, 18:34
Na gotowo ok 55 cm.

aiki
17-12-2014, 18:39
Ja tam bym się wtrącił, chyba że lubisz zmywać :P

Ale ja do kuchni się nie wtrącam i nie pcham. To nie moja decyzja i mam teraz wymówkę hehe.
Właściwie będę miał.

aiki
18-12-2014, 20:37
I dzisiaj skończyłbym wodę ale oczywiście zabrakło. Tym razem rury na cyrkulację i na wszelki wypadek dokupię 2 kolanka.
Potem dokręcić śrubunki od zaworów i sprawdzić szczelność. Jak będzie dobrze to zaizolować wsio co się da.

aiki
20-12-2014, 21:45
Woda skończona.
Próba ciśnieniowa powietrzem zrobiona na zimnej wodzie.
Niestety - ciśnienie spadało więc płyn do naczyń trochę wody i szukamy.
Nigdy nie lubiłem taśmy teflonowej do uszczelnień gwintów.
Dwie nieszczelności i obie na gwintach - od zaworu i od manometru.
W pakuły wierzę i w poniedziałek idą pakuły wszędzie.
Na pakuły jeszcze ani jedno połączenie mi nie ciekło - co mnie skusiło na tą taśmę ( z nią to 50% zawsze do poprawki)
Przy próbie nabijam do 3,5 atmosfery bo wyżej pompka nie daje rady ale wodę mam mieć o ciśnieniu 3 atmosfer więc wytrzyma.

To teraz:rotfl: uczymy się prądu.

Przemek Kardyś
21-12-2014, 08:54
Taśmy teflonowej nie można popuścić. Jak już dokręcisz połączenie, to nie można cofnąć gwintu, bo będzie ciekło. Najtrudniej wyczuć czy został jeszcze cały obrót, czy nie.

A prąd jest spoko.

aiki
21-12-2014, 09:17
Nie popuszczam. Po prostu Ja i taśma teflonowa się nie lubimy.
Zrobię wsio na pakuły. Będzie dobrze.

netbet
21-12-2014, 17:34
Po prostu Ja i taśma teflonowa się nie lubimy.


mam tak samo - teflonowi w tasmie dziękuję za współpracę...
co ja sie na klołem.... szkoda słów...:cool:

pozdro
NETbet

tomdts
21-12-2014, 19:44
To samo teflon nadaje się tylko połączeń metal z tworzywem, rozdzielnie robiłem na teflonie i po próbie szczelności i zalaniu posadzek wszystkie rozdzielnie idą na pakuły i pastę...

aiki
21-12-2014, 22:31
Pakuły to nawet na mydło w płynie skręcałem i do dzisiaj trzyma.:rolleyes:

Przemek Kardyś
22-12-2014, 16:37
Tylko trochę końskim moczem jadą.

aiki
22-12-2014, 20:13
Tylko trochę końskim moczem jadą.

E w Chojnicach nie. Ciężko masz skoro u was tak:lol2:

aiki
22-12-2014, 20:14
A wracając do tematu to dzisiaj zmieniłem na pakuły i wsio ok. Po godzinie ciśnienie nie spadło. Zostawiłem jeszcze na 24 h i zobaczymy.
Jak będzie ok to sprawność hydraulika zdobyta haha.

Przemek Kardyś
22-12-2014, 22:38
Ale jakby spadlo to wyślę ci takie dobre - co jadą konskim moczem.

aiki
22-12-2014, 22:56
Ok spoko. Kurcze nigdy nie skojarzyłem tego z końskim moczem. I jakoś nadal mi nie pasuje.:lol2:

1Grzes
24-12-2014, 09:04
Jak nabiłeś 3,5 atmosfery to nieszczelności było by słychać odrazu . Tylko konopie i pasta :)

aiki
24-12-2014, 09:11
No właśnie nie słychać- tak małe są to wycieki. Woda konopie uszczelnia bo puchną ale teflon to d.pa.

1Grzes
24-12-2014, 12:28
Na zgrzewie było by słychać na pewno :P Nawijam setki gwintów w pracy i teflon używam tylko do grzejników drabinkowych by ładnie wyglądało a nabijam po 6 atmosfer :P
Pozdro

aiki
24-12-2014, 22:58
Przy 6 może i tak. Ja mówię o nieszczelności jeden bąbel z ludwika wielkości ok 1 cm na kilka może kilkanaście minut - więc chyba bardzo małych.
Stetoskopem nie było słychać nawet jak już wiedziałem, że leci.

aiki
10-01-2015, 20:03
Dzisiaj oddzieliłem kuchnię od salonu także Żona ma swój azyl jakby co.
WIdok od strony kuchni.
298175

298176

A tu od strony salonu - utworzyła się idealna wnęka na TV i multimedia.
I dzięki temu salon jest o wiele lepiej ustawny.
Jedyny problem to okno na przeciw TV i muszę wyszukać jakieś dobre rolety wew. aby móc oglądać w dzień w razie czego.
298177

aiki
20-01-2015, 20:35
Robię teraz ścianę między kotłownią a garażem. Wieczorami i powoli (jak mi się chce).
To już ostatnia działówka potem już polecę prąd.
Instalacja prosta. Żadnego wydziwiania. Jedynie chcę zrobić wyłącznik przy kąciku medialnym aby stand-by wyłączyć jak się pójdzie spać.
Wyłączniki 16A są więc nie powinno być z tym problemu.

Tomasz P.
25-01-2015, 11:25
A wracając do tematu to dzisiaj zmieniłem na pakuły i wsio ok. Po godzinie ciśnienie nie spadło. Zostawiłem jeszcze na 24 h i zobaczymy.
Jak będzie ok to sprawność hydraulika zdobyta haha.

Polecam przetestować nitkę teflonową. Posiada zalety pakuły i teflonowej taśmy jednak bez ich wad.

maquis
25-01-2015, 17:54
Robię teraz ścianę między kotłownią a garażem. Wieczorami i powoli (jak mi się chce).
To już ostatnia działówka potem już polecę prąd.
Instalacja prosta. Żadnego wydziwiania. Jedynie chcę zrobić wyłącznik przy kąciku medialnym aby stand-by wyłączyć jak się pójdzie spać.
Wyłączniki 16A są więc nie powinno być z tym problemu.

To nie zawadzi wyłącznik sterowany pilotem zrobić. Bo potem nie będzie się chciało wstawać by MM wyłączyć z prądu....

aiki
25-01-2015, 20:11
To nie zawadzi wyłącznik sterowany pilotem zrobić. Bo potem nie będzie się chciało wstawać by MM wyłączyć z prądu....

Wstać i tak będę musiał aby dojść do sypialni.
A pilotów to się chce wystrzegać- już lepiej wyłącznik bliżej kanapy pociągnąć.

ps.
Coś podobnego to w sypialni by się przydało. :-)

maquis
25-01-2015, 20:29
Chyba że tak.
Ja TV tak mam podłączony w sypialni.

mother_nature
28-01-2015, 13:03
Witam :)
Gratuluję wytrwałości i wspaniałych efektów pracy :D Będę podglądać dziennik, bo my też będziemy samorobami jak tylko PNB dostaniemy ;)

aiki
28-01-2015, 18:17
Witam!

I zapraszam do komentarzy i ewentualnych pytań.
W czym mogę to pomogę.

aiki
01-02-2015, 21:59
Ścianka skończona. Pozostało jedynie zapiankować do stropu.

302260

To już chyba ostatnia przygoda z murowaniem.

Teraz zaczniemy zabawę z prądem.
W najbliższym czasie będziemy wiercić pod puchy potem kuć pod kable a potem kłaść kable i puchy.
Jeśli zalecana kolejność jest inna niż powyżej to proszę mnie poprawić.

tomdts
01-02-2015, 22:13
To już chyba ostatnia przygoda z murowaniem.

nigdy nie mów nigdy.

Ja też tak mówiłem i czeka mnie murowani piwniczki, gratuluje ścianek działowych...

aiki
08-02-2015, 21:19
Zima zawitała.
Nawet robić się nie chce w taki ziąb. Od razu gile z nosa lecą.
Muszę zaopatrzyć się w jakąś kozę bo jak kable będę chciał rozwijać to popękają :)
Na razie z allegro zamówiłem bruzdownicę- będzie szybciej, estetyczniej i taniej.
No i mniejszy nakład pracy (a to ważne :) )

Jeśli chodzi o kozę to jakaś tania co się szybko nagrzewa czyli cegieł jak najmniej.
Ma grzać gdy jestem na budowie potem już nie.
Bo i na kilku metrach rury podłączona do komina (systemowy z wkładem ceramicznym.
Jutro albo we wtorek pokombinuję - zależy od temperatury.
Na razie w domku jeszcze plus ale kiwa się od 1 do 3*.
Jak opanuję kozę dam znać.

Przemek Kardyś
09-02-2015, 06:24
A to nie lepiej płaskie kable YDYp po wierzchu pustaków puścić?

mother_nature
09-02-2015, 07:17
Fakt, w takich warunkach szybko ręce grabieją. Nową kozę szamotową kupisz już za 200 zł, w necie myślę że nawet taniej. Zależy czy ma się w przyszłości przydać, czy tylko na okres budowy, bo jak chwilowo to nie ma co za bardzo w nią inwestować :)

aiki
09-02-2015, 18:57
A to nie lepiej płaskie kable YDYp po wierzchu pustaków puścić?

Przy tynkowaniu owszem ale u nas mają być płyty KG klejone do ścian wiec kable by trochę przeszkadzały.

Przemek Kardyś
09-02-2015, 19:05
Ile masz tynków? Zastanów się nad tymi płytami, bo może lepiej zrobić tynki gipsowe za 22złm2. Płyty pękają, trzeba szpachlować połączenia i musisz robić prąd w bruzdach...

aiki
09-02-2015, 19:50
płyty zrobię sam tynków nie. Kable w bruzdach to nie problem. Czasu mam dosyć a instalacja prosta.

Przemek Kardyś
09-02-2015, 20:24
No wiem, ale materiał na płyty to jakieś 10 zł/m2 (płyty, klej, siatka, Uniflott, narożniki), kupa roboty i problemy z pękaniem, a tynki na gotowo 22zł z robocizną. Przy 400m2 dopłacasz 4800zł i masz dobrze i bez roboty. Dolicz szybszą przeprowadzkę i wyjdzie jeszcze lepiej.

To coś na lata i lepiej się 5 razy zastanowić.

DrKubus
09-02-2015, 20:50
Czy ktoś może mnie uświadomić po co kładzie się na ściany płyty KG? Nie wystarczy gładkich już ścian jakąś gładzią przejechać? Rozumiem jeśli ktoś z czegoś porowatego buduje ale beton komórkowy przecież sam z siebie jest gładki...

aiki sorry za OT, ale tak mnie naszło, a jesteś na bieżąco.

Przemek Kardyś
09-02-2015, 21:00
Gładki to może i jest, ale ściana nie jest równa. Zawsze są jakieś odchyły od pionu i powierzchnia nie jest jednolita, dlatego gdyby to potraktować jakąś gładzią typu start, to ona będzie zbyt cienka i może przebijać spod spodu spoina między pustakami, albo na przykład wieniec opuszczony pod sufitem czy nadproże.

mother_nature
10-02-2015, 07:37
Po wstępnych rozmyślaniach, chyba zdecydujemy się na tynki gipsowe. Wolałabym zamówić do tego kogoś z zewnątrz, chociaż mój mąż coś tam mruczy, że sam by kładł, ale dziękuję bardzo. W obecnym domu mamy płyty g-k i nie chcę mieć z nimi więcej do czynienia. Pękają na łączeniach, w niektórych miejscach na nich łuszczy się farba, prześwitują niedokładnie zaszpachlowane wkręty, a gdzie indziej znowu są wypukłości od tych za płytko wkręconych. Pewnie sporo tych wad to niedoróbki męża ;) Dom jest stary z bali, więc w kuchni i łazience płyty były koniecznością.

aiki
10-02-2015, 19:27
Gładki to może i jest, ale ściana nie jest równa. Zawsze są jakieś odchyły od pionu i powierzchnia nie jest jednolita, dlatego gdyby to potraktować jakąś gładzią typu start, to ona będzie zbyt cienka i może przebijać spod spodu spoina między pustakami, albo na przykład wieniec opuszczony pod sufitem czy nadproże.

A kable od wszelakich instalacji to przy cienko położonym tynku widać jak na rentgenie po kilku latach i malowanie nic nie da.

aiki
10-02-2015, 19:32
Po wstępnych rozmyślaniach, chyba zdecydujemy się na tynki gipsowe. Wolałabym zamówić do tego kogoś z zewnątrz, chociaż mój mąż coś tam mruczy, że sam by kładł, ale dziękuję bardzo. W obecnym domu mamy płyty g-k i nie chcę mieć z nimi więcej do czynienia. Pękają na łączeniach, w niektórych miejscach na nich łuszczy się farba, prześwitują niedokładnie zaszpachlowane wkręty, a gdzie indziej znowu są wypukłości od tych za płytko wkręconych. Pewnie sporo tych wad to niedoróbki męża ;) Dom jest stary z bali, więc w kuchni i łazience płyty były koniecznością.

Drewno inaczej pracuje niż ściana z BK i może dlatego płyty na nim położone pękają a w dodatku na wkręty.
Ja będę kleił na klej lub piankę na BK wiec pracuje podobnie no i wkrętów nie będzie a gładź chyba po całości będzie.

Jeszcze przed ostateczną decyzją uśmiechnę się do Antkowiaków po opinie :)

aiki
10-02-2015, 19:35
Z rzeczy teraźniejszych.
Zakupiłem dzisiaj Kozę. Taka co grzeje nie co beczy.
I kilka rur jednosezonowych (ocynk) i jutro będę podłączał i potem robił ciepełko.

I doszła też bruzdownica - einhel czerwony używany niestety. Jutro testy jak idzie.

DrKubus
10-02-2015, 19:42
Przed użyciem bruzdownicy zabezpiecz szczelnie pomieszczenie w którym będziesz dziury robić + otwarte okno... no chyba że klimat zimowy Ci się podoba bo po 2 metrach "rowka" wszystko w koło będzie bielutkie.

aiki
10-02-2015, 19:47
Okien nie mogę otwierać bo stracę gwarancję na okucia (jakies WK2 i szlak je trafia od pyłu) - nie otwierać przy pracach które mocno pylą - słowa szefa od okien. Mam przejściówkę na odkurzacz i może coś wykombinuję. Pewnie żona mnie udusi.

DrKubus
10-02-2015, 19:59
To otwory okienne oklej sobie dobrze folią, jak w pokoju robiłem bruzdy, to drzwi oklejone folią, mokra szmata w progu, a i tak pył w drugim pokoju znajdowałem (odkurzacz podłączyłem tylko na chwilę, ciężko się z nim operowało, a że nie miałem przemysłowego to żal mi się go zrobiło bo ledwo dyszał).

No i maseczka, koniecznie...

aiki
10-02-2015, 20:15
Będę próbował.

grend
10-02-2015, 21:10
alki a ty nie masz gdzieś w poblizu jakieś wypozyczalni narzedzi ? Przecież jak wszystko sobie rozrysujesz wczesniej to bierzesz dobrej klasy bruzdownice z odkurzaczem i w jeden dzień masz wszystko zrobione prawie bez pyłu. Dobra maska będzie ciebie kosztować 50pln bo reklamówki z hipermarketu wiesz mi to ci nie wystarcza - musisz mieć podobną do maski gazowej
... i jeszcze okna.....

aiki
10-02-2015, 21:21
Okien nie mogę otwierać tylko reszta jest ok.
Gdybym robił to na co dzień to pewnie by tak sie dało ale ja to po trochu po jednym pomieszczeniu.
A w mojej miejscowości to wątpię aby mieli w wypożyczalniach takie cuda.
Jakoś to będzie.

aiki
11-02-2015, 20:24
Wczoraj byłem na zakupach.
Dzisiaj podłączyłem
303994

i odpaliłem
303995

304000

304001

Zrobiło się cieplej, Raz zrobiło się czerwono.
Koza zjada wszystko - a wysuszone drewno budowlano - opałowe jej smakuje bo idzie jak papier.
Prawdziwy test będzie w sobotę. Pewnie całodzienne palenie.
Ciąg w kominie jest dobry. Ani razu nie poczułem dymu w środku i rozpaliło się właściwie samo - ja tylko kawałek papieru podpaliłem.
Poza tym potrzebna mi jakaś siekierka i coś czym można przyciąć dłuższe dechy.

Dafi Pe
11-02-2015, 20:52
Okien nie mogę otwierać tylko reszta jest ok.
Gdybym robił to na co dzień to pewnie by tak sie dało ale ja to po trochu po jednym pomieszczeniu.
A w mojej miejscowości to wątpię aby mieli w wypożyczalniach takie cuda.
Jakoś to będzie.

http://www.dullbud.pl/kontakt.php - nie piszą nic o odkurzaczu, ale zadzwoń ;) Tak jak pisze Grend - ja bym rozrysował, potem odkurzacz na dobę i dzida z robotą. Szkoda zdrowia, by siedzieć w pyle :)

aiki
11-02-2015, 21:00
http://www.dullbud.pl/kontakt.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dullbud.pl%2Fk ontakt.php) - nie piszą nic o odkurzaczu, ale zadzwoń ;) Tak jak pisze Grend - ja bym rozrysował, potem odkurzacz na dobę i dzida z robotą. Szkoda zdrowia, by siedzieć w pyle :)

A znajomy ma tą wypożyczalnie.
Niestety odkurzacza nie ma. Ale popytam o odkurzacz inne wtyki.
Na razie wiercę otwory pod puszki więc i jakoś się rysuje ta instalacja na ścianach więc temat do przemyślenia.

Dafi Pe
12-02-2015, 21:13
Odwiercanie puszek koronką nie robi takiego pyłu, jak bruzdownica, czy kątówka. Możesz mi wierzyć lub nie, ale nakułem się w różnych materiałach i jedno, co mogę stwierdzić, że straszne zapylenie powoduje już sam młot/młotowiertarka ;)

Netbet pod płyty nie robił bruzd - pisz do Niego, chyba, że sam wywołany coś więcej napisze ;) :)

aiki
12-02-2015, 21:48
Ja zrobię. Mniej kleju może pójdzie no i z Netbetem to się nie równam nawet.
Na razie rysuję po ścianach i wiercę a jak przyjdzie do wycinania to pewnie odkurzacz sobie skołuję.

sebcioc55
13-02-2015, 16:48
Mam identyczna koze ;) a ja wlasnie sie czaje na jakis "dedykowany" odkurzacz do pylu, bo tez musze troche bruzd porobic, wbrew wszystkiemu te bruzdy szybko ida, zwlaszcza w BK.

fryzjer1289
13-02-2015, 20:23
Witam, w tym roku rozpoczynam budowę tego projektu i jestem pełen podziwu, jak Wasz dom wygląda i przede wszystkim, ze samodzielnie go budujecie:no:
Widzę, że Jesteś na etapie instalacji elektrycznych, aż zazdroszczę, bo to jedyna rzecz jaką będę sobie robił sam:no: aż się nie mogę doczekać.
Jeśli chcesz, mogę dać Ci kilka niezbędnych podpowiedzi dotyczących instalacji. Na pierwszy rzut oka instalacja jest prosta, lecz jest dużo, niby drobnych szczegółów, o których większość zapomina. W razie w, pisz na e-mail: [email protected]
Nie ukrywam, że również mam kilka pytań odnośnie budowy :rolleyes:
Pozdrawiam

aiki
14-02-2015, 08:00
Jeśli chodzi o projekt z archonu to sobie go odpuściłem całkowicie i robię prostą instalację.W sumie na tych samych zasadach co każda - tu gniazdko tam światło - ale skrzynka będzie miała trochę inne wyposażenie za sprawą fachowców z forum.Ale to się doszkolę jak już kable będą w skrzynce jak i co połączyć i do czego.Samemu fajnie się robi ale niestety należy dać sobie czas i wziąć to pod uwagę przy planowaniu przeprowadzki.Jeśli chodzi o pytania to pytaj tutaj lub na priv.

fryzjer1289
14-02-2015, 11:13
Oglądając Twój dziennik, zauważyłem, że zrobiłeś kilka zmian, między innymi dach jest chyba trochę inaczej, co bardzo mi się podoba. Moje pytanie brzmi:
Czy jest możliwość, abym mógł przyjechać z żoną i na żywo obejrzeć budowę, bo nawet nie wiemy jak wygląda w realu.? Jeśli byś się zgodził, to byłbym bardzo wdzięczny. Odwdzięczę się, ze strony doradztwa elektrycznego w pełnym zakresie. Pozdrawiam.

aiki
14-02-2015, 20:11
Nie ma problemu. w soboty jestem na budowie praktycznie cały czas.
Zapraszam.

Przemek Kardyś
14-02-2015, 20:36
Robiłeś już Aiki jakieś kable? Ja zacznę chyba w poniedziałek, bo dzisiaj cały dzień walczyłem jeszcze z duperelami typu wystające gwoździe i śruby ze stropu, szpachlowanie spoin i ubytków i innymi podobnymi. Dzień zleciał i zdążyłem tylko koronówkę z VERTO przetestować - zajebista!

http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod/1479/th120/yato-otwornica-frez-do-puszek-fi-65mm-sds-plus-003242.jpg

Są takie wieszaki do kabli:

http://image.ceneo.pl/data/products/8573181/f-technox-uchwyt-elektroinstalacyjny-z-tworzywa-sztucznego-do-przewodow-typu-ydyp-12-mm-tud-22-100.jpg

i takie:

http://image.ceneo.pl/data/products/13620134/f-uchwyt-kablowy-flop-do-przewodu-ydyp-3x1-5.jpg

Ja mam te pierwsze, bo mi kolega za bezcen załatwił razem z kablami, ale nie używałem. Jak ty to robisz?

aiki
14-02-2015, 20:44
Te z Gwoździami wieszaki to do betonu mocować kable. Te jak kołek to do BK.
Ja jeszcze kabli nie kupowałem i mocowań też nie. Dzisiaj robiłem bruzdy i ogólne przygotowanie do położenia kabli.
Kable z allegro jakieś wezmę Polskie. Mocowania będą przy okazji choć i tak gipsem zakleję kable.
Otwornica super. Mam podobna fi chyba 65 mm.

aiki
14-02-2015, 20:53
Jeśli chodzi o bruzdownice.
Podejście bez odkurzacza - 0,5 mb i nic nie widzę.
Idę po odkurzacz (żona dała bez pytań :confused:)
Z odkurzaczem trochę lepiej mniej kurzy - widzę co robię - duszę się tylko trochę.
Wkurza krótka rura od odkurzacza jak coś wycinam przy suficie to odkurzacz muszę stawiać na jakimś powyższeniu.
I ciężkie to wszystko do kupy i mało poręczne.
Salon zrobiony i mały hol.
Kuchnia do wycięcia i wiatrołap.
Garaż pójdzie po wierzchu.
Potem biorę się za piętro.

Przemek Kardyś
14-02-2015, 21:15
Wiem co czujesz - bloczki na ostatnią warstwę ciąłem diamentówką, bo mi się nie chciało ręcami. Załatw sobie maskę jakąś, bo to włazi w płuca i potem się tym pyłem dusi i rzyga. Dlatego później wyniosłem pustaki do cięcia na zewnątrz, a bruzd robić nie zamierzam.

fryzjer1289
14-02-2015, 21:56
Aiki, jak będziesz kleił płyty do ścian? na tzw " placki " czy inaczej? Jeśli chodzi o mocowania do kabli, to nie zastąpione jest: kołek 6, papniak ocynk, i blaszka aluminiowa. Koniecznie na kołki, bo niektórzy dają bez, i wtedy blaszka jest luźna, i wypada. Jeśli chodzi o przyjazd, to dziękuję bardzo za możliwość, akurat sobota po południu to mój jedyny dzień wolny. Jeśli byś mógł, to daj jakieś namiary, adres lub nr tel na priv, abym dojechał.

grend
14-02-2015, 22:22
Robiłeś już Aiki jakieś kable? Ja zacznę chyba w poniedziałek, bo dzisiaj cały dzień walczyłem jeszcze z duperelami typu wystające gwoździe i śruby ze stropu, szpachlowanie spoin i ubytków i innymi podobnymi. Dzień zleciał i zdążyłem tylko koronówkę z VERTO przetestować - zajebista!

http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod/1479/th120/yato-otwornica-frez-do-puszek-fi-65mm-sds-plus-003242.jpg

Są takie wieszaki do kabli:

http://image.ceneo.pl/data/products/8573181/f-technox-uchwyt-elektroinstalacyjny-z-tworzywa-sztucznego-do-przewodow-typu-ydyp-12-mm-tud-22-100.jpg

i takie:

http://image.ceneo.pl/data/products/13620134/f-uchwyt-kablowy-flop-do-przewodu-ydyp-3x1-5.jpg

Ja mam te pierwsze, bo mi kolega za bezcen załatwił razem z kablami, ale nie używałem. Jak ty to robisz?

te rozwiazania mocowania sa powiedzmy srednie... Po pierwsze robia sie "firanki" na scianach a po drugie czas.... Ja kłade 300metrów kabla dziennie .... elektrycznego niskopradowe 500m .. ale nie na takie cos

grend
14-02-2015, 22:25
Przy kładzeniu kabla kazde narozniki do podkucia aby przez kabel nie trzeba bedzie dawać 1 cm tynku wiecej powiedzmy na 20m2 sciany

aiki
14-02-2015, 22:48
Aiki, jak będziesz kleił płyty do ścian? na tzw " placki " czy inaczej? Jeśli chodzi o mocowania do kabli, to nie zastąpione jest: kołek 6, papniak ocynk, i blaszka aluminiowa. Koniecznie na kołki, bo niektórzy dają bez, i wtedy blaszka jest luźna, i wypada. Jeśli chodzi o przyjazd, to dziękuję bardzo za możliwość, akurat sobota po południu to mój jedyny dzień wolny. Jeśli byś mógł, to daj jakieś namiary, adres lub nr tel na priv, abym dojechał.

Namiary poszły wcześniej

Jeśli chodzi o plyty to chyba na klej cementowy jakiś i na grzebień.
Na placki mogą być głuche miejscami i jak za gruby placek to ciężko docisnąć płytę o takiej powierzchni.
Dzięki za podpowiedź o kołku. Ja zamiast blaszki używałem cienki drucik ale to już szczegóły.

Przemek Kardyś
15-02-2015, 07:23
te rozwiazania mocowania sa powiedzmy srednie... Po pierwsze robia sie "firanki" na scianach

Co to są "firanki"?


a po drugie czas.... Ja kłade 300metrów kabla dziennie .... elektrycznego niskopradowe 500m .. ale nie na takie cos

Tylko na jakie coś?

aiki
15-02-2015, 07:40
Firanki to pewnie luźne kable - szczególnie lubiane przez tynkarzy :)
A takie ilości to w korytkach?

fryzjer1289
15-02-2015, 10:59
grend ma racje, w każdym narożniku trzeba podkuć pod kable, gdy kładzie sie instalacje nawierzchniowo, lecz to nie dotyczy aiki, gdyż on wszędzie będzie robił bruzdy. Jeśli chodzi o drut, to może on lekko uszkodzić izolacje przewodu. Co do wyboru przewodów, polecę Ci kilka sprawdzonych, ponieważ przewód, przewodowi nie jest równy. Różnią się miedzy innymi, przekrojem i izolacją. Niby kupujesz 3x2,5mm a niektóre maja nie całe 2mm, gdzie są bardziej atrakcyjne cenowo.

Dafi Pe
15-02-2015, 19:18
Co do kołków, to ja sobie chwalę to rozwiązanie, tylko trzeba te kable odpowiednio "opukać" - wtedy nie robią się firanki. Ważna jest też średnica wiertła - miękkie materiały, to fi 6, a cegła, silikat 6,5.

A co do firm produkujących kable, to Telefonika ma dobre ;)

aiki
15-02-2015, 19:18
Jeśli chodzi o kable to już po krążku kupiłem (niby polscy producenci-Telefonika , NKT , Elektrokabel - pomierzę jak przyjdą) ale na pewno zbraknie i na poddasze kupię te, które polecisz.
Drutem nie ściskam na maxa - tyle aby się trzymało do zagipsowania.
Dzisiaj zakupiłem półmaskę przeciwpyłowa - jak założyłem to mi sie OP1-M przypomniało i MP-5 z czasów wojska.
Jutro idę wypróbować ją w boju.

aiki
15-02-2015, 19:22
Co do kołków, to ja sobie chwalę to rozwiązanie, tylko trzeba te kable odpowiednio "opukać" - wtedy nie robią się firanki. Ważna jest też średnica wiertła - miękkie materiały, to fi 6, a cegła, silikat 6,5.

A co do firm produkujących kable, to Telefonika ma dobre ;)

O opukiwaniu kabli wiem. Trochę czasu zajmuje ale jest płasko wówczas.
Choć w przypadku bruzd opukiwanie chyba nie wchodzi w rachubę.

grend
15-02-2015, 20:20
Co to są "firanki"?



Tylko na jakie coś?

klej i klejarka na niskopradowe obowiazkowo - oczywiscie klejarka nie jakieś gów..o z marketu. Do elektrycznych tez klejarka jezeli nie bdzie trzymalo bo czasami jest problem na bk to taki uchwyt co masz pod koronka ale na pojedyńczy kabel który wciskając w mur ściska kabel. Jeżeli wszystko zapuszkujesz podkujesz zajscia i narozniki to 4 dni i masz wszystko zrobione póxniej jeszcze "wzmocnić to gipsem i jak tynkarz przyjdzie to bedzie się cieszył jak dziecko ..
PS jak jest dobrze położona instalacja to jest równa i płaska. Opukiwanie to jest metoda wku...nych tynkarzy i nie nalezy tego robić bo uszkodzisz izolacje kabla - więc staraj sie tego nie robić

grend
15-02-2015, 20:35
alki jak masz bk to jak jest dużo kabli to bym robił głębsze bruzdy i tą bruzdę "zastawiał" 7 cm gwoździami i później gips. Jak są pojedyńcze to próbowałbym na uchwyty albo klej. Jeszcze widziałem jak jeden elektryk robił to na takie paski blaszki mocowane na kołek. Wbijał kołek albo to raczej byl gwóźdź ? do którego była przymocowana jakies 5 cm blaszki którymi póxniej owijał kable. .... Kable w bruzdy robiłem nieczęsto i .. niechetnie (czas) więc moze jest też inne rozwiazanie

aiki
15-02-2015, 20:55
Jakoś to będzie. Czasu mam dosyć bo zarabiam powoli :)

Dafi Pe
15-02-2015, 21:54
klej i klejarka na niskopradowe obowiazkowo - oczywiscie klejarka nie jakieś gów..o z marketu. Do elektrycznych tez klejarka jezeli nie bdzie trzymalo bo czasami jest problem na bk to taki uchwyt co masz pod koronka ale na pojedyńczy kabel który wciskając w mur ściska kabel. Jeżeli wszystko zapuszkujesz podkujesz zajscia i narozniki to 4 dni i masz wszystko zrobione póxniej jeszcze "wzmocnić to gipsem i jak tynkarz przyjdzie to bedzie się cieszył jak dziecko ..
PS jak jest dobrze położona instalacja to jest równa i płaska. Opukiwanie to jest metoda wku...nych tynkarzy i nie nalezy tego robić bo uszkodzisz izolacje kabla - więc staraj sie tego nie robić

Najgorsze są tanie wkłady do klejarki - rozpływają się w urządzeniu :D A co do opukiwania, to po primo delikatnie i młotkiem bez zadziorów (gładkim) - instalacja działa ;) Tynkarze, to się nie pier(...)lą, zwłaszcza w kątach - klin drewniany i jebs! młotkiem, aby kabel schować (widziałem na własne oczy i gość dostał burę).

Radek i Ela
16-02-2015, 08:23
Witam. Przeczytałem i gratuluję postępu.

U nas na budowie będzie trochę samoróbki dopiero po zadaszeniu. Do tej pory trochę pomagałem/pilnowałem murarzy. Zepsułem doszczętnie tanią taczkę. W tamtym roku zastropili piwnicę. W tym roku ma być parter. Projekt to Osiek Wąski 22L z pełnym podpiwniczeniem.

Też chciałbym pomurować ale jest dwójka małych dzieci. Myślę że może jakiś gril zbuduję z pustaków to imprezki będą. Do tej pory to był strach z 3 metrowym wykopem.

Pozdrawiam

Radek i Ela
16-02-2015, 15:18
Dam poradę na temat kominów: wymórować wszystkie tyle żeby dekarz mogł okuć a resztę już w dodatnich temperaturach

aiki
16-02-2015, 16:18
Dam poradę na temat kominów: wymórować wszystkie tyle żeby dekarz mogł okuć a resztę już w dodatnich temperaturach

Eeee... to na pewno tutaj chciałeś wpisać.
Co prawda z radą się zgadzam jak najbardziej ale.... :)

Radek i Ela
16-02-2015, 16:29
Faktycznie pogubiłem się. Na innym forum czytałem o murowaniu zimą.

aiki
19-02-2015, 20:26
Jakby ktoś kupował sobie maskę przeciwpyłową (taka z pochłaniaczami) to wybierać z podwójnymi. Pojedynczy daje za mało tlenu :).
Kurcze we wojsku to się biegało w OP! i MP.
Dzisiaj przyszły kable - elektrokabel - W sobotę bawię się chyba w światło.
Na razie rozgrzewają się w domu.

Radek i Ela
19-02-2015, 20:35
Odnosnie maski to bardzo dobre sa takie jak w lakierniach samochodowych urzywaja.

aiki
19-02-2015, 20:44
kupiłem podobną tylko, że z jednym pochłaniaczem. Ale to za mało. Jak się stoi i nic nie robi to spoko ale jak coś robisz tlenu potrzeba więcej i wówczas by się ten drugi dolot przydał.

aiki
20-02-2015, 20:41
Takie plany.

Rozdzielnica główna:
HAGER VF412TD (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fhager-vf412td-rozdzielnica-pt-golf-ip40-d-trans48m-i5101017070.html)

Rozdzielnica na poddaszu:
HAGER VF212TD (http://allegro.pl/hager-vf212td-rozdzielnica-pt-golf-ip40-d-trans24m-i5101034648.html)

Dobry wybór?

Przemek Kardyś
20-02-2015, 21:10
Fajne - mają drzwiczki, ale tylko jeden zamek. Ja dopłaciłem i kupiłem taką (http://allegro.pl/rozdzielnica-podtynkowa-100m-rozdzielnia-skrzynka-i5079907544.html).

DrKubus
20-02-2015, 21:25
Zazdroszczę trochę, mnie po zgrubnych obliczeniach wyszło że co najmniej 160 potrzebuje :)

aiki
20-02-2015, 21:57
Ja mam mniejszą myślę, że jeden wystarczy. poza tym po co dwa jak w domu to będzie.
W sumie to chyba nie zamek tylko zatrzask.

aiki
20-02-2015, 22:01
Zazdroszczę trochę, mnie po zgrubnych obliczeniach wyszło że co najmniej 160 potrzebuje :)

Bawicie się w automatykę a ja nie bardzo.
Będzie rozłącznik izolacyjny przeciwprzepięciowy i licznik 3 fazy.
Poza tym normalnie różnicówki i zabezpieczenia - obwody do minimum.
Jak coś poskładam to opisze dokładnie co i jak.

aiki
21-02-2015, 18:00
Rozdzielnie zamówione i trochę pstryczków elektryczków.
Ospel sonata a i tak jak się uzbiera to kwota zawrotna.
Chyba połowę puszek zaślepię i jak będzie potrzeba to się dołoży.
Czyli jak wszystko - po trochu dokupowane i robione.

grend
21-02-2015, 18:59
alki a na co chcesz przeznaczyć rozdzielnie na poddaszu ?

aiki
21-02-2015, 19:24
Poddasze mam użytkowe - chodzi o piętro nie o strych.
Pójdzie tam jakiś rozłącznik izolacyjny jakiś różnicówki (łazienka) i kilka zabezpieczeń.
Na piętro doprowadzam 4x6mm^2 (4x4mm^2) i 1x16mm^2 uziom.

Przemek Kardyś
21-02-2015, 20:04
Jak włączysz wszystko na piętrze (pralka, żelazko, telewizory, komputery), to może będzie tego z 5kW. Zatem masz max 10A na fazę i zastosowanie kabla 5x2,5mm w zupełności wystarczy.

aiki
21-02-2015, 20:18
Jak włączysz wszystko na piętrze (pralka, żelazko, telewizory, komputery), to może będzie tego z 5kW. Zatem masz max 10A na fazę i zastosowanie kabla 5x2,5mm w zupełności wystarczy.

W sumie racja. Więc 4 mm^2 :)

DrKubus
21-02-2015, 21:00
W sumie racja. Więc 4 mm^2 :)

W obecnym domu, od rozdzielni głównej (przy wejściu), pociągnąłem na piętro 5x4mm2, spokonie wystarczyło na 4 pokoje, kuchnie i łazienkę.

Przemek Kardyś
21-02-2015, 21:11
I jeszcze obczaiłem dzisiaj patent niezły na chowanie kabelków. Płaskownik 2x20 długi na 450mm (ja miałem z "lasz fundamentowych" - łączników od tego szalunku systemowego) trzeba zgiąć w U, doklepać młotkiem żeby szerokość wyszła z 15mm i użyć tego jako "rysika" do pustaków. Niezaostrzony przy dobrym przyłożeniu robi bruzdy na głębokość 4-5mm. Po dwu-, trzykrotnym przejechaniu wzdłuż przybitej deski robi się elegancka bruzda pod kabel i nic nie wystaje. A gdybym to zaostrzył, to byłoby jeszcze lepiej.

W handlu nazywa się to "rylec do gazobetonu":

http://www.maan.net.pl/img/products/huge/1511092301.jpg

a u mnie "zagięta lasza fundamentowa do łatwego robienia bruzd pod kable elektryczne i nie tylko".

aiki
21-02-2015, 21:12
W obecnym domu, od rozdzielni głównej (przy wejściu), pociągnąłem na piętro 5x4mm2, spokonie wystarczyło na 4 pokoje, kuchnie i łazienkę.
U góry muszę zrobić połączenie wyrównawcze (łazienka) więc ochronny musi iść 16 mm^2 i dlatego 4 x 4. (w razie gdyby mi się klimy kiedyś zachciało to będzie z czego brać.

aiki
21-02-2015, 21:20
.

W handlu nazywa się to "rylec do gazobetonu":

http://www.maan.net.pl/img/products/huge/1511092301.jpg

.

Miałem wrażenie, że w BK klasy 600 to bym się zamachał

Przemek Kardyś
21-02-2015, 21:22
Miałem wrażenie, że w BK klasy 600 to bym się zamachał

Jak w masło!

aiki
23-02-2015, 21:58
Dzisiaj zacząłem kable kłaść. Niby wiedziałem co i jak ale doszedłem do łączników schodowych podwójnych i zawiecha. ile żył do łącznika ile do lamp ile ile ile.
Porobiłem to co wiedziałem i douczanie się.
Już wiem. Jutro kładę dalej. Trochę tych kabli tam będzie. i jeszcze te kolory. Będę musiał "farbować" końcówki

DrKubus
23-02-2015, 22:47
Dzisiaj zacząłem kable kłaść. Niby wiedziałem co i jak ale doszedłem do łączników schodowych podwójnych i zawiecha. ile żył do łącznika ile do lamp ile ile ile.
Porobiłem to co wiedziałem i douczanie się.
Już wiem. Jutro kładę dalej. Trochę tych kabli tam będzie. i jeszcze te kolory. Będę musiał "farbować" końcówki

http://www.elektroinstalacje.info/images/articles/POLACZENIE%20SCHODOWYCH.gif

aiki
24-02-2015, 06:55
http://www.elektroinstalacje.info/images/articles/POLACZENIE%20SCHODOWYCH.gif


To jest pojedynczy a ja mam podwójny schodowy.
Wg elektryków wystarczy 5 żył do łącznika a wg schematów ospel'a potrzebne 6.
Osprzęt mam ospel więc położę 6.

tomekgawronn
24-02-2015, 21:04
Witam,
podwójny schodowy to tak naprawdę dwa pojedyncze w jednej obudowie i tak trzeba by go rozpatrywać. W pojedynczym, do włącznika doprowadzasz fazę i wracasz 2 korespondentami na drugi włącznik i z włącznika na styk fazowy oprawki. Faza + 2 korespondenty czyli 3 :D a jeśli masz podwójny to potrzebujesz fazę i 4 korespondenty czyli wystarczy 5 :D
Jednakże niedopuszczalne jest aby przewodem żółto-zielonym puszczona była faza więc tak naprawdę trzeba by użyć między włącznikami 2 przewody jeden 3 żyłowy drugi 4 żyłowy

aiki
24-02-2015, 21:31
Każdy gada,że nie wolno, że to i tamto. A jak w robocie mają przyłącze zrobione to nawet ja się za głowę łapałem.
Żyły 240 mm^2 i kolory zaznaczone były taśmą izolacyjną co to ledwo się trzymała i to robione było rok temu przez ENEA.
Ja oznaczam końcówki kabli rurkami termokurczliwymi jeśli zmieniam przeznaczenie żyły. To i tak lepiej niż większość elektryków.

tomekgawronn
25-02-2015, 04:54
Generalnie jeśli robisz sobie sam instalację to będziesz wiedział na jakie kolory co dałeś i gra. Jeśli jeszcze zmieniasz kolor żyły rurką to już całkiem spoko.
Ale niewielu samorobnych elektryków wie, że nawet do żyrandola gdzie grupujesz oświetlenie na dwa klawisze tak w zgodzie z przepisami powinien być 4 żyłowy przewód.

aiki
25-02-2015, 07:40
Do żyrandola daję 4 żyły tak aby można było w razie w uziom podłączyć.
Zmieniam przeznaczenie żył tylko pomiędzy łącznikami.

Przemek Kardyś
25-02-2015, 10:42
Niech mi ktoś wyjaśni na zdrowy rozum po co jest uziemienie w żyrandolach.

DrKubus
25-02-2015, 10:52
Niech mi ktoś wyjaśni na zdrowy rozum po co jest uziemienie w żyrandolach.

Bo niektórzy specjaliści potrafią wyłącznik na 0 zrobić. A jak żyrandol metalowy, to lepiej żeby był uziemiony :P

aiki
25-02-2015, 13:35
Niech mi ktoś wyjaśni na zdrowy rozum po co jest uziemienie w żyrandolach.

Abyś miał minimum ochrony przy wymianie żarówki jakby było przebicie na żyrandol z elementów przewodzących.

Przemek Kardyś
25-02-2015, 13:44
Jak zrobisz wyłącznik na fazowym to skąd przebicie?

DrKubus
25-02-2015, 13:53
Jak zrobisz wyłącznik na fazowym to skąd przebicie?

Wystarczy domownik wchodzący do pokoju i z przyzwyczajenia włączający światło, gdy ty wymieniasz żarówkę.

Przykład z przed lat (wiem, mój błąd, powinienem wyraźnie oznaczyć rozdzielnie).

- Nikogo nie było w domu, postanowiłem dorobić sobie kilka gniazdek przy biurku. Aby zabezpieczyć się przed porażeniem, wyłączyłem w rozdzielni (znajdującej się na klatce schodowej) bezpieczniki.
- Rozpocząłem montaż gniazdek
- W pewnym momencie, jak mnie nie pizgnie....

Co się okazało?
- Ojciec wrócił z pracy, dzwonił do drzwi, ale zorientował się że dzwonek nie działa, otworzył szafkę i zobaczył wyłączony bezpiecznik, więc go włączył...

Przemek Kardyś
25-02-2015, 16:36
A ile razy zdarzyło Ci się wymieniać żarówkę i z przyzwyczajenia ktoś wtedy włączył światło? Ja wymieniałem kilka razy przy włączonym prądzie, bo nie wiedziałem czy jest włączony, a nie miałem próbówki. Nigdy mnie nie poraziło, a gdybym dotknął się do fazowego to żadne uziemienie nie pomoże.

Nie jest problemem zrobienie uziemienia jeśli dajesz kable YDYp, bo są po prostu trzy i tyle. Jeśli jednak masz dopłacać 1zł za metr przy wciąganych w rurki, to jaki to ma sens? Wiem że dużo tej kasy nie będzie, ale fizycznie CO TO W OGÓLE DA?

tomekgawronn
25-02-2015, 17:15
Przepisy ochrony przeciwporażeniowej wymagają aby wszystkie metalowe części dostępne, które mogą znaleźć się pod napięciem w przypadku uszkodzenia żył roboczych urządzenia (wspomnianego żyrandola) były uziemione.

Przemek Kardyś
25-02-2015, 18:56
Ordnung must sein!

Jasne że wymagają i bynajmniej nie namawiam do obchodzenia tego przepisu, tylko zastanawiam się co by się stało, gdyby go jednak obejść. Dawniej takich przepisów nie było i nie słyszałem, żeby ktoś zginął z powodu przebicia izolacji w żyrandolu, albo doznał uszczerbku na zdrowiu. Przy tym nie stosowano różnicówek, ochronników przepięciowych, był jeden obwód na światło i gniazdka na każde piętro, a na dodatek kable były aluminiowe.

Fajnie że mamy postęp i już nie trzeba stosować bezpieczników topikowych, a zwarcie w gniazdku nie oznacza ciemności, ale stosowanie się do tych przepisów to według mnie już przedobrzenie.

tomekgawronn
25-02-2015, 19:16
Gdyby nie przewód ochronny bezpiecznik czy to topikowy czy automat wyłączał by tylko prądy przeciążeniowe, a za sprawą dodatkowej żyły ochronnej wyłącza także prądy zwarciowe. Dodatkowo dając różnicówkę przewodem ochronnym uchodzi prąd upływowy który powoduje wyłącznie różnicówki. Nie ma się co upierać na przykładzie żyrandola, ale weźmy np. tarczówkę gdzie cały stół masz metalowy nie chciałbyś aby znalazł się pod napięciem. Dlatego powstał przepis, że części metalowe dostępne muszą być uziemione, mimo że napięcie pojawi się tam tylko w przypadku uszkodzenia izolacji na częściach roboczych.

aiki
25-02-2015, 19:51
Przemek pierdyknął cie kiedyś prąd tak z całej petary?
Bo mnie raz i nie chciałbym więcej.
Przy dodawaniu uziemienia nie musisz dodawać żyły do YDYp 3x1,5 - po prostu dajesz 4x1,5 więc koszt to nawet nie 1 PLN.
Przy wymianie żarówek nie kopło Cię bo nie było uszkodzenia ani wilgoci ale co jeśli ...
Wiem że przy zawilgoconym łączniku hermetycznym też potrafi gilać po palcach.
Nie ma czegoś takiego jak "przedobrzenie" w ochronie życia. Kiedyś może się przydać.

Przemek Kardyś
25-02-2015, 20:06
Jest coś takiego. Gdyby tak dla przykładu wprowadzić ograniczenie prędkości do 20 km/h do byłoby przedobrzenie. Również zakaz budowy wysokich budynków, jazdy na motocyklu, czy wychodzenia z domu po zmroku nie powodowałby zwiększenia jakości życia.

Wycofuję się z dyskusji o żyrandolu, bo jestem w mniejszości. Niemniej jednak gdyby takiego przepisu nie było, to nie przyszło by wam to do głowy...;)

aiki
25-02-2015, 20:25
Przepisu nie znałem.
Dałem kabel "bo nie zaszkodzi" i nie wiem jaki żyrandol będę miał.
Ale jakbym miał scierać kurze bo małżonkę coś kopie to niech sobie jest ta 4 żyła i leży choćby odłogiem.
Nie chodzi o bezpieczeństwo moje ale innych.
I nie abym się upierał, że tak ma być. Po prostu Ja tak robię. :)

sebcioc55
25-02-2015, 20:33
Jak to mówią jest ryzyko jest zabawa ;)

A tak na serio to lepiej dać więcej zabezpieczeń niż mniej, a gdyby coś się stało, cokolwiek. To dom dla Ciebie i Twojej rodziny, a ich bezpieczeństwo jest chyba najważniejsze. Z resztą ktoś pod wykonaniem takiej instalacji musi się podpisać, ktoś z uprawnieniami. To on bierze na siebie odpowiedzialność, za wykonanie i pomiary instalacji wg aktualnych przepisów.

aiki uprzedziłeś mnie :cool:

Przemek Kardyś
25-02-2015, 20:41
:D

tomekgawronn
26-02-2015, 04:59
Do odbioru instalacji elektrycznej potrzebne są protokoły z badania ochrony przeciwporażeniowej i tak jak napisał sebcio ktoś z papierami musi się pod tym podpisać. Bada się również prąd i czas zadziałania różnicówek ;)

Przemek Kardyś
26-02-2015, 06:33
Chodziło mi tu raczej nie o przepisy, o fizyczną potrzebę której nie dostrzegam. Jasne, że nie zaszkodzi, ale pomoże jak umarłemu kadzidło.

tomekgawronn
26-02-2015, 09:02
He he.. to tak jakbyś nie dostrzegał potrzeby zapinania pasów w samochodzie...

aiki
26-02-2015, 20:22
Dzisiaj opanowywałem technika kładzenia kabli na klej na gorąco z pistoletu.
Musiałem poprowadzić kable po podciągu więc bruzdy nie wchodziły w grę a wiercenie pod uchwyty do 4 czy 5 kabli mi się nie uśmiechało.
Początek straszny Wychodziły jakieś wygibasy - później jakoś szło i na koniec nawet byłem zadowolony.
Rozwijałem kabel i wstępnie układałem go celem wyprostowania potem na ścianie rozciągałem cienką nitkę kleju i przykładałem na to kabel.
Problem robił się gdy kleju było za dużo- zanim ostygł na tyle aby można puścić kabel dużo czasu mijało.

Poza tym przeraża mnie ilość kabli do połączenia w puszkach przy łącznikach schodowych podwójnych - ciekawe jak ja to tam upchnę.

DrKubus
26-02-2015, 20:32
Poza tym przeraża mnie ilość kabli do połączenia w puszkach przy łącznikach schodowych podwójnych - ciekawe jak ja to tam upchnę.
Najlepiej w głębokie puszki, a jak nie masz miejsca, to możesz kupić puszki poszerzone.

aiki
26-02-2015, 20:35
CHyba to przemyślę. Płytkich uszek nawet nie kupiłem - wszystkie mam głębokie.
Ale może jakaś średnica 80 i głęboka by pomogła. Ma dwie puszki łączeniowe gdzie kabli będzie całkiem sporo.

DrKubus
26-02-2015, 20:54
I pamiętaj że do oświetlenie to max, 1,5 mm2 inaczej Ci puszki zbraknie

aiki
26-02-2015, 21:07
Wiem wiem.
Choć przy oświetleniu energooszczędnym i to za dużo.
Mogłem wziąć linkę było by lżej hihi.
Jedynie oświetlenie tarasu będzie do puszki zasilane 2,5 - chcę zrobić jedno zasilanie do gniazdka na tarasie i oświetlenia a od puszki dopiero dawać 1,5 na światło i 2,5 na gniazdo. Puszka w środku.

Przemek Kardyś
26-02-2015, 21:22
Łącznik schodowy podwójny? Masz żyrandole na klatce?:)

aiki
26-02-2015, 21:41
Łącznik schodowy podwójny? Masz żyrandole na klatce?:)

Salon przejściowy.
Schody na górę w salonie i zaczynają się w innym miejscu niż wejście do salonu.

grend
27-02-2015, 15:57
alki w jednej ręce przewód w drugiej klejarka - dajesz klej i za nim od razu przewód. Na dłoniach rekawiczki tzw wampirki. Kabel od klejarki owijasz sobie na przedramieniu że jak puscisz klejarke ,bo trzeba np prostować przewód 2 rekami, to jestes ją wstanie chwycić bez problemu dłonią. Ja pod pierwszy przewód mam wyrysowana linię. Następne kable kładę od góry na istniejący

grend
27-02-2015, 16:07
Jeszcze taka ciekawostka - do ściągania izolacji z przewodów według mnie najlepszy jest nóż .... kuchenny. Musi być ostry chwytasz przewód za końcówke i naciagasz go i prostujesz. Później nóż - oczywiscie kuchenny - między żyły i przecinasz izolację od końca do "ściany".

aiki
27-02-2015, 16:19
alki w jednej ręce przewód w drugiej klejarka - dajesz klej i za nim od razu przewód. Na dłoniach rekawiczki tzw wampirki. Kabel od klejarki owijasz sobie na przedramieniu że jak puscisz klejarke ,bo trzeba np prostować przewód 2 rekami, to jestes ją wstanie chwycić bez problemu dłonią. Ja pod pierwszy przewód mam wyrysowana linię. Następne kable kładę od góry na istniejący

Jeszcze tylko jeden przewód do położenia na podciągu więc sobie poradzę chyba.
W bruzdach lepiej złapać uchwytami bo kurzu trochę i klej nie łapie.
Dzięki Grend za wsparcie.

aiki
01-03-2015, 21:38
Cisza jakaś u samorobów nastała.
Wczoraj łączyłem kabelki w puszkach. Trochę mi to zajęło bo łączyłem najgorszy chyba obwód oświetleniowy.
Oświetlenie kuchni i salonu z łącznikami podwójnymi schodowymi. Dodatkowo wszystkie kabelki oznaczone rurkami termokurczliwymi i puszki złapane na klej na gorąco tak ab w razie czego można było je puknąć stuknąć i poprawić osadzenie.
Strach tylko podłączyć pod zasilanie w razie gdym coś jednak skopał w kabelkach
Kupiłem bezpiecznik B10 i przez niego dam zasilanie tak abym do domu nie musiał latać w razie czego.
Jak to bedzie działac to potem już pójdzie z górki.

aiki
02-03-2015, 20:11
Dzisiaj podłączyłem jeden obwód oświetlenia do zasilania. i nic nie rypło, wszystko działa jak należy i jest jasno.

aiki
04-03-2015, 21:25
Połowa parteru okablowana i zasilanie na taras i oświetlenie zewnętrzne też. Jutro obwody na łazienkę i garaż z kotłownią.
Potem dzwonek i bramy. no i siła w garażu i przechodzimy na górę. a i jeszcze schody dokończyć.
Na pewno o czymś zapomnę :)

tomekgawronn
05-03-2015, 19:29
Nieźle Ci idzie :) nie zapomnij o koncentrykach do TV i może jeszcze jakieś skrętki do internetu ;)

Przemek Kardyś
05-03-2015, 20:01
Mi też dobrze idzie i już na pewno być może najprawdopodobniej od jutra chyba zacznę. Masz jakieś dobre rady?

aiki
05-03-2015, 20:32
Jak jest ciepło robi się łatwiej.
Lecisz obwód od początku do końca i łączysz wszystko od razu - później może się pomieszać nam laikom.
Choć jeszcze mi się nie pomieszało.
Ograniczaj ilość obwodów. w skrzynce i tak będzie ciasno.
Skołuj sobie ostry nóż - tępy tnie paluchy.
Puszki wszystkie głębokie.
Opisuj jaki obwód co zasila i na jakim kablu jest - będzie łatwiej w rozdzielni później.
Kup sobie dobry pistolet do kleju przydaje się na betonach choć na suficie nie chce mi trzymać.

grend
06-03-2015, 07:38
alki bedziesz miał rolety ?

+5 stopni to minimalna temperatura na kładzenie kabli. Kabel na suficie to w miejscu docelowym mocujesz na uchwyt po uprzednim wykuciu "dołka" i później kleisz od ściany do uchwytu i trzyma bez problemu. Ten uchwyt to też jest zabezpieczenie że w momencie szarpnięcia kablem przy montazu lampy nie oderwiesz "kawałek" tynku z sufitu

Widze że mam zaległości do innych, a nadrabiać nie mam jak - w Poznaniu dzisiaj o 6:00 rano - 6 stopni i robota lezy.

aiki
06-03-2015, 11:28
U mnie też robota leży.
Chyba Kubus mnie zaraził.
Gdyby nie to to parter bym w tym tygodniu skończył.
Kabel do sufitu mocuję na uchwyty i gdzie nie gdzie podklejam klejem jak potrzeba.
W domu palę w kozie także mam ok 15 stopni czasami do 20.
Rolet nie będzie.

DrKubus
06-03-2015, 11:47
Nikogo nie zarażałem ;) a co do robót, Panie i Panowie od poniedziałku naście stopni na dworze, czas samoroby brać się do roboty :)

Przemek Kardyś
21-03-2015, 20:58
No jak tam aiki z robotą? Wydobrzałeś?

aiki
22-03-2015, 07:10
Ach jo.
Tydzień na budowę nie chodziłem aby se nie pogorszyć.
Wczoraj z racji pogody elektryka poszła w odstawkę i z bratem zaczęliśmy przyklejać styropian.
idzie ok choć okna drzwi i daszki to potrafi zdrowo przytrzymać.
Jak gdzieś się trafi odcinek prosty to idzie migiem.
Jeszcze muszę pomyśleć o parapetach bo tylko to zostało aby ocieplić domek. Nawet nie wiem gdzie w okolicy uderzyć.
CHyba wujek Google będzie musiał mi pomóc.

aiki
23-03-2015, 19:26
Od soboty na jednej ścianie poluzowały się płyty styropianu. Po przyklejeniu padał deszcz potem mróz jakiś w nocy i chyba odmroziło te nad brzegiem bo reszta ok. Tam gdzie były osłonięte od deszczy też wszystko ok. W pierwszym momencie myślałem, że od słońca ale wówczas by wszystkie puściły.
Dzisiaj je podkleiliśmy pianką do klejenia styro i zobaczymy co będzie.
Poza tym zaczęliśmy oklejać styropianem daszki i idzie strasznie wolno. Wszędzie mierzyć kombinować i docinać. po południu niestety 2 godzinki roboty i ciemno, że światło trzeba zapalać więc dokończenie ściany to pewnie do piątku zejdzie a potem obróbka okien i siatka.

grend
23-03-2015, 19:46
...co tak enigmatycznie:) Opowiedz cos więcej.
!. Jak kleisz obwodowo czy na packi
2 robiłeś testy kleju na zrywanie - z jakiej firmy robisz
3 czy bedziesz kołkował
4 ile metrów z bratem zrobiliscie w jeden dzień na prostej scianie i na scianie z oknami
5 używałeś listwe startową - ja chcialem tak robić ale widziałem zdjecie z kamery termowizyjnej i to jest dość konkretny mostek termiczny

aiki
23-03-2015, 20:49
1. Obwodowo i placki w środek
2. nie robiłem testów (chyba, że patrzeć na płyty poluzowane i jedną oderwałem)
Klej trzymał zarówno muru jak i styropianu rozwarstwił się sam klej (był jeszcze mokry w środku placków)
Robię wszystko na termoorganice - grunt antyodparzeniowy, klej termoorganika, styro grafit przetarty tarką do styropianu przed przyklejeniem.
3. Kołkowane będzie 2 kołki na płytę wpuszczone frezem głębiej i zaślepka
4. Na prostej ścianie nie powiem bo nie mam takich - okna wszedzie - ale okna przy klejeniu styropianu nie przeszkadzają dopiero ich obróbka będzie bee.
W sobotę zrobiliśmy do górnej linii okien ścianę okapową czyli jakieś 24 m2 plus trochę na ścianie szczytowej do zazębiania się narożnika powiedzmy 3 m2
5. Używam listwy startowej ze wzg na gryzonie (myszy i inne no i wróble upierdl.... jedne - robią dziury dosłownie wszędzie) większy mostek byłby bez listwy i z dziurami po myszach

Dla odmiany dzisiaj przez 2 godziny to nawet widać nie ma że coś zrobione - wycinanie daszku nad tarasem.
Zdjęć nie ma bo ciemno było.

grend
24-03-2015, 05:31
to nieźle 2 metry - czyli 2tygodnie i z siatka powinno byc zrobione. Nie masz styro frezowanego ? Z tymi myszami to faktycznie jest częste zjawisko - przecież styro elewacyjne jest minimum około 40 cm powyżej gruntu

aiki
24-03-2015, 06:56
Mysz idzie po pionowej ścianie do wysokości 2 piętra.
W dwa tygodnie się nie da bo urlopu nie ma więc widać będzie tylko w soboty jak będzie pogoda, że coś się zrobiło.
A styro 15 z frezem. Trochę gorzej się klei bo trzeba myśleć ale potem może będzie lepiej.

grend
24-03-2015, 19:24
.... tylko wiesz alki ze trochę w developerke wchodzisz. Będziesz się póxniej meczyć z wilgocią i nie wierz w bzdury że tynk oddaje wodę tak samo czy jest styro na zewnątrz czy nie, bo to jest "opowieść" sponsorowana przez deweloperów.

sebcioc55
24-03-2015, 21:28
aiki polecisz jakiś pistolet do kleju żeby kable lepić? taki za 12 zł wystarczy, czy będę się wkurzał że padaczka?

Przemek Kardyś
24-03-2015, 21:46
Ekipa od moich przyszłych tynków nie chwali sobie kleju. Twierdzą, że na BK jeszcze-jeszcze, ale od sufitu lubi odleźć przy wilgoci z tynku. Twierdzą, że ości są w ogóle o niebo lepsze, a tu chodzi o tynki gipsowe, czyli niezbyt grube.

Oczywiście zrobiliby i tynki na klejonych kablach jeśli by musieli. Może to jednak być powód do utwierdzenia się szefa ekipy na stanowisku obronnym wyższej ceny. Nie próbowałem nigdy z klejem, ale nie wydaje mi się, żeby można w ten sposób było zrobić szybciej niż ościami.

aiki
25-03-2015, 06:58
Ja mam jakiś z roboty pożyczony. Wygląda na 30-50 zł i moc 80 W
Tynki bedę miał z płyt GK więc za dużo wilgoci nie będzie no i czasu sporo do wykończeń więc luz.
Gra zastanawiam się nad rusztem na ścianach i na to płyty ale jeszcze sporo czasu mam do namysłu.
Najwięcej wilgoci będzie z wylewek ale tu styro nie przeszkadza.

aiki
25-03-2015, 20:02
Dzisiaj pierwsze podejście do skosów przy okapie.
Idzie wolno bo cięcie piłą nie drutem ale wychodzi dokładnie i lepiej niż myślałem.
Ostatnia warstwa styro pod okapem idzie pionowo tak aby nie kleić kilku centymetrów przy samych dechach.
Między dechami przerwa na wentylacje ok 2-3 cm. Później będzie zasłonięta narożnikiem z siatką ułożonym odwrotnie tak, że jedna siatka będzie wchodzić na ocieplenie tak jakby do środka i narożnik będzie dosunięty do deskowania.
Wieczorem było już zimno jak....
Jutro ma padać więc pewnie będzie wolne. Pojadę poszukać frezu do styropianu. Jak nie znajdę to allegro.
Czy plastikowy da radę? Ktoś miał doświadczenia?

Przemek Kardyś
25-03-2015, 20:11
Nie masz wiertałki do puszek na gniazdka? Nie dasz tym rady?

aiki
25-03-2015, 20:14
Tam są węgliki spiekane. porozrywa zamiast ładnie wyciąć.

grend
25-03-2015, 20:30
aiki polecisz jakiś pistolet do kleju żeby kable lepić? taki za 12 zł wystarczy, czy będę się wkurzał że padaczka?

steinel taki niebieski - nie mylic ze staynelem - można nawet go dostać w hurtowniach elektrycznych

grend
25-03-2015, 20:33
Ekipa od moich przyszłych tynków nie chwali sobie kleju. Twierdzą, że na BK jeszcze-jeszcze, ale od sufitu lubi odleźć przy wilgoci z tynku. Twierdzą, że ości są w ogóle o niebo lepsze, a tu chodzi o tynki gipsowe, czyli niezbyt grube.

Oczywiście zrobiliby i tynki na klejonych kablach jeśli by musieli. Może to jednak być powód do utwierdzenia się szefa ekipy na stanowisku obronnym wyższej ceny. Nie próbowałem nigdy z klejem, ale nie wydaje mi się, żeby można w ten sposób było zrobić szybciej niż ościami.

ta ekipa tynkarzy nie ma o niczym pojęcia - chyba ze jest jedyna w swoim rodzaju w całej Polsce. Klejem robisz dwa razy szybciej

aiki
27-03-2015, 20:36
Dzisiaj na koniec - koło 8 zrobiłem jakieś zdj.
Jedna ściana prawie oklejona - jutro kończenie i obróbka okien.

310355

310356

Widać pomyłki. Na szczęście to nie przeszkadza.

aiki
29-03-2015, 19:47
Pogoda dobra na kładzenie styro grafitowego gdyby nie ten deszcz co dzisiaj zaczął padać. W sobotę z Bratem i teściem zrobiliśmy część ściany szczytowej do dolnej linii okien na poddaszu i wykończyliśmy ścianę pod zadaszeniem tarasu.
Jak pogoda pozwoli to od jutra obróbka okien i zaciąganie klejem.

Przemek Kardyś
29-03-2015, 20:02
Proponuję wokół okien przykleić styropian 2cm prostopadle do tego głównego. Wyjdzie znacznie równiej, łatwiej później będzie narożniki wyprowadzić i szpalety dobrze obrobić. Sprawdzone. Potwierdzone.

aiki
29-03-2015, 20:11
Docinam równo i jeszcze tarą jadę do styro. Jest ok.
Jedno okno obrobione i jest dobrze. Choć gdybym miał styro grafit 3 cm pod ręką to pewnie bym kleił prostopadle.

DrKubus
29-03-2015, 21:17
Proponuję wokół okien przykleić styropian 2cm prostopadle do tego głównego. Wyjdzie znacznie równiej, łatwiej później będzie narożniki wyprowadzić i szpalety dobrze obrobić. Sprawdzone. Potwierdzone.

Mozesz jakis rysunek do tego wrzucic, bo nie bardzo rozumiem, jak ten 2 cm styro, miałby kleić i co by to miało dać?

Przemek Kardyś
29-03-2015, 21:24
Tak:

http://meskimbyc.pl/images/stories/dom/ociplenie/szpalety.jpg

Jest równo i gładko. Nie trzeba tak dokładnie szlifować i okno na koniec jest mniej porysowane. Tylko zamiast kleju użyjcie pianki.

aiki
29-03-2015, 21:50
I właśnie ten biały styro mnie rozwalił. i wolę zrobić na cięcie płyt na długość.
Nigdzie u mnie nie widziałem styro szarego w grubości 2-3 cm.
Przy oknie mam listwę dylatacyjną i zawsze jest przerwa między styro ze ściany a ramą okna więc podkładasz panel podłogowy i nie ma mowy rysowaniu okna. Po wyrównaniu wpuszczam piankę między styropian a ramę okna i potem idzie listwa dylatacyjna której siatka zakłada sie z siatką narożnika zew. na siebie (styro 15 cm) więc będzie chyba mocne.

grend
03-04-2015, 19:25
aiki a te uzupełnienie szczelin miedzy płytami to robiłeś już po przyklejeniu płyt do sciany, czy w trakcie montażu ? Bo z doświadczenia wiem ze takie uzupełnianie pianką uszczelni na jakieś 3 cm a styro ma jakby nie było 20 cm i dlatego zastanawiam się czy przy klejeniu płyt od razu nie dawać pianki.

aiki
03-04-2015, 20:02
Jak będziesz dawał od razu to Ci rozepchnie płyty i będzie jeszcze gorzej.
Ogólnie płyty dolegają do siebie bardzo dobrze a piankę daje aby wszystko usztywnić i to działa.
Na silę wciskam pistolet miedzy płyty i ilość jaką wstrzykuję jest naprawdę znikoma.
Jeśli są jakieś większe przerwy to uzupełniam na całej grubości styropianu.
Styro mam 15 cm frezowany więc jest ok. Przy 20 bez frezu też dawałbym w trakcie montażu miedzy płyty ale chyba klej do styro nie piankę.
Jest mniej rozprężny.

aiki
04-04-2015, 17:03
Dzisiaj próba kołkowania. Nie wyszło. Dyble mam plastiki i nie idzie ich dobić. Chyba za krótkie wiertło mam i być może już zużyte bo końcówka jakaś taka mniejsza średnica się wydaje.
Niestety wszystkie sklepy dzisiaj pozamykane i na zakup nowego dłuższego wiertła muszę poczekać do wtorku.
I zobaczymy jak pójdzie.
Kleju nie chciałem rozrabiać bo w nocy u nas przymrozki i nie chcę ryzykować więc ogólnie sobota minęła na leniuchowaniu- jak i cały tydzień zresztą.
Zima jakaś.

grend
04-04-2015, 18:24
Dzisiaj próba kołkowania. Nie wyszło. Dyble mam plastiki i nie idzie ich dobić. Chyba za krótkie wiertło mam i być może już zużyte bo końcówka jakaś taka mniejsza średnica się wydaje.
Niestety wszystkie sklepy dzisiaj pozamykane i na zakup nowego dłuższego wiertła muszę poczekać do wtorku.
I zobaczymy jak pójdzie.
Kleju nie chciałem rozrabiać bo w nocy u nas przymrozki i nie chcę ryzykować więc ogólnie sobota minęła na leniuchowaniu- jak i cały tydzień zresztą.
Zima jakaś.

Uważasz że kołkowanie jest konieczne ??? Bo jeżeli przy wyrywaniu styropianu nie odpada klej tylko pzełamuje się styro to chyba to jest bezcelowe

aiki
04-04-2015, 18:49
e Z grafita jadę to kołkuję.

grend
04-04-2015, 19:12
e Z grafita jadę to kołkuję.

Fachowcy od elewcji z którymi kiedyś dużo współpracowałem - mówili że dobry klej bez kołków albo tani z kołkami - ważny jest test kleju. Jest to niezależne od jakości styropianu

aiki
04-04-2015, 19:18
Testu nie robiłem ale se zakołkuję tak na wszelki wypadek.
Wiem, że sam klej by wytrzymał bo ścianę gruntuję i płyty szlifuję ale kołki już mam i zaślepki i frez to co mi tam szkodzi.
Kupię jeszcze nowe wiertło i zobaczymy jak pójdzie.

aiki
12-04-2015, 08:12
Jedna ściana ocieplona. Pozostało tylko pomalować gruntem. Jak zdejmę siatki i rusztowania będą zdjęcia.

Kilka zdj. z etapu ściany
Jedno popołudnie zatapiania siatki.
Przymierzam i docinam siatkę potem w połowie wbijam gwoździe i górę opuszczam w dół.
Smaruję klejem i podnoszę siatkę i równam wszystko pacą. nastepnie dół siatki podwijam na rusztowanie i podobnie postępuje na dole jak u góry.
312802
Siatka zaciągnięta 2 raz klejem. Jak kończyliśmy to słońce padało z boku ściany - wyszło równo.
312803
Siatki na warszawskim.
312804

Przemek Kardyś
12-04-2015, 15:47
Jakim klejem lepiłeś styropian? Ja próbowałem Ceresit CT84 do podniesienia parapetów, ale jest drogi.

aiki
12-04-2015, 19:42
Ogólnie na klej z worka Termoorganiki a tam gdzie było ciężko się dostać to to jakaś średnia półka po 18-20 zł. http://www.baumaster.eu/oferta/docieplenia/szczegoly/klej-poliuretanowy

Przemek Kardyś
12-04-2015, 21:10
I co? Taniej wychodzi z worka? Teoretycznie worek za 14zł starcza na 5m2, a pianka na 10, więc powinno być lepiej tą pianką. Moje zużycie na parapety nie jest miarodajne, bo płyty miałem cięte na pół, a piankowałem praktycznie po całości. Poważnie zastanawiam się czym kleić.

aiki
12-04-2015, 21:23
Ja wziąłem z worka bo lepiej mi się na nim robi. lepiej się piony poszczególnych płyt łapie i lepiej się ustawia je tak jak ma być.
Pianka sprężynuje i zawsze mnie to wnerwiało. Ale może to zbyt mała praktyka. No i spróbuj pianke nałożyć na wietrze i jeszcze poczekać te kilka minut.

Jeśli chodzi o wydajność to na to co jest zrobione (ok 75 m2) poszło 8 worków kleju do styropianu (ściany równe klejenie na placki i obwódkę a na zatopienie siatki i 2 warstwę (ok 45 m2) poszło 5 worków białego.
Do metrażu nie odliczam okien.
Nie wiem czy pianką u mnie wyszłoby taniej.

13-04-2015, 06:12
Robiłem cały dom na piance ok 210m2. Nie uzyskasz wydajności 10m z puszki. Średnio wychodziło mi 6,5

albertM
13-04-2015, 09:52
Fajny masz ten domek:)

aiki
13-04-2015, 16:23
Fajny masz ten domek:)

Dziękować.

aiki
14-04-2015, 19:06
Jak jest zimno to robi się 2 razy wolniej a jak w dodatku wieje wiatr to....
Ubrany jak na Ural pół dnia rusztowanie z teściem składałem.
Potem trochę pianownia i likwidacja kilku gniazd wróbli.
Jak jutro taka sama pogoda to ja dziękuję.

Tomasz Antkowiak
15-04-2015, 20:58
Robiłem cały dom na piance ok 210m2. Nie uzyskasz wydajności 10m z puszki. Średnio wychodziło mi 6,5

Z puszki kleju Neostick kleilem ok 18-20 plyt (9-10m2). Warunek: klej musial byc wczesniej nagrzany w wiadrze z ciepla woda.

grend
17-04-2015, 20:55
aiki a ty szlifowałeś styro od strony ściany ? Ja tak robiłem z XPSem a z elewacyjnym nie wiem czy ma sens. Także jakie robiłeś odchylenia na płaszczyźnie ? Później je szlifowałes do perfekcji czy raczej wyrównywałes klejem ?

Zastanawialem się nad oknami bo pisałeś że jest czasochłonne - nie lepiej do okna podjechać krawedzią "fabryczna" a docinkę robić na ścianie i ewentualne szczeliny wypełnić pianą ? Wiadomo ze w sytuacji gdy styro tylko częściowo wchodzi ci na okno to tego nie zrobisz ale w momencie kiedy masz okno tarasowe to 4 warstwy możesz szybko i bezproblemowo zrobic

aiki
18-04-2015, 04:53
Szlifowalem bo tak trzeba. Po zewnętrznej szlifowalem do równego z odchyłka do 0,5 cm na 2,5 m łacie

Przemek Kardyś
18-04-2015, 08:45
Niezła robota to szlifowanie. Niech ją szlag!

aiki
18-04-2015, 17:24
Jak masz proste ściany i przykładasz się przy klejeniu styropianu to właściwie szlifujesz tylko po to aby zwiększyć przyczepność i idzie szybko.
Niestety w jednym miejscu miałem brzuch i teściu walczył pół dnia i chwała mu za wytrwałość.

Dzisiaj skończona 2 ściana. Na gotowo zaciąga brat ja jeszcze za mało praktyki mam. Wychodzi super. w Poniedziałek pomalować gruntem i można ściągać rusztowania. Ja dzisiaj przykleiłem trochę styropianu na kolejnej ścianie także jesteśmy za połową.

aiki
20-04-2015, 19:22
Pomalowane.
313885

Rozpoczęta 3 ściana ale niestety urlop się kończy.

sebcioc55
20-04-2015, 19:36
elegancko :)

Przemek Kardyś
20-04-2015, 21:12
Ocieplenie widzę zawodowo jedziesz. A kabelki żeś Pan skończył?

aiki
20-04-2015, 21:32
Nie kabelki czekają na swoją chwilę. Teraz pogoda była dobra na układanie grafita więc zmiana tematu.

Przemek Kardyś
20-04-2015, 21:54
No to teraz sobie kabelki w ciepłym domku skończysz. Mam nadzieję, że te z nieocieplonej strony już zrobione. Jak nie to uszanka i walonki. Kwiecień raczej bez rokakoka.

aiki
21-04-2015, 19:19
A no właśnie zrobione sa od strony ocieplonej. Co za róznica i tak drzwi nie ma i temp wszędzie równa

Przemek Kardyś
21-04-2015, 19:52
Jak dom bez drzwi, to może trzeba było więcej tego styropianu dać?

grend
21-04-2015, 21:22
mnie zanteresowało coś innego - jak doszedłeś do piachu na działce. Robiłeś to jakimś kultywatorem czy ktoś zrobił ci to ciągnikiem z talerzówką ?

aiki
22-04-2015, 20:12
Brat ma traktorek sam i obrabia cały czas także nie ma problemu.
Działka nigdy nie była zapuszczona jak inne na sprzedaż, które czasami kilka lat leża odłogiem i porastają czekając na swego amatora.
Jeśli chodzi o to "jak":
Na zimę działka przeorana a teraz zbronowana. Będzie jeszcze raz przeorana i obsiana czymś tam. No i piach to to nie jest ;)

aiki
26-04-2015, 20:23
Kolejna ściana obłożona styro (nad daszkiem było ciasno) i parapety zamontowane. Od poniedziałku popołudnia ruszamy z obróbka okien i siatką.
Być może przez tydzień uda się ją ukończyć.

aiki
01-05-2015, 20:15
Się nie da skończyć.
Raz, że pogoda dwa , że leń paskuda się przyczepił.

315422

Po pracy mam jakieś 2-3 godz i idzie jak krew z nosa.

A jak ktoś se wymyśli takie daszki figlaśne to niech się zastanowi.
Wleźć tam i operować szpachlem czy pacą graniczy z cudem a sprawić aby jeszcze można było na wszystko potem patrzeć to już cud.

Przemek Kardyś
02-05-2015, 08:29
Co ty gadasz, dobrze Ci idzie.
Faktycznie łatwiej byłoby najpierw docieplić i jakąś stalową konstrukcję nośną w styropianie zatopić, a dopiero potem do niej dokręcić daszek. W następnym domu będziesz wiedział.

aiki
03-05-2015, 06:36
Wczoraj dokończyłem zatapianie siatki na ścianie. Jeszcze druga (a jak będzie be to i trzecia) warstwa kleju i można gruntować.

grend
04-05-2015, 14:22
z czego masz parapety zewnętrzne i czy sam je montowałeś ?

aiki
04-05-2015, 16:00
Blacha z allegro w okleinie. Przy zamówieniu na cały dom końcówki gratis.
Montaż samemu na styropianie pianką montażową o podwyższonej ciepłochronności.
315711

grend
04-05-2015, 16:11
ta blacha tobie się nie wybrzuszyła pod wlywem pianki, bo miałem ja w rece i tak powiem ze wrażenia nazwijmy to srednie. Ile płaciłeś za 1m blachy ? mi wyliczyli na 18 pln za 1m bieżący i 10 pln za zaślepki
...tak wogole aiki jak skończysz elewacje do może będziesz chciał zrobić druga w Poznaniu ;) wygląda super

aiki
04-05-2015, 20:36
To zasługa materiałów. I brat ostatnią warstwę jedzie. A z dorabianiem to ciężko bo urlopu nie da. Ale dzięki za uznanie.
Jeśli chodzi o blachę to tak na oko jakieś 2 mm gruba. Nie wybrzusza. Po piance ustawiam parapet i kładę na niego dechę i na dechę cegłówki.
Cena to ok 50zł za mb. zaślepki gratis a normalnie po 5 zł komplet.
Jeśli chodzi o obsadzenie parapetu to szlifuję styropian ze spadkiem i aby trzymał poziom wzg. okna i tak mniej wiecej minus 1 cm od poziomu parapetu. Ustawiam parapet pod oknem a zew. część unoszę do góry i wstrzykuję piankę tak aby po dociśnięciu była na całej powierzchni. Opuszczam parapet kładę dechę i cegły i potem poziomica na parapet. Jak jest ok to zostawiam jak nie to przesówam cegły w jedną lub drugą stronę.

Na koniec co jeszcze muszę zrobić to silikon w narożniki. (specjalistyczny uszczelniacz dekarski bezbarwny)

Sam styro i kleje są Organiki. Klej biały i grunt jest z takim jakby piaskiem także gruntowanie na koniec jeszcze bardziej wszystko wyrównuje.

Jeśli chodzi o to, że fajnie wygląda to z daleka owszem. Z bliska jak słońce świeci z boku to widać pewne niedociągnięcia. Jak porównywałem z elewacjami, które robiły firmy to jednak samemu dokładniej. jakby jeszcze tynk na to przyszedł to było by wogóle super. Ogólnie wychodzi lepiej niż myślałem.
oby jeszcze tak trzymało bo zawsze mogłem popełnić gdzieś błąd choć staram się robic wszystko zgodnie z zaleceniami organiki.