PDA

Zobacz pełną wersję : Moja wentylacja - Dom w daliach 2



grinch
08-04-2013, 10:25
Witam
jestem na etapie instalcji: c.o, wody, prądu no i wentylacji. W zamiarze jest grawitacyjna. Prosiłbym o poradę, wskazówki czy dobrze to jest wykombinowane. W domu są 2 systemy kominowe. Jeden do ogrzewania na piec eko z trzema kanałami wentylacji, a drugi to system kominka z jednym kanałem wentylacji. Planuje zrobic przebicia do owych kanałow z każdego z pomieszczeń (niebieskie strzałki na foto). Łazienki mają otwierane okno lub drzwi. W dolnej-malej planuje zrobic dziure w stropie i dalej po scianie kolankowej rurą pociągnąć w dachu miedzy krokwiami az do kominka wentylacyjnego na dachu. Górna łazienka byłaby podłączona do tej rury także na piętrze przez kratkę w KG na suficie. Wyciag z kotlowni byłby przez kanał w kominie, a nawiew powietrza przez otwory u dołu drzwi do garazu.
182266
182267
182264

grinch
09-04-2013, 09:58
podpowie ktos cos?

gentoonx
09-04-2013, 10:10
A co masz w projekcie?

michal_l
10-04-2013, 17:48
Pesymistycznie to widzę,

1. wyciąg [ przez komin wentylacyjny] to jedna część wentylacji
a skąd bedzie nawiew?

2. dwa pomieszczenia podłączone do jednego komina wentylacyjnego na dole
i do tego samego komina podłączone kolejne dwa pomieszczenia na poddaszu [ komin wentylacyjny przy kominku]
to raczej nie będzie działać poprawnie.

3. pionowe rury do wentylacji łazienek idące po ścianie kolankowej [ zimnej]
to oznacza skraplanie się wilgoci i spływanie wody na dół efektownym prysznicem.

4. pomysł wentylowania przez drzwi do garażu jest lekko samobójczy - skąd w garażu ma być świeże powietrze?

michał dereń
10-04-2013, 19:05
popieram całkowicie wątpliwości mojego poprzednika.
nie ma szansy zadziałać.

i powtórzę teraz po raz kolejny. domy budowane w dzisiejszych standardach izolacji, szczelności bez wentylacji mechanicznej to bardzo słabe domy.
w całej skandynawi WM jest obowiązkowa. niestety nasz kraj jest jeszcze trochę zacofany i o wentylacji się nie myśli w przepisach...

naprawdę sugeruję zastanowić się nad WM a zaoszczędzić na wyposażeniu domu czy na czymś innym.

grinch
22-04-2013, 09:21
Czyli jedynym rozsądnym wyjsciemi pozostaje zaprosić fachowców od mechanicznej i za rekuperatorem sie rozejrzec?
Tylko teraz po choinke mi beda kanały wentylacyjne w istniejacych systemach kominowych? A Jesli powietrze bedzie doprowadzane przez nawiewniki w oknach (w kazdym pokoju sa po 2okna) a wyprowadzane przez wiatraczki zamontowane w scianach/sufitach kanałow wentylacyjnych np. łazienka? Dlaczego mowiecie ze bedzie "prysznic" w lazience dolnej skoro ta rura bedzie szła w małym oddaleniu od scianki kolankowej . A moze zrobic przelot w murze w scianie w dolnej łazience i tak zrobic poprostu wywiew powietrza? Co do swiezego powietrza w garazu, to bedzie ono z nieszczelnosci pod brama gazrazową a dalej przez otwory w drzwiach od kotlowni by sie tam dostawało. Moze jeszcze inne pomysly macie jak to ogarnąć?

gentoonx
22-04-2013, 10:27
Czyli jedynym rozsądnym wyjsciemi pozostaje zaprosić fachowców od mechanicznej i za rekuperatorem sie rozejrzec?
Tylko teraz po choinke mi beda kanały wentylacyjne w istniejacych systemach kominowych? ...

Trza było myśleć zanim szpadel wbiłeś, a tak to jesteś w sytuacji jak pewnie 75% nieświadomych budujących, czyli w ciemnej doopie ;)