PDA

Zobacz pełną wersję : "Dom w Borówkach 3" MADD



Strony : 1 2 3 [4] 5

aiki
20-02-2016, 20:37
He he już widzę prowizorkę u samoroba.
Pewnie na płycie własnej konstrukcji postawisz.

sebcioc55
21-02-2016, 07:03
He he już widzę prowizorkę u samoroba.
Pewnie na płycie własnej konstrukcji postawisz.

Haha :D

Przemek Kardyś
21-02-2016, 07:44
Pewnie zrobię fundament od razu pod warsztat i garaż na dwa stanowiska, ściany warsztatu wybuduję na gotowo, tylko wieńca nie zrobię, a przykryję jakimiś deskami i na to kilka warstw folii, albo tania trapezówka. Później jak dobuduję ściany garażu, to dorobię wieniec, potnę deski na łaty i zrobię dach docelowy, a blachę musiałbym chyba zezłomować, bo co z niej zrobić jak dziurawa? Nawet myślałem kupić już blachodachówkę, którą później bym wykorzystał, ale na pewno wypłowieje i się potem będzie odcinać na dachu.
No trudno - to najwyżej 30m2 blachy, więc i koszty nie jakieś kosmiczne. Zobaczę co wyjdzie najtaniej. A najsampierw to sobie odom dokończę.

aiki
21-02-2016, 08:12
Dziury w blachach się lutuje.

aiki
06-03-2016, 00:29
Przyjechał styropian na podłogę więc trochę porobiłem.

Zaczałem od rozłożenia foli dookoła z wywinięciem na ściany.
W pojedynkę łatwiej na tym zapanować.
I dopiero później dawałem folię na środek z zakładem ok 30 cm.
348977

I się zaczęły kolejne puzle. Zdj z początku. Jak na razie mam ułożone kuchnię dwie warstwy.
Styro Austrotherm 0,031 12 cm (2x6)
348978

cob_ra
06-03-2016, 07:29
Styro dajesz zwykły czy 80kPa? Nie obawiasz się, że będzie za miekki?

aiki
06-03-2016, 08:01
80 kpa.
Organoleptycznie sprawdzone, że biała 100 nie ma startu do grafitu 80. Co prawda 100 i 80 z różnych firm ale parametry jednak muszą trzymać,
Na poddasze dawałem 100 białą z Genderki a na elewację 60 z TO i ta 60 była twardsza. A po 80 można właściwie bezkarnie chodzić. Ślady nie zostają.
Poza tym 12 cm to nie aż tak wiele.

mother_nature
06-03-2016, 17:15
Kurcze, czyli nawet styro lepiej pomacać przed zakupem? A z czyją białą 100-ką porównywałeś?

cob_ra
06-03-2016, 17:50
Dzięki, ja bije się myslami czy dać 3x5cm Austrotherm grafit 80 czy białą 100.

aiki
06-03-2016, 21:00
Kurcze, czyli nawet styro lepiej pomacać przed zakupem? A z czyją białą 100-ką porównywałeś?

Genderka

jach78c
07-03-2016, 23:21
Witam.

Właśnie doczytałem do końca i podziwiam za wytrwałość. Miałem nadzieję że znajdę coś więcej o płytach gk, niestety jeszcze tam nie dotarłeś. Też będę kleił płyty na ściany na grzebień i sufit podwieszany do wiązarów (parterówka).
Ja zrobiłem posadzki jakieś 4 tygodnie temu, po pięciu dniach gruntowałem, po 2 tygodniach zwiozłem płyty i profile, no i chyba pospieszyłem się troszkę.
Temperatury niskie, jak gruntuje ściany to nie schnie, wilgotność 90% i więcej. Podłogówkę trzeba by jakoś uruchomić, ale co tam podpiąć aby grzało tymczasowo? Docelowo marzy mi się PCPW Panas.

Pozdro dla sebcioc55 i Przemek Kardyś czytam wasze dzienniki regularnie i kibicuje.
Też buduje sam, jak do tej pory była ekipa od wiązarów, okien i posadzkarze. Każdą z prac które wykonali można by zrobić lepiej, a posadzkarze to w ogóle się nie popisali.
Pozdrawiam
Jarek

aiki
08-03-2016, 09:57
A dziękować.
Podepnij bojler na prąd i pompkę obiegową i grzejesz podłogówkę.

aiki
18-03-2016, 11:28
Przerwa na budowie.
powód - Półpasiec.

Dopadło mnie czarostwo i boli jak...
Lekarz kazał siedzieć w domu przez tydzień a boleć ma kilka tygodni więc ogólnie kicha.
Nie można zaziębić bo jeszcze większa kicha będzie.
Także piszcie u sibie co robicie bo mi się tu nudzi jak....
Pozdrawiam.

mother_nature
18-03-2016, 11:57
Uuuu współczuję :(

Ja za to wczoraj mega rozrywkę miałam - zalewanie ław w osypujących się wykopach. Wszystkie mięśnie dziś czuję.

Przemek Kardyś
18-03-2016, 16:36
Nie wiem co to za cholerstwo ale nie chcę wiedzieć. Wykuruj sie i poczekaj aż się cieplej zrobi bo budowa raczej daleko nie ucieknie.

sebcioc55
18-03-2016, 17:26
Słyszałem że na półpasiec dobra jest duża ilość %% :D masz przynajmniej czas żeby wszystko sobie przemyśleć, bo ja to czasem jak pójde na budowe to się włóczę po domu w tą i w tamtą pół godziny i rozkminiam co i jak;)

jach78c
24-03-2016, 22:08
Też tak mam, niby wszystko przemyślane, a jak zajedziesz na budowę to nie wiesz za co się złapać. Tylko nerw że czas tracisz a robota stoi.

aiki
03-04-2016, 09:36
A nie ma co myśleć na przód bo i tak potem rzeczywistość płata figle.
No to jadę po taśmę alu. Świetnie się nią klei folię od podłogówki.

sebcioc55
03-04-2016, 11:45
Z tego co pamietam to pisales ze obecny grunt chcesz malowac farba elewacyjna. Ja tez sie zaczalem nad tym zastanawiac bo to jednak wychodzi 5x taniej niz tynk i zaplacenie komus zeby to zrobil.
Czym chcesz malowac i jakie sa za i przeciw w porownaniu do tynku, rozeznales temat? Bo jak jak widze pomalowne domy farba to nie wygladaja. Albo ktos zrobil na odpie****

aiki
03-04-2016, 12:56
Farba Caparol'a z górnej półki. Na komin brałem to 2,5 litra 100 kosztowało.
Domy malowane nie wyglądają bo po pierwsze jakieś tanie śnieżki albo coś niby elewacyjne a po drugie raz malowane zamiast 2.
Jedyny minus to klej musi być równiutko albo jak słońce będzie obchodzić to będzie widać.
Wydaje mi się, że tynk coś tam by jeszcze zakrył.
Szwagier ma malowane caparolem ale średnia pólka 1 raz i jest ok (malował brat i jest akceptowalne).
Jak przejrzysz zdj u mnie to w tle widać zielony dom zaraz po sąsiedzku.
Z daleka nie widać czy tynk czy farba.
W tym roku drugi szwagier będzie robił tynk więc może będę wiedział coś więcej.

aiki
03-04-2016, 12:59
Jeszcze jedno co dla mnie przemawia za farbą.
Jak patrzę na tynki i ich struktury to po paru latach wygląda brudny jak ...
W ta strukturę każdy syf się dostaje i osadza a farba w najgorszym wypadku jedynie trochę wyblaknie.
Przejedź sie po jakimś osiedlu sprzed kilku lat to zobaczysz jak wygląda tynk po kilku latach - jest po prostu brudny.

grend
03-04-2016, 18:21
...a w momencie kiedy farba nie zadowoli użytkownika :) to mozna na to dać bezpośrednio tynk czy jest później problem aby wrócić do punktu wyjścia ?

aiki
03-04-2016, 19:04
To juz pytanie do fighter1983

hektor80
03-04-2016, 19:18
Chwila, wy zastanawiacie sie nad tym zeby nie dawac tynku tylko malowac od razu na klej/siatka/grunt? A co z wytrzymaloscia mechaniczną? Przeciez bez tynku cala ta elewacja bedzie miekka/slaba...

aiki
03-04-2016, 19:55
Nie jest tak źle. Nie my pierwsi tak zrobimy.

Przemek Kardyś
03-04-2016, 20:05
Nie robcie sobie dziadostwa, tylko otynkujcie mineralnym cienkowarstwowym z worka. Nie pamietam ceny, ale to mniej niz 1000 zl na caly dom i nie trzeba nawet malowac jak ma byc biały, albo mozna rozbabrac z barwnikiem.

sebcioc55
03-04-2016, 20:16
Nie robcie sobie dziadostwa, tylko otynkujcie mineralnym cienkowarstwowym z worka. Nie pamietam ceny, ale to mniej niz 1000 zl na caly dom i nie trzeba nawet malowac jak ma byc biały, albo mozna rozbabrac z barwnikiem.

Dam radę sam to zrobić w pojedynkę? Taki mineralny to dobry? Ja wcześniej rozważałem silikonowy.

Przemek Kardyś
03-04-2016, 20:51
A ja wiem czy dobry? Zwykły. Nie gnije ponoć. Robiłem tym komin i jedną stronę zdupczylem - nie można poprawiać po przeschnieciu, bo z daleka będzie się odcinać. Można też pomalować i wszystko się wyrówna.

aiki
03-04-2016, 21:01
Nie robcie sobie dziadostwa, tylko otynkujcie mineralnym cienkowarstwowym z worka. Nie pamietam ceny, ale to mniej niz 1000 zl na caly dom i nie trzeba nawet malowac jak ma byc biały, albo mozna rozbabrac z barwnikiem.

Sprecyzuj "dziadostwo" bo dla mnie tynk wygląda dobrze po położeniu i jeszcze kilka lat. A jakie ma jeszcze zalety.

I szczerze wątpię aby dali się zrobić samemu cala elewacje bez odciec i przejść.
Widziałem juz kilka samorobnych struktur na budynkach i tragedia.

sebcioc55
03-04-2016, 21:10
Widziałem juz kilka samorobnych struktur na budynkach i tragedia.

No własnie, u mnie koszt tynkowania natryskowego to 1800 zł za całość. A taką elewację to moge pomalować sam po pracy pijąc piwko :)

Przemek Kardyś
03-04-2016, 21:19
Malować można jak jest idealnie równo, a tynkiem można sporo zgubić. Ja zamierzam robić na trzy poziome pasy - nad, pomiędzy i pod oknami, a przy tym srodkowy pas w innym kolorze. To powinno zgubic wszelkie dziadostwo warstwy kleju, a odcięcia nie będą widoczne.
Ja widziałem efekt malowania przez znawcę - odpowiednim wałkiem i farbą i dwukrotnie i to dla mnie wciąż nie to.

sebcioc55
04-04-2016, 20:01
...a w momencie kiedy farba nie zadowoli użytkownika :) to mozna na to dać bezpośrednio tynk czy jest później problem aby wrócić do punktu wyjścia ?

Też mnie to interesuje. Może wystarczy gruntem przejechać i można tynkować?

aiki
10-04-2016, 12:06
352446

352447

352448

352449

352450

Część mieszkalna już cała w podłogówce.
Rozstaw co 10 cm tylko w kuchni co 20 (płytki)
Doprowadzenia do kuchni i łazienki robiłem w warstwie ocieplenia.
Więcej chyba nic pisać nie potrzeba.

DrKubus
10-04-2016, 12:37
Ja wiem, że zdjęcie tysiąc słów, ale opowiadaj, jakie podzespoły, skąd, ile czasu układałeś, co pod folią, czym mocowałeś?

aiki
10-04-2016, 13:40
od dołu,
Na chudziaku podkład pod papę - izobit br - OBI
papa termozgrzewalna na włóknie 3,2 mm - lokalny sklep
Folia czarna 0,3mm - folnet
Styro 2 x 6 cm grafit 0,031 Austrotherm - lokalny dystrybutor
Folia do podłogówki 100 mikronów - allegro
Rura blue PE-RT kan-therm 16mm - kanshop
Klipsy do podłogówki długie - allegro
Taśma brzegowa 100 mm x 5 mm - lokalnie
Taśma do klejenia folii - aluminiowa (droga ale bardzo dobra do tego) - lokalnie

Rozdzielacz 1" bez żadnych pomp. Wszystko ma sie bujać na pompie w kotle.

Kolan palców i pleców nie wpisuję :)

Czas to ok 2 godziny na pętle (łącznie z prostowaniem kolan i pleców przez leżenie plackiem na folii.
Wiem, że da się szybciej ale mnie się nie spieszy bo i tak kasy nie ma na kolejne etapy więc muszę sobie rozciągnąć maksymalnie to co mam.

aiki
10-04-2016, 13:45
Pisałem, że dobiegi do kuchni i łazienki robiłem w warstwie ocieplenia.
Rowki pod rurki wycinałem lutownica transformatorową o mocy 75 W chyba (ma dwustopniowy przełącznik gdzie na pierwszym stopniu grzeje dużo mocniej)
Grot zrobiony z kawałka drutu 1,5 mm2 - zawinąłem na kawałku rurki i tak powstał idealny grot pd rowki.

hektor80
10-04-2016, 13:50
Dlaczego co 10cm? Planowana pompa? Miales tackera? Dlugie spinki tzn jakie, 5 czy 6 cm?

Przemek Kardyś
10-04-2016, 14:04
Co 20cm jest spoko, ale w łazience trzeba gęściej. Ja tak mam w starym domu i to jest dobre.

Kiedy będziesz bawił się w inwestora? Bo chyba ekipa te wylewki zrobi?

aiki
10-04-2016, 14:06
Co 10 bo Asolt tak wyliczył (WG). Planowany gazowy kondensacyjny.
Tackera nie miałem dlatego wspomniałem o prostowaniu palców, pleców i kolan.
Długie to chyba 6 cm. jak Wpiszesz na allegro to wyskoczą krótkie i długie.
Krótkie miałem na piętrze bo tam tylko 3 cm styro i szły trochę lżej ale trzymają lepiej długie.

aiki
10-04-2016, 14:22
Co 20cm jest spoko, ale w łazience trzeba gęściej. Ja tak mam w starym domu i to jest dobre.

Kiedy będziesz bawił się w inwestora? Bo chyba ekipa te wylewki zrobi?

Przy wentylacji mechanicznej może i 20 cm jest spoko ale przy WG chyba nie. Nie wiem nie chce wchodzić w kompetencje Asolt'a.

Jak pisałem kasy brak i kilka wydatków nie związanych z budową się szykuje więc tak szybko nie pójdzie.
poza tym jeszcze garaż wiatrołap i kotłownia. No i jeszcze będzie czas na rozdzielacz od Ciebie więc posadzki na pewno bedą po tym jak dostaniesz i zrealizujesz zlecenie :).

Na razie mam co robić (wyprowadzić kabel od prądu, wodę i ułożyć pape i folie i styro) więc spoko.

hektor80
10-04-2016, 14:32
Co 10 bo Asolt tak wyliczył (WG). Planowany gazowy kondensacyjny.
Tackera nie miałem dlatego wspomniałem o prostowaniu palców, pleców i kolan.
Długie to chyba 6 cm. jak Wpiszesz na allegro to wyskoczą krótkie i długie.
Krótkie miałem na piętrze bo tam tylko 3 cm styro i szły trochę lżej ale trzymają lepiej długie.

Jezeli nie miales tackera to rzeczywiscie 6cm. Do tackera z tego co sie orientuje to wchodza 5cm.. tak sie zastanawiam czy robic tackerem. Mam do niego dostep ale bede robil to sam wiec nie wiem czy jednak nie wygodniej mi bedzie robic recznie...

aiki
10-04-2016, 14:36
Sebcio też robił sam tackerem

hektor80
10-04-2016, 14:42
Sebcio też robił sam tackerem

Czyli to wykonalne.. musze go podpytac...

Przemek Kardyś
10-04-2016, 14:44
Przy wentylacji mechanicznej może i 20 cm jest spoko ale przy WG chyba nie. Nie wiem nie chce wchodzić w kompetencje Asolt'a.

W niczyje kompetencje nie wchodzę. Tak mam zrobione po prostu - 20cm w kuchni i przedpokoju i 15cm w WC i łazience i sobie chwalę. Rury drogie nie są, to nie ma co roztrząsać.


Jak pisałem kasy brak i kilka wydatków nie związanych z budową się szykuje więc tak szybko nie pójdzie.
poza tym jeszcze garaż wiatrołap i kotłownia. No i jeszcze będzie czas na rozdzielacz od Ciebie więc posadzki na pewno bedą po tym jak dostaniesz i zrealizujesz zlecenie :).

Jakoś nie zaczaiłem, że to ma być dla Ciebie, ale cieszę się, że idziesz w WM.


Na razie mam co robić (wyprowadzić kabel od prądu, wodę i ułożyć pape i folie i styro) więc spoko.

To spoko jak spoko. Pewnie gdybym budował za swoje, to też bym to ślimaczył, a tak to za tydzień idę na 2,5 tygodnia urlopu i mam zrobić malowanie, ościeżnice, lustro w WC, płytki na ścianie w kuchni i kotłowni, fugowanie, meble kuchenne i sprzęty do zabudowy, podłogi w całym domu, listwy i chyba jeszcze coś.
Na razie znowu jestem chory, ale może mi przejdzie do jutra. W nocy obudziłem żonę szczękaniem zębami, więc musiało to być nieprzyjemne doznanie. Budowa wymaga poświęceń...

aiki
10-04-2016, 15:18
Wentylacja mechaniczna nie.
Dolot powietrza z GWC do wentylacji grawitacyjnej tak.
Nie mam żadnych nawiewników w oknach ani w ścianach a jakiś dolot powietrza musi być no i ma być z GWC tak aby zimą trochę cieplejsze powietrze ogrzewać (choć nie o to głównie chodzi) a latem aby chłodne powietrze dostarczać do domu - coś ala klimatyzacja (i to jest główny cel)

Wiem, że za kase wydaną na GWC to kilka lat bym klimą chłodził ale ja chcę kiedyś tam mieć GWC.

aiki
10-04-2016, 15:20
Na razie znowu jestem chory, ale może mi przejdzie do jutra. W nocy obudziłem żonę szczękaniem zębami, więc musiało to być nieprzyjemne doznanie. Budowa wymaga poświęceń...

A całkiem niedawno mnie od pracoholików wyzywał.
​Budoholik :)

Przemek Kardyś
10-04-2016, 15:28
Aha. Czyli jeden rozdzielacz i kanały tylko nawiewne, tak? I jeden wentylator?

GWC rurowy zrobisz za 1500zł z pomarańczowej rury kanalizacyjnej. Rehau ma swoje super fantastyczne antybakteryjne, ale taniej i też dobrze będzie zrobić z rur wodnych PE (jak można to pić, to i pooddychać nie zaszkodzi). Można też zrobić przeponowca, albo żwirowca.

Teraz mi strzeliło do głowy zrobić żwirowca pod garażem. Akurat mi wlot do rurowca wypada na środku garażu (wiem, babol), to sobie dołożę kilka rur ponacinanych szlifierką, bo i tak muszę zrobić podsypkę pod płytę. Będę myślał jak się wprowadzę i dojdę do siebie.

Budoholik.... Kiedyś ktoś powiedział, że jestem monotematyczny i chyba miał rację. Klapki na oczach po prostu, jak koń wyścigowy. Mają jakąś spokojną emeryturę dla takich zwierzaków, czy od razu przerabiają na kiełbasę?

aiki
10-04-2016, 15:36
Pod garażem nie rób.
Nie sprawdzi się.
już jeden tak zrobił pod domem tu na forum i kicha.
GWC musi być na otwartej przestrzeni najlepiej nienasłonecznionej.
Z rury PE to chyba glikolowca jak Sebcio. Ja będę robił rurowca fi 200.
Wentylatory raczej kanałówki na wlotach do pomieszczeń - te ciche strasznie drogie ale za to każdy se będzie sterował jak będzie chciał.
Choć to jeszcze wszytko do przemyślenia - po posadzkach.

Przemek Kardyś
10-04-2016, 16:04
Już mam 24mb rurowca fi 200 i zastanawiam się nad żwirowcem na wlocie pod garażem, bo koszty niewielkie. Ale faktycznie, bez nasłonecznienia dużo tym nie zdziałam, więc może lepiej ciągnąć po prostu powietrze z garażu. Zawsze tam trochę czarnego dachu zrobi swoje. To takie zabezpieczenie, jakbym nie miał o czym myśleć, choć na razie pomysły do głębszego przemyślenia wyglądają u mnie jak u nałogowego zbieracza i nie wiem nigdy gdzie jest ten, którego szukam.

Glikolowiec wymaga pompy i osprzętu i ponoć jest mało wydajny. Rurowiec tani i działa. Wentylator ostatnio kupiłem jeden do DCP (Dystrybucja Ciepłego Powietrza) i kosztował 830zł z przesyłką, więc faktycznie sporo, ale robi swoje bezszelestnie i wystarczy jeden jak dobrze rozplanujesz nawiewy, a do tego mało prądu ciągnie.

Przed posadzkami myśl. Nie masz kasy, ale masz czas.

sebcioc55
10-04-2016, 19:49
elegancko :)

fajny masz rozdzielacz. Fajne pokrętła do rotametrów i zaworó kulowe z motylkiem. Kuźwa ja mam te z wajchami i jak zawór jest zamknięty (chociaż nigdy nie będzie) to nie można zamknąć szafki :)
A patent na trzymadło do rury jak? Dla mnie to był jeden z lepszych wynalazków na budowie ;)

sebcioc55
10-04-2016, 19:51
BTW: u mnie z tym glikolowcem to jeszcze nie wiem. GWC jako takie mam, nawet zawory porobione. Mam też wymiennik, pozostaje zrobić do niego obudowę z tacką (może podbije z tym do Wariata jak już się wprowadzi i będzie za dużo się byczył na kanapie;)), kupić jakąś niedrogą energooszczędną pompkę i wszystko połączyć. Może kiedyś....

aiki
11-04-2016, 20:24
elegancko :)

fajny masz rozdzielacz. Fajne pokrętła do rotametrów i zaworó kulowe z motylkiem. Kuźwa ja mam te z wajchami i jak zawór jest zamknięty (chociaż nigdy nie będzie) to nie można zamknąć szafki :)
A patent na trzymadło do rury jak? Dla mnie to był jeden z lepszych wynalazków na budowie ;)

Patent super. Bez niego to nie da rady 600 mb rozwijać.
Motylki możesz założyć od innych zaworów.

Dzisiaj wziałem sie za garaż tak, że w sobotę przy dobrych wiatrach będę tam rozkładał styro.

Przemek Kardyś
11-04-2016, 20:28
Albo wytnij z nierdzewki na laserze.

hektor80
14-04-2016, 09:57
od dołu,
Na chudziaku podkład pod papę - izobit br - OBI
papa termozgrzewalna na włóknie 3,2 mm - lokalny sklep
Folia czarna 0,3mm - folnet
Styro 2 x 6 cm grafit 0,031 Austrotherm - lokalny dystrybutor
Folia do podłogówki 100 mikronów - allegro
Rura blue PE-RT kan-therm 16mm - kanshop
Klipsy do podłogówki długie - allegro
Taśma brzegowa 100 mm x 5 mm - lokalnie
Taśma do klejenia folii - aluminiowa (droga ale bardzo dobra do tego) - lokalnie

Rozdzielacz 1" bez żadnych pomp. Wszystko ma sie bujać na pompie w kotle.

Kolan palców i pleców nie wpisuję :)

Czas to ok 2 godziny na pętle (łącznie z prostowaniem kolan i pleców przez leżenie plackiem na folii.
Wiem, że da się szybciej ale mnie się nie spieszy bo i tak kasy nie ma na kolejne etapy więc muszę sobie rozciągnąć maksymalnie to co mam.

Ten styropian na podłogę to EPS80??

aiki
14-04-2016, 10:39
Tak

hektor80
14-04-2016, 10:42
Tak

Jak z twardością? Masz porównanie do EPS100 ?

aiki
14-04-2016, 10:53
Od białego eps 100 z genderki wydaje się znacznie twardszy.

Przemek Kardyś
14-04-2016, 12:27
Enerpor EPS 100 lambda 0,037 jest bardzo dobry i w dobrej cenie. Tak tylko nadmieniam.

sebcioc55
14-04-2016, 20:41
A ja mam akurat u siebie do porównania z Arbetu EPS 80 i EPS 100 i jednak setka jest odczuwalnie twardsza. Na tej 80 co mam podłogi bym nie zrobił. Ale z drugiej strony mam kilka paczek 100 i 80 które używał jak podpory pod blaty i w ogólepo samych paczkach też biegam. No i te 80 się trzymają jakoś. Ale jak po nich chodzę to czuję różnice że depczę po miększym styro. Tak tylko nadmieniam ;)

hektor80
14-04-2016, 21:40
Dzieki wszystkim za info. Chyba zostane jednak przy eps100. Jest jeszcze swisspor eps100 0,030 no ale cena 290 zl lekko przygniata.. :(

Przemek Kardyś
14-04-2016, 22:06
Enerpor za 160

Jabolek
15-04-2016, 10:51
WItam. Przeczytałem cały Twój dziennik i kibicuje Ci we wszystkim co robisz :)

Ogólnie w przyszłym roku zmieniam stan :P i będzie trzeba zacząć budowę. Zastanawiam się ile jestem w stanie zrobić sam a za co będę musiał płacić patrząc na Ciebie jestem pod wielkim wrażeniem :)

Myślałem o fundamentach ale mam "stracha" że zrobię coś krzywo itp i będą tylko kłopoty :(

aiki
15-04-2016, 14:54
Nie da się zrobić krzywo fundamentów murowanych z bloczków.
Chyba, że będziesz ostro pił :).
Poza tym fundamenty to geodeta i kierownik budowy. Na pewno przypilnują abyś zrobił dobrze.

aiki
15-04-2016, 14:55
A za przeczytanie całości to SZACUN.

Przemek Kardyś
15-04-2016, 17:04
Ja lałem z gruchy i są krzywe, ale tak ma być. Jakieś 4-cm rozjeżdżają się narożniki w pionie, poza tym ściana ma kształt zygzaka, a to wszystko dało się wyrównać przy pierwszej warstwie bloczków na tradycyjnej zaprawie. Nie stresuj się za bardzo.

aiki
17-04-2016, 08:38
Rura od wody wymieniona - ciężko było ale się dało.
Kabel prądowy wprowadzony do domu - małe straty, wiertło zrobiło pyk i musiałem dygać po nowe fi 26 na SDS+.
Tym nowym to pod strachem wierciłem ale szło jak w masło.
Przeciąganie kabla to jaieś 6 mb po 10 cm na szarpnięcie i wyginanie bo mało miejsca.
Na koniec zasypanie wszystkiego i ubijanie - zagęszczanie. Haczką bo była pod ręką.
A jeśli chodzi o zagęszczenie pod hudziakiem to żadnych pustych miejsc a dziurę robiłem w rogu.
Garaż posmarowany czarnym i schnie a od poniedziałku papa grzana.
Niestety zdj nie mam - sie nie zrobiły.

aiki
24-04-2016, 08:07
Papa przygrzana, folia rozłożona i jedna warstwa styro.
W garażu też jest ta 80 i się zastanawiam czy czasami zamiast 10 cm 2 x 5 cm 80 nie dać 1 x 5 cm 80 i 1 x 3 cm 100.
Przy okazji by posadzka też wyszła 2 cm grubsza więc i mocniejsza. Rury chyba i tak troszkę zostanie więc mogę ułożyć o 1 pętlę więcej.
Ewentualnie zrezygnować z płytek w garażu na rzecz malowanki i na 2 x 5 cm wylać 10 cm.
Ma ktoś malowanki na posadzce w garażu? Jakoś płytki do mnie nie przemawiają. Zawsze miałem beton i jak coś spadło to nic nie pękło.

hektor80
24-04-2016, 08:14
Papa przygrzana, folia rozłożona i jedna warstwa styro.
W garażu też jest ta 80 i się zastanawiam czy czasami zamiast 10 cm 2 x 5 cm 80 nie dać 1 x 5 cm 80 i 1 x 3 cm 100.
Przy okazji by posadzka też wyszła 2 cm grubsza więc i mocniejsza. Rury chyba i tak troszkę zostanie więc mogę ułożyć o 1 pętlę więcej.
Ewentualnie zrezygnować z płytek w garażu na rzecz malowanki i na 2 x 5 cm wylać 10 cm.
Ma ktoś malowanki na posadzce w garażu? Jakoś płytki do mnie nie przemawiają. Zawsze miałem beton i jak coś spadło to nic nie pękło.

Ja bede mial zywice na podlodze. Plytki w garazu tez do mnie specjalnie nie przemawiaja...

hektor80
28-04-2016, 11:59
ile masz styropianu na podłodze poddasza? w jednej warstwie czy dwóch?

aiki
28-04-2016, 12:45
3 cm. tyle aby było w co spinki podłogówki wbijać. Tyle też miałem w projekcie.

hektor80
28-04-2016, 12:53
3 cm. tyle aby było w co spinki podłogówki wbijać. Tyle też miałem w projekcie.

ok, dzięki. Tak podpytuje bo mam do ułożenia 8cm styropianu na podłodze poddasza i nie wiem czy zrobić to w jednej warstwie czy dwóch...

aiki
12-05-2016, 20:38
Napełnianie podłogówki - co i jak i z czym?
Stan jaki będzie to brak kotła, pompy obiegowej, naczynia przeponowego.
Jedynie rozłożone rurki i rozdzielacze i połączone ze sobą zasilanie i powrót (układ zamknięty)
1. Domyślam sie, że naczynie to konieczna konieczność aby nie rozsadziło rurek - wzrost temp. podczas wiązania betonu- Choć mogę się mylić
2. Pompa obiegowa pomogła by odpowietrzyć całość - ale czy potrzebna do zalewania posadzki.
3. Jakiś zegar do pomiaru ciśnienia?

Czym napełnić? Woda z kranu, woda demineralizowana, roztwór glikolu?
Jeśli nie kranówa to jak napełnić?

Jak ktoś coś to ja chętnie poczytam podpowiedzi.

Kotła za szybko nie będzie więc jakiś roztwór glikolu za mną chodzi.

Przemek Kardyś
12-05-2016, 21:11
Naczynie i pompka obiegowa na pewno nie. Fachowcy mają takie pompki ręczne z zegarem i zaworem zwrotnym.
Woda demineralizowana bez sensu, najwyżej ten glikol. Kranówę byś musiał wydmuchac kompresorem i to kazdy obwod po kolei.

sebcioc55
12-05-2016, 21:50
Jak masz kompresor to tym sprawdz szczelność, lepiej niż wodą. A jeżeli nie masz to napełnij podłogówkę zwykłą wodą na wejściu podłączając kranówke (wcześniej możesz dolać trochę chemi z allegro - to się i tak wybełta samo), na wyjsciu dajesz manometr, odpowietrzniki odkręcasz w rozdzielaczu i czekać aż się nabije do ciśnienia z sieci i przestanie wylatywać powietrze z odpowietrzników. Na przepływomierzach bedziesz widział czy masz odpowietrzone czy nie poszczególne sekcje.
Potem wszystko zakreć (oczywiściie na wejściu i wyjściu z rozdzielacza musza być zawory), i mozesz lać posadzkę, nic Ci się nie stanie, a ewentualne uszkodzenie rurki to fontanna i spadek ciśneinia - więc w razie czego zostawią dziurę a potem doleją po naprawie albo sam dolejesz do równego.

yasiek
12-05-2016, 21:58
Do układania posadzek? Czemu nie powietrzem? Ja nabiłem 4 albo 5 bar, nie pamiętam już dokładnie. Trzymałem jeszcze po tym parę dni, czy czasem nie zejdzie, było ok.

Przemek Kardyś
12-05-2016, 22:12
Też mi ktoś mowil o tym powietrzu, tylko wydawalo mi się to słabe, bo ciśnienie wzrośnie po zalaniu. Woda jest niescisliwa.
Faktycznie jednak jeśli nie spada gwałtownie, to nie ma problemu.

sebcioc55
12-05-2016, 22:37
Nie powinieneś mieć problemów, ale powietrze jest dobre do szukania nieszczelności, można łatwo sprawdzić wodą z mydłem pryskając na rozdzielacz czy będą bańki/bąbelki. Bo nigdzie indziej raczej nie ma opcji na błąd.

grend
29-05-2016, 17:03
aiki komin miałeś zrobiony na gotowo w momenie kładzenia blachy ???

aiki
29-05-2016, 21:15
Tak.

grend
29-05-2016, 21:49
gdzieś masz jakąs fotę ? Bo gotowca robiłeś równo z płaszczyzna czy zostawiałeś ileś tam cm na "fartuch" przy obróbce dekarskiej

hektor80
30-05-2016, 08:14
Nie powinieneś mieć problemów, ale powietrze jest dobre do szukania nieszczelności, można łatwo sprawdzić wodą z mydłem pryskając na rozdzielacz czy będą bańki/bąbelki. Bo nigdzie indziej raczej nie ma opcji na błąd.

Tak się tylko zapytam o to powietrze. Sprawdzałem szczelność CWU, dobiłem do 6bar, po 4 godzinach żadnego spadku, przychodzę rano a tam 5,9bar a wieczorem czyli po 24h było 5.8bar. Czyli spadek o 0,2bara. Czy jest ok? Znajomy hydraulik twierdzi ze tak...

grend
30-05-2016, 09:07
Tak się tylko zapytam o to powietrze. Sprawdzałem szczelność CWU, dobiłem do 6bar, po 4 godzinach żadnego spadku, przychodzę rano a tam 5,9bar a wieczorem czyli po 24h było 5.8bar. Czyli spadek o 0,2bara. Czy jest ok? Znajomy hydraulik twierdzi ze tak...

jest dobrze

Przemek Kardyś
30-05-2016, 09:28
Woda się zagrzała, rury rozeszły, ciśnienie spadło.

hektor80
30-05-2016, 09:31
Woda się zagrzała, rury rozeszły, ciśnienie spadło.

Robiłem to powietrzem.....

aiki
30-05-2016, 10:14
gdzieś masz jakąs fotę ? Bo gotowca robiłeś równo z płaszczyzna czy zostawiałeś ileś tam cm na "fartuch" przy obróbce dekarskiej

Papę mam przyklejoną do pustaka a obróbka z blachy jest do styropianu na wcinkę.

Przemek Kardyś
30-05-2016, 10:15
ehhh... ten... co by tu???... No to powietrze przy sprężaniu się nagrzewa (na kompresorach są nawet montowane chłodnice), a potem jak ostygnie, to i ciśnienie spada.

Aiki... w środę 100%.

aiki
30-05-2016, 14:55
ok dzięki

grend
30-05-2016, 15:11
Papę mam przyklejoną do pustaka a obróbka z blachy jest do styropianu na wcinkę.

no to mi nie pomogłeś :D - nie bedę miał styro...

otynkuję cały i jak bedzie zrobiony dach to będę oglądal i najwyżej będę silikonował

aiki
30-05-2016, 16:23
A więc w takim wypadku robisz tak.
Wg. mnie :)
Pokrycie wstępne kleisz do pustaka, Ja używałem Taśmy dekarskiej samoprzylepnej http://folnet.pl/towar/soudaband-tasma-dekarska-300mm-x-10m (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffolnet.pl%2Ftowar% 2Fsoudaband-tasma-dekarska-300mm-x-10m),
tynkujesz do taśmy, a porycie docelowe robisz z wcinką.

Pan A. Wilhelmi zaleca też dawać blachę na wcinkę na krycie wstępne. Ja nie mam i na razie jest wszystko ok.

aiki
30-05-2016, 16:29
Tak się tylko zapytam o to powietrze. Sprawdzałem szczelność CWU, dobiłem do 6bar, po 4 godzinach żadnego spadku, przychodzę rano a tam 5,9bar a wieczorem czyli po 24h było 5.8bar. Czyli spadek o 0,2bara. Czy jest ok? Znajomy hydraulik twierdzi ze tak...

w normie odnośnie sprawdzania szczelności czy tam próby ciśnieniowej są podane max spadki ciśnienia jakie mogą wystąpić podczas badania.
Sebcio chyba u Siebie gdzieś o tym wspominał, Ja czytałem już dawno.
Poszukaj w necie na pewno znajdziesz opis jak cała próba powinna wyglądać i protokoły z takiej próby.

hektor80
30-05-2016, 16:36
w normie odnośnie sprawdzania szczelności czy tam próby ciśnieniowej są podane max spadki ciśnienia jakie mogą wystąpić podczas badania.
Sebcio chyba u Siebie gdzieś o tym wspominał, Ja czytałem już dawno.
Poszukaj w necie na pewno znajdziesz opis jak cała próba powinna wyglądać i protokoły z takiej próby.

Dzieki wszystkim

sebcioc55
30-05-2016, 19:57
Tak się tylko zapytam o to powietrze. Sprawdzałem szczelność CWU, dobiłem do 6bar, po 4 godzinach żadnego spadku, przychodzę rano a tam 5,9bar a wieczorem czyli po 24h było 5.8bar. Czyli spadek o 0,2bara. Czy jest ok? Znajomy hydraulik twierdzi ze tak...

Jak dla mnie gitara. Możesz jeszcze dla spokojności zrobić wg poniższego. Tylko nabij tak jak poprzednio do 6bar i potem ...

http://3.bp.blogspot.com/-MrsUqknbBWY/TeTTIM2mJlI/AAAAAAAAC_Y/0eBYeRTPA3s/s1600/embed.php-1.jpg

Xesxpox
30-05-2016, 22:10
Co do szczelności tak jak chłopaki piszą taki sapadek jest w normie przy zmianach temperatury powietrza. Ja podłogówkę swoją zalałem wodą i każdą pętle z jednej strony zamykałem zaworkiem a w drugi koniec pompowałem powietrze do 6atm jak przy zaworku gdzieś słabo dokręciłem lub oring się podwinął to miałem odrazu fontanne.

aiki
05-06-2016, 08:22
Jakoś ucichło u samorobów to może się wyłamię.
Doszły skrzynki od Przemka więc w sobotę wypadało coś porobić.

Nawiew do wentylacji grawitacyjnej (bo okna jakieś takie szczelne)

Tutaj po ułożeniu pierwszej warstwy styropianu - straszna rzeźba przy tym była - niezastąpiona pianka.
Rozdzielacz pójdzie na piętro a te 3 to dziura w ścianie do salonu.
357653
Tam za tymi "drzwiami" bedzie kiedyś GWC
357654
Piasek nadrabia to czego pianka nie da rady
357655
Tutaj już po drugiej warstwie styropianu
357656

357657

To kotłownia ostatnie pomieszczenie.
Teraz tylko folia i podłogówka i można przymierzać się do zalewania.
I te niby drzwi muszę jeszcze przerobić.

aiki
05-06-2016, 08:26
A tutaj coś czym sie zajmujemy jak budowa stoi

357658

Przemek Kardyś
06-06-2016, 20:49
Jak działa ta wentylacja? Tymi rurami pod "drzwiami" ciągniesz powietrze z zewnętrznego GWC? Będzie jakiś wentylator? No i co z tym drugim rozdzielaczem?

Grządka pierwsza klasa. U mnie też małża zażyczyła sobie mieć ogórki i pomidory i teraz codziennie jeździ podlewać.

aiki
06-06-2016, 21:12
Do dzialania daleko.
druga skrzynka połączy te wszystkie rury za drzwiami i wprowadzi do gwc jak się zrobi.
wentylatory myslalem na lato dawać bo latem grawitacyjna siada.

aiki
11-06-2016, 20:08
Podłogówka rozłożona cała. Nie wiem dlaczego zostało 200 m rury mimo, że w garażu dałem jeszcze raz tak gęsto.
Dzisiaj też napełniłem część wodą (parter) Fajne efekty podczas napełniania. pod ciśnieniem z sieci nic nigdzie nie cieknie.
Jutro jeszcze przejrzę czy gdzieś jakieś pluty na foli się nie porobiły.
W przyszłym tygodniu zaczyna sie casting na zalewaczy. Na razie umówiony jestem z dwoma wykonawcami.

Przemek Kardyś
12-06-2016, 08:36
Wylewka fajny etap i jak ktoś robi to się można poczuć byczo. Te kilkanaście stówek można poinwestorzyć:cool:

Dwieście metrów rury spokojnie odsprzedasz.

aiki
13-06-2016, 21:58
No to mam zagwozdkę.
Dzisiaj był koleś od posadzek.
Pomierzył sobie wszystko na spokojnie - poddasze wychodzi grubość od 5,5 cm do 6,5 cm więc mówi, że równo jest, parter robiony na 7 cm a jest od 7 do 8 cm.
Na wszystkie pytania jakie zadałem odpowiedział prawidłowo więc przynajmniej wie jak powinno się robić.
Cenę też ma akceptowalną i poza tym może wystawić umowę, fakturę, certyfikat na beton i gwarancję na 14 miesięcy.

I co o tym myśleć. Nada się?

Przemek Kardyś
13-06-2016, 22:30
Certyfikat na beton? Kupujesz piach i cement, a gość dokłada plastyfikator jak chcesz. Cena powinna byc chyba około 11zł.

aiki
13-06-2016, 22:42
Ja nic nie kupuję. Wszystko na jego głowie.On kupuje On odpowiada za jakość.

aiki
14-06-2016, 18:29
Dzisiaj był drugi z posadzkarzy. Rozmowa skończyła się po 5 minutach a skreślony był już w drugiej.

Przemek Kardyś
14-06-2016, 18:40
Ja myślałem, że posadzkarzy się po robocie poznaje, a nie po rozmowie. Zadzwoń do jakiegoś, podjedź na robotę i oceń, albo weź z polecenia kogoś zaufanego.

aiki
14-06-2016, 19:05
Koleś który będzie robił jest spr. u znajomych. Ja łyknąłem trochę teorii z forum i nic mi nie da patrzenie jak ktoś robi bo się nie znam.

Przemek Kardyś
14-06-2016, 20:07
Znanie się polega na ocenieniu czy jest równo. Teoria? Jak ktoś ma laser, agregat, ekipę i opierdziela chatkę w 6 godzin to się zna. Możesz szukać dziury w całym, ale teoretycznie to jeszcze nikt wylewki nie zrobił.

Nie odbieraj tego źle. Robisz wszystko sam, więc pewnie siwiejesz od myśli o szalonej ekipie w Twoim domku, ale to są ludzie którzy z tego żyją, a to ciężka robota. Dolanie plastyfikatora to dla nich nie praca, tylko zadbaj że to robią bo mogą na nim zaoszczędzić. Konsystencja betonu to dla nich również norma i robią jak trzeba, bo tak jest najłatwiej - półsuchy beton mniej brudzi i łatwiej się formuje od mokrego. Laser to zwyczajnie wygoda i szybkość roboty, więc jak ktoś nie ma to albo laik, albo kiep. Jak zapytasz jakiejś kobiety czy zrobili ładnie i ona potwierdzi to na 95% można brać - płeć piękna najlepiej ocenia wygląd, a cóż jest ważniejsze przy wylewce?

aiki
14-06-2016, 20:56
Właśnie koleś co ma robić obleciał chatę z poziomami w 15 minut. Powiedział ile zostanie na drzwi ,zapytał co bedzie układane, pomierzył powierzchnię i powiedział ile daje cementu na 1 mixa. Dodatkowo podał namiary na kilku klientów w pobliżu gdzie mogę zobaczyć jego pracę. Wystawia fakturę, gwarancje, jakieś tam certyfikaty i umowę.
jednym z podanych klientów okazali się znajomi. Jeden telefon i mówią,że można brać.
To wszystko mnie przekonało.
A jak bedzie to zobaczymy.

Przemek Kardyś
14-06-2016, 21:12
Jak znajoma poleca i wykonawca sie roboty nie wstydzi to bierz. Szkoda sie truć chorymi myślami aiki.

aiki
18-06-2016, 19:15
Próba ciśnieniowa podłogówki.
Trochę nerwów było ale tylko z niewiedzy.
Od początku.
Nabicie podłogówki do 6 atm. - spadki po dopompowaniu do 5,3 - myślę sobie dużo.
Sprawdzam całą instalacje czy gdzieś leci albo co. Nic sucho jak nigdy.
Kolejna próba to samo. ( w między czasie kilka kombinacji z podłączeniem pompy)
Czas na lekturę - oczywiście net w tel i google.
poczytałem trochę i wyszukałem:
Teoria:
Próby CO na rurkach z tworzyw sztucznych (u mnie PE/RT 1000mb) powinno sie wykonywać na max 4 bar
Podnieść cisnienie w instalacji do ciśnienia próby
Po 10 min max spadek to 0,6 bar i ponownie dopompować
po kolejnych 10 min to samo
po kolejnych 30 min max spadek to chyba 0,2 bar
Jeśli wszystko ok to gwałtownie obniżyć ciśnienie o połowę.
Jeśli instalacja szczelna to następnie ciśnienie powinno nieco wzrosnąć.

To tyle z teorii. Tak w skrucie i mogłem coś lekko pokręcić ale ogólnie najważniejsze to obniżenie gwałtowne ciśnienia.

aiki
18-06-2016, 19:19
Z racji, że moje rurki już były sporo rozprężone i było już nabite 6 bar to też nie całkiem się trzymałem powyższej teorii.

A u mnie to było tak:358697

aiki
20-06-2016, 18:22
A dzisiaj jest już tak:

358900

358901

Przemek Kardyś
20-06-2016, 21:33
Dają radę taakie ekipy. Jak się inwestorzylo?

aiki
21-06-2016, 06:52
Nogi bolały od stania ������ poza tym fajnie.

cob_ra
21-06-2016, 12:56
A czemu wylewki przed tynkami, czy będziesz dawał na ściany kg?

aiki
21-06-2016, 21:16
Na ściany prawdopodobnie KG - tak było w planie tylko teraz mam jakieś zawahanie.

sebcioc55
21-06-2016, 21:30
Na ściany prawdopodobnie KG - tak było w planie tylko teraz mam jakieś zawahanie.

A ja Ci powiem że GK to nie jest złe rozwiązanie, po szpachlowaniu jednego pokoju dojdziesz do wprawy (no może po drugim), chyba że już jesteś miszczu i bedzie dużo lepiej niż którykolwiek tynk i to bez prawie żadnych przerw technologicznych, równo gładko i pod malowanie.

aiki
10-07-2016, 19:34
Jeśli chodzi o wylewki to chłopaki skopali dylatacje , albo nie nacięli wcale albo nacięli za dużo. Miałem sie uprzeć aby zostały pianki w miejscach dylatacji.
No cóż jak chcesz mieć dobrze to zrób sam.
Ale ja tolerancyjny jestem i wiem, że błędy się zdarzają. Tylko jak dzwonię i mówię, że dali ciała a koleś na mnie z pyskiem, że to nie możliwe ...
Wytrzymałem. grzeczny byłem i nie puściłem wiązanki... Do zapłaty mam jeszcze trochę bo tak się z nimi umówiłem i wówczas może sobie ulżę.
Dylatację natnę sobie sam bo koleś chciał szlifierką kątową nacinać :evil:

aiki
10-07-2016, 19:48
Z innej beczki.
Wziąłem się za klejenie płyt. Płyty knauf z lokalnej hurtowni. Klej gipsowy atlas jakiś tam.
Klejenie przyjemne choć jedna wpadkę zaliczyłem - otwór w płycie pod włącznik i podczas podnoszenia płyty z klejem na niej chyba lekko szarpnąłem i traaach co widać na załączonych zdjęciach.
Sztukowanie z kawałków - będzie więcej szpachlowania ale mniej odpadu z którym potem nie ma co zrobić.
Klejone na placki dosyć gęsto (gęściej niż zalecają)
Trudności:
Klej gipsowy - szybko wiąże i mało czasu na dopracowanie szczegółów ale daję radę. poza tym po każdej dawce kleju wszystko do mycia co zajmuje sporo czasu. mam jeszcze chyba 4 worki i następna partia pójdzie z puchy.

360640

360641

360643

DrKubus
10-07-2016, 22:05
Czy mi się wydaje, czy dość duże szpary między płytami zostawiasz?

Liczyłeś ile Cię wyniosą te płyty z klejem za m2? Też o nich myślałem, ale jak mi powiedzieli, że za 20 zł/m2 będę miał tynki maszynowe w 3 dni, to odpuściłem sobie zabawę w klejenie płyt - pewnie urlopu by mi zbrakło :)

PS. Jestem na etapie wyboru ekipy, możesz zdradzić ile krzyknęli Ci za metr z miksokreta?

aiki
11-07-2016, 07:39
Przerwa tylko jedna taka wyszła bo dostawiałem płytę do otworu drzwiowego. Pozostałe przerwy mam chyba ok.
A jeszcze jedna przy oknie.
Jeśli chodzi o koszty to tak:
Na 20 płyt zużyłem 5 worków kleju.
Płyty po 16,5 PLN a klej po 20. A więc ok 60 m^2 wyszło na razie 430 zł plus dojdzie jeszcze zakleić łączenia.
Myślę, że w 600 się zmieszczę a więc 10/m^2. Jednak różnica dosyć spora. A czasu trochę mam bo kasa napływa powoli :(

Posadzki poza dylatacjami zrobione są super.
Za grubości:
piętro 6 cm, dół 7-8 cm i garaż i kotłownia 10-13 cm zapłaciłem 23 PLN/m^2

hektor80
11-07-2016, 07:57
Przerwa tylko jedna taka wyszła bo dostawiałem płytę do otworu drzwiowego. Pozostałe przerwy mam chyba ok.
A jeszcze jedna przy oknie.
Jeśli chodzi o koszty to tak:
Na 20 płyt zużyłem 5 worków kleju.
Płyty po 16,5 PLN a klej po 20. A więc ok 60 m^2 wyszło na razie 430 zł plus dojdzie jeszcze zakleić łączenia.
Myślę, że w 600 się zmieszczę a więc 10/m^2. Jednak różnica dosyć spora. A czasu trochę mam bo kasa napływa powoli :(

Posadzki poza dylatacjami zrobione są super.
Za grubości:
piętro 6 cm, dół 7-8 cm i garaż i kotłownia 10-13 cm zapłaciłem 23 PLN/m^2

U mnie było 10zl/m2 sama robocizna. Nie chciałem z materiałem bo miałem nauczkę po tynkach (mocno oszczędzali na materiale). Wylewek miałem 190m po podłogach. Góra 6cm, dół 6,5-7,5cm. 1900zł robocizna, 400zł siatka, cement 3,5t - 1250, plastyfikator Purmo 4l - 160zł, włókna coś koło 100zł...

aiki
11-07-2016, 11:53
U mnie dawali 2 worki cementu na jedną dawkę.
Posadzka jest twarda. Można zamiatać do woli.

hektor80
12-07-2016, 07:46
U mnie dawali 2 worki cementu na jedną dawkę.
Posadzka jest twarda. Można zamiatać do woli.

u mnie również dawali 2 worki na mixa...

Przemek Kardyś
12-07-2016, 08:37
Fajnie jest jak są tynki. "Ciut" jeszcze się narobisz z tymi łączeniami, ale masz czas, a robota już nie ciężka. Będziesz to łączył Uniflottem i taśmą papierową? Na wierzch potem musisz dać finisz i polecam jednak szpachlować całe ściany.

aiki
12-07-2016, 08:41
Szpachlowanie to chyba przyjemniejsze od klejenia płyt. Przynajmniej worki są mniejsze jakieś 10 razy :)

Przemek Kardyś
12-07-2016, 09:24
???

Przy okazji mam pytanie. Muszę obrobić szpaletę wokół drzwi wejściowych i myślałem to okleić płytą GK. Kupować jakiś klej gipsowy do mieszania, czy można to przykleić na piance montażowej, albo tynku gipsowym który mi został z poprzedniego remontu?

aiki
12-07-2016, 10:50
Z puchy to klej taki chyba jak do styro. Klej gipsowy jest twardy nie wiem jak ten Twój tynk.

sebcioc55
13-07-2016, 13:23
???

Przy okazji mam pytanie. Muszę obrobić szpaletę wokół drzwi wejściowych i myślałem to okleić płytą GK. Kupować jakiś klej gipsowy do mieszania, czy można to przykleić na piance montażowej, albo tynku gipsowym który mi został z poprzedniego remontu?

Najladniej by bylo drewnem w kolorze oscieznicy ale plyty tez przykleisz tym tynkiem. Jak masz watpliwosci to zrob sobie probe :)

jach78c
26-07-2016, 20:09
Witam
Ja kleiłem jeden pokój na pianę (klej do GK), i jednak klej gipsowy łatwiej opanować. Po przyklejeniu płyty i ustawieniu, odczekaniu, sprawdzeniu, kleiłem następną i wtedy okazywało się że tą poprzednią odepchnęło i nie jest równo! Robisz sam, starasz się, a tu!?? lepiej przemilczę.
Przyklejaj na klej z wora, ja jechałem na grzebień. Przygotowywałem kilka płyt + jakiś kawałek w innym kącie, co by resztkę kleju wykorzystać jak zostanie. Jak opanujesz temat to pójdzie sprawnie. Wielkim ułatwieniem jest pomocnik smarujący płyty ale w pojedynkę też da radę!
Na sufity bierz 4pro rigipsa, troszkę droższe ale naprawdę łatwiej wy-szpachlować.
Ja kończę szpachlowanie u siebie i mam już tego dość 500m2 w pojedynkę na pierwszy raz.
Pozdro

Przemek Kardyś
01-08-2016, 20:32
Wytynkowałeś tę chałupę?

aiki
02-08-2016, 20:26
Co Ty. przerwa jakaś dopadła budowę.
Płyty kleję. A właściwie to nie kleje.

aiki
25-09-2016, 08:31
Powoli do przodu.
Piętro całe w płytach i połączenia zaszpachlowane 2 razy. następna będzie już warstwa na gotowo no i chyba Dr. Kubus miał rację - po całości.
Teraz sznurkowanie, układanie wentylacji nawiewnej i potem już ocieplanie dachu.

Na połączeniach prostych vario lub uniflot i flizelina.
W narożnikach taśma narożnikowa papierowa (drogie to dziadostwo ale podobno dobre)
Na drugą warstwę daję gładź gotową z wiaderka jakiegoś śmiga, jeden pokój zrobiłem dwie warstwy z vario więc jak będzie coś pękać to będę wiedział dlaczego - choć nie powinno przecie to ściany a nie sufity na konstrukcji.
368340

368341

bcgarage
25-09-2016, 11:36
Dawałem w remontowanym mieszkaniu na łączenie sufitu (sufit podwieszany na esach gęsto co ok30cm do stropu piętra drewnianego) i ściany (regips na kleju) vario i siatkę normalną klejoną na narożnikach. Po wyschnięciu i lekkim szlifie lekko vario dla wyrównania i maskowania niedociągnięć i na to śmig do gładzenia większości ściany. Po 1.5 roku 0 pęknięć a wiadomo sufit drewniany pracuje gdy się po nim chodzi

aiki
26-09-2016, 19:31
368531

Parterowcy nie znają

aiki
09-10-2016, 11:23
Sznurki już pozakładane - oprócz części nad schodami - wysoko jakoś i zostawiam na koniec.
Zacząłem przygotowania do ocieplenia dachu.
Z uwagi na zastosowanie wieszaków tzw. grzybków najpierw musi być ich montaż a dopiero potem wełna miedzy krokwie.

kilka zdj.
Grzybki z allegro - cena za rigipsowe mnie powaliła.
Grubość 0,8 mm ale dają radę.
Ustawiane do sznurka.
369735
poniżej patent na odpowiedni naciąg sznurka.
Przy samym tylko zaczepieniu o wieszak i próbie mocnego naciągu sznurka sie gieło.
Coś ala odciąg idealnie sie sprawdza.
369736
Jako pierwsze montowałem haki narożne skosu a potem na krokwiach przy ścianach w odstępach co 34 cm (można było rzadziej ale z uwagi na materiał z allegro wolałem dać gęściej). następnie sznurek z kredą i pstryk - mamy odległości wieszaków na krokwiach środkowych. dalej idzie w ruch kątownik i ołówek - rysuję linie pod kątem prostym> przykładam wieszak i dosuwam do sznurka tak aby jednak się nie stykało i kręce wieszak do krokwi.
369737
Sobota - i tylko jeden skos w wieszakach ale za to największy. no i pierwszy więc i rozmierzyć wszystko to jakaś nowość była.
369738

karster
04-11-2016, 06:17
Ekstra budowa. Jak kazda, ktora sledzilem w tym dziale ☺ te niebieskie rurki jak wypadana cenowo w stosunku do pexy? To tak z ciekawowsci bo jeszcze law fundamentowych nie mam :p

aiki
04-11-2016, 06:56
szczerze to nie pamiętam. patrzyłem na nawoje i odpady jakich nie ma przy 600 m nawoju.
Myślę, że cena musiała być akceptowalna :)

karster
04-11-2016, 09:03
Sprawdziłem, te rury niebieskie kan therm blue kosztują ok 2.25-2.5zł/mb a marketówka ok połowę tego. Pytanie czy ta rurka 'fajniej' się kładzie niż zwykła peksa? Jesli tak to spokojnie dopłacę do swojej instalacji ok 1500zł za rurki na całą podłogówkę (szybko licząc ok 1400mb).

aiki
04-11-2016, 14:55
Nie mam porównania. Kładłem tylko niebieskie :)

sebcioc55
04-11-2016, 21:26
Sprawdziłem, te rury niebieskie kan therm blue kosztują ok 2.25-2.5zł/mb a marketówka ok połowę tego. Pytanie czy ta rurka 'fajniej' się kładzie niż zwykła peksa? Jesli tak to spokojnie dopłacę do swojej instalacji ok 1500zł za rurki na całą podłogówkę (szybko licząc ok 1400mb).

co to za dom że tyle metrów rury? Moim zdaniem blue floor jest bardziej głupko odporna i lepiej się ją kładzie. Wg mnie jest też dużo bardziej odporna niż ta tania marketowa - np na chodzenie po niej posadzkarzy, a oni się nie pier**** ;)

karster
04-11-2016, 21:43
Dom pod krzewuszka g2, niby 165 mkw netto ale podlogi jest 280 mkw. Liczac skromnie 5metrow rurki na 1mkw wychodzi 1400 mb rurki a te 20 cm odstepu to wcale nie tak mapo, tzn nie wiem czy nie powinno byc 15 a miejscami nawet blisko 10

aiki
05-11-2016, 17:05
Pogadaj z asoltem. Policzy Ci podłogówkę.

karster
05-11-2016, 23:20
Aiki, od dswna czytam o asolcie, mialem zamiar do niego napisac ;) wiesz kim on jest, czym sie na codzien zajmuje?

aiki
06-11-2016, 05:48
Nie wiem czym się zajmuje na co dzień ale myślę, że właśnie tym.

uciu
06-11-2016, 19:55
Fajnie patrzeć jak powstają borówki - natrafiłem na Twoją stopke w dzienniku Daniellosa ;-)
Budowałem taki domek z rodzicami w latach 2006-2008 ;-)
Teraz to wygląda tak:
372309

aiki
07-11-2016, 08:50
No ładnie wykończony. Aż miło się patrzy.

aiki
17-11-2016, 21:26
Zabezpieczamy podłogówkę wypełnioną wodą przed mrozem.
Tak oto moje płuca wydmuchały z podłogówki połowę wody.
To rozlewisko spowodowane tym iż dmuchałem u góry a spust do wiadra na dole - i się przelało.
373386
A pompa po to aby wymieszać glikol z wodą która pozostała w podłogówce.
Przy większych mrozach załączę aby podłogówka była w ruchu.

373387

aiki
17-11-2016, 21:44
Przyszedł czas na ocieplenie dachu.
idzie powoli ze wzg na docinanie i kombinowanie. proste odcinki idą migiem.
Na szczęście w taki ziąb to nie gryzie aż tak mocno bo zapakowany jestem tak,
że tylko twarz odkryta.
Na razie układam między krokwie 15 cm profit maty. Kolejny etap to będzie między jętki tegoż samego (trza będzie dokupić)

373399
373400
373401
poniższe zdj jakos tak do góry nogami sie załadowały. Ta belka do płatew.
373402
373403

sebcioc55
18-11-2016, 09:06
Zabezpieczamy podłogówkę wypełnioną wodą przed mrozem.
Tak oto moje płuca wydmuchały z podłogówki połowę wody.
To rozlewisko spowodowane tym iż dmuchałem u góry a spust do wiadra na dole - i się przelało.
373386
A pompa po to aby wymieszać glikol z wodą która pozostała w podłogówce.
Przy większych mrozach załączę aby podłogówka była w ruchu.

373387

a nie prościej było przedmuchać po powietrzem i zostawić puste ? ja tak zrobiłem. Praktycznie zimę przestało bez zrobionego stropu, u Ciebie jak wełna przyjdzie i paroizolacja to nie bedzie w srodku az tak zimno

aiki
18-11-2016, 14:59
ta wełna i paroizolacja to tak zadanie na całą zimę (kasa). sprężarki małej nie mam tylko bydle na siłę.

sebcioc55
18-11-2016, 19:56
ta wełna i paroizolacja to tak zadanie na całą zimę (kasa). sprężarki małej nie mam tylko bydle na siłę.

no tak, ze stelażami trochę zejdzie. Ale jak już będzie paroizolacja i przykręcisz płyty to już można mieszkać :))

aiki
02-12-2016, 22:44
Docinanie wełny do murłaty i szczelina wentylacyjna.
Na razie tnę nożem do chleba o łagodnych ząbkach ale jest trochę krótki przy cięciu skosów.
Czeka mnie zakup.

374870

W tym miejscu nie było nikogo od czasu postawienia ścianek działowych.
Schody. Ostatni skos do obłożenia wełną.
Rusztowanie z belek (warszawskie nie weszło)
Z racji dostępności planuję zrobić to na gotowo bez malowania.

374872

A to widok z biura jak śniegu nasypało.

374871

aiki
15-01-2017, 08:42
Miesięcznik i parę dni czas podciągnąć.
Robota się ciągnie to i pisać nie ma o czym.
378576

378577

378578
Wszystko starałem układać szczelnie, co trudniejsze elementy robiłem z mniejszych kawałków.
Rozcinałem rolkę wełny na pół i z połówek docinałem skosy w wełnie. Tak po prostu poręczniej i dokładniej.

aiki
15-01-2017, 08:48
Przyszedł w końcu czas na elementy wentylacji. Nawiew z późniejszego GWC.
378579

378580

378581

378582

378583

aiki
15-01-2017, 09:00
Jedna warstwa wełny ułożona.

Widać tu też nawiewy z DGP - jeszcze turbina i kominek i będzie grzało :)
378585

W tym miejscu ma być wyłaz na strych - jutro przyjadą schody.
378586

378587

378588

BHP pełną parą. Układanie wełny nad klatką schodową
378584

Po ułożeniu ostatniego kawałka wełny temperatura na górze zaczęła rosnąć.
Na dole jest koza która do tej pory nagrzewała tylko salon reszta uciekała przez dach.
Po ułożeniu wełny w ciągu godziny temp. na górze podniosła się o 5 stopni.
Wcześniej całodzienne sobotnie palenia podnosiło max o 2.

aiki
15-01-2017, 09:07
W międzyczasie się trochę sprzątało

378589
Sprzęt domowy i na szczęście workowy. Jak sie pozapycha wymiana worka i dalej.
Niestety na dzień dzisiejszy mogę to powtórzyć.

karster
15-01-2017, 09:30
Taki sprzet domowy szybko wyzionie ducha na takiej robocie. Bezpiecznie jest kupic w mojej opinii sprzet do czyszczenia kominka za ok 100zł. Wtedy ten domowy sprzet raczej sie nie zniszczy.

Fajny etap prac. Mam nadzieje, ze w tym roku tez mnie taki czeka :)

aiki
15-01-2017, 10:00
Wiesz ze sprzętem jest tak jak o niego dbasz.
Gdybym jechał na maxa i nie zwracał uwagi na to czy jest przytkany czy nie to pewnie już by padł. Na szczeście jestem wyczulony na wszelkie zmiany w pracy silników wszelkiego typu.

cob_ra
15-01-2017, 10:38
Ja do takich brudnych prac kupiłem używanego karchera za ok 100zł. Sprzęt nie do zajechania.

sebcioc55
15-01-2017, 12:35
W końcu coś się ruszyło :) Jak wyłożysz folię to będzie jeszcze cieplej. Jakie schody kupiłeś? Jakieś termo super ekstra czy zwykłe i sam uszczelnisz/docieplisz?

aiki
15-01-2017, 16:12
Fakro z przenikaniem 1,1. LWK plus 70 x 94 cm.
Od góry myślałem dać jakaś klapę.

e_gregor
16-01-2017, 06:45
Cześć. Czy masz może jakieś zestawienie cen komponentów na wentylację? Głównie chodzi mi o elementy typu nawiewy, rury, tróniki, rozdzielacze. Jak byś był w stanie podać orientacyjny koszt materiałów na całość bez rekuperatora to też byłbym wdzięczny. Chciałbym po prostu mieć pojęcie ile w takim systemie może mniej wiecej kosztować zrobienie WM

aiki
16-01-2017, 08:55
Ale ja nie mam WM. Średnice rur mam inne niż wszyscy bo mam 50 nie 76. No i mam tylko nawiew. Kupowałem w różnych źródłach także ciężko jakoś to do kupy zebrać.
Zobacz sklep termokontrol - zagadaj z Przemkiem.

aiki
30-01-2017, 21:48
Powoli do przodu.
Do Sebcia to mi brakuje ale swoją funkcje spełniać będzie tak samo i później zginie pod płytami i widać nie będzie.
Taśma butylowa jest ok. Pierwszy raz z nia działam. No i do płyt chyba lepiej trzyma niż do tynków.
Temp w granicach 2-4*C bo na palenie w kozie szkoda czasu ale butyl łapie dobrze.
380172
380173

Początki rusztu. Wszystkie haki do profili montowane od sznurka ale po założeniu wszystkich profili na skosie odchyłki sa tak na oko do 2 mm.
Myślę, że będzie dobrze tym bardziej, że same profile na wieszakach też maja jakiś luz i powinno wszystko sie dopasować.
380174
380175
Pod UD dawałem piankę samoprzylepna tak aby wygłuszyć jak i docisnąć folię. UD mocowane kołkami szybkiego montażu 8 x 80 bo jakies 1,5 - 2 cm pierwsze to płyta KG i klej lub pustka. Wszystko trzyma. O ile nigdy nie lubiłem szybkiego montażu to w tym przypadku się sprawdza.

A potem trzeba będzie to zdjąć ułożyć wełnę i na nowo założyc profile ale już na gotowo.

sebcioc55
01-02-2017, 16:15
Eee no to niedługo chyba bedzie przeprowadzka ;)

Mało kto robi tak szczelną paroizolację. Oprócz tej taśmy dobry jest też klej z isovera vario ds - ja nim uszczelniam wszystko co mogę w suficie. Tak samo własnie na niego można tą folię pod UD-ki przyklejać - tak właśnie robi gktid. Czekam na kolejne foty :)

pozdro

aiki
01-02-2017, 18:07
Wiem, że GKitd używa tego w silikonie. mnie jakoś to nie przekonało. dla mnie prostsza w użyciu jest taśma butylowa.
Z fotami to spokojnie mało na budowie ostatnio. i soboty też mi wypadają na czym innym.

karster
27-03-2017, 16:41
Dzieje się coś u Ciebie na budowie? Już na 3cią stronę spadł Twój dziennik :)

Pozdrawiam
Karol

aiki
27-03-2017, 16:59
Dzięki za ratunek z otchłani.
Nic sie nie dzieje bo zapalenie płuc zwalczam. jeszcze tydzień leżenia potem w pracy zaległości więc pewnie jeszcze trochę się nie podzieje.
Jak na razie utkło wszystko na układaniu wełny - 2 warstwy.

karster
27-03-2017, 17:18
...zapalenie płuc zwalczam....
... utkło wszystko na układaniu wełny...
Związek przyczynowo-skutkowy?

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do aktywnych :)
Karol

aiki
09-04-2017, 07:52
Wczoraj chyba po ponad 2 miesiącach byłem na budowie coś porobić. Niedługo - 3 godziny wytrzymałem.
Po tym zapaleniu jestem mało wytrzymały :( .
Powalczyłem trochę z profilami i zrobiłem sufit w sypialni.
Powoli trzeba będzie wracać na obroty bo mam tyły jakieś.
Przynajmniej trochę kasy się odłoży bo materiał jak na razie mam niewyrobiony i w tym tempie to jeszcze na 2 miesiące mi wystarczy :(

mother_nature
11-04-2017, 07:49
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia! Uważaj na siebie i nie martw się, odbudujesz kondycję :)

aiki
11-04-2017, 11:28
Dzieki.
Z kondycja powoli - jak się pogoda uspokoi to rower chyba wytargam.

aiki
16-04-2017, 15:39
Kondycja musi poczekać. Leżę - czarostwo wróciło do mnie.
Dostaje jakiś antybiotyk ale jeszcze poza rozłożeniem mnie nic innego nie zdziałał.
Czytałem po Internetach, że. Ten typ tak ma. Ale do tego to jeszcze zapalenie ucha od zatok- boli od czwartku i nic nie pomaga.
Wypróbowałem wszystko i poza uciskiem nic nie działa.

Idę. Leżeć dalej.

aiki
27-04-2017, 11:54
Leżę w szpitalu z zapaleniem płuc bo się wróciło. Czytam sobie co tam działacie a swoją budowę to prawie z okna widzę.
Ach by się cos porobiło.

RysiekWLKP
27-04-2017, 12:31
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i pozdrawiam

Rysiek

karster
27-04-2017, 17:21
A brałeś może duże dawki witaminy c no askorbinian (czy tam jakoś kwas l-askorbinowy). Mozna to kupić w paczkach po 1kg i brać po płaskiej małej łyżeczce co godzine. Dopóki nie poczujesz, ze jeździ Ci w,brzuchu tzn przeczyszcza Cie, mozesz brać cały czas, no a potem mniej/ rzadziej.

Pozdrawiam
Karol

the_anonim
27-04-2017, 18:43
Aiki może jakiś okład z młodych p.... jak nic nie pomaga, na pewno jakaś fajna pielęgniarka się tam kręci:D. ZDRÓWKA!

grend
27-04-2017, 19:06
Przynajmniej sobie odpocznies od tego koszmaru :D Chociaz na pewn o taki odpoczynek nie chodziło.

Kuruj sie do końca i zrób sobie póxniej miesiąc przerwy, ten koszmar :) nie ucieknie. Brat tez miał zapalenie płuc i miał cały rok wymazany z zyciorysu

aiki
27-04-2017, 20:31
To mnie Grend nie pocieszyłeś. Cały rok!
Nic nie bralem bo mi nic nie było. Osłuchowo wybadali i rtg. A do lekarza poszedłem na zatoki total zawalone.

Dzięki wszystkim i pozdrawiam. Te witaminy wciągajcie.

mother_nature
28-04-2017, 13:37
Aiki zdrówka! Przykro czytać, że cholerstwo Cię zmogło, wracaj do zdrowia jak najszybciej :)

grend
28-04-2017, 21:22
To mnie Grend nie pocieszyłeś. Cały rok!
Nic nie bralem bo mi nic nie było. Osłuchowo wybadali i rtg. A do lekarza poszedłem na zatoki total zawalone.

Dzięki wszystkim i pozdrawiam. Te witaminy wciągajcie.

... raz ze konował zbyt szybko tego nie zdiagnozował a później twierdził że wszystko juz jest OK i sie skończyło pół roku w szpitalu. Póxniej pare miesięcy na spokojnym wracaniu do formy....

Nie straszę :) tylko ostrzegam....
Lepiej spokojnie wyleczyc niz zrobić coś za szybko...

aiki
07-05-2017, 11:30
Trend jeśli można to jak się czuł twój brat. Bo ja ogólnie czuje się dobrze tylko rtg pokazuje zapalenie.

matlacz
22-05-2017, 10:36
Hej
Jeśli mogę wrócić do tematu płyt k-g na ścianach zamiast tynku maszynowego :)
Chce niedługo obłożyć cały dom :)
Niektórzy mówią mi żeby nie robic tego bo dom wtedy nie oddycha lepsze tynki gipsowo wapienne. Ja jestem raczej nastawiony na płyty k-g sam zrobie duzo taniej i mniej gipsowania :)
Co sądzisz o argumencie że ściany nie oddychają?

aiki
22-05-2017, 19:24
Tynki gipsowe potem smarują farbami co to nie przepuszczają powietrza a prędzej gruntują. Dla mnie żaden argument. Poza tym karton nie jest barierą a w środku gips. Ja okładam choć aktualnie mam zdrowotna przerwę.

Tomasz Antkowiak
22-05-2017, 19:49
Nasz caly dom opierdolilem w srodku plytami (sciany i sufity). Mieszkamy 3 lata, nie chorujemy, wilgoci nie ma, zyje sie dobrze.

Jak slysze z sciana ma oddychac to natychmiast wlacza mi sie empatia i mam ochote tej scianie wolnosc zwracac... bo skoro oddycha, znaczy ze zywa, a skoro zywa to co tak biedna ma stac...
Otoz nie, sciana ma stac a nie oddychac. Oddychac ma w domu wentylacja.

Klej plyty i nie sluchaj oslow. Polecam goraco kleic na pianke do klejenia styropiany. Rewelacja.

aiki
22-05-2017, 19:56
Mi z kolei lepiej się klei na gipsowy. Wolniej i więcej paprania ale wychodzi mi równiej. Z pianką nigdy się nie lubiłem.

Tomasz Antkowiak
22-05-2017, 20:11
I dlatego jeszcze budujesz :)

matlacz
25-05-2017, 07:28
dziękuje macie racje. Ja używałem zawsze kleju i tak też zrobię tym razem :)
Sufit na parterze zrobię tylko tynkiem wapienno gipsowym :)
Życzę powrotu do zdrowia i szybkiego wprowadzenia się.

aiki
12-06-2017, 16:13
Dobra. wracam do żywych. Zdiagnozowali mnie do końca i będę żył.
Choć mam uważać na siebie.
Dzisiaj pierwszy dzień w pracy - masakra.
Po trochu zacznę uczęszczać też na budowę choc plan na ten rok to głownie zbieranie kasy to muszę ocieplenie dahu ukończyć.
Więc chyba będzie dobrze.

aiki
20-06-2017, 06:19
Wczoraj pierwszy raz na budowie po przerwie. Płuca jeszcze niesprawne więc praca na pół gwizdka i w masce a to mnie dusi. Ale udało się ułożyć trochę wełny i jakiś porządek zrobić.

mother_nature
22-06-2017, 07:55
No to z grubej rury zacząłeś. W masce źle się oddycha nawet zdrowemu. I jeszcze te upały teraz...
Dbaj o siebie!

aiki
22-06-2017, 09:14
No dbam. Robię powoli i nie każdego dnia tak aby przemęczenie było na małym poziomie.

aiki
24-06-2017, 18:44
Jestem blisko zamówienia (we wtorek pomiary) Bramy garażowej i drzwi wejściowych.

Nie zagłębiałem sie za bardzo w temat więc jak jakieś uwagi to bardzo proszę "walić" śmiało

Brama:
Wiśniowski Unipro segmentowa przetłoczenie W z napędem Metro.

Drzwi:
Proszę nie sugerować sie podanymi poniżej cenami. To najszybszy sposób aby przedstawić to co chcę zamówić.

391785

mother_nature
26-06-2017, 08:37
O, to podobnie jak ja - też mam plan w tym tygodniu zamówić drzwi zewnętrzne, u mnie potrzebne 2 pary :)
Zdecydowałam się na drewniane z szybami, oba skrzydła otwierać się będą na zewnątrz.

Oglądałam kiedyś KMT rozważając za i przeciw różnych typów drzwi, nie ma się tu do czego przyczepić :)
Jak długo będziesz na nie czekał?

Bejaro
26-06-2017, 08:54
KMT niestety ja polecić nie mogę mam jakieś ekonomiczne bo do pomieszczenia gospodarczego nie pamiętam modelu ale wybrzuszyły się są od słonecznej strony a okleina strasznie cienka mam jedną rysę oczywiście nie wiadomo kiedy powstała...Nie mam pojęcia jakie okleiny są u innych producentów ale to wybrzuszenie powoduje że ich nie polecam.Ale to model ekonomiczny od słonecznej strony.Do tego nagrzewają się ...

Zresztą to jedyne stalówki z jakimi miałam do czynienia bo wejściowe miałam kiedyś i teraz mam drewniane.

Bramę mam innego producenta więc się nie wypowiadam.

aiki
26-06-2017, 21:24
U mnie też dwie pary ale z racji kosztów na razie odpuszczam sobie drzwi do kotłowni. Tam będę szukał jakiś tańszych oby były.
Chodzi o to aby zamknąć budynek na zimę i ciepło nie uciekało bo kotłownia to pewnie dopiero przyszły rok - aż się kasa nazbiera.
No i będę wiedział lepiej ile traci ciepełka ten mój dom. Ostatniej zimy musiałem od czasu do czasu iść po prostu napalić w kozie aby temp za wiele nie zeszła poniżej zera - ziemniaki nie zmarzły w środku - ale tymczasowa brama i drzwi to wielkie sito no i dach cały czas ocieplam - powoli i oszczędnie z siłami i pyłami.

Bejaro drzwi raczej do ekonomicznych nie nalezą więc mam nadzieje, że będzie dobrze.

aiki
29-06-2017, 21:12
Koleś co miał robić pomiary zwyczajnie mnie olał. Czy wszystko najlepiej robić samemu? Nawet nie zadzwonił więc skreślony jest.
A dzisiaj kolejna rolka wełny została ułożona w dachu. Maska daje się we znaki przy takich duchotach ale chyba ze mną lepiej bo zima nie wytrzymywałem w masce.

mother_nature
30-06-2017, 06:51
Tak, wszystko najlepiej robić samemu :D Ewentualnie można liczyć na cud, że trafiło się na porządnego fachowca i będzie słowny oraz dokładny ;)
Współczuję roboty pod dachem i to jeszcze z wełną, teraz pogoda wybitnie nie sprzyja.

aiki
30-06-2017, 16:31
Dzisiaj byłem u konkurencji kolesia który mnie "olał".
W przyszłym tygodniu maja przyjechać na pomiary.
Przy okazji trochę zjechali z ceną. Fajnie. tak sami od siebie. Jednak warto być osobiście a nie na maila.

aiki
02-07-2017, 20:54
Warstwa 5 cm wełny ułożona w dwóch pomieszczeniach - po niej już tylko folia i płyty.
Poszło łatwiej niż myślałem. Ciąłem wełnę na szerokość 3 "pól" po czym zdejmowałem dwa środkowe profile po środku i utykałem wełnę pomiędzy zew. profile.
Sypialnia
392268
Garderoba
392269

Nacinanie wełny przy profilach tak aby była w miare swobodnie a nie ściśnieta profilami.
Czy tak robicie? GipsKartonitd to sugeruje ale czy to wiele zmieni?
392270
392271
392272

Ogólnie to wytrzymałem w masce kilka godzin przy temp na poddaszu ok 22*C w bluzie z kapturem więc jest ze mną lepiej niż zimą.
Prochy dają radę.

aiki
11-07-2017, 20:47
Dzisiaj po pracy wpadłem na chwilę na poddasze i skończyłem z wełną w kolejnym pokoju. Cały czas maska no i chciałem okulary ale parowały.
392979

Przemek Kardyś
12-07-2017, 18:54
Amancisko!

aiki
15-07-2017, 18:42
Dzisiaj robiłem najgorsze. Stelaż nad schodami i pod zabudowę rur od wentylacji.
Drabinę dzisiaj zaliczyłem kilkadziesiąt razy i tęsknię za schodami. No i jak już poskładałem stelaż i dociąłem płyty to zjarzylem, że jeszcze potrzebne wkręty do mocowania płyt. No i resztę soboty przeznaczyłem na odpoczynek przy grillu. Bez piwka bo nie mogę

aiki
22-07-2017, 18:43
393631
dzisiaj było tynkowanie ściany w garażu pod montaż bramy.
Wyszło w miarę ale będzie jeszcze gładź. no i chyba łazienki będą tynkowane a nie w płytach.

aiki
30-07-2017, 16:44
Tynkuję łazienkę na poddaszu - powoli - po sterydach mam takie skurcze mięśni, ze nie ma co szaleć.
Sobota do południa to dwie ściany i potem skurcze.
393964

wcześniej zamontowałem schody na strych.
po małych korektach zamykają się, otwieraj tylko dołożyć wkoło wełny folie i gotowe.

393965

od poniedziałku dalej tynkuje łazienkę - po pracy więc pójdzie wolno ale co tam.

Upały idą a na poddaszu jak na razie 21*C więc do ocieplenia poddasza chyba się przyłożyłem - strych to już sauna. jak skończę tynk to stelaż w łazience i kleję folię -
mam nadzieję, że to będzie przyjemny etap.

aiki
31-07-2017, 21:11
Kolejna ściana w łazience wytynkowana.
Wiadomo - pod płytki to na szorstko :)
394029

Jeszcze jedna i mogę robić stelaż pod KG.
No i mogę śmiało powiedzieć że płyty nawet przy własnej robocie wychodzą taniej.
A mam jeszcze łazienkę na dole ale tam to chyba jakąś gładzią zaciągnę z włóknami albo czym - muszę poczytać co się nada.

aiki
05-08-2017, 21:31
Tynkarza ze mnie nie da. Dobrze, że to łazienka i płytki przykryją ale jakbym miał głaskać jeszcze aby było równo to by mnie jasna .... wzięła.
Zdjęć nie ma co wstawiać.
Ogólnie płyty biją na łeb tynkowanie samemu. Jakbym miał kasę i to zlecił to spoko

aiki
05-08-2017, 21:33
Co jest. Wysmatowalem pół strony a w poście tylko początek. Się coś sypie forum?

karster
05-08-2017, 22:20
Może Ci sie przywróciła jakaś wcześniejsza kopia zapasowa na stronie...

aiki
06-08-2017, 07:24
E z tel pisałem to chyba nie ma kopii zapasowych. Coś sie wykrzaczyło i tyle.
A na pisanie ponownie straciłem natchnienie :)

karster
06-08-2017, 10:01
Ja w 99% pisze z tel i zawsze pamięta, np teraz gdy zacząłem odpisywać o 9 a kończę o 11. Trzeba tylko stronę odświeżyć.

Pozdrawiam
Karol

aiki
11-08-2017, 22:51
Burza. Prądu brak. Folia leży w strzępach. Pomidorów nie będzie. Więcej strat nie zarejestrowałem ale ciemno jest 8 na budowę nie wchodziłem. A jeszcze okna w mieszkaniu przeciekły. Wicher taki, że trzymałem aby do środka nie wpadły.

aiki
13-08-2017, 16:35
Krajobraz w koło mojej miejscowości to kikuty po drzewach i nic wiecej.
A ja uporałem sie na poddaszu z wełną. Dzisiaj skończyłem i wszystko mnie gryzie.
394769

394770

394771

Jutro sprzątanie a później folia. Mam nadzieję, że folia pójdzie gładko.

A tak wyglądają lasy w mojej okolicy.
U mnie rozwaliło folię w drobny mak ale to nic w porównaniu co się jest w koło.
U sąsiada poleciał dach - razem z krokwiami i ociepleniem i z wszystkim.
u drugiego obróbki blacharskie wisiały gdzieś tam jakieś dachówki poleciały i jeden dość duży świerk wylądował na drodze.
No i trampoliny i namioty to standard.

394772

sebcioc55
13-08-2017, 19:22
Widziałem filmik z tymi drzewami... to jakaś masakra. Ten dach co u sąsiada poleciał to jak to? Tak ze wszystkim? a dachy obok? Bo to dziwne ze tylko u niego taki hardcore...

aiki
13-08-2017, 20:21
nie przyglądałem sie ale raz ze dom wysoki i wiało z pola na niego to jeszcze fuszerka chyba bo żadnych szpilek od murłaty ani wieńca nie widziałem ale wścibski nie jestem i mogłem nie dojrzeć.
jesli chodzi o hardcore to w okolicach Chojnic jest gorzej. stodoly domy co staly po kilkadzirsiat lat padaly jak namioty.

aiki
13-08-2017, 20:30
u siostry okna przeciekaly, u drugiej tez, u kuzyna to samo - wszystkie plastiki w miare nowe. u mnie na szczescie nic. okno dachowe rozszczelnione i ani kropla w srodku. jednak jak sie robi samemu to roznica. nawet kominy co jesienia cikly teraz jakos sie uszczelnily i mimo tylu deszczy caly czas sucho.

mother_nature
16-08-2017, 10:00
Ale masakra :(
Zastanawiałam się jak to jest z tymi odlatującymi dachami, czy były połączone ze ścianami czy nie... A może lepiej jak sam dach odleci niż miałby jeszcze ściany uszkodzić? Sama nie wiem.

aiki
16-08-2017, 12:37
Jak patrzę na dachy co poleciały to większość wygląda na fuszerki - oszczędności. Z nowych domów budowanych zgodnie z projektem nic nie pozrywało.
A w las to jeszcze nawet nie byłem jechany zobaczyć. Lepiej chwilę odczekać niż poznawać na nowo okolicę.

aiki
20-08-2017, 06:48
Foliowanie rozpoczęte.
Folia z atestem z folnetu gorzej wypada niż typ 200 z OBI.
Nie wiem jak TYP 200 z folnetu wygląda ale chyba musi być niezdatna do użytku.
Jeśli chodzi o zastrzeżenia do folii z atestem to głównie jej grubość. Tolerancja to +/- 40% ale dlaczego zawsze robią w minus :)
Gdzieniegdzie to normalnie paznokciem można dziury zrobić. Jutro w pracy sprawdzę grubość w tych miejscach ale na moje doświadczenie to w tolerancji się nie mieści.
Folię kleję na taśmę dwustronną taką do wykładzin. Jak na razie najlepiej robiło się na taśmie tessa - najgorzej chyba na blue delphin.
No i najgorzej obciąć paznokcie przed odklejaniem papieru zabezpieczającego.
Samo klejenie folii idzie ok. Gdzieniegdzie robię fałdy jak nie uda mi sie dobrze zacząć i kąt prosty gdzieś ucieka.

395132

Stanowisko robocze do odcinania kawałków foli z rolki.
W krzyżu łupie więc wole mieć wszystko na podwyższeniu.

395133

395134
395135

Pozostaje posklejać ze sobą to co na ścianach wcześniej było i uszczelnić wszelkie przepusty i z tym jest najwięcej zabawy. A potem taśma ślizgowa i jedziemy zakupić płyty.

aiki
27-08-2017, 08:50
Zacząłem walkę z płytami.
Jeszcze muszę wtargać jakoś na górę te płyty.
Z jedną przeciętą sobie poradziłem samemu po drabinie ale cała się w ten sposób nie zmieści.
395558
A to jak u samoroba. podpora do przykręcania płyt.
Przy ścianie kolankowej sie podstawia i opiera na tym płytę a z drugiej strony na drabinie.
395559

Choć kusi mnie podnośnik ale kasy brak.

aiki
28-08-2017, 21:46
Płyty samemu na górę- da się. A trochę kombinacji i idzie całkiem sprawnie tylko wolniej niż w kilka osób.
Kurcze nie mogę fotek z tel. Wstawiać. Jutro uzupełnienie.

mother_nature
30-08-2017, 10:41
Znajomy nas namawia, żebyśmy sobie kupili podnośnik do płyt, bo praca jest nieporównywalnie szybsza. Podobno nie ma problemów ze sprzedaniem takiego podnośnika po budowie, a używki i nowe w tej samej prawie cenie są.
Kusi nas, a zwłaszcza męża, który już coraz mniej sił ma a przerwy międzysezonowej na budowlany urlop zdrowotny nie będzie ;)

aiki
30-08-2017, 11:08
Też o tym myślałem ale niestety ostatnie pieniądze wydałem na płyty :(
Teraz muszę wykombinować jak na sufit przykręcać. jak podpory zrobić aby było wygodnie bo lekko raczej nie będzie.

mother_nature
30-08-2017, 11:20
Któryś z producentów ma bardziej poręczne formaty płyt, nie pamiętam niestety który. Ekipę tynkarską trochę pociągnęliśmy za języki i doradzili mniejsze kupić do roboty w pojedynkę. Niestety minus tych płyt jest taki, że więcej połączeń - więcej szpachlowania - więcej szlifowania :roll:

sebcioc55
30-08-2017, 19:52
kupcie podnośnik, nawet na allegro na raty. Potem na olx się sprzeda, ja kupiłem okazyjnie, zrobiłem cały sufit i sprzedałem z zyskiem 50 zł ;) bez tego podnośnika nie wyobrażam sobie robienia płaskiego sufitu w pojedynkę... przynajmniej nie w rozsądnym czasie i bez stracenia zdrowych zmysłów.

aiki
30-08-2017, 20:03
Dziadek pomoże. Ja Kaszub jestem. Dam znać jak to się robi bez podnośnika

aiki
30-08-2017, 21:11
Transport płyt na górę. Samemu. A najgorsze jest bieganie po drabinie.
395796


395797

Przyrząd do przenoszenia płyt.
395798

Na tym czymś leży płyta zanim wciągnę ją na górę.
395799

sebcioc55
30-08-2017, 21:40
Dziadek pomoże. Ja Kaszub jestem. Dam znać jak to się robi bez podnośnika

no tak wszystko jasen, ale po co ?;) to tak jakby wkręcać wkręty śrubokrętem mając możliwość zrobienia tego wkrętarką ;) wszystko się da tylko czasami trzeba to przemyśleć i siły i czas przeznaczyć na co innego.

aiki
30-08-2017, 21:46
E dam radę. Po prostu priorytety są inne. Wiem, że z podnośnikiem fajnie i lekko i w ogóle... ale....
Tak wyszło. i albo czekam miesiąc albo dwa do wolnych środków albo kombinuję i w dwa tygodnie mam płyty przykręcone.
A jakby było ciężko to jeszcze brata ściągnę.

sebcioc55
30-08-2017, 22:03
E dam radę. Po prostu priorytety są inne. Wiem, że z podnośnikiem fajnie i lekko i w ogóle... ale....
Tak wyszło. i albo czekam miesiąc albo dwa do wolnych środków albo kombinuję i w dwa tygodnie mam płyty przykręcone.
A jakby było ciężko to jeszcze brata ściągnę.

wszystko rozumiem, podpowiem tylko wezwij brata, niech pomoże zeby duze płyty wnieść i przykręcic w paru miejscach, wypijecie po dwa piwa i będzie zrobione, reszte dokręcisz sobie sam. Podjechał bym do Ciebie i Ci pomógł ale do chojnic mam spory kawałek ;)

mother_nature
31-08-2017, 07:14
Aiki :jawdrop: Niezły hardkor z Ciebie!

aiki
31-08-2017, 10:53
Sebcio dzięki. Jakoś się da. w razie kłopotów to mam zaplecze ludzi do pomocy także spod szczecina nie warto chyba, że na to piwko :)

sebcioc55
31-08-2017, 12:41
Sebcio dzięki. Jakoś się da. w razie kłopotów to mam zaplecze ludzi do pomocy także spod szczecina nie warto chyba, że na to piwko :)

no przecież dla samej pomocy bym nie jechał ;)

karster
31-08-2017, 13:23
A ja nawet na to piwo nie mam czasu no ale moze to jest mysl, eymieniać się pomocą? Ja do Chojnic nie mam az tak daleko, strzelam ze 100-120km (do Bydgoszczy mam ok 60kilka) no ale nie mam czasu bo na budowie zapierdzielam a czasami popracować też muszę no i rodzina, trójka dzieciakow z żoną sami w domu... dlatego dzis razem leżymy na plaży w Kamionkach niedaleko Torunia a jutro znów walka z budowa i ze stropem...

Pozdrawiam
Karol

aiki
31-08-2017, 16:24
Na koniec budowy zlot. To się zapowiada parapetówa.

aiki
03-09-2017, 08:17
Sobota na budowie:
Ja, teść i brat.
Brat szpachlował łączenia na skosach i z doskoku pomagał płyty na sufit wdostać.
Płyty załapane tak aby nie spadły. Reszta wkrętów w poniedziałek.
Zrobione 3 pomieszczenia poza małym kawałkiem gdzie muszę DGP przepuścić na strych.
Pozostała sypialnia korytarz i łazienka. korytarz i łazienka jeszcze skosy i okno obrobić.

395992

395993

395994

395995

Poniżej sprzęt jaki używałem. Koszt żaden - wszystko walało się na placu budowy.
Chodzi o te kantówki z deseczkami. Sprzet się sprawdza - można sobie ustawiać płytę jak się chce.
Tylko podnośnik to dwóch ludzi :)

395996

mother_nature
04-09-2017, 07:19
Szybko Wam poszło :D Wiadomo - w kupie raźniej :lol2:

coachu13
04-09-2017, 07:28
Aiki, mogę spytać jak wykańczasz miejsca styku płyty GK ze ścianką kolankową ? Tam gdzie płyta schodzi pod kątem ?

aiki
04-09-2017, 07:52
Połączenie ślizgowe na flizelinie.

aiki
04-09-2017, 08:03
Rozwijając temat to do kolanowej kleiłem taśmę ślizgową. Potem wypełniałem uniflotem a następnie na płasko do płyty skosy flizelina również na uniflota.

aiki
15-09-2017, 07:36
Poddasze sie robi. Płyty przykrecone i połączenia brat zaszpachlował.
Dodatkowo wszystkie sufity są zrobione gładzią i wyszlifowane pod malowanie (brat o teść się tym zajmują)
Jeszcze ściany gładzią i wyszlifować i góra będzie zrobiona. Małe sprawy w łazience jak obudowa stelaża pozostanie na potem.

396765

396766

396767

396768

Tu kawałek sufitu do skończenia. Musze tam wstawić rurę od DGP.
396769

aiki
15-09-2017, 07:43
Ja zająłem się płytami na dole.
Tu kleje na grzebień i gdybym wiedział, że tak fajnie to idzie u góry bym też kleił na grzebień. (paca z zębem 12 mm)
Jak na razie mam pół salonu i kuchnię i zacząłem wiatrołap i korytarz ale tam jest rzeźba i idzie wolniej.
Płyty w kuchni zielone bo takie miałem :). W łazience chcę zrobić klej do styro na siatce i na to płytki.
łazienka mała więc każdy cm się liczy.

396770

396771

396772

396773

aiki
15-09-2017, 07:51
Mamy już Drzwi wejściowe i bramę garażową.
Niestety o ile cały montaż bramy zrobiony super (koles naprawdę się starał) to na sam koniec sterowanie z włącznika dzwonkowego podpiął pod 230V.
Brama działała tylko na pilota więc w tej chwili sterowanie ręczne a cała płytka pojechała do serwisu Wiśniowskiego.
Drzwi KMT 75 Plus. Całkiem przyzwoite. Wszystko jak na razie działa bez zarzutu.
No i już nie ma przeciągów w domu i jest lepiej niż z prowizorkami jakie były do tej pory.

396774

396775

Brama Chodzi cicho i lekko - zdecydowanie lepiej niż na filmikach na YT.
Poza tym jeszcze muszę wykończyć z zewnątrz i bramę i drzwi tylko jakoś natchnienia nie mam.

ufbufkruf
15-09-2017, 21:55
Postęp idzie pełną parą. Co przekonało Cię do płyt? Coraz bardziej jestem i ja za tym rozwiązaniem. Możesz coś doradzić? U mnie w markecie płyty o standardowych wymiarach kosztują 14 zł ale w składzie zachęcają do kupna "lepszych" knaufa za (" no jak dla pana" :D) 16,20 zł tylko nikt nie potrafi odpowiedzieć w czym są lepsze. Jest według Ciebie jakaś różnica?

aiki
16-09-2017, 06:47
Też używam knaufa ale porównania nie mam do innych. Do płyt przekonała cena w porównaniu do tynków i to że zrobię sam.
Jeśli chodzi o rady to klej z worka. Gipsowy na grzebień i jak dokładnie rozprowadzić po całości to nie ma efektu głuchego dźwięku przy stuk-puk. No i znacznie lepiej robi się we dwójkę bo samemu jak podnoszę płytę z klejem do pionu to strach, że trzasnie jest wielki.
Za płyty płacę 16 zł w lokalnym składzie i jeszcze dowiozą i pomogą rozładować.

aiki
16-09-2017, 22:31
Wiatrołap. Kabli i rur pełno więc jakieś zabudowy i inne.
Pierwszy stelaż krzyżowy w życiu - fajna sprawa bo mało wiercenia w suficie.
Oczywiście jak tylko zacząłem to przejściówka z SDS na zwykłe wiertła się rozpadła.
Myślałem, że wiertło połamie albo co ale rozpadu wrzeciona się nie spodziewałem i należało zaliczyć sklep.

396917

396918

396919

396920
Profil UA u mnie kosztuje ok 100 do tego jakieś łączniki i inne i robi się ponad 200.
Kantówki leżakują jeszcze od szalunków stropu. Zakupiłem tylko kołki rozporowe by je do ściany przymocować a to parę PLN'ów.
Tu będą drzwi.
396921

aiki
24-09-2017, 17:13
Pomożecie?
Poszukuje w necie opraw oświetleniowych wpuszczanych w sufit podwieszany.
Coś w tym stylu:
397448
Szukam czegoś co da dużo światła a jak nie widzę to nie mam pojęcia jak to świeci.
Jeśli macie jakieś doświadczenie to chętnie obejrzę propozycję.
światło do wiatrołapu i korytarza.
Wiatrołap to 3 m x 1,2 m - 3 punkty w suficie
Korytarz to 1,1 m x 2 m - 3 punkty w suficie.

Jeśli coś źle kombinuję to naprowadźcie mnie na dobrą drogę,

Dzięki z góry za porady.

sebcioc55
24-09-2017, 18:59
Ja bym kupił same oprawy za 10-15zł, a żarówki to potem możez wymienić jak Ci będzie za słabo albo za mocno ;)

aiki
24-09-2017, 19:06
Tak ale chodzi o to aby znaleźć taką co rozprasza światło a nie wali kierunkowo - punktowo.
W ostateczności to do jakiego sklepu sie brykne i pooglądam - tylko bardzo nie mam kiedy.

aiki
09-10-2017, 20:12
Wybrałem coś takiego.
Panel LED z mleczną szybą. Średnica 200 mm 18 W mocy.
We wiatrołapie wstawiłem dwa i jest naprawdę jasno. Jeden by wystarczył.
Koszt to 15 PLN z allegro więc jakby co to wymiana bez problemu.
Ciekawe dlaczego w sklepach kosztują od 70 w górę.

398376

Jeszcze zaszpachlować i wiatrołap gotowy. A no i okno i drzwi obrobić.

398375