PDA

Zobacz pełną wersję : Dotacja na solar bez kredytu?



marekbo
08-04-2013, 07:33
Witam,

Czy to prawda że dotacja na solary wymaga kredytu w banku?, jeżeli mam gotówkę,a chciałbym wziąć dotacje to muszę to zrobić przez kredyt?.

red1980
08-04-2013, 09:23
Witam,

Czy to prawda że dotacja na solary wymaga kredytu w banku?, jeżeli mam gotówkę,a chciałbym wziąć dotacje to muszę to zrobić przez kredyt?.Tak, program z NFOŚiGW trwa już 3 lata i nic się nie zmieniło - dotacja obejmuje 45% kosztów kredytu na instalację solarną. Być może lokalnie są jakieś inne programy dotacyjne, które nie wymagają kredytu, ale ten jak najbardziej tak.

marekbo
08-04-2013, 12:03
Tak, program z NFOŚiGW trwa już 3 lata i nic się nie zmieniło - dotacja obejmuje 45% kosztów kredytu na instalację solarną. Być może lokalnie są jakieś inne programy dotacyjne, które nie wymagają kredytu, ale ten jak najbardziej tak.

Dzięki to zrezygnuje, procedura pewnie taka sama jak przy kredycie, dużo papierów, żyrantów itp. Poczekam aż w tym kraju zrobią normalną dotacją ja Europie Zachodniej to bo to śmieszne że mam gotówkę, a bank będzie jeszcze zarabiał.

zenon1
08-04-2013, 17:04
Dotacja jest skierowana głównie do bankowców i i po trosze dla instalatorów.
Dla inwestora tylko formalności.......

red1980
08-04-2013, 20:10
Papierów nie tak dużo - w zasadzie dokumentację techniczną przygotuje instalator a klient wypełnia tylko prosty wniosek kredytowy + dokument potwierdzający własność domu + zaświadczenie o zarobkach i ewentualnie jakieś zabezpieczenia. Nie jest tak źle.
Najwięcej narzekają ci, którzy nawet nie próbowali.

zenon1
08-04-2013, 21:43
Narzekają też ci co próbowali i dostali 45%[ok 30% real]
Narzekają też ci co próbowali i zrezygnowali.
NIE NARZEKAJĄ NATOMIAST BANKI I INSTALATORZY.
Red -ale ja się nie dziwię- gdybym montował zawodowo też pisałbym takie teksty jak TY.

Pomagałem montować koledze zastaw solar.[hewalex]
Najzabawniej jest na dachu-jeden dzień pracy i grzeje[cena podobna do montażu z tzw-dotacją]

red1980
08-04-2013, 23:06
Narzekają też ci co próbowali i dostali 45%[ok 30% real]
Narzekają też ci co próbowali i zrezygnowali.
NIE NARZEKAJĄ NATOMIAST BANKI I INSTALATORZY.
Red -ale ja się nie dziwię- gdybym montował zawodowo też pisałbym takie teksty jak TY.

Pomagałem montować koledze zastaw solar.[hewalex]
Najzabawniej jest na dachu-jeden dzień pracy i grzeje[cena podobna do montażu z tzw-dotacją]
Ja się nie spotkałem z niezadowolonym klientem.
A takie porównanie to trochę w stylu:
"Naprawiłem auto ze szwagrem w garażu. Części kupiliśmy na allegro. I wyszło taniej niż w autoryzowanym serwisie!!!!".

zenon1
09-04-2013, 14:27
Takie bajki to dzieciom na dobranoc.

Hewalex to niby zła firma[ części z allegro??]
A ten SERWIS to niby kto??

Szkoda czasu na kopanie się z koniem[ cytat kol. LIWKO :D]

frank_gr
09-04-2013, 18:13
kumpel kupil ale 2500zl drozej zaplacil.

red1980
09-04-2013, 18:45
Takie bajki to dzieciom na dobranoc.

Hewalex to niby zła firma[ części z allegro??]
A ten SERWIS to niby kto??

Szkoda czasu na kopanie się z koniem[ cytat kol. LIWKO :D]
Jakie bajki?
Gdzie napisałem że Hewalex to zła firma? Wszędzie podkreślam, że jest wręcz przeciwnie.
Czy części samochodowe z allegro sa złe? Moim zdaniem w dużej mierze nie sa złe, natomiast sa tanie.
SERWIS to autoryzowany instalator. Akurat Hewalex bardzo starannie wybiera autoryzowanych instalatorów i zazwyczaj nie zostanie nim czesiek hydraulik.

Skoro uważasz, że dotacja to same trudności i koszty, to podziel się konkretną wiedzą:
- jakie to wielkie formalności stoja na przeszkodzie w uzyskaniu dotacji,
- jakie to wielkie koszty są pobierane przez bank i instalatora i ile kosztuje montaż samodzielny a ile wykonany przez firmę.
Tylko konkretnie, na liczbach i przykładach, a nie na zasadzie, że "słyszałem od znajomego albo sąsiada...".

Laila
26-04-2013, 12:22
W moim przypadku formalności związane z kredytem były bardzo proste i zajęły niewiele czasu. Zadzwoniłem do banku (BS w Sztumie, oddział w Gdańsku) i porozmawiałem o warunkach, a potem pobrałem ze strony internetowej formularze i wypełniłem. Na drugi dzień wziąłem z pracy konieczne zaświadczenia o zarobkach, zebrałem dokumenty które przygotował mi instalator i pojechałem do banku. Pozostawiłem dokumenty, a za tydzień zostałem zaproszony na podpisanie umowy kredytowej.
W banku musiałem pojawić się jeszcze raz z protokołem odbioru i fakturą za instalację. "Bank też przyjechł do mnie" w celu dokonania oględzin i wykonania własnej dokumentacji zdjęciowej instalacji.
Pochwaliłem bank, że tak sprawnie załatwiają procedurę (miałem bardzo złe wcześniejsze doświadczenia z kredytem hipotecznym na dom), na co specjalistka od kredytów powiedziała mi, że klienci bardzo często nie czytają dokumentów ze zrozumieniem i ciągle czegoś im brakuje przez co całość przeciąga się w niemiłosiernie.

W Gdańsku można otrzymać niezależnie od dofinansowania z NFOŚiGW również dofinansowanie z UM.
W moim przypadku nie było szans żebym zainstalował system kolektorów taniej realizując to własnym sumptem (nawet gdybym go zrobił ze starych grzejników).
Być może w przypadku dofinansowania jedynie z NFOŚiGW sprawa wygląda inaczej. Trzeba jednak pamiętać o 15% różnicy VATu (u instalatora 7%, od dystrybutora 23%). Przy mojej instalacji realne dofinansowanie z NFOŚiGW wyniosło 30% (po odliczeniu podatku i wszystkich kosztów związanych z kredytem), z UM 50% (od tego dofinansowania o dziwo nie trzeba płacić podatku i nie jest ono obciążone żadnymi dodatkowymi kosztami).