PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o radę



kori
07-04-2013, 21:52
Stoje przed dylematem

czy wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna

Domek pater z użytkowym poddaszem (skosy). Pow uzytkowa 108m (+ garaz w bryle 18m)
Budowa z BK 600, ocieplenie 15cm grafit.
Fundament ocieplony styrodur 10cm
Podloga na gruncie 10-15cm styro
Okna 3szybowe o niskim U
Dach ok 30-35cm wełny

1komin dedykowany pod kominek
2komin dedykowany pod piec 1funkcyjny (kotłownia oddalona dużo od kominka stąd potrzeba 2 kominów)

Boje się ze przy takim zestawieniu i szczelnych oknach, muszę zrobić nawiewniki w oknach, przez co będzie się tworzył mostek cieplny i może wiac, i czuc przeciąg w domu

w przypadku rekuperacji, obawiam ię o hałas, koszty instalacji (bo ja wyżej musze i tak zrobić 2 kominy), koszty urządzenia, co z ew brakiem pradu??
No i ostatnia kwestia, jak to działa w lato. Wiadomo, chciałoby się otworzyć kilka okien i cieszyć się pogodą. Co wtedy należy wyłączyć rekuperator??

prosba o doradzenie inwestorce :-)

wielkie dzięki Kori

kori
08-04-2013, 12:17
podpowiedzcie cos inwestorce

zyzolek
08-04-2013, 15:57
Jak już będą 2 kominy to bym zrobił WG.
Każda wentylacją jest stratą, czy to WM czy WG.
Nad WM łatwiej zapanować, wiatraki włącz lub wyłącz.
Wentylacja mechaniczna najlepiej się sprawdza, a wręcz jest wg polskich przepisów niezbędna, w domach bez kominów. W tym przypadku kominy i tak będą, więc jaki sens robienia WM

adamfcb
08-04-2013, 17:52
a ten drugi komin to do jakiego pieca\kotla? jak gaz to nie musisz komina miec, tylko rure w scianie.

kori
08-04-2013, 19:33
no tak ale nie chce dawacrury wystającej ze sciany, plan zagospodarowania tego nie akceptuje :-(

wiec co radzicie wentylację grawitacyjną?
a jak WG, to przy szczelnych oknach zainstalować nawiewniki naścienne, jak uważacie??

twaro
08-04-2013, 19:57
Jeżeli nia zależy ci na oszczędnościach przy ogrzewaniu to rób WG.

KrzysztofLis2
09-04-2013, 14:49
Jeśli nie zależy Ci na komforcie latem ani zimą, rób WG.

basencomplex
09-04-2013, 18:52
Biorąc pod uwagę komfort to rekuperator nie ma konkurencji.

Co do ekonomiki, tu masz przykład zysku temperatury, pierwszy z brzegu rekuperator Pro-Vent http://www.pro-vent.pl/mistral-400Ec,0.html
Zobacz sobie na dole tej strony tabelkę.
Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj urządzenie się przewymiaruje aby właśnie nie hałasowało, to w najgorszym wypadku jest tak:
Przykładowo: II bieg 220m3/h, temp. w domu 20st.C / wilgotność 30%
- temp na zewnątrz -15st. (minus)
- temp z rekuperatora: 11 st (plus)
Rekuperator odzyskał 26 stopni. Jest efekt. Tego nie musisz dogrzać piecem.
Czyli jeśli miała byś wywietrzyć dom otwierając okna na oścież i mieć w domu poniżej zera, to zobacz ile zyskujesz. Plus komfort gratis.

Latem, stosuje się By-pass który zapobiega podgrzewaniu powietrza nawiewanego do budynku przez powietrze wywiewane. Wentyluje ale nie odzyskuje.

Jak nie ma prądu to wiadomo, nic nie działa. Trzeba wentylować otwierając okna.
A w kwestii energii to zawsze patrz, żeby rekuperator miał silniki EC (energooszczędne) i pulsacyjną nagrzewnicę (jak te z Pro-Vent).

Co do hałasu, to ten rekuperator akurat ma 30 - 57 dBA, w okolicy połowy wydajności powinien mieć jakieś 40-47dB. Lodówki mają 38dB.

Przy okazji większej imprezy rodzinnej, zwłaszcza jeśli są na niej także małe dzieci, otwieranie okien jest dość ryzykowne horobowo. A tak masz komfort i nie będzie kwasów w powietrzu ;)

A najlepszym rozwiązaniem jest wiadomo, GWC. Wtedy chłodzi latem, grzeje zimą.
Tu masz wykresy temperatur i zysku ciepła http://www.wymiennikgruntowy.pl/skutecznosc-pomiary,pl,0.html

gentoonx
09-04-2013, 23:12
A wszystko to prawie prwda

komfort to wentylacja mechaniczna, rekuperacja - zgoda ekonomia

skoro lodówka 38dB a centrala 40-47dB to chyba nie taki luksus

By-pass - skoro piszesz "latem" to najpierw wyjaśnij jak powietrze usuwane latem o temp 24-26st może podgrzać te z letnich upałów o temp 30-32, a potem pisz bzdury

a co do chłodzenia GWC + 220m3/h i więcej, boć to lato przecie - policz jak duży musi być, potem czy w tym domu co ma da pożądany efekt, a dopiero wyciągaj wnioski jakie wyciągasz i podajesz linki do wykresów o zupełnie innych przepływach

adam_mk
09-04-2013, 23:40
"Stoje przed dylematem

czy wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna"

W nowobudowanym domu tego dylematu nie ma.
Mechaniczna.

Można ją zrobić źle, dobrze lub bardzo dobrze - i to za te same pieniądze!
Warto o niej poczytać.

Adam M.

twaro
09-04-2013, 23:47
A wszystko to prawie prwda

komfort to wentylacja mechaniczna, rekuperacja - zgoda ekonomia

skoro lodówka 38dB a centrala 40-47dB to chyba nie taki luksus

By-pass - skoro piszesz "latem" to najpierw wyjaśnij jak powietrze usuwane latem o temp 24-26st może podgrzać te z letnich upałów o temp 30-32, a potem pisz bzdury

a co do chłodzenia GWC + 220m3/h i więcej, boć to lato przecie - policz jak duży musi być, potem czy w tym domu co ma da pożądany efekt, a dopiero wyciągaj wnioski jakie wyciągasz i podajesz linki do wykresów o zupełnie innych przepływach


W sypialni, ani przy wypoczynku (tejewizorze, prasie,muzyce lub książce) nie zamierzam stawiać sobie lodówki, a tym bardziej rekuperatora.

gentoonx
10-04-2013, 00:33
W sypialni, ani przy wypoczynku (tejewizorze, prasie,muzyce lub książce) nie zamierzam stawiać sobie lodówki, a tym bardziej rekuperatora.

wiadomo :) nikt tak nie zrobi, ale porównanie z lodówką mu nie wyszło i o to szło ;)

twaro
10-04-2013, 00:41
Nie napisałem że ze wszystkim się nie zgadzam.

basencomplex
10-04-2013, 06:44
Latem chcemy by wymiennik nie działał.
Chodzi o to żeby powietrze szło bokiem obok wymiennika, po to jest bypass.
Jeśli lato jest zimne, albo zmienne, to najlepiej mieć bypass automatyczny sterowany z panelu. Inaczej trzeba zmieniać kasetę w centrali ręcznie.
Nowe centrale Pro-Vent MISTRAL PRO wyposażone są w automatyczny bypass wymiennika, który pozwala na nawiewanie powietrza bez odzysku ciepła.

michal_l
10-04-2013, 08:37
skoro lodówka 38dB a centrala 40-47dB to chyba nie taki luksus

powyższe to demagogia a nie fakty!
1. dobre reku jest na pierwszym biegu [tryb nocny] faktycznie tak ciche jak dobra lodówka
efekt akustyczny: jak stoisz koło reku to praktycznie nie słyszysz czy pracuje.

2. dobre reku jest na drugim biegu [tryb dzienny] lekko słyszalne ale pod warunkiem, że stoisz PRZY REKUPERATORZE
i porównanie z lodówką nie ma sensu, bo lodówkę masz w kuchni [ a kuchnia może być otwarta na salon]
a rekuperator masz w kotłowni czy na strychu i nie słyszysz go wcale w salonie czy sypialni.

3. na najwyższym biegu [ przewietrzanie na maksa] reku faktycznie może być słyszalne [ ale nie musi]
z tym, ze przewietrzanie to trwać powinno ok 15 minut, więc nie ma problemu.

michal_l
10-04-2013, 08:45
Automatyczny bypass i praca centrali z odzyskiem ciepła w czasie upałów to temat kompletnie niezrozumiamy jak czytam.

1. w czasie upałów rekuperator działa jak ODZYSK CHŁODU
jeżeli w pomieszczeniach mamy temperaturę NIŻSZĄ niż na zewnątrz
to powietrze nawiewane do pomieszczeń zostanie lekko schłodzone.
Zmiana [wzrost ] temperatury w pomieszczeniach jest znacznie wolniejsza, niż gdyby rekuperatora nie było
i do pomieszczeń było nawiewane gorące powietrze z zewnątrz.

2. automatyczny bypass uruchamia się wtedy, kiedy w pomieszczeniach jest temperatura WYŻSZA od komfortowej
a na zewnątrz temperatura jest NIŻSZA i wpuszczenie do pomieszczeń powietrza bezpośrednio
oznacza szybsze obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń i osiągnięcie komfortu.

3. kaseta letnia zamiast automatycznego bypassu to nieporozumienie - przy zmiennej pogodzie i różnych temperaturach
w ciągu dnia i w nocy kaseta letnia nie zapewnia komfortu.

kori
10-04-2013, 13:23
dziekuje Panowie za dyskusje
zaczelam mocno zastanawiać się nad rekuperatorem
no i tu moje pytanie, jako inwestorki:
- czy samo urządzenie mogę zamonstowac w garażu na scianie, bo większość pisze, żeby instalacja prawidłowo chodziła powinna być umieszczona na poddaszu
- domek jest parterowy z użytkowym poddaszem (skosy)
- pow ok 108m/kw + garaz w bryle
- jakie koszty należy zakładać przy całym systemie??

michal_l
10-04-2013, 16:20
- czy samo urządzenie mogę zamonstowac w garażu na scianie, bo większość pisze, żeby instalacja prawidłowo chodziła powinna być umieszczona na poddaszu
garaż jest ok , nawet lepiej ponieważ łatwiej jest zrobić kanały do czerpni i wyrzutni
- domek jest parterowy z użytkowym poddaszem (skosy)
- pow ok 108m/kw + garaz w bryle
- jakie koszty należy zakładać przy całym systemie??

licząc z kubatury 108 x 2.8 = ok 300 m3 wentylacja 300 m3/h będzie ok.
reszta zależy od ilości pomieszczeń

proszę o plany [ rzuty poziome budynku] na [email protected]
będę mógł oszacować koszty.

michał dereń
10-04-2013, 19:18
ja uważam tak samo jak adam_mk , że w nowo budowanych domach WM jest obowiązkowa i ktoś kto na tym zamierza oszczędzić popełnia jeden z największych błędów w budowie domu.

A dobrze zrobiona i wyregulowana instalacja jest cicha i nie ma co jej porównywać do lodówki bo jeśli lodówka będzie w garażu to nie będzie nam przeszkadzała nigdzie a jak dobrze wytłumimy instalację to na anemostatach nie słychać nic. czasami na maksymalnych obrotach trochę ruch powietrza.

Co do bypasu to teraz robiąc WM rekuperator musi mieć kilka rzeczy:
- automatyczny bypass
- silniki EC i sterownik który je ogarnie (widziałem już takie cuda, że reku z silnikami EC był sprzedawany z sterownikiem trójstopniowym)
- nagrzewnicę wstępną by nie było problemu zamarzania.
- sprawny wymiennik na pewno nie krzyżowy.

kupowanie reku, który tego nie posiada mija się z celem

kori
10-04-2013, 22:36
zatem czy możecie polecić sprawdzone firmy ??

adam_mk
10-04-2013, 23:18
I zaczynają się pierwsze problemy budowania...

PODAJ DEFINICJĘ "sprawdzonej firmy".

Adam M.

gentoonx
10-04-2013, 23:44
oooo zaczęły się już dawno, w/g mnie jeszcze przed budowaniem - tylko jeszcze o tym nie wiedziala :lol2: :bash:

kori
11-04-2013, 08:49
Panowie,

czasami fajnie się pośmiać, nie mam nic przeciwko,
ale forum to chyba miejsce żeby sobie pomagać

Kori

adam_mk
11-04-2013, 18:37
No, przecież POMAGAMY!!!
Na razie w sprawach budowania jesteś zielona jak szczypiorek.
Im szybciej sobie to uświadomisz - tym lepiej i taniej zbudujesz (lub porzuć to wyzwanie).
Ten dom to MA BYĆ, czy JEST?

Planujesz murowany parter nad którym ma być postawiony namiot.
To ani murowaniec, ani namiot...
Połączenie łyżki z dyszlem.
Da się, tylko PO CO?
- Bo wszyscy tak robią?
To nie wolno tego zrobić DOBRZE? Jest jakiś zakaz?
Rozważasz rekuperację (czyli odzysk) nie zastanawiając się nad tym Z CZEGO odzyskujesz.
Nic o tym nie piszesz..
Może z kotła stałopalnego pędzonego złomem drzewnym za 60zł/mp ?
- To na sezon zaoszczędzisz może ze 300zł...
ILE kosztuje rekuperator?

Jak w naszych wypowiedziach zaczniesz widzieć sugestię ponownego przemyślenia podejmowanych problemów zamiast chęci pośmiania się z Ciebie - to będzie dobry znak.
Więc...
DAJ DEFINICJĘ "sprawdzonej ekipy."
Atakujesz nas...
Posądzasz o niestosowne zachowanie...
Bo nie potrafisz takiej definicji podać?
:lol:
Odkąd pamiętam - takich szukają i o takich gadają na tym forum.
Ale chyba jeszcze nikt takiej nie widział - a jednak budują!

Po prostu...
Najmując ekipę do jakiejś pracy TO TY MUSISZ UMIEĆ ocenić czy gadają/pracują z sensem czy nie.
Musisz znać istotę tego zadania - jakie im powierzasz.
NIE LICZ NA TO, ze ktokolwiek za Ciebie podejmie jakieś decyzje.
(Chyba, ze będą to wysiłki wmulenia Ci najdroższych rozwiązań - bo wtedy marża jest spora a pracy mało)
To Ty musisz wykalkulować sobie rozwiązania DLA SIEBIE optymalne.
Taka jest rola inwestora.

Adam M.

kangaxx
11-04-2013, 20:13
ale brutalnie adam wykładasz :) a najgorsze że to prawda

kori
11-04-2013, 20:36
panowie racja racja, człowiek uczy się całe życie.
ale po to jest chyba to forum żeby pomagać
wiec wracajć do tematu
wiec z czego buduje wiec jak ocieple, wiem jak ogrzeje, ale waham się co do wentylacji.
no wiec mogę liczyc na wasza pomoc??
Szczelny dom, szczelne okna - czyli rekuperator
teraz mam rzuty, ale na rekuperacji i wymianie powietrza niestety ale nie jestem specjalistką
nie wiem jakie przewody żeby było cicho
jakie urządzenie żeby było bezawaryjne no i tanie w eksploatacji - zużycie prad + eksploatacji filtry (zamienniki zamiast oryginałów)

doradzcie inwestorce

adam_mk
11-04-2013, 21:01
"wiec z czego buduje wiec jak ocieple, wiem jak ogrzeje,"

Rozumiem.
Ale stale mi się wydaje, ze nie wiesz - co budujesz!

Szczelny dom = wentylacja mechaniczna!!!!!!!!!!!!
(ani słowa tu nie ma o rekuperacji!)
Tyle, ze ja nie wierzę w szczelny dom kryty watą.

Filtry to tkanina EU3 "z metra", a raczej - z kilograma.
Poniżej 100zł za 3 x 2m = 1kg = zapas na jakie dwa lata przy częstym wymienianiu.

Zużycie prądu na całodobową pracę DOBRZE zrobionej wentylacji mechanicznej to jak koszt paki papierochów - 11 do 15zł./miesiąc
Dobrze zrobiona wentylacja jest bezgłośna. Muchy latające po salonie są głośniejsze. Puszczona na max, dla wygonienia aromatu spalonego garnka, może być ledwo słyszalna.
Niezależnie od tego - jakie kanały zostały zastosowane.

W jej budowie SPORO da się spaprać.

Urządzenia wybierasz Ty, bo Ty za nie płacisz. Nie będzie inaczej...

Adam M.

kori
11-04-2013, 21:05
Adamie, rozumiem i dziękuje za porady.
czesc są jasne a cześć wiadomo nie do końca.
ale widać, że nie do końca masz ochotę mi dorawdzić, szkoda

nie jestem alfą ani omegą, dlatego potrzebuje pomocy jak rozwiazac temat wentylacji, tak aby mój 100metrowy domek był dobrze wentylowany no i gdzie szuakc pomocy??

adam_mk
11-04-2013, 22:13
"O wentylacji co i po co wzdłuż i w poprzek"
Na wielu stronach z detalami jest wyjaśniony każdy aspekt i każde podejście.
Zacznij od pierwszego posta!

Dużo czytaj.
Zadawaj pytania, jak masz wątpliwości.
Nie pytaj - "co dla mnie dobre" - bo tej odpowiedzi nie znajdziesz.
Powinnaś zostać alfą i omegą, albo będziesz skubana i strzyżona, bo np. owce się strzyże...
Pomocy szukaj w głowie.
WIESZ co Ci potrzebne!
Szukaj JAK to się robi...

Popełniasz grzech "braku zadania domowego"
Tu jest wszystko po sto razy.
Rusz szukaczkę i ew. Googlem po forum szukaj.

"widać, że nie do końca masz ochotę mi doradzić"
:
Po raz siedemsetczterdziesty ósmy tłumacząc to samo od początku?
:lol:
Pomagam...
Tłumaczę niejasne...
Od lat. Sama sprawdź.
:lol:

Adam M.

adam_mk
11-04-2013, 22:17
Rzuć pytanie: "Gdzie jest o (problem)"
Podpowiedzą i linki dadzą.
Potem tylko czytać i odrzucać plewy od ziarna (bo i plew tu sporo).

Adam M.

kori
11-04-2013, 22:28
dzięki Adam
zatem ruszam :-)
dziecki spia wiec nocka czekam