PDA

Zobacz pełną wersję : "Dom w Borówkach 3" MADD



Strony : [1] 2 3 4 5

aiki
05-04-2013, 21:54
Początek

Początek był ok czerwca 2012.
Wówczas to podjęliśmy pierwsze kroki w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę.
To był całkiem przyjemny czas gdyż zleciłem załatwienie wszystkich formalności Pani architekt, która adaptowała projekt http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-borowkach-3/m4a681de602e79 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchon.pl%2Fgotowe-projekty-domow%2Fdom-w-borowkach-3%2Fm4a681de602e79).
Na dzień dzisiejszy Wszystkie dokumenty są gotowe i tylko czekamy na pogodę aby ruszyć z fundamentami.
W miarę możliwości będę dopisywał co i jak jednak domek będzie powstawał własnymi siłami (po pracy) więc zabójczego tempa nie będzie a i czasu aby opisać postępy też może być mało.

pompiarz1984
05-04-2013, 22:00
Wszystkiego dobrego i wytrwałości w budowaniu domku własnego życzy samorobny z Wiązowny. Powodzenia :)

aiki
05-04-2013, 22:09
A oto gdzie stanie borówka:
Za drzewami
181645
działka mniej więcej jak obszar bez śniegu.
181646

aiki
05-04-2013, 22:20
W oczekiwaniu na pogodę trochę przygotowań.
Zbrojenie już czeka, deski i kantówki na szalunki też
181647
Szalunki robią się wieczorami
181649
efekt cieplejszych wieczorów
181648

Mam nadzieję, że przygotowanie takie przyspieszy trochę prace w wykopach.

aiki
05-04-2013, 22:32
Mały zakup z allegro:
181651
kilka wolnych chwil i powstały:
181652
strzemiona w ilości 170 szt. na ławy.
Z tym sprytnym urządzeniem robienie strzemion to można powiedzieć przyjemność - gdyby nie to, że zimno było jak nie wiem co.

aiki
05-04-2013, 22:33
Witam!

Podjęta mała decyzja- po świętach zapraszam KB i geodetów na działkę i niech tyczą i się dogadują.
Jak się już dogadają to przyjedzie koparka i zrobi to co do niej należy.
Potem wchodzę ja i wszyscy chętni i zaczynamy zabawę z szalunkiem i zbrojeniem.
a potem to już z górki.
Do tego czasu muszę jeszcze zrobić jakiś wjazd na działkę (utwardzić pod ciężki sprzęt). Potrzebował będę szpadel i trochę dodatnich temp aby szło wbić w ziemie.
Zebiorę górną warstwę i w to miejsce i trochę wyżej przyjdzie jakiś gruz albo kruszywo grubsze.
Nie nadaję sobie jakiś określonych terminów na poszczególne etapy- po prostu skończę jeden zaczynam kolejny ile się da tyle się da.
Ogólnie na ten rok jest plan SSO czy się da to zobaczymy

Jeśli ktoś ma jakieś poprawki do planu ...

Pozdrawiam MADD

aiki
05-04-2013, 22:35
A Ja to cierpliwy z natury jestem ale ta pogoda to chyba chce spr ten mój stoicki spokój. Plan z rozpoczęciem po świętach to raczej już nieaktualny.
Dzisiaj miałem styczność z pracownikami betoniarni no i stwierdzili, że przez tą pogodę to bardzo co robić nie mają bo to ani bloczków nikt nie zamawia ani betonu nikt nie leje "wszystko stoi"
Już nawet planować nie ma czego bo wszystko co się da to w głowie a reszta to czeka na przebieg wydarzeń i na poczekaniu będzie się myśleć.

Ach czekamy dalej...

aiki
05-04-2013, 22:36
Dzisiaj po pracy z racji dłuższego wieczoru wziąłem się za wjazd na działkę.
Powiedziałem tylko, że idę śnieg zgarnąć to może szybciej puści od słońca.
No i odgarnąłem śnieg ale jak już odgarnięte to jeszcze wcześnie było i szpadel był niedaleko. A sprawdzę jak głęboko mróz siedzi. no tam gdzie zacząłem to trochę zmarzłe było ale już kawałek dalej szło dość lekko (jakieś 2 do 5 cm mrozu) i tak się robiło i robiło i się zrobiło. Po ciemku kończyłem.
Jak się uda to jutro piach załatwię i się podsypie wieczorem a na to gruz przyjdzie.
Jak będzie padać to będę miał stawik tuż za bramą ale i tak zasypie piachem.
Jak chce to niech se siada - się dosypie.
Jak skończę to będzie warstwa jakieś 40 cm piachu i gruzu więc chyba ciężki sprzęt wjedzie?
Zdj. w innym terminie bo tel nie wziąłem.

aiki
05-04-2013, 22:39
Dzisiaj wjazd na działkę został zasypany warstwą piachu.
z daleka wygląda to tak:
181653

181654

181655

Wszystko z daleka bo za zimno było aby z maluchami wychodzić
Piasek dzisiaj rano przyjechał i Teść cały rozrzucił jak byłem w pracy- chwała mu za to.
Na to przyjdzie gruz - dowiozą w przyszłym tygodniu bo jeszcze zmarzłe wszystko.
I mam nadzieję, że po tym już cały ciężki sprzęt wjedzie wystarczająco na działkę.

aiki
05-04-2013, 22:40
Dzwoniłem dzisiaj do KB i nie ma nic przeciwko aby zaczynać.

Na przyszły tydzień umawiam Geodetę na wytyczenie potem przychodzi KB mówi jak głęboko i następnie przyjeżdża koparka i robi swoje.
Tak więc majowy weekend będzie pracowity no i przed i po też bo się zacznie.

aiki
05-04-2013, 22:51
Do tej pory kopiowałem z bloga teraz już pójdzie w czasie teraźniejszym - o ile się da

Dzisiaj po pracy spokojnie.
przygotowałem sobie tylko stanowisko do wiązania zbrojenia.
181676

181683

A to zdjęcia zasypanego wjazdu

181680

181682

pompiarz1984
06-04-2013, 16:32
Droga na 40 cm grubości w zupełności wystarczy dla ciężkiego sprzętu. Widzę że wszystko przemyślane i rozplanowane:)
Pozdrawiam.

aiki
06-04-2013, 19:54
Dzisiaj z racji dobrej pogody trochę przygotowań ciąg dalszy.
Efektem dzisiejszych prac są dwie belki ukręcone na ławy- te najdłuższe choć pewnie wymiarem nie porażają.
10,8 m tyle mają najdłuższe i już gotowe a zostały jeszcze 4 szt do kręcenia.
Jak będzie pogoda w tygodniu to ładnie po pracy się da.

Poza tym umówiony już jest geodeta.
Z racji warunków polowych ma wejść jak będzie na tyle sucho aby w błocie nie utknął.
Wspomniał coś o czwartku czy piątku.
Jak w czwartek to na piątek kopara jak się da i w sobotę do dzieła

pompiarz1984
06-04-2013, 20:22
...aż tak podmokły masz teren??? jeśli tak i będziesz zamawiał koparkę niech Ci wykopie ze dwa większe dołki żeby woda mogła spływać, w przeciwnym razie ciężko będzie z kopaniem ław a przy obecnej pogodzie teren jest dość mocno nasączony a będzie jeszcze gorzej .....

aiki
06-04-2013, 22:49
Nie nie chodziło raczej o jakieś gumiaki i te sprawy bo teren na zimę był przeorany a dzisiaj to jeszcze ze 15 cm śniegu leży.
Jak się śnieg stopi na tej orance to kilka dni potrzeba aby obeschło'
Tak poza tym to trochę się boję o wody gruntowe na jakim poziomie będą Choć za dużo opadów to nie było i jeśli nie będzie
mokrej wiosny to powinno być ok.
Kilka lat temu woda była na ok 160 cm jak będe kopał na jakieś 100-110 więc powinno być ok.
Chce też jak najwięcej przygotować do ław tak aby po wykopaniu jak najszybciej zalać aby się nic nie spi...
Na dzień dzisiejszy mam jeszcze do zrobienia resztę zbrojenia i deskowania na szalunki oraz przygotować jakieś słupki do popierania szalunków,
zamówić żwir do chudziaka i cement.

aiki
08-04-2013, 22:32
Dzisiaj w pracy do 18 ale jeszcze udało się skręcić jedną belkę do zbrojenia ław.
Takim otot sposobem zostały tylko 3.
182376
a to z soboty zaległe.
182377

182382

Może jutro nie będzie padać to temat zbrojenia ław powinienem zamknąć.
No i są duże zdj. :cool:

posbet
09-04-2013, 20:36
sory ze tutaj piesze ale tak z ciekawosci ile cie kosztował plan na "gotowo"

aiki
09-04-2013, 21:45
Co rozumiesz poprzez "plan"
Jeśli chodzi o PNB to ok 5 tyś.

aiki
12-04-2013, 21:12
Dzisiaj byli geodeci i sznurki już rozciągnięte.
W poniedziałek KB przyjeżdża i mówi co i jak.
W środę koparka i robi dołki.

Maszyna ruszyła.

aiki
12-04-2013, 23:33
Różnica długości ściany pomiędzy projektem a tyczeniem geodetów +5cm.
Czy ma to znaczenie?
Wiem, że przekątne nie będą się zgadzały jak i kąty jednak czy przejmować się takim błędem?

aiki
13-04-2013, 13:23
Dzisiaj dokończyłem kręcenie belek na zbrojenie ław.
Jeszcze tylko przyciąć na odpowiednie długości i wygiąć L-ki na narożniki i łączenia.
Już miałem rozwijać kabel i zaczęło padać.
Brat docinał słupki do szalowania jeszcze sporo zostało ale zawsze coś do przodu.

pompiarz1984
13-04-2013, 18:16
Różnica długości ściany pomiędzy projektem a tyczeniem geodetów +5cm.
Czy ma to znaczenie?
Wiem, że przekątne nie będą się zgadzały jak i kąty jednak czy przejmować się takim błędem?
co Ci wyznaczali?
osie?
obrys zewnetrzny?
brys z ociepleniem?

aiki
13-04-2013, 20:20
obrys z ociepleniem.
na 3 długościach maja prawidłowe wymiary a jedna jest o 5cm większa.
Aby samemu to poprawić musiałbym spr., który kąt jest rozwarty.

aiki
15-04-2013, 21:20
Dzisiaj był KB powiedział jak głęboko kopać no i jutro się zacznie.
Koparka koło 13 ma być a w tym czasie będę jeszcze w pracy.
Ojciec wszystko wie więc chyba będzie dobrze.

aiki
16-04-2013, 22:34
No i wykopane.
Trochę poprawek było, działka przeryta doszczętnie.
Wieczorem zaczęte szalunki i zaczęło padać więc jutro pewnie bajorko na glinie.
Przyjedzie też piasek aby trochę podsypać i oddzielić od gliny ławy.
To na dzisiaj wszystko.
Zdj później bo ciemno było jak kończyłem.

aiki
19-04-2013, 22:55
Trochę zdj.
184699

184700

184701

184702

184703
To jest efekt 3 dni wolnego.
n dzisiaj stan jest taki, że muszę dokręcić zbrojenie pod kominy i dwa łączenia belek w "L-ki" wyposażyć.
W poniedziałek rano zalewanie. 15 m3
Po szalunkach można chodzić i nawet nie drgną ale dla pewności jeszcze chyba zwiążę drutem co jakiś kawałek bo beton zamówiony
z niewielką nadwyżką.
Jutro postaram się dodać więcej zdj.

aiki
21-04-2013, 22:03
Wczoraj był KB na placu i nie miał żadnych uwag co do szalunków czy też zbrojenia więc chyba samoroby przy borówkach się spisują dobrze.
Jutro o 7 grucha przyjeżdża i zaczynamy wylewanie. Wypożyczyłem też wibrator do betonu więc wszystko powinno być ok po zdj. szalunków.

gandw
22-04-2013, 10:21
Szalunki będziesz jeszcze zasypywał z zewnątrz? Czy wystarczą te podpory?

aiki
23-04-2013, 00:05
Szalunki wystarczyły. podpory co 75 cm.
w jednym miejscu tylko puścił - przy kominie ale tam było słabo zaparte bo na jednym słupku i deska się skręciła.

aiki
23-04-2013, 00:07
A tak wogóle to dzisiaj rano ławy zostały wylane.
Mimo wibrowania i polewania po kilku godzinach i tak się porysowały.
Chyba po prostu były za duże( 60x50) i gdzieś ściągnąć musiało.

aiki
23-04-2013, 22:34
Dzisiaj rozszalowywałem.
Cały dzień. Skończyłem o 22
Jutro smaruję czarnym i rozstawiam pierwsze bloczki narożne.
Trochę pomiarów będzie.

aiki
27-04-2013, 22:33
Od ostatniego postu trochę mineło ale powodem było murowanie ścianek fundamentowych.
Średnio po 12 godzin spędzałem na budowie i jeszcze jeden dzień i ścianki będą stały.
Potem czarne coś i jazda.
Czy to czarnę coś da się nakładać pistoletem do konserwacji? :)

aiki
01-05-2013, 21:26
Nie da się.
A teraz trochę zdj.

Wylane ławy
186948

W międzyczasie było jeszcze smarowanie ław czarnym czymś i rozłożenie izolacji poziomej.

A to pierwsze w życiu narożniki
186949
186950

To jest księżyc mimo, że zdj może tego nie oddaje

186951

aiki
01-05-2013, 21:37
To są efekty kolejnych dni
186952

186953

186954
A to chyba efekt końcowy murowania.
186955
Murowałem z bratem - ja cały dzień brat po pracy.
Dodatkowo teściu cały czas ze mną robił (wjazd - piasek i gruzy. piasek wkoło ław itp)

aiki
01-05-2013, 21:46
W dzień zakończenia murowania wieczorem jak się już nie zanosiło na deszcz
Rozpocząłem smarowanie czarnym (dysperbit + woda 1/1)
186956

186957

Nasępnego dnia z teściem i szwagrem skończyliśmy gruntowanie i drugi raz na gotowo już samym dysperbitem.
Zdj. gdzieś w aparacie te są z tel.

aiki
01-05-2013, 22:01
Stan na dzień dzisiejszy przedstawia się następująco.
Po wczorajszym zakończeniu izolacji przeciwwilgociowej wieczorem rozpoczęliśmy walkę z piachem.
Z racji Święta pracy zamówiłem 50 ton a 10 już leżało na placu.
Wieczorem jeśli można tak mówić bo była 22 jak skończyliśmy połowy już nie było a my ręce do ziemi.
My to Ja, brat, jego szwagier, i dwóch moich szwagrów więc ekipa się zebrała ładna.
Jak to bywa w święto pracy u samorobów pracy nie brakowało (może piachu).
Dzisiaj do ekipy piaskowej dołączył teść i jak to widać na zdj poniżej tak to się skończyło (ok. 15)
W środku jakieś 60 ton piachu łopatami i taczki wkarowane i zagęszczone.

186958

Jutro zamawiam piach. kolejnych 50 ton i przyjeżdża styropian na ocieplenie i folia kubełkowa.
Dodatkowo do odbioru mam kanalizację i po zasypaniu do końca i zagęszczeniu będę musiał ją rozłożyć.
To na razie tyle pora się zbierać spać.

aiki
03-05-2013, 21:40
2 maja miał być luźny dzień.
Z rana wiadomość, że żwirownia nie pracuje więc przykleić styropian, rozwinąć folie i luz.
Ale po jakimś czasie patrzę a tu piach stoi pod bramą (kierowca wytrzeźwiał?:cool:)
No to zaczęło się wożenie do środka i trochę po zewnętrznej.
A na koniec wyglądało to tak:


187375

Na sobotę zostało już tylko trochę.
W poniedziałek kanalizacja do rozłożenia i zamawiam B12,5.

aiki
03-05-2013, 22:03
Z uwagi na twardość styropianu i kłopotu z jego przycinaniem zrobiłem bardzo prowizoryczny nóż termiczny.

Dwie dechy zbite poprzeczką na grubość styropianu (z małym zapasem). na końcu desek wbiłem po gwoździu i do nich dołączyłem kabelki od prostownika (był to jedyny zasilacz jaki miałem pod ręką). pomiędzy gwoździami rozciągnąłem drut oporowy 0,45mm (taki miałem dostępny) trochę za słaby szło tylko na 6V ciąć(powoli) bo na 12 od razu się przepalał.(póki się nie spalił szło jak żyleta).

Później dołączę zdj. tej prowizorki a na przyszłość muszę zrobić coś bardziej dokładnego i poręcznego. no i zamówić grubszy drut oporowy (1mm albo 1,4 powinien być ok)
187581

187580

aiki
05-05-2013, 23:27
Stan na dzisiaj:
187582
Piach zagęszczony i jest go już tam dosyć (ok 110 ton - łopaty i taczki)
W poniedziałek po pracy (bo już po urlopie) kopanie i układanie kanalizacji.
W czasie gdy będę w pracy przyjedzie jeszcze piach do obsypania na zew. i koparka aby wyrównać teren w koło.

aiki
08-05-2013, 21:44
Kanalizacja rozłożona.
KB był i żadnych zastrzeżeń nie miał.
Jutro rano chudy przyjeżdża i będzie pierwsza jakaś tam podłoga w domku:)

09-05-2013, 18:06
wylane?

aiki
09-05-2013, 21:25
A no wylane.
Rano przed 7 przyjechała grucha i zakończyło się to tak:
188183
188184
Zabrakło 0,4 m3
Domówiłem suchy beton i po kilku godzinach wyglądało tak:

188185

A potem była burza z gradem ale na szczęście już dosyć beton związał i nic złego się nie stało

10-05-2013, 00:22
za ile chcesz stawiać pierwsze bloczki?

aiki
10-05-2013, 22:06
gdyby nie deszcz to już dzisiaj bym stawiał.
Z fundamentami jest inaczej niż z płytą bo beton wylewany jest tylko pomiędzy ściankami fundamentowymi a bloczki muruje się na ściankach.
Dzisiaj przywieźli pierwsze palety bk więc tylko czekam na odpowiednią pogodę.

11-05-2013, 22:48
jak postępy? stoi coś już?

aiki
12-05-2013, 20:23
Tak tak.
Pierwsza warstwa na zaprawę już prawie skończona.
Przerwał oczywiście deszcz.
Gdyby nie deszcz pożegnałbym się na jakiś czas z betoniarką.
188981

188982

Zostało jeszcze tylko część ściany pomiędzy garażem a częścią mieszkalną i pomiędzy salonem a kuchnią i łazienką.
Pustaki prefabet małe rozczarowanie. myślałem, że będzie lepiej.(a może mam za duże wymagania)
Jeszcze zobaczę jak pójdzie na kleju i wówczas wyrobię sobie pełne zdanie.
Laser krzyżowy bosch jest ok chyba, że świeci słońce pełną parą wówczas zasięg spada do 2 metrów i to jeszcze musiałem szukać promienia.
Z pomocą przyszła poziomica wodna skrócona z 25m do 15m ( nie ma takiej plątaniny.
Jeśli chodzi o poziom fundamentów: 3 narożniki w poziomie jeden 0,5cm wyżej.
Ciekawe jakie firmy bądź ludzie co się tym zajmują zawodowo mają odchyłki.
Odchyłki na długościach ścian zniwelowane do 0.
Różnica w przekątnych 2mm (możliwość błędu pomiaru - naciąg miary)
To może też z powyższych wyników nie dało się wczoraj skończyć
Brat murował ja biegałem pół dnia z miarą i innymi takimi.

12-05-2013, 21:09
W razie czego moge dac namiary na goscia od ytonga za 6,4o plus transport z Bytowa. Różnica w poziomie fundamentów 0,5cm to rewelacyjny wynik - ale u mnie tez narozniki były ok a przy wylewce wyszedł 1cm na środku długości 12m - ale na szczęście to tez nieduza odchyłka. U mnie odchyłka po przekatnej wyszła 0,3 ale tęż miara robiona i tez to bardzo dobry wynik - opinia mojego kierbuda. Pzdr.

aiki
13-05-2013, 23:00
Bloczki kupiłem w zeszłym roku.
dzisiaj murowałem trochę na klej i jest ok. Gdyby nie wykruszenia to by było wszystko ok.
Wymiary trzymają dobrze. Spr dzisiaj klasę dokładności -jest TLMA.
Jedyny problem to szybkość wiązania.
Właściwie kładę loczek lekko z młotka i koniec. potem już nie ma możliwości na poprawki.
Tak sobie myślę, że jak będą jakieś większe różnice to jakąś warstwę przejadę na klej ale pacą z grzebieniem a nie kielnią do kleju.
Jeśli chodzi o odchyłki to chyba samoroby robią dokładniej niż ekipy lub budowlańcy.
Dzisiejsze postępy to niewiele bo w pracy dłużej byłem.
Dokończona pierwsza warstwa na zaprawę (tym zajął się brat) i dwa narożniki podciągnięte trochę -na klej.
189250

189251

Ech muszę się tylko tą kielnią nauczyć posługiwać sprawnie i pójdzie jak burza.

15-05-2013, 00:05
narożnikowe już mozna oblewać:)

aiki
15-05-2013, 22:35
No cola była:)
Wczoraj i dzisiaj i trochę lepiej wyglada.
Kielnia już opanowana (robiłem wszystko ok tylko kwestia odpowiedniej konsystencji zaprawy) dzisiaj już było ok.
To jest dzień wczorajszy - ja podciągnąłem kolejne narożniki,brat jedną sciane)
189629189630

stan na dzisiaj:
Ściana garażu własnoręcznie
189631

i rozpoczęta ściana od ogrodu bratoręcznie.
189634

Jutro miara w ręce bo to już wysokość okien mniej więcej.
Muszę pomyśleć czy dawać pręty 4mm pod okna (myśleć się nie chce może coś podpowiecie?)
Brat chce do końca maja do stropu dociągnąć ja daję sobie połowę czerwca bo już się mały robię.
Zobaczymy co sobota powie.

aiki
19-05-2013, 20:38
Stan na dzisiaj. Około miesiąca od rozpoczęcia.
Ściana pomiędzy salonem a łazienką.

190364

Ściana garażu- wewnętrzna.
190368

Całość.
190365

Od frontu.
190367
Jeszcze jakiś tydzień może troch dłużej i zacznie się szalowanie stropu.
Ciekawe jak się w pracy ucieszą:(
Pozdro EiJ
Na początku tygodnia muszę zamówić nadproża (strunobeton)
Podobne do ytonga tylko betonowe i tańsze.

mateuszkl
28-05-2013, 16:37
I jak prace idą do przodu?

aiki
28-05-2013, 21:37
Idą idą.
Podmurowane prawie do stropu
Jeszcze działówki i nadproża i zacznie się szalowanie.
Zdj nie ma bo zawsze w deszczu szybko się zwijam z budowy.
Jak pogoda pozwoli to w przyszłym tygodniu nadproża będę robił (lane)

Tomasz Antkowiak
28-05-2013, 22:37
Wyglada niezle.

Dales pod okna prety? Powinny byc 2xfi6 w warstwie pod oknami + po 0,5m na boki.
Pamietaj aby nadproza ukladac na betonowych poduszeczkach lub cegle, nie bezposrednio na BK. To samo dotyczy belek stropu. Proponuje ci po zakonczeniu scian nosnych parteru zaszalowac sobie cienka (20-30mm) wylewke dookola do poziomu, wylac to np jakas "posadzka betonowa" w workach (mozna kupic taka w klasie B25 z Kreisel'a) i dopiero na to ukladac belki stropowe.

Sprawdzone u nas, dziala wysmienicie. Szalowac to mozesz pocietymi na paski szerokosci 10 cm plytami OSB (ja kupilem jedna plyte ktora w Casto pocieli mi za free, przykrecalem to zwyklymi wkretami do drewna, wylewalem po kilka metrow i jak zwiazalo po kilku godzinach to demontowalem i jechalem dalej.)

aiki
29-05-2013, 20:00
Prętów nie dawałem wszystkie domy w okolicy są bez prętów i nic się nie dzieje więc sobie darowałem
Nadproża będę miał lane w szalunkach więc za jednym razem wszystko
Strop mam monolit i wieniec opuszczony na ścianach o 11 cm więc tam wszystko się wyrówna.
Nadproża lane bo mam nadwyżki cementu i piasku. a i do zalewania się pomoc jakaś znajdzie.
Stoi pół palety na placu i jeszcze trochę to się kamień zrobi więc zrezygnowałem z systemowych.

Stan na dzisiaj.
Podciągnięte ściany w środku prawie do końca,
dwie ściany zew na gotowo,

192486

192487

W sobotę zacznę szalować jakieś nadproża bo na razie to muszę podpierać bo wszystko chodzi na boki (a burze chodzą wkoło)

30-05-2013, 09:24
No, ładnie to wygląda - u mnie tez bez prętów - podobno przy klasie ytonga 600 nie są wymagane - daje sie tylko jak jest słabsza nośność materiału - tak twierdzi wykonawca. Niech sie mury pna do góry - troche roboty będzie z monolitem a zwłaszcza ze zbrojeniem - ale jak zalejesz to sie mury zepna i te kołeczki spod scian znikna:)

aiki
30-05-2013, 10:33
Bardziej mnie będzie denerwować szalowanie.
Zbrojenie mniej mnie przeraża.

30-05-2013, 12:00
No, jak widze swoje szalunki to sie teraz zastanawiam czy dałbym rade - pierwsze załozenie było że bedę robił sam ale jak to widze to się drapie w głowę:lol2:

aiki
30-05-2013, 13:24
Dać się da tylko czas.
Poza tym chę robić osobno wszystkie nadproża i potem dopiero wieniec i strop.
Trochę więcej zbrojenia wyjdzie ale będzie łatwiej i pewniej.

Tomasz Antkowiak
30-05-2013, 21:22
Santosz, Twoj wykonawca Cie oklamuje. Prety powinny byc bez znaczenia na klase bloczka, tzn prety lub zbrojenie systemowe.

aiki
04-06-2013, 21:29
W całym garażu nadproża zaszalowane i skręcone prętami łącznie z belką nad bramą garażową.
Dodatkowo musiałem podnieść ściany o 6 cm bo wymiary mi się nie zgadzały (małe zapomnienie).
Jutro dalszy ciąg szalowania, kręcenia zbrojenia tak aby na sobotę było gotowe do zalania.
ładnie by wszystkie nadproża zalał gdyby nie to iż niektóre są połączone z podciągami a te lane są razem ze stropem.

tomdyb1
06-06-2013, 23:08
Miło się to czyta jak opisujesz swoje poczynania. Mógł byś zdradzić ile kosztowały cię fundamenty ponieważ jestem zainteresowany budową boróweczki też własnymi rękami razem z ojcem i teściem

aiki
08-06-2013, 10:57
Materiał na fundamenty 13 400 PLN
Z piaskiem do wypełnienia i Chudziakiem B12,5 na górę.
Doliczyć musisz zbrojenie na ławy..

tomdyb1
09-06-2013, 04:50
No to mamy ok 15tyś. Opisuj kolejne etapy w swoim dzieniku i wklej kolejne zdjęcia

aiki
09-06-2013, 06:45
w mijającym tygodniu zalane zostało kilka nadproży.
W projekcie część z nich jest systemowych jednak dopuszcza się wykonanie wylewanych o wys min 20cm.
Oto i one:
194672

194673

194674

Wczoraj zostały zaszalowane kolejne i kiedyś w tyg się je zaleje.
Pozostaną 3 (2 połączone z podciągami stropu i jedno potrzebuje ścianek działowych w których będą połączone z nim 2 kolejne nadproża)

tomdyb1
09-06-2013, 22:10
Strop jaki będziesz robił i też sam

aiki
10-06-2013, 17:14
monolit samemu:)

aiki
11-06-2013, 21:45
Zaczątki ścianek działowych.

Widok na kuchnię z korytarza:
195234
łazienka lekko powiększona kosztem wiatrołapu i korytarza aby prysznic zmieścić
195235

195236

Widok z salonu na wejście.
195237

Jutro jak pogoda dopiszę zalejemy kilka kolejnych nadproży.

gandw
11-06-2013, 22:16
Na drugim zdjęciu pęknięcie na ścianie nośnej przy otworze wejściowym? Mam nadzieję że to tylko złudzenie ;)

aiki
11-06-2013, 22:35
Chyba wklejany odłamany róg pustaka nic strasznego.
Jeszcze nie ma takich obciążeń aby ściany pękały.

tomdyb1
15-06-2013, 22:01
I jak tam postępy szykujesz się do stropu

aiki
16-06-2013, 10:52
Tak. w sobotę zalane zostały ostatnie nadproża i od poniedziałku rozpocznie się szalowanie.
W międzyczasie jeszcze trochę podmurować będzie trzeba nad drzwiami i położyć dwa gotowe nadproża.

aiki
22-06-2013, 22:43
Te podmurówki to do środy zajęły. Widać też zalane nadproża i dołożone nadproża ze strunobetonu (takie linki stalowe zalane betonem)

196888

196889

196890
i od czwartku pierwsze podejście do szalowania.

196895

196893

Powyżej to efekt czwartku i piątku wieczorami bo w dzień to za gorąco było.
Wychodziłem na budowę ale po godzinie wracałem.

aiki
22-06-2013, 22:54
Dzisiaj to mnie spaliło słońce.
Jednak coś udało się zrobić mimo gorączki.
Najgorsze, że jak już jest znośnie to komary się obudziły i trzeba uciekać
Efekty:
(oczywiście nie po komarach)

Jak to mówią "Las posadzony"
196900
nie do końca bo kliny jeszcze trzeba dać pod stemple (część dynda na gwoździu)

i w garażu ciemno się zrobiło:
196901
Deskowanie prawię całe ułożone - część trzeba jeszcze przybić.

Czy kliny od wstawiania okien z tworzywa nadadzą się pod stemple?

25-06-2013, 09:25
Nooo, pięknie, pieknie - pamietaj o dobraniu właściwej strzałki ugiecia:bye:

Posek20
25-06-2013, 12:48
Całkiem fajnie Ci to wychodzi ;) Zostaniesz bohaterem w swoim nowym domu :P

tomdyb1
26-06-2013, 15:21
Idzie ci super, teraz tylko kręcić zbrojenie i stawiać ścianki kolankowe. A o co chodzi z tym ugięciem.

aiki
26-06-2013, 17:34
w terrivie i filigranie daje sie strzałkę ugięcia na "-" tak aby po zdęciu stempli strop osiadł i był w rezultacie prosty.
w monolicie się tego nie robi chyba.

27-06-2013, 10:36
Poczytaj zatem dziennik Netbeta - zobacz czy robił strzałkę czy nie. Podobnie jest ze wzmocnieniami pod okna - wszyscy mówią że prety pod okna w gazobetonie muszą być a u mnie nie ma bo wykonawca stwierdził że nie ma potrzeby aby je robic, okazało się że wcale nie jest to błąd konstrukcyjny
Wiele przypadków czytałem gdzie monolit uginał się lub podczas skakania dzieci przenosił drgania na cały budynek. Moim zdaniem warto ją jednak zrobic zwłaszcza że nawet monolit sie ugina. Druga sprawa jakie masz rozpiętości bo jesli niewielkie to ok.

aiki
12-07-2013, 13:54
Kolejny mały etap zaliczony.
Strop zaszalowany cały i zbrojenie ukręcone.
Dwa tygodnie aktywnego wypoczynku na urlopie i wygląda to tak:

Strop nad garażem
200289

nad salonem krzyżowo zbrojony
200291

nad kuchnia wiatrołapem i łazienką
200292

druga część garażu
200294

Czekam aż KB zatwierdzi i dzwonię po beton.
I jeszcze słupy muszę w ściance kolankowej wstawić i ściągnąć drutem szalunek wieńca i podbić kliny pod stemple.

aiki
14-07-2013, 07:43
KB był zatwierdził zbrojenie zrobione wzorowo i kazał zdj porobić aby pokazywać innym jak to ma wyglądać.
To było moje pierwsze zbrojenie na taką skalę więc fajnie się słyszy, że wszystko jest ok.
Wczoraj z bratem ściągnęliśmy szalunki wieńca drutem i wszystko już jest sztywne.
Jutro zamawiam beton.

aiki
19-07-2013, 21:49
Strop zalany.
W środę po południu przyjechały dwie gruchy i po 1,5h już było po wszystkim.
Po godzinie od zlania musiałem już polać trochę wodą bo zaczął przesychać a po 2 już można było wchodzić na górę.
Jutro przyjeżdża więźba więc będzie co układać.
7m3.

aiki
22-07-2013, 22:04
Kilka szczegółów ze zbrojenia.
Podobnych zdjęć brakowało mi gdy to plątałem ze sobą.
Wszystko zrobione zgodnie z projektem.


202079

202081

202082

202083
A tu drabina własnoręcznie robiona się Załapała
202084

Może się komuś przyda.

aiki
22-07-2013, 22:17
W sobotę przyjechała więźba.
Zaprzyjaźniony widlak rozładował nad drogą a ponoszenie tego i ułożenie to jakieś 2 godziny, ale ekipa była spora.
Dziękować wszystkim obecnym.
Najbardziej się obawiam takich beleczek 18x25 na płatwie.
Ale chyba damy radę.


Zdj ze stropu więc trochę dziwnie wygląda.
202086

aiki
22-07-2013, 22:27
W sobotę po południu jeszcze dało się objechać warstwę na zaprawę.
Już woda tak nie ucieka ze stropu przy polewaniu.
A podlewania było sporo bo cały czas słoneczko i wicherek.
Pierwszy dzień po zalaniu brat polewał co pół godziny kolejne dni trochę większe przerwy.
Dzisiaj jest polewany co ok 2 godziny.
Ale i tak lekko się porysował (nic strasznego trzeba sie dobrze przyjrzeć aby znaleźć jakąś rysę)

202090

202091

tomdyb1
26-07-2013, 10:21
Jak narazie idzie ci z kosztami

jendrulakowalski
28-07-2013, 08:20
Zdaje się że też bierzesz udział w mistrzostwach zbrojarskich;)

aiki
28-07-2013, 08:23
Koszty ogólnie są ok bo materiał kupiłem przed rozpoczęciem budowy.
teraz dokupuję tylko klej i beton ale wszystko w cenach jakie zakładałem więc jest ok.
Trochę więcej wyjdzie papa na pokrycie dachu bo pokazali mi taką na włóknie i jest ok tylko drogo.

aiki
28-07-2013, 08:35
Ach zbrojenie to już mam za sobą (jeszcze tylko wieniec - od jutra)

aiki
28-07-2013, 08:51
Nie wiem ile minęło ale dzisiaj wygląda to tak:

203098


203099

Właściwie to nie są aktualne zdj. Oba szczyty są już prawie wyciągnięte to poziomu podciągów jeszcze kilka 12 wkleić i można szalować wieniec.
Zdj dołączę jak je zrobię.

aiki
28-07-2013, 08:54
Wczoraj był też przełom.
Będzie pierwsza ekipa na budowie.
Cieśle zaczną jak tylko będzie wieniec.
Ciężka to była decyzja.

tomdyb1
01-08-2013, 11:12
Trudno człowiek wszystkiego sam nie może zrobić, a pozatym firma może zrobi to szybciej

netbet
01-08-2013, 12:12
Wczoraj był też przełom.
Będzie pierwsza ekipa na budowie.
Cieśle zaczną jak tylko będzie wieniec.
Ciężka to była decyzja.

...to bardzo mądra decyzja i nie żałuj że taka podjąłeś.
samemu przy więźbie to można tylko stanąć i na nia popatrzeć:D

będziesz miał jeszcze jedną ekipę i będziesz musiał ją przeboleć - wylewkarzy i mixozwierza
... no chyba że porwiesz sie na wylewki samodzielnie .... wtedy :jawdrop:

pozdro
NETbet

tomdts
01-08-2013, 14:58
Nie ma co ukrywać wszystkiego nie da się zrobić samemu.:bye:

Pozdrawiam Tomasz

Aiki mobile
03-08-2013, 17:29
Zrobić by się dało ale zgodnie z projektem, a że chcę trochę zmian małych to się boję jakiejś pomyłki.
Brat do pomocy też zawsze tak jak przez całą budowę jest i szwagry ale urlopu juz mi nie dadzą a po pracy to 2 tyg roboty.

aiki
08-08-2013, 21:31
No i jak to z firmami na budowie bywa?
zawsze się spóźniają.
Przynajmniej mam tydzień więcej na ogarnięcie wkoło.
Właściwie to dziadek ogarnia bo ja w pracy nadganiam.
Z aktualności to szczyty wymurowane i wieniec na nich zalany do poziomu płatwi.
Skosy troche poszarpane wyszły ( w sobotę się wyrówna trochę) ale poziomy wieniec na ściance kolankowej wyszedł idealnie.

aiki
09-08-2013, 20:38
205192

205193

205194

Zalane i czeka na cieśli.

aiki
21-08-2013, 21:26
Przyjechali cieśle i robili cały dzień.
Wszystkie krokwie stoją i płatwie na miejscu.
Reszta w poniedziałek.

jendrulakowalski
01-09-2013, 13:28
No a gdzie zdjęcia??:)

aiki
08-09-2013, 21:24
Trochę późno ale za wiele się nie działo więc i pisać nie było o czym.


Oto co cieśle zrobili właściwie w dwa dni (2 dni roboty ale ogólnie to im tydzień zajęło)
Czy wszystkie firmy tak mają?
210989


tu 1 błąd- jedna z krokwi nad daszkiem wejściowym za długa (skrócona)
210991

tu drugi błąd- krokwie od daszku odsunięte od ściany jakieś 5 cm (jeszcze do poprawy)
210992

210990

210988
3 błąd to wszystkie daszki odsunięte na 12cm a ocieplenie 15 cm.
Projekt mieli w ręku więc uważam to za błąd tym bardziej że krokwie zew. odstawili na ocieplenie 15 cm.

poza tym jestem zadowolony.(przynajmniej na razie). Ekipa nie pijąca. nawet na wieniec trzeźwo więc dostali do domu.
Doświadczenia z ekipą?
Nazywali mnie INWESTOR i pierwszego dnia wogóle do mnie to nie docierało.
Musieli powtarzać kilka razy zanim zajarzyłem, że o mnie chodzi.
Do tej pory wszystko robiliśmy sami i chyba nie przywykłem.

aiki
08-09-2013, 21:32
A to dzieło inwestorki.
Z bratem kręcili mnie wygonili - podobno za dużo gadałem.

210999

aiki
08-09-2013, 21:41
Na dzień dzisiejszy są skończone szczyty tylko jeszcze część styropianem okleić i jedna strona jest zaczęta z deskowaniem.
Na razie idzie wolno bo i frezowanie (początkowo mała frezarka reczna ale się grzała teraz typowa frezarka co to wszystko przerobi) i struganie
(mały strug ręczny 82mm ale idzie spoko) i na koniec malowanie.
Zdj. nie mam bo jakoś w tel ich nie było - muszę jakieś porobić.

aiki
22-09-2013, 21:47
Nigdy nie myślałem, że obicie dechami to tyle czasu zajmuje.
nadbitka robiona ręcznie.
na dzień dzisiejszy prawie całość obita i zaimpregnowana jakimś zielonym czymś.
W poniedziałek impregnacja od środka.
W przyszłą sobotę może papa pójdzie na dach.
Muszę trochę poczytać o kładzeniu papy tak aby było sucho.
zdj trochę nieaktualne
213942

213944

Aiki mobile
07-10-2013, 17:10
No to na ten rok plan wykonany.
Czas 5 miesięcy i tydzień. Na dachu papa, okna zasłonięte filią
SSO :-D:-P

mateuszkl
12-10-2013, 13:34
Gratulacje SSO. Może jakies zdjecia dodasz?

Aiki mobile
12-10-2013, 20:58
Dodam jutro bo teraz jak kończę to już ciemno jest.
no i z teł nie mogę dodać a byłoby łatwiej

aiki
13-10-2013, 23:09
218307

218308

218309

Deskowanie i papa to:
1. jakieś 5 m3 desek
2. 25 kg gwoździ kręconych
3. ok 3500 papniaków z podkładkami
4. 200 m2 papy
1. jeden uszkodzony palec 3 x spotkanie z młotkiem. (brata). A mieli go uciąć :)

Koszty to połowa tego co zakładał projektant z Archon'u po średnich stawkach krajowych.

Na dzień dzisiejszy są jeszcze jakieś drzwi wejściowe i brama garażowa samorobiona.
Ale zdj jak zwykle później.

No i w końcu w moim mieście otworzyli OBI.

aiki
21-10-2013, 20:26
Przybyły drzwi wejściowe - używane za flaszkę

219892

219893

W pewien weekend popełniłem bramę garażową.
Muszę tylko zamykanie dopracować.

219894

aiki
09-11-2013, 21:48
Chodzi o komin wentylacyjny 2 kanałowy pionowy.
Wiem o mocowaniu do krokwi i o kątownikach w narożnikach.
Czy znacie jeszcze jakieś sposoby na wzmocnienie?
Komin będzie ocieplony styropianem nie będzie klinkeru a wystawał będzie ok 1,2 metra ponad połać dachu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

aiki
11-11-2013, 19:25
Działówki na poddaszu to ok 330 pustaków połówek, 7 worków kleju i 5 nadproży strunobetonowych.
Nadproża to koszt ok 170 zł - nie warto szalować, zbroić, mieszać beton i targać go na górę.

223742
Schody na górę- zaczynają się w salonie
223743
Sypialnia- Widok na schody.
223744
Sypialnia- widok na garderobę
223745
Garderoba
223746
Korytarz na górze- po prawej łazienka, na wprost mały pokój po lewej wejście do drugiego pokoju.

aiki
11-11-2013, 19:42
Długi weekend i trochę komina.
Komin wentylacyjny łazienki na dole i na górze z mega krzywych pustaków wentylacyjnych.
Różnice w wysokości pustaka po krótkiej ściance dochodzą do 1,5 cm co widać na zdjęciu.
Murowałem na klej z dodatkiem proszku po cięciu suporexu aby nie wypływało wszystko po położeniu ponad 30 kg kształtki.
Jeśli schiedel będzie równie krzywy to sam się za to nie biorę.

223759
Widok od korytarza
223760
Widok ze schodów

223762
Widok z korytarza i tu jest efekt szlaczków ale ogólnie pion jest zachowany.

Komin podciągnąłem do deskowania teraz czeka mnie robienie dziury w dachu.

aiki
11-11-2013, 19:50
Dzisiaj jeszcze dokończyłem chodnik przed domem i zrobiłem jedno okno na górze tak aby można było robić przewiew w budynku.
Było tak szczelnie, że grzybek zaczął się pojawiać na deskowaniu od środka. jak trochę podeschnie to dostanie chlorem po kapeluszach :)

Tomasz Antkowiak
11-11-2013, 21:54
Jak masz polaczone sciany szczytowe z deskowaniem dachu? Generalnie dobrze bylo by w samym szczycie, pod kalenica zostawic otwory aby co z najwyzszego puntu moglo sobie spokojnie powietrze uciekac. Po obu stronach domu.

Kominy jeszcze chcesz w tym roku wyciagac ponad dach?

aiki
11-11-2013, 22:38
Jeden mam zamiar ale to od pogody zależy.
Ściany szczytowe są przykryte styropianem i do deskowania jest jakieś 2 cm luzu ale to chyba nie daje ciągu.
Problem leży po stronie desek- były bite mokre prosto z tartaku i od razu przykryte papą do tego okna zabite folią a teść się postarał i szczelnie zrobił.
Teraz na foli para sie skrapla więc wilgoci dużo.
Myślę, że jak przyjdą mrozy to wysuszy ładnie wszystko.
Zimą i tak nic nie będę robił bo kasa zbiera się na okna czy na coś tam- jeszcze nie wiem.
Teraz przyszedł czas na zbieranie informacji i oglądanie zdj.

Tomasz Antkowiak
11-11-2013, 23:03
Deski nalezy bic mokre. Jak wyschna to beda szpary. Gdybys nabil suche to po napiciu wody (chocby tylko z pary wodnej) rozprezyly by sie klopot murowany :)

Porob w szycztach wywietrzniki przy samej kalenicy, cocby tylko 15x15cm i powinno wystarczyc

xinurel
25-11-2013, 22:01
Witam mam do Pana pytanie, czy Panski dom to ten sam projekt jak na tej stronie:?
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-borowkach-g/m4545f23de49e4

jesli tak to czyna ta cena jest realna, aby go wybodowac: 230,700 z tego co napisane jest na tej stronie w ta cene wchodzi robocizna oraz materialy i budowa. Prosze o odpowiedz.

aiki
25-11-2013, 22:31
Domek z linka to "Dom w borówkach (G)" -Ja buduję "Dom w borówkach 3)
Jest to po prostu mniejsza wersja mojego domku.
A to czy się da w tej cenie zrobić to wszystko zależy od doboru ekip i materiałów zarówno wykończeniowych jak i konstrukcyjnych.
Wg mnie jest to realna cena jeśli będzie się pilnować kosztów a jeśli tak jak My budujemy sami to można sporo zaoszczędzić.
Np nas stan surowy zamknięty wyjdzie jakieś 75 tyś a z kosztorysu chyba jest ok 120 tyś.

xinurel
26-11-2013, 21:56
Rozumiem tych domow w borowkach jest kilka po przejrzeniu wykluczylibysmy w borwkach G a raczej dom w borowkach 2 lub 3 lu 3 ver 2 szczerze mowiac nie wiem :) Malo sie znamy jestesmy mlodzi z zona natomiast myslimy o domku wlasnie i zastanawiamy sie nad domkiem zamiast mieszkaniem mieszkanie z wykonczenie wyszlo nam okolo 270 tys w w tej cenie mamy w sumie z projektu zbudowanie domu i oplacenie robotnikow + 70 tys na grunt. to daje jakies 350 tys. zastanawiam sie wlasnie nad doborem ekip budowlanych i kwesti z materialami napisal Pan ze to wlasnie ta kwestia ale jak to rozegrac jak dobrac dobra ekipe i jak postepowac w kwesti z materialami (slyszalem ze nie warto kupowac najtanszych ale w sumie jak rozroznic dobry material w dobrej cenie, a ktorego omijac?)- przeciez w sumie to kwestia ekipy budowlanej ? Prosze o podpowiedz dosiwadczonegoo :)

P.S Ile czasu mniej wiecej zajmie ekipie budowlanej budowa takiego domku jak Pan zbudowal?

aiki
26-11-2013, 22:38
Wszystko zależy od tego czego się oczekuje od domu.
Np wybór materiałów na ściany :
- czy ma być dobra akumulacja ciepła (silikaty)
- czy też lepsza ciepłochronność (beton komórkowy)
Tu po prostu musicie sami zdecydować na czym wam zależy. Masz całą zimę na zgłębienie tematu na FM i dobór odpowiednich materiałów i ekip.
Jeśli chodzi o materiały dobierałem takie, o których miałem jakieś doświadczenie choćby od podglądania innych i z których łatwiej było mi wykonać samemu kolejny etap. Cena też miła trochę do powiedzenia. Na twoim miejscu nie pozostawiałbym wyboru materiałów ekipie budowlanej bo cię z torbami puszczą.

Jeśli chodzi o ekipy to doświadczenia nie mam. na budowie była tylko jedna od więźby i właściwie żadnej selekcji nie robiłem - wziąłem nr tel od kumpla i się umówiłem na robotę.

W kwestii doboru projektu różnicy w cenie pomiędzy borówkami 2 i 3 chyba nie ma a jesli jest to niewielka a 3-ki są troszkę większe i mają kotłownie za garażem i to przesądziło o wyborze ( początkowo też myślałem o 2-ce)

xinurel
26-11-2013, 23:09
no tak tylko jesli nie pozostawilbym doboru materialow ekipie budowlanej to musialbym sam sie znac a kompletnie sie nie znam a samo siedzenie na necie wydaje mi sie nie zastapi jakiegos dosiwadczenia ewentualnie moze wskazalbym im aby trzymali sie kwot zblizonych do tych z projektu ktory kupie. Druga kwestia to ogrzewanie domu jsk w/g Pana jesli chodzi o ekonomie mozna by bylo wybrac system ocieplenia scian np styropianem a druga kwestia samego ocieplania domu mam na mysli kotlownia np weglem ? Jeszcze jedno co do projektu ktory chce zakupic zastanawiam sie czy warto kupowac jak nie wiem jakie materialy agencja obrala do wyliczenia kosztow.

aiki
26-11-2013, 23:10
W projekcie jest wszystko wyszczególnione z jakich materiałów co należy robić.
Poza tym ktoś musi adoptować projekt (ktoś z uprawnieniami) i na tym etapie najlepiej dobrać ostatecznie materiały i wówczas można omówić z architektem adoptującym wszelkie zagadnienia.
Jesli chodzi o ogrzewanie u mnie będzie podłogówka - dobrze współpracuje z kotłem gazowym.
Dobór kotła jest tez uzależniony od warunków zagospodarowania terenu - w moim przypadku dopuszczalne jest gaz, prąd lub olej opałowy- u mnie gaz.

Jeśli chodzi o ocieplenie to archon ma także wersje energo czy jakoś tak ( byc może tylko te wersje są teraz dostępne). Jest tam dobór materiałów i technologi tak zrobiony aby domek był energooszczędny. Myślę że robili te projekty ludzie którzy się na tym znają i jest to w miarę dobrze dobrane. w razie "w" sa na forum ludzie, którzy zweryfikują ewentualne wątpliwości.

MaNaOl
28-11-2013, 17:35
Witam serdecznie. Przeczytałem wątek i mam pytanko. Jaki wyszedł Panu całkowity koszt do dnia dzisiejszego? Pytam o całość jeśli nie jest to tajemnicą. Projekt mi sie podoba i nie wykluczone że będę podążał Pana drogą ( bardzo podobnie myśle i zamierzam działać). Z góry dziękuję za odpowiedź.

aiki
29-11-2013, 20:09
To co teraz jest zrobione to jakieś 60 tyś.

MaNaOl
30-11-2013, 14:29
Niezły wynik. Prosze mi powiedziec ile potrzeba czasu żeby w wolnym tempie samemu dojść do takiego stanu, zakładając że robi się codziennie po kilka godzin?

aiki
30-11-2013, 15:01
Robiłem z bratem i zajęło nam 5 miesięcy po kilka godzin po pracy i soboty plus urlopy.

MaNaOl
30-11-2013, 15:29
To nieźle, mnie nie powinny blokowac problemy finansowe i czasowe. Chcę poświęcić większość czasu na budowę. Jaki przewidujesz koszt końcowy? Pytam o stan na gotowo z malowaniem bez umeblowania i sprzętu agd itd. Wiem że to zależy od wielu czynników, ale minimalnie ile jeszcze potrzebujesz kasy na wykończeniówke?

Aiki mobile
30-11-2013, 20:05
Bez liczenia myślę, że jeszcze jakieś 100 tyś ale to taka kwota w jakiej chciałbym się zmieścić a nie z jakiś wyliczeń

MaNaOl
30-11-2013, 20:28
Czyli nieco ponad połowa kosztów z projektu-kosztorysu. Będę tutaj zerkał. Na wiosne planuję start jak uda się załatwić formalności do tego czasu.

aiki
01-12-2013, 12:29
u mnie formalności chyba 2 czy 3 miesiące więc bez problemów.
Powodzenia i jeśli nie powinno być problemów z kasą to to masz o tyle lepiej niż ja hehe.
Jakby co to pytaj.

MaNaOl
01-12-2013, 18:30
Czekam na dalsze wpisy i zdjęcia :)

aiki
01-12-2013, 21:12
Teraz Zimowa przerwa (kasa gdzieś się chyba zamroziła)
Ale jak coś się pozmienia to na pewno się tu znajdzie

aiki
03-12-2013, 19:49
W sobotę zrobiłem otwory w ścianach szczytowych fi jakieś 125 i wstawiłem kratki. Jakaś wentylacja powinna już w ten sposób być.
Potem wypryskałem jakimś chlorowym czymś deskowanie od środka tam gdzie grzybki były- ładnie wszystko wybieliło i teraz wygląda dobrze.
Jak wytrzyma do wiosny to potem już powinno być dobrze.
Kupiłem też kilka złączek do kanalizacji i jak tylko trochę czasu będzie to zacznę pruć ściany w kuchni i jeden pion będę mógł wyciągać w górę.

aiki
06-12-2013, 23:02
Orkan dał się odczuć ale tylko trochę.
Poza tym, że jak wjeżdżałem do garażu po pracy to przestawiło mnie razem z prowizoryczną bramą garażową - tak wiało.
Straty na razie (bo cały czas dmucha ostro) lekko uszkodzona brama w/w i zawiasy furtki się przegięły po tym jak zamknięcie ala drut urwało.
Foliowe okna przetrwały a myślałem, że pierwsze się poddadzą - jednak dziadek to solidna firma.
Papa na dachu też na razie się trzyma - chyba dzięki śniegowi, który przykrył lekko połać dachu i wyrównał wszelkie nierówności.
Oby tak dalej.

MaNaOl
08-12-2013, 10:31
Wiatr rzadko spotykany u nas. Mam nadzieję że więcej szkód nie narobił. Zauważyłem że na dachach blachodachówka gorzej się zachowuje, kilka zerwanych dachów miało własnie takie nakrycie, niestety bez deskowania działa jak parasol.

aiki
08-12-2013, 20:04
u mnie papa i chyba warstewka śniegu ją ocaliła.
A w przyszłości chyba niestety blacha- koszty.
Dzisiaj się zapoznałem z cenami urządzeń i materiałów do wody w OBI i.. i... nic nie kupiłem.
Drogo jakoś tak podwójnie jak na alle coś tam.
a chyba kurierom dam spokój przed świętami i tak mają przekichane.

aiki
12-01-2014, 23:29
Sobota wolna i w miarę ciepło to i na budowę się wybrałem.
Z racji oszczędzania na okna to i prace niskobudżetowe - kanalizacja.
Trochę kucia , kombinowania i jest podejście do zlewu w kuchni zrobione i jeden z pionów do górnej łazienki przepchnięty przez strop
Do zrobienia jeszcze przejście do wanny (dziura w stropie) i drugi pion no i podciągnąć w łazience na dole podejścia do umywalki i WC i prysznica.

Początek jednego z pionów - już przeprowadzony przez strop
234960
Podejście do zlewu w kuchni (połączone z pionem przez ścianę)
234961

234962

aiki
13-01-2014, 23:33
Poczytałem Jarka P. "Dom w Lesie" no i proszę co dzisiaj zastałem

234968

234969

Pierwsza myśl - przypałętało się coś podobnego jak u Jarka:mad:(ogrodzone w koło jest)
A potem przyleciało psisko co to na noc spuszczone było i zgrabnie pokazało jak się wchodzi do domku na lewo.
I zajęcie na "po pracy" było.
A gdyby to nie psisko to jakby co od dzisiaj budowa ubezpieczona jest. całe 91 zł na rok.

tomdyb1
19-01-2014, 22:03
Widzę postępy ciągle macie kiedy ruszacie znowu z pracami i z czego robicie dach z blachy czy dachówki nie wiesz jaka wyjdzie różnica w cenie. A ile zapłaciłeś za cieśle

aiki
20-01-2014, 18:24
Cieśla 2,5 (palcem nie kiwnąłem) Nad dachem się nie zastanawiam i nie wiem jaka różnica będzie ale raczej będzie blacha.
Ruszymy jak się troszkę kasy nazbiera. Dostałem wycenę z MS okna no i chyba start jakoś w czerwcu będzie a tak to jedynie jakies drobnostki niskonakładowe.

aiki
01-02-2014, 20:13
A jednak.
Ostatnie czasy spędziłem na rozsyłaniu zapytań o wycenę okien.
Kilka firm odpowiedziało kilka spaliło się na wejściu.
W ostatecznym rachunku wygrał przedstawiciel Oknoplastu z oknami Winergetic Premium jednostronnie Złoty dąb
http://www.oknoplast.com.pl/okna/rodzaje-okien/winergetic (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.oknoplast.com. pl%2Fokna%2Frodzaje-okien%2Fwinergetic)
Oferta może nie najtańsza jednak myślę, że warto dorzucić teraz parę złoty (najtańsza oferta 3 tyś mniej) i mieć coś co jest
już sprawdzone (u szwagra choć inny profil).
Dzisiaj był Pan i zrobił pomiary we wtorek ma przesłać mi ostateczną ofertę i przedstawić umowę.
Pan ładnie dorzuca okucia antywłamaniowe WK2 czy jakoś tak i niski próg w oknie tarasowym i jakiś zatrzask jeszcze.
Ten sam profil wycenili mi w Bydgoszczy w tej samej cenie jednak bez owych dodatków.
Pewnie na początku marca będzie montaż o ile pogoda dopisze.

Następne chyba kominy będą.

aiki
01-02-2014, 21:39
Dzięki Netbet

mateuszkl
11-02-2014, 17:46
Poczytałem Jarka P. "Dom w Lesie" no i proszę co dzisiaj zastałem

234968

234969

Pierwsza myśl - przypałętało się coś podobnego jak u Jarka:mad:(ogrodzone w koło jest)
A potem przyleciało psisko co to na noc spuszczone było i zgrabnie pokazało jak się wchodzi do domku na lewo.
I zajęcie na "po pracy" było.
A gdyby to nie psisko to jakby co od dzisiaj budowa ubezpieczona jest. całe 91 zł na rok.

gdzie takie tanie ubezpieczenie znalazłeś i od jakiej kwoty je naliczali?

aiki
11-02-2014, 19:29
Ubezpieczenie tanie bo nikt nie mieszka. Jest to budowa i cena normalna w takim przypadku.
Ubezpieczenie jest na 100 tyś. Jeśli byłby to już dom skończony i zamieszkały to można zapomnieć o takiej kwocie.

11-02-2014, 23:11
Ja właśnie na dniach wypowiadałem ubezpieczenie bankowe i zawierałem nowe. Wartośc 470tys, plus na 30tys pożar, 15tys krsadzież oraz 20tys OC na domowników w gospodarstwie, plus 1000zł na szyby - stawka 309zł na rok! Jestem mega zadowolony.

aiki
12-02-2014, 22:47
Ciekawa oferta.
Co mi zaproponują jak się już będę wprowadzał? - za kilka lat :(
Jak na razie to już wiem, że 17.03.2014 przyjadą Pany nam okna wstawić a do tego czasu
muszę jeszcze wyrównać otwory okienne (podocinać pustaki które wystają) i na parterze podmurować połówkami
do żądanej wysokości od posadzki.
Zastanawiam się czy zakładać alarm razem z oknami. Nie wiem jak jest teraz z oknami co w nocy nogi dostają.
Jeśli zakładać to lepiej czujki na pomieszczenie czy może coś w rodzaju kurtyny na okna i drzwi?

Będę wdzięczny za wypowiedzi.

T0MII
13-02-2014, 07:23
Jeśli alarm tak czy siak będzie i masz te kilka zł w kieszeni na niego to nie ma się co zastanawiać i założyć dla świętego spokoju.

Jeśli chodzi o czujki. W zasadzie mógłbyś zrobić swój dom na 4 czujkach zewnętrznych, tyle że one nie są tanie. Mi mój alarmiarz polecał VX 402, ale ich cena to kosmos (600 zł jedna). W cenie 4 samych czujek miałem alarm z 6 czujkami dualnymi, większym akku, i załączaniem z pilota. Czujki zewnętrzne zaczynają się od 300 zł, to prawie 10 razy drożej niż najtańsze piry do wnętrza. Przyjmując że nie brał byś najtańszych masz 3 dobrej jakości czujki do wnętrza w cenie jednej zewnętrznej byle jakiej. Oczywiście plus zewnętrznej jest taki że zareaguje nim ktoś zacznie niszczyć okno.

Może głupio zabrzmi taka rada w dziale samorobów, ale warto pogadać z fachowcem. Mi udało się znaleźć człowieka z którego jestem bardzo zadowolony. Ceny które mi zaproponował były poniżej cen w sklepach internetowych, a za instalację wszystkiego, zaprogramowanie, uruchomienie brał 300 zł. Jako że nigdy nie programowałem takiej centrali a i z elektroniką średnio się lubię uważam że jego robota była warta tych pieniążków.

aiki
13-02-2014, 23:33
Jeśli chodzi o alarm to nawet nie pomyślałem o zrób to sam.
Mam kontakt z firmą co się tym zajmuje i właśnie dostałem od nich wycenę - 2750 plnów.
miałem nadzieję się zmieścić w 2000 ale cóż. Trochę się poczeka -chroniczny brak gotówki.

aiki
13-02-2014, 23:46
Kolejny temat to Wentylacja mechaniczna.
Z tego co wyczytałem to tak:
Garaż - grawitacyjna - przepisy?
Kotłownia - grawitacyjna - przepisy. (nawet przy kondensacie?)
Kuchnia - grawitacyjna - kuchenka gazowa - przepisy?
salon - grawitacyjna - kominek (przy doprowadzeniu powietrza z zew.?)
Więcej się nie zagłębiałem ale dzięki Adam_mk za wykład - pomocny choć sprzed 6 lat.
Większość z powyższych pewnie idzie obejść ale chyba pozostanę przy grawitacji i dziurach pod oknami.

Koszty?
Kominy i tak muszę stawiać - kominek i gazowy
rekuperator tyle samo co komin.
dalej się już nie zagłębiałem. choć odzysk ciepła zawsze mnie kusił ale realia rzuciły mnie na glebę.

Ciekawe jak te kwestie mają rozwiązane w archonie bo sprzedają gotowy projekt WM.(260plnów)

14-02-2014, 07:48
Jeśli chodzi o alarm to nawet nie pomyślałem o zrób to sam.
Mam kontakt z firmą co się tym zajmuje i właśnie dostałem od nich wycenę - 2750 plnów.
miałem nadzieję się zmieścić w 2000 ale cóż. Trochę się poczeka -chroniczny brak gotówki.


Dużo, ja za alarm satela jakiś nowy model z 2013 roku, dobra cyfrową centralkę, 7 czujek niewrażliwych na małe zwierzęta do 10kg (mam w domu koty) oraz 5 kontraktorów na okna i drzwi, najwekszy mozliwy aku 9A, plus specjalna czujka na brame garażową i pompę ciepła, do tego moduł sms i radiolinia z dwoma pilotami zapłaciłem 1600zł. Montaż zajął 5 godzin w trzy osoby a za zamontowanie wzieli ode mnie 200zł ale normalna cena to 400. Aiki - szukaj innej firmy - zmiescisz sie spokojnie w 2000.

14-02-2014, 07:49
Jeśłi WM jest tzw. zrównoważona - to kominek może być nawet z zamknięta komorą spalania - tak mówią przepisy i ja tak mam.

Jeśłi chodzi o gazówkę to zajrzyj tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191164-Rekuperator-i-kuchenka-gazowa

Ja za projekt w domwencie - 200zł, kiedy zakupiłem u nich reku i materiały oddali te 2 stówy - czyli wyszedł gratis

aiki
23-02-2014, 22:31
Trochę pogody i na forum u samorobów cicho.
Ja z racji oszczędności (zbiera się kasiora na cele wyższe - kominy) zająłem się odeskowaniem daszku nad wejściem do kotłowni.
Deski jeszcze były - pozostałości po dachu wystarczyło je obrobić.
Frezarka górnowrzecionowa( dużej nie chciało mi się kabla siłowego rozwijać) i robił się zakład (3 przeloty inaczej się grzała)
potem strug elektryczny taki 82 mm tu troszkę lepiej zależnie od szerokości deski od 2 do 3 przelotów
Potem kilka machnięć pędzlem impregnatem również ostatki z dachu jak i gwoździe i deskowanie zrobione.
Po zimie człowiek taki zakręcony, że to wszystko zajęło mi pół dnia.
Potem z młodym do dentysty i po papę do Obi (zwykła na tekturze 36 PLN za rolkę 10 m)
Następnego dnia przybiłem w/w -poszło pół rolki i tak sie to prezentowało:

244628

aiki
23-02-2014, 22:38
W sobotę robiłem troszkę dojścia do okien - maja montować w połowie marca.
Pozostało mi jeszcze kilka desek z dachu i kantówek od szalowania stropu.
Powstało coś takiego:

Przestrzeń na ocieplenie i instalacje DGP:
Jętki - 18cm
Płatwie - 25cm
Kantówki 10cm
244629
daje to jakieś 50 cm wełny - jest to trochę kosztem strychu ale tam i tak po kolanach a 10 cm nie zrobi różnicy na strychu ale w ociepleniu owszem.

A tak wygląda stryszek:
W szczycie ma jakieś 1,1 m i da się tam siedzieć prosto.
Wg mnie na graty wystarczy.
Deski ułożone na razie luzem bo pewnie będę je jeszcze nie raz ściągał no i nie są jeszcze suche (przez zimę w środku nic nie przeschły)
244630

aiki
23-02-2014, 22:55
Santosz ten płotek co widać w tle jest 3 malowany impregnatem i za każdym razem innym.
Sprawdził się dopiero ostatni i jak znajdę puszkę to podam co to za jeden.
Stoi już tak dwa lata i na razie wygląda ok. Jeden z impregnatów to osy mi wyżerały z desek (w szoku byłem jak to zobaczyłem) po ich akcji musiałem całość
wyszlifować i pomalować od nowa.
To odnośnie podbitki drewnianej.

24-02-2014, 08:07
szkielet tego daszku wyszedł Ci rewelacyjnie - moze czas się przebranżowić:yes:

Rozumiem, że dasz 50cm wełny w strop a skosy na strychu bedziesz ocieplał?

aiki
24-02-2014, 17:34
Tak. być może nie odrazu ale docelowo napewno bedzie wełna 15 i folia tak aby nie było tam parówy latem i nie strach wejść zimą.
Jeśli chodzi o szkielet to jeszcze robota cieśli choć nie miałbym kłopotu z uzyskaniem podobnego efektu- ja tylko deskowałem.

24-02-2014, 21:21
ja mam tylkko 30cm w stropie ale za to na skosach też 30 to sie równoważy:lol2:

aiki
24-02-2014, 22:23
Na skosach u mnie na max wejdzie 25 i to z 10 cm pod krokwie, ale myślałem aby dać tam coś porządnego o dobrym współczynniku.

24-02-2014, 22:38
ja dałem 20 miedzy krokwie i 10 nakrokwiowo

aiki
25-02-2014, 16:24
Tak ale ja mam pełne deskowanie i muszę zostawić wentylacje a krokwie mam 18 cm.

25-02-2014, 22:27
Mnie dekarze polecili tzw ekran dachowy - przy nim nie trzeba zostawiać wentylacji stad mogłem zaszaleć z grubościa wełny

Aiki mobile
01-03-2014, 19:48
Dzisiaj podmurowałem okna na parterze do odpowiedniej wysokości i dokończyłem ścianę dzialowa kuchni bo nie była do stropu.
Umówiłem się też z kolesiem od Alarmow- zobaczymy ile wyceni

02-03-2014, 11:27
zmieniłeś nick:rolleyes:

aiki
02-03-2014, 20:23
Nie z tel pisałem a tam mam inne konto bo do tego hasła nie pamiętałem :)

Aiki mobile
04-03-2014, 22:57
Dzisiaj dokończyłem ściany w łazience na dole tak jak wcześniej w kuchni.
Pozostało juz tylko pianke dać do stropu.
Dostałem też wycenę na dach. Całość z oknami rynnami łatami do całkowitego
Wykończenia stanu obecnego dachówką betonową eurinot profil S
Wychodzi 18 600. Straszna to kwota a najbardziej w wycenie boli robota prawie 5 tyś.
Koleś ma jeszcze zrobić wycenę blachodachówki Le jeśli za robotę sobie też tyle policzą to będę
W niedługim czasie szkolił się na postazh Pana Andrzeja W.

Aiki mobile
04-03-2014, 23:02
Co możecie powiedzieć o dachowkach betonowych?
Chyba zostanę przy blachodachowce i zrób to sam.

05-03-2014, 08:36
dachówkę też zrobisz sam, ten model o którym mówisz to euronit (nie eurinot), sąsiad na działce obok ma taką, u mnie w Słupsku nie można jej kupić - w dwóch hurtowniach powiedzieli że było zbyt dużo reklamacji na przebarwienia, dość sporo na wytrzymałość (sąsiad potwierdsził że dużo odpadów miał na robocie i pekały dość często) - dlatego jej nie brałem - chociaż bardzo mi sie podobała. Ale dorwałem bardzo podobnego Bendersa - podobny jakościowo do Braasa. Wydaje mi się że jeśli od ceny odliczyć 5tys robocizny to masz atrakcyjną ofertę na ten dach zwłaszcza jak piszesz zę z oknami. Ile masz tych okien? jaka powierzchnia dachu?
Ja za swoje 180m2 dostałem wycene na dachówkę, rynny lindab, struktonit na obróbki, ekran dachowy i jakąś bardzo dobrą taśmę na kalenice i obróbki okienne na 10500 a u Ciebie jeszcze łaty i okna - całkiem nieźle

aiki
05-03-2014, 17:23
Dachu mam z projektu 156 m a w rzeczywistości pewnie jakieś 170 (jakieś daszki dorabiane)
Okna 4 szt w wycenie w rzeczywistości będzie jedno - także jeszcze taniej będzie.
Dzisiaj dostałem wycenę na blachodachówkę i jestem zaskoczony. Liczyłem coś na ok 12 tyś a tu 16 z hakiem.
Nie kumam tego, albo ta dachówka taka tania albo blacha droga. Choć cenę nabijają wszystkie inne rzeczy typu łaty, gwoździe, rynny.
Zestawienie materiałów przynajmniej mam i poszukam jakiś tańszych opcji i będę robił sam.
Za robociznę to mam połowę podłogówki rozłożone.

05-03-2014, 19:04
dachówka jest tania, mnie podłogówka kosztowała 4600 - samodzielnie oczywiście wiec mysle ze za robocizne moze położysz całą:no:

Aiki mobile
05-03-2014, 22:12
Do podlogowki liczysz styropian? Pewnie nie.

05-03-2014, 23:09
styro 1350 to razem 6000, nie licze wylewek

aiki
09-03-2014, 09:30
Alarm jednak będzie również zrób to sam.
Mam zamówione elementy z allegro i czekam na ostateczną wycenę.
Najwyżej jak sobie nie poradzę z programowaniem to kogoś zawołam.
Choć lepiej jak się nauczę bo całość pójdzie na raty kolejno dokładane jakieś funkcje do alarmu więc co chwila będzie
Coś do ustawiania w centralce. Dobrze że choć program jest darmowy.
Alarm na centrali Integra więc będzie można poszaleć trochę w przyszłości.

aiki
10-03-2014, 22:34
Dzisiaj posprzątałem cały parter. Zamiecione i wyniesione wszystko co było do wyniesienia i znowu jest więcej miejsca.
Dodatkowo alarm zamówiony i jutro będzie wysyłka więc od środy zaczynamy montaż.
Do programowania będę musiał sobie kabelki skołować i będzie zabawa.
Na razie w okrojonej wersji a i tak wyszło 1500 PLN'ów a w przyszłości przy rozbudowie systemu pewnie jeszcze raz tyle.
Jeszcze do przemyślenia jak to wszystko podłączyć? Jaki "system wybrać" i czy zostanie później jakieś miejsce na płytkach bo w ekspandery to na pewno będę musiał zainwestować.

aiki
12-03-2014, 22:36
Alarm jest na miejscu i czarna magia początkowo też.
Ale jutro zaczynam montaż kabli i powoli do przodu.
Oczywiście przed ostatecznym podłączeniem wolałbym aby ktoś to spr czy aby nic nie pokręciłem.
Być może wrzucę jakieś foty albo schematy jak to podłączyłem i ktoś obeznany w temacie podpowie czy jest ok.
No a potem to jeszcze to poustawiać. Kabla nie mam do kompa a z manipulatora to ciężko może być - zobaczymy.

12-03-2014, 22:54
Z tego co wiem to bez kabla nie da sie ustawić stref itd wiec chyba komp musi byc

aiki
13-03-2014, 21:47
Na razie wersja okrojona alarmu.
Na czas budowy jedna strefa na całość a potem będę rozbudowywał.
I chyba na razie spróbuję z manipulatora a potem się zobaczy.

aiki
13-03-2014, 22:41
Dzisiaj rozłożyłem troszkę kabli do alarmu.
Wszystkie wpuszczałem w pustaki tak aby czasem nie przeszkadzały przy kładzeniu płyt KG.
Jutro myślę, że skończę okablowanie a w sobotę będę podłączał pewnie cały dzień mi z tym zejdzie i co bym tylko
niedzielę miał wolną.
We wtorek montują okna więc w poniedziałek będę musiał moje prowizorki foliowe pozdejmować i wszystko przygotować na wtorek (szczota i do czysta)

moliermalarz
14-03-2014, 12:20
Jestem pełen podziwu. Zawsze myślałem, że sami budują domy ludzie którzy maja albo wielu synów albo wielu braci do pomocy . To raz . Dwa że trzeba sporo się naczytac o każdym szczególe żeby niczego nie spartolić .. ;) S am wkrótce zabieram się za kafelki po raz pierwszy w życiu .

aiki
14-03-2014, 19:43
Z płytkami to mam tak, że im mniej sie staram tym lepiej wychodzi :)
Ja dzisiaj próbowałem zrobić jedną małą dziurkę w stropie.
1 godzinę wojowałem aż w końcu wiertarka się poddała.
Ogień smród i koniec roboty na dzisiaj. Kurcze B 20 a twarde czarostwo jak nie wiem co.
I nie żeby jakaś wiertarka byle co - 1400 W ociepliła cały dom jakieś 500 m2 ściany(mieszanie kleju wiercenie i w ogóle wszystko)
no i całe "borówki" jak do tej pory tez obsłużyła a dziurka fi 8 w stropie ją załatwiła.

Co polecacie - jakaś młotowiertara w przystępnej cenie i możliwej jakości?

DrKubus
16-03-2014, 00:14
Jak tam zabawa z alarmem?

aiki
16-03-2014, 05:14
A z alarmem coraz lepiej.
Zostało właściwie podłączyć sygnalizator i gsm i zacznie się ustawianie wszystkiego.

Czy GSM da się ustawić z manipulatora? Satel gprs t2/integra 32/ins-klcd
Znając moje szczęście pewnie nie bo nie ma żadnych wejść co by dane przesyłały.

16-03-2014, 09:50
Co polecacie - jakaś młotowiertara w przystępnej cenie i możliwej jakości?

mogę Ci poolecić z Casto - młotowiertarkę MacAlister - tania ale naprawdę nięźle się sprawuje

Dafi Pe
16-03-2014, 11:00
Tak jak pisze Santosz, młotowiertarka MacAllister albo Graphite.- to z tańszych. Kumple mają MacAllistery, ja mam Graphite'a i wszystkie maszyny wiercą. Ja niedawno kupiłem Makitę i jestem z niej mega zadowolony. Dzień do nocy w porównaniu do Graphite'a - udar lepszy, uchwyt nie bije na boki. Nie zmienia to faktu, że Graphite kosztował około 200 zł, przez 3 lata na siebie zarobił i jeszcze trochę zarobi ;)

aiki
16-03-2014, 16:22
Tak jak pisze Santosz, młotowiertarka MacAllister albo Graphite.- to z tańszych. Kumple mają MacAllistery, ja mam Graphite'a i wszystkie maszyny wiercą. Ja niedawno kupiłem Makitę i jestem z niej mega zadowolony. Dzień do nocy w porównaniu do Graphite'a - udar lepszy, uchwyt nie bije na boki. Nie zmienia to faktu, że Graphite kosztował około 200 zł, przez 3 lata na siebie zarobił i jeszcze trochę zarobi ;)

Twojego posta o młotowiertarkach czytałem zanim kupiłem.
Kupiłem z mrówki jakiegoś NUtool'a czy coś - gdzieś czytałem, że to to samo co w casto tylko pod inną nazwą i póki co sprawuje się ok.
A graphita za 200 to u nas tylko pomarzyć. ogólnie lubię te markę ale nie wtedy gdy oszczędzam :)

aiki
16-03-2014, 16:30
Jesli chodzi o alarm to już wszystko działa - da się samemu ale z internetem.
Musze jeszcze tylko gprs'a poustawiać ale bez kabla się nie da.
Reszta ustawiona z manipulatora - Santosz da się strefy ustawić z manipulatora.
Ogólnie nauczenie się i programowanie zajęło mi jakieś 3 godziny - łącznie z nazwaniem czujek i strefy a najdłużej chyba ustawienie opóźnienia na jednej czujce.
Wszystko ustawiałem chyba dobrze a tylko po skończeniu odliczania wyło. w końcu zasłoniłem czujkę i próba wyszła pozytywnie. po zdj szmaty już tak zostało.
Jak będę miał trochę czasu to wszystko tam dopracuje.

Dafi Pe
16-03-2014, 21:45
Ja akurat po wielu przemyśleniach doszedłem do wniosku, że na młotowiertarce nie mogę oszczędzić, bo dużo tym sprzętem robię i to głównie w betonie :/ Resztę narzędzi, poza klasyczną Celmą i udarówką Boscha mam marketowe i to co chcę za ich pomocą wykonać, to wykonam :)
Pozdrawiam ;)

aiki
16-03-2014, 22:30
jak podpiąć sabotaże (skrzynka i sygnalizator)
Na razie mam tak- podpięte bezpośrednio do jednego z wejść na centrali, które jest ustawione jako
24h sabotaż i jako NC - nie działa (przynajmniej od skrzynki) Podłączenie równoległe bez rezystorów.
Co mam żle?

aiki
18-03-2014, 23:39
Okna już mamy :lol2:.
Pany (a było ich troje) przyjechały przed 8 i wchodzą jak do siebie a tu zdziwienie - sąsiadów na nogi postawili alarmem.
Montowali cały dzionek i na sam koniec jak zakładali uchwyt do drzwi tarasowych poszli wkrętem w szybę i trach.
Uczciwe Pany bo się przyznały a po kilku minutach jakoś się tak zrobiło, że nie było nic widać jakby pęknięcia nie było.
Za dwa tygodnie wymieniają.

249423
249424
249425
249426

20-03-2014, 08:16
jak podpiąć sabotaże (skrzynka i sygnalizator)
Na razie mam tak- podpięte bezpośrednio do jednego z wejść na centrali, które jest ustawione jako
24h sabotaż i jako NC - nie działa (przynajmniej od skrzynki) Podłączenie równoległe bez rezystorów.
Co mam żle?

U mnie wszystkie są połaczone szeregowo do jednego wejścia w centrali

aiki
20-03-2014, 20:42
jesli chodzi o sabotaże to już koncepcja jest.
podepnę je szeregowo ale z opornikami 1,1 i całość jak 2EOL/NC.
Teraz tylko czekam na troche czasu i chęci aby się w to pobawić.

aiki
28-03-2014, 18:58
Dzisiaj byłem w OBI i kurcze najlepsza wełna jaką znalazłem to 0,040.
Żeby w takim sklepie nie mieli nic lepszego?
Mam do izolowania kawałek dachu za ścianką która jest równoległa do ściany kolankowej w łazience u góry i muszę
wykorzystać to co znalazłem.
reszta poddasza to choć z allegro kupię ale coś co przynajmniej będzie miało 0,035.

28-03-2014, 22:29
w Casto mają lepsze

aiki
29-03-2014, 19:17
Najbliższe casto mam to koło ciebie :) bądź w Bydgoszczy.
Docelową wełnę chyba kupie w zaprzyjaźnionym składzie bądź allegro.

01-04-2014, 09:25
Jakie masz oferty na wełne cenowo? i jaką preferujesz szklaną czy może skalną?

aiki
01-04-2014, 17:04
Jeszcze nie robiłem wycen bo do tego jeszcze daleko. przynajmniej rok.
a kładł będę chyba szklana choć jeszcze nie robiłem żadnego porównania.
Będę zwracał uwagę na współczynnik przenikania.
Na razie zbieram kasę na kominy potem pokrycie dachu i ocieplenie z zewnątrz potem instalacje i wylewki a potem dopiero ocieplenia dachu.
Więc wełnę pewnie za 2 lata będę szukał. Teraz tylko trochę potrzebowałem aby ocieplić cześć, która będzie zamurowana ścianką.

252387

252388

252389

DrKubus
09-04-2014, 23:18
A co będzie między ścianą zewnętrzną a tą budowaną?

aiki
10-04-2014, 19:24
pustka powietrzna i kanalizacja. Chodzi chyba o złapanie wysokości na skosie. tak jest w projekcie.

Tomasz Antkowiak
10-04-2014, 19:47
Kupowalem Isover SUPERMATA 0,033 w Leroy Merlin w cenie jak na allegro. Przyjemnie sie to kladzie. Polecam.

DrKubus
10-04-2014, 19:50
pustka powietrzna i kanalizacja. Chodzi chyba o złapanie wysokości na skosie. tak jest w projekcie.
Po zamurowaniu będziesz miał tam jakiś dostęp "rewizyjny"? Osobiście bałbym się, że coś się tam zalęgnie - kuny jakieś na ten przykład:)

aiki
10-04-2014, 19:51
Ja to mam daleko do liroya jak i do Gdańska 120 km.
Ale jak będę robił ocieplenie to sie pomyśli. Dzięki za info.
Na razie rozglądam się za kominami.

aiki
12-04-2014, 22:20
Rewizję można zrobić choć kuny bym się nie bał.
Gdyby nie WC podwieszane to bym nawet do góry nie ciągnął tylko na wysokości wanny zrobił półkę po całości z jakiegoś blatu wówczas byłby dostep dobry w razie W.
Muszę to przemyśleć.

aiki
12-04-2014, 22:27
Z braku zgłębionej gotówki zgłebiamy wiedzę.
Wiem jak wykonać okap i jak opierzenie szczytów i kalenice.
Następne będzie pobieranie wiedzy na temat obróbki kominów i okien dachowych.
W powyższych pomocny jest Pan Andrzej W. i dziękuję za odpowiedzi z jego strony.

aiki
21-04-2014, 20:01
Jeden komin wyciągnięty ponad dach. Obłożony styropianem i zaciągnięty klejem i siatką.
Czapa komina zalana na razie na parterze. potem będzie można ją przykleić na komin.
Pozostało uszczelnienie komina z kryciem wstępnym - nie zdążyłem przed świętami gdyż klej był jeszcze za świeży i
gdy chciałem przykleić coś do niego to odchodziło razem z warstwą kleju.
Obróbkę będę robił taśmą bitumiczną samoprzylepną Soudaband. Podobno fajna robota i pewna - zobaczymy.

Zdj. trochę słabe i jeszcze na nich wszystko krzywe ale tara do styro wszystko wyprostowała.
Na razie tyle na więcej czasu nie było. a z dołu to wychodzi jak wychodzi.

no i nigdy więcej nie kupię tych kształtek na kominy lepiej dopłacić trochę.
255928255929

aiki
22-04-2014, 20:45
Dzisiaj uszczelniłem komin. Szło całkiem sprawnie taśma soudaband daje radę.
Jeszcze muszę wcięcie zrobić i blachę wkleić. no i czekam aż daszek dobrze zwiąże i będę targał go na górę.
256051

256056

256057

256058

256059

aiki
23-04-2014, 18:16
Była burza - komin cieknie.
Ale tego się spodziewałem bo jeszcze wcięcie i blacha powinna być.
Trochę czasu i suszy i się poprawi.
Poza tym cieknie dach więc będę musiał posmarować tu i tam kontry i papniaki

klaudiusz_x
09-05-2014, 23:25
Osłoń pianke wokół okien.
Słonko ją zniszczy, jeśli nic nie zrobisz.

klaudiusz_x
09-05-2014, 23:34
Przed przyklejeniem taśmy wokół komina, miałeś go posmarować podkładem pod papę.

aiki
10-05-2014, 07:29
Posmarowałem. Gdzie niegdzie tylko ok 1 cm niżej niż taśma ale całość objechałem jeszcze uszczelniaczem dekarskim i jak na razie nic nie cieknie.
jeśli chodzi o piankę to słońce zniszczy tylko wierzchnią warstwę po jej odcięciu będzie jak nowa. Właśnie dlatego jej nie obcinam.

Ale dziękuję za rady.

Gosia_A
16-05-2014, 12:25
witam się w Waszym dzienniku :) widzę, że jesteśmy na podobnym poziomie:yes: ta pianka wokół okien nie raz nie dawała mi spokoju (u nas jest przycięta) ale Kierownik Inwestor mówi, że przy ocieplaniu ją jeszcze dotnie i uzupełni, na to styropian i będzie ok...mam nadzieję, że będzie ok...u nas na razie nic nie cieknie

aiki
16-05-2014, 16:15
Ach na takim etapie jak Wy to ja bym chciał być.
U nas w środku surowo. Dzisiaj przyjechał komin do kominka i zaczynam zabawę w klocki.
W tym roku jeszcze dach przykryc chciałem i będę zadowolony.

aiki
17-05-2014, 12:04
Witam.
Komin systemowy Brata SW.
Jak w takim pustaku wyciąć otwór na kratkę wentylacyjną?
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=260553&d=1400320876 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=260553&d=1400320876)

Tomasz Antkowiak
17-05-2014, 22:23
Pamietaj aby obrobka komina byla 2 czesciowa. Wcinke robisz na czesci gornej, dol laczysz na felc i uszczelniasz dekarskim uszczelniaczem kauczukowym.

Otwor na kratke wytnij otwornica do betonu w odpowiednim rozmiarze lub szlifierka katowa z tarcza do ciecia betonu i kamienia po uprzednim odwierceniu naroznikow.

aiki
17-05-2014, 22:44
Podciąłem kątówką. otwór będzie 10 na 20 cm.
Jak sie wszystko powiąże to podkuję aby klocek wyjąc i wentylacja będzie.

Jeśli chodzi o obróbki kominów to jeszcze trochę do tego. Na razie krycie wstępne i robię to Taśmą samoprzylepną.
Wcinki będę robił jak będę krył docelowo. Będę musiał otynkować przynajmniej 2.5cm na tą wcinkę tak aby się w komin nie wciąć bo sytemowy.

aiki
17-05-2014, 22:50
Dzisiaj z kominem wyszedłem ponad strop. Nigdy więcej nie będę kominów zostawiał na potem.
Włożyć trójnik na swoje miejsce mając strop nad głowa bez możliwości wyprostowania się to jakieś mistrzostwo świata.
Jakoś się udało.
Układanka z klocków fajna tylko pustaki trochę krzywe przez co komin lekko mi uciekł w 1 stronę - jakieś 1,5 cm na 3 metrach.

Tomasz Antkowiak
17-05-2014, 22:55
Pamietaj aby wszelkie obrobki robic "pod wlos" czyli zaczynajac od dolu - w przeciwna strone niz plynie woda. Tasme dekarska aby dobrze chwycila podgrzewaj delikatnie opalarka i dociskach zaczynajac od srodka. Powyzej komina mozesz zrobic rynienke aby ewentualna woda z polaci powyzej komina trafiala na rynienke i oplywala ja bokami tym samym omijajac komin. Wiesz jak taka rynienke obsadzic czy Ci narysowac na szybko ?

aiki
17-05-2014, 23:00
A oto co dzisiaj zwojowałem.

Komin Brata universal fi 200 SW.

260762

260763

Następna partia w poniedziałek a do tego czasu niech trochę się zwiąże bo cały lata jak na razie.

aiki
17-05-2014, 23:07
Sprawy krycia docelowego będę przerabiał najszybciej we wrześniu Ale możesz narysować bo jak coś zobaczę na gały to pamiętam.

Tomasz Antkowiak
17-05-2014, 23:27
Rynienke daj na wstepnym kryciu. Taka jak daje sie nad oknami dachowymi - rynienka odwadniajaca.

Nacina sie pape poziomo i od tego poziomego naciecia robisz w gore 2 naciecia pionowe.

Cos takiego:


|________________|



Naciecie poziome ma byc krotsze nic dlugosc rynienki.
W naciecie wsuwasz rynienke i bijesz ja papiakami ktore pozniej zasmaruj jakims lepiszczem.

W ten sposob woda splywajaca z polaci trafi na ryninke i sie w niej rozplynie na boki a nie bedzie Cie splywac na komin.

jimminen
18-05-2014, 11:54
Cześć

Przerabiałem ten etap i dopowiem co nieco...
Rynienkę najlepiej zrobić - kupić z aluminium zwykły kątownik może być też z ocynku lub nierdzewki, w zależności jak Ci wychodzą kontrłaty to czasami trzeba jedną przerwać, tylko to lepiej zrobić jak już się rozmierzy łaty, by ta przerwa nie wypadła akurat pod łatą...

Co do szczelność to krycie wstępne powinno być w 100% szczelne wtedy masz absolutną pewność szczelności...
ja robiłem tak...
najpierw papa zgrzana do komina potem zasmarowana lepikiem na zimno, na to styropian potem klej siatka
na to obróbka blacharska z wcięciami jak pisze kolega Tomasz, potem tynk mineralny...

Wszelkie obróbki wyobraź sobie tak jakbyś był był spływającą wodą i te paski blachy papy itp... miały Ci uniemożliwić wpłynąć pod dach...

aiki
18-05-2014, 20:47
Jesli chodzi o rynienkę to zrobiłbym ją pod skosem tak aby ewentualna woda lepiej spływała na bok ewentualnie z dwóch elementów na kształ odwróconej litery "V". nie wiem za bardzo czy ma sens robienie tej rynienki gdyż kominy, które mam umiejscowione na połaci są wąskie i jeden z nich (szerszy) sprawdza się już bez rynienki i jest wszystko ok. Najszerszy komin będę miał w kalenicy więc tematu nie dotyczy.
Przemyślę jeszcze czy czegoś nie dołożyć. a być może przy oknie połaciowym wykorzystam.

aiki
18-05-2014, 21:10
Otwor na kratke wytnij otwornica do betonu w odpowiednim rozmiarze lub szlifierka katowa z tarcza do ciecia betonu i kamienia po uprzednim odwierceniu naroznikow.

Chodziło mi z której strony ciąć czy po wąskim boku czy w szerokim.
Z techniką cięcia to sobie radzę. i ostatecznie poszło po wąskim boku teraz tylko będę musiał znaleźć taką kratkę wąską.

aiki
21-05-2014, 20:22
Komin się muruje na raty. Jeden dzień się muruje a drugi nie bo ciepło pod tą papą to jak w piekarniku tam jest i sie po prostu nie che.
Wczoraj 4 pustaczki dzisiaj tylko rusztowanie sobie u góry ustawiłem i może jutro coś pomuruję.

aiki
05-06-2014, 22:45
Komin już pod dachem - albo dopiero. Dzisiaj chciałem robić dziurę w dachu i już z pracy wychodzę a tu jak nie pierdyknie, jak nie lunie - no i wolne popołudnie. Z dobrych wiadomości to to że przy deszczu padającym pionowo lub w miarę to nic nie cieknie. Przy zawiewaniu trochę kominem leci - brak kratek, żaluzji na kominie.
Dziura w dachu odłożona do jutra - chyba, że pierdyknie. Na sobotę plan wymurować komin do końca i może jakiś szalunek na górze.
Potem otynkować, uszczelnić i przejść do kolejnego 3 i ostatniego komina. Wentylacyjny 2 kanały plus jeszcze jakiś szacht na gazówkę.

aiki
14-06-2014, 17:29
Komin do kominka wymurowany ocieplony zaciągnięty klejem na siatce dziura w dachu zabita dechami.
Dzisiaj uszczelniłem wszystko samoprzylepną taśmą dekarską i poprawiłem uszczelniaczem gdzieniegdzie. Hulało dzisiaj na dachu tak, że myślałem iż mnie zwieje.
Z innych tematów KB zatwierdził dzisiaj zmianę koloru pokrycia (będzie ceglaste) a także zmianę grubości ocieplenia na +5.
Dzwoniłem też dzisiaj do dystrybutora wkładów metalowych do kominów MK Żary ale koleś, który ze mną rozmawiał wiedział o tym dużo mniej ode mnie więc sobie odpuściłem. Oczywiście proponował mi wkład z jakiejś innej firmy (pewnie lepsze gadżety dostają) a na moje pytanie z jakiej stali jest zrobiony kolesia zamurowało i chyba nie wiedział o co w ogóle chodzi. Na allegro jakiś chłam sprzedają więc pozostaje mi czekać do poniedziałku i kontak bezpośrednio z producentem.

gust
25-06-2014, 18:16
Witam, przejrzałam cały dziennik. Podziwiam nakład włożonej pracy. Chwali się. Fajny zgrabny domek. Taki w sam raz. Powodzenia w dalszych pracach. Będę zaglądać bo jesteśmy na podobnym etapie.

aiki
25-06-2014, 19:33
Jak Udało Ci się przebrnąć przez te opisy bez ładu i składu.
Dzięki za uznanie i zachęcam do odwiedzin i komentarza choć teraz idzie wolniej.
Pozdrawiam

Przemek Kardyś
25-06-2014, 20:27
Aiki jak rozwiązałeś wentylowanie wełny w kominie? Ja zastanawiam się nad kominkiem, ale wentylowanie komina wymaga powietrza z salonu - ciepłego, cennego powietrza, którego mi żal.
Mogę spróbować zrobić dodatkową rurę w podłodze, ale to by było już dwie - jedna do kominka z zamkniętą komorą, a druga do komina. Trochę mnie to zniechęca do kominka, a zważywszy na to, że chyba zrobię kocioł na paliwo stałe - nie mam ciśnienia na takie cudo. Może wystarczy mi biokominek.

Myślałeś jak to ogarnąć? Ja mam ostatnio niskie ciśnienie wewnątrz-czaszkowe i mi się mózgownica zapowietrza. Pomóż!

aiki
26-06-2014, 16:46
U mnie wentylacja grawitacyjna więc nie ma kłopotu.
U Ciebie Wentylacja mechaniczna więc kłopot - Do kominka musi być wentylacja grawitacyjna. Jeśli nie jesteś w pełni przekonany to olej kominek.
Bez niego da się żyć a jeśli masz na niego patrzeć jak na straty ciepła to sobie daruj. zaoszczędzisz kilka jak nie kilkanaście tyś.
Nie wiem czy da się podłączyć wentylacje wełny pod rekuperator. Troche kombinacji by pewnie przy tym było.

Przemek Kardyś
26-06-2014, 22:55
Tu gdzie mieszkam zrobiłem i mam kominek - działa i cieszy. Tam mam mieć kocioł na drewno, więc jeszcze piec na drewno nie ma uzasadnienia energetycznego, tylko klimatyczne. Zdecyduję się chyba na ten bio.
Te kilkanaście tysięcy to już za luksusowy kominek - co wychodzi po gazetę, robi kawę, albo i loda na patyku, w polewie z białej czekolady. Można mieć loda taniej.

aiki
27-06-2014, 16:25
Policz dobrze.
Komin, wkład, obudowa, DGP. Wyjdzie sporo. Nie mówie tu o najtańszych co to po kilku latach do wymiany.
Sie uzbiera tego w najlepsym wypadku koło 10 tyś.

Przemek Kardyś
27-06-2014, 16:47
Przekonałeś mnie. Będą lody!

aiki
27-06-2014, 16:53
Ja Cię do niczego nie przekonywałem. Decyzję podejmuj samemu. :)

28-06-2014, 08:28
U mnie wentylacja grawitacyjna więc nie ma kłopotu.
U Ciebie Wentylacja mechaniczna więc kłopot - Do kominka musi być wentylacja grawitacyjna. Jeśli nie jesteś w pełni przekonany to olej kominek.
Bez niego da się żyć a jeśli masz na niego patrzeć jak na straty ciepła to sobie daruj. zaoszczędzisz kilka jak nie kilkanaście tyś.
Nie wiem czy da się podłączyć wentylacje wełny pod rekuperator. Troche kombinacji by pewnie przy tym było.

Ja mam kominek przy wentylacji mechanicznej i hula pieknie, wszystko odebrane przez kominiarza.... nie ma zadnych cofek, zadnego tłumienia, naprawde dobrze idzie wbrew forumowym opiniom - w dodatku kominek bez doprowadzenia powietrza z zewnatrz. Tyle że komin fi200, a i do kominka zrobiony bez pełnego ocieplenia wiec tylko paski wełny a miedzy nimi kanały powietrzne.

aiki
28-06-2014, 09:02
Ja to bym miał stracha przy kominku z "otwartą" komorą robić WM. TO może być tak iż 1000 razy będzie dobrze a 1 raz będzie CO w domku i zgon.
Ale może już taki jestem. A bez doprowadzenia powietrza z zew. to już wogóle jesteś chojrak.

aiki
28-06-2014, 21:42
Dzisiaj w planie było zrobić dziurę w dachu i murować dalej ostatni już komin ale jak tylko szukałem czegoś do dziury robienia zaczęło padać.
Więc pociągnąłem pod dach i zająłem się ścianką w łazience. Jednak murowanie na klej jest dużo lepsze.

W kalenicy komin od kominka + 3 wentylacje
267744

Komin 3 kanały wentylacyje z czego jeden będzie wykorzystany do gazówki
267746

Ścianka w łazience. Po środku będzie kibel a po bokach półki.
Z lewej będzie wanna z prawej umywalka i pralka.
267747

gust
07-07-2014, 16:28
Witam, widzę że pokrywałeś styropianem komin. Zastanawiam się czy też tak zrobić, czy to konieczne przy kominie systemowym ? Przecież jest w środku izolacja z wełny... hm Komin zamierzamy pokryć płytkami imitującymi kamień. Obawiam się żeby pod wpływem temp. nie odpadły.

aiki
07-07-2014, 21:37
Ja obkładałem styropianem ze wzg na wentylację nie na dymowy czy jak dzisiaj spalinowy.
jesli chodzi o obłożenie komina kontaktuj sie z p. Andrzejem Wilhelmi - sporo wie na ten temat.

aiki
09-07-2014, 12:38
Zaczęła się walka z dachem. Na razie idą łaty i powiem, że tyle pieter po rusztowaniu i łatach to już długo nie zaliczyłem.
Najgorsza jest niewiedza. Niby robię wszystko z odchyłką do 2 mm ale nie wiem jak to wszystko będzie wyglądało po założeniu blachy.
Samemu idzie strasznie wolno także przez urlop zapewne zdążę pewnie tylko łaty przybić. Gwoździe prążkowane - nie da się tego wyciągnąć.
Miałem 2 przypadki, że musiałem unieść trochę łatę po przybiciu to w łacie dziura sie robiła a gwóźdź nie puścił.

aiki
11-07-2014, 22:06
Tydzień urlopu na boku a tu tylko jedna strona łatami przykryta. Ale z daleka już fajnie wygląda.
po 1 dniu. W międzyczasie robiłem jeszcze komin.
269778
Dzień 2
269779
Stan na wczoraj.
269780

269781
Dzisiaj zrobiłem mało. Tylko daszek nad "tarasem" niczym MSU komin kilka razy poprawiałem.
Chodziło o to, że blacha z połaci dachu nie będzie się zgadzała fala z blachą z daszku.
No i ja niedoświadczony rozbierałem kilka razy i kombinowałem i jak już w końcu stwierdziłem, że mam wszystko dobrze i tak musi zostać.
Poszedłem jeszcze po sąsiadach zobaczyć i ku mojemu zdziwieniu nigdzie się nie zgadzało i poczułem się lepiej. :)

15-07-2014, 10:04
Witam, strasznie wkurza jak samemu robisz, a tu wolno idzie - jak u mnie z elewacją przez 1,5 miesiaca.....ale jakoś poszło - co do ocieplenia komina styropianem - tu gdzie mieszkam obecnie mam komin systemowy z pełnym ociepleniem wewnątrz, a mimo wszystko na zewnatrz ocieplałem jeszcze trójką styro - chodzi o podniesienie temp komina przy rozruchu pieca tzn jak rozpalam a w kominie jest nawet troche cieplej niz na zewnatrz to spaliny łatwiej uchodzą i szybciej łapie sie tzw cug a ciąg kominowy jest o niebo lepszy. Nawet w bezwietrzne dni nie ma piec problemu z usuwaniem spalin. To dobre i polecane rozwiązanie.

aiki
15-08-2014, 09:08
Odkopujemy. Bo już gdzieś daleko był ten mój dziennik.
Dalej samemu. Obróbki blacharskie to masakra. Idzie jak krew z nosa. ale jedna strona przygotowana i kładę blachę.
Blacha już z bratem bo samemu to tylko szkody by narobił człowiek - sie przesunie i już rysa.

Tutaj łatki prawie wszystkie
275015

Efekt dnia całego. Najgorzej było włożyć okno do przymiarki. Już nie wyjmowałem - wolałem pobiegać wkoło.
275016

275017
Tutaj widać ile da sie położyć blachy w dwa wieczory.
275018

275019

15-08-2014, 11:03
Samemu w dwa wieczory ta blacha poszła?
Może mniej alkoholu zabieraj na budowę:D:D:D

aiki
15-08-2014, 11:22
Blacha we dwóch z bratem. Samemu nie idzie bo nie ma 3 ręki do przytrzymania

15-08-2014, 16:44
A czasami ta trzecia by sie przydała, oj przydałaby się.....niemniej powolutku przesz do przodu....i oby tak dalej....

Tomasz Antkowiak
15-08-2014, 21:40
Aiki, a wyobrazasz sobie pasy blachy o dlugosci polaci targac i krecic we 2 osoby ? :D

Zaleta jest ze szybciej przybywa.

aiki
15-08-2014, 22:53
Właśnie dlatego mam modułową. Tylko jeśli chodzi o kręcenie to szeroka jakaś i łapki jakieś krótkie mam a wchodzić na nią to jakoś stracha mam.
Jeszcze obróbka kominów pewnie mnie przytrzyma trochę.

aiki
16-08-2014, 22:07
A dzisiaj wszystko rozebrałem niczym MSU komin. Jakoś sie kąty nie zgadzały i zamiast 90* było pewnie 89* i po kilku blachach z 1 mm zrobiło się 0,5 cm odchyłki potem pewnie byłoby więcej. Trochę inna metoda i zobaczymy co będzie.
Tym oto sposobem do przodu nic się nie posunęło.
Jak tak sobie myślę o "trapezie to normalnie mnie skręca. Dlaczego mi się nie podoba. Nie dośćże tani to jeszcze do ułożenia prosty,
Se wymyśliłem to teraz muszę kombinować.

Tomasz Antkowiak
16-08-2014, 22:25
Nie dośćże tani to jeszcze do ułożenia prosty,


Oj pozory myla :) Powiem Ci ze na jednym arkuszu, jak sie uprzesz to mozesz "uciec" nawet 20mm miedzy gora a dolem... Gozej tylko jak to sie niechcacy stanie :)

aiki
17-08-2014, 08:20
A u mnie jak próbujesz uciec ze 2 mm na arkusz to parę arkuszy dalej jest to już 2 cm jakoś tak proporcjonalnie rośnie. i Potem już nie pasuje arkusz do arkusza i odkręcasz. Venecja ma fabryczne otwory i muszą na siebie pasować ( w jednym miejscu łączą się 4 blachy) Jak nie pasują to po kilku arkuszach dalej podejmujesz decyzję o odkręcaniu. Mam nadzieję, że jakoś to przetrwam.

Tomasz Antkowiak
17-08-2014, 21:19
Podsumowujac w jednym stwierdzeniu - chujnia :D

Ale dasz se chlopaku rade.

aiki
17-08-2014, 22:23
Nie takie rzeczy rozpracowywałem - to jest tylko bardziej irytujące.