PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian grafitowy



ProMyst
09-04-2013, 08:56
Witam,
Ostatnio przeglądając ceny w internecie zauważyłem że dość korzystnie cenowo wychodzi styropian grafitowy o lambdzie 0,031.
Chciałbym zrobić izolację 20cm. Jak sprawuje się taki styropian? Słyszałem, że może pracować na słońcu czy to prawda?. Czy trzeba go kołkować?
Czy dać w 1 warstwie czy w dwóch po 10cm?
Przez jakiś czas będzie na nim tylko szlichta cementowa czy tam klej ponieważ tynkować będę później ze względu na kurz i muszę trochę teren wokół domu zorganizować.

fighter1983
09-04-2013, 09:23
co to znaczy jak sie sprawuje? przyklejasz i jest :)
Pracuje na sloncu... to proste: ciemne materialy sie nagrzewaja i dziala rozszerzalnosc cieplna, dlatego powinien byc chroniony przed promieniami slonecznymi
Kolkowac trzeba zazwyczaj kazdy styropian, a moze inaczej: lepiej go zakolkowac niz nie kolkowac
skladanie 2xpo 10cm wymaga kolkowania obu warstw i generalnie jest proszeniem sie o klopoty, jezeli niema takiej koniecznosci - lepiej to zrobic w jednej warstwie
pzoostawienie samego kleju generalnie jest czesto spotykane, nie ma problemu jezeli to bedzie w jednym sezonie

ProMyst
09-04-2013, 09:31
Czyli przykrycie go klejem powinno wystarczyć jako zabezpieczenie przed słońcem i nie powinienem się bać tej pracy ?

fighter1983
09-04-2013, 09:35
dokladnie.

ProMyst
09-04-2013, 09:41
Ok dzięki za pomoc.
Proszę użytkowników takiego styropianu o jeszcze inne opinie i spostrzeżenia.

homecactus
09-04-2013, 10:10
Czyli przykrycie go klejem powinno wystarczyć jako zabezpieczenie przed słońcem i nie powinienem się bać tej pracy ?


Ja uważam że po położeniu klejem powinno się jeszcze zagruntować. Wtedy klej nie chłonie wody, co jest istotne szczególnie w okresie jesienno ziomowym - mokry klej marznie na mrozie i dochodzi do jego erozji.

Gruntowanie powinno odbyć się gruntem przeznaczonym pod docelowy tynk - czyli grunt akrylowy pod akryl, a sylikatowy pod sylikat itd...i w kolorze zbliżonym do koloru docelowej elewacji, bądź ewentualnie przezroczystym, jeżeli będzie ponowne gruntowanie.

Gruntowanie nie jest tanie, ale zabezpiecza warstwę kleju z siatką przed niszczeniem od wody i mrozu.
pzdr

fighter1983
09-04-2013, 10:17
z gruntowaniem jak najbardziej - jezeli ma zostac na zime, i pozniej jeszcze raz na wiosne
Jezeli powiedzmy teraz siatka z klejem a we wrzesniu - pazdzierniku tynk to dopiero wtedy bezposrednio przed tynkiem gruntowanie.

zyggy
09-04-2013, 14:12
Grafitowy jak najbardziej ok ale warto kupować tylko markowe

ProMyst
09-04-2013, 14:22
Na podłogi polecali mi Genderka. Grafitowy tego producenta w internecie znalazłem za 180 zł za m3.

fighter1983
09-04-2013, 17:52
Na podłogi polecali mi Genderka. Grafitowy tego producenta w internecie znalazłem za 180 zł za m3. i odpowiedz powyzej....
a moze parametry techniczne sa wazniejsze? niz marka... bo ktore to sa markowe?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165600-Styropian-jak%C4%85-firme-polecacie&p=5922040&viewfull=1#post5922040

mar1982kaz
10-04-2013, 07:03
ja mam dwie warstwy grafitu po 10cm, bez kołkowania. W maju minie drugi rok i nic sie nie dzieje, na razie całość zaciągnięta klejem i siatką, oraz pomalowana gruntem.

fighter1983
10-04-2013, 08:30
ja p..... znowu mikroskala... mikroskala - przypadek 1 budynku nie jest zadnym przykladem.
tak sie nie robi - jest to blad w sztuce.
mar1982kaz Ty wiesz ze mozesz komus takimi wpisami zaszkodzic? jezeli ktos wezmie z Ciebie przyklad?
Wykonawca nie powinien Ci tego zrobic albo zapisac w umowie ze tak wykonane docieplenie nie jest zgodne ze sztuka i wytycznymi systemow Etics.
A dlaczego tak zrobiles? eliminacja mostkow terminczych? trzeba bylo frezowany styropian polozyc...
poza tym jakie mostki przy 20cm styropianu i braku frezu - pomijalne...
i 20cm bez kolkow....
'Po co Wy sobie sami w kolano strzelacie?
a pozniej akcje jak z tymi oknami.... a Jareko ostrzegal .... inni tez... ale nie.... po co ....
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213749-Nietypowa-fasada-pomocy!!!
i po 2 latach placz na forum....
i bardzo dobrze!

Po***ni
10-04-2013, 11:56
fighter1983 napisz nam jacy producenci styropianów przestrzegają norm na deklaracji (papier wszystko przyjmie) i w rzeczywistości.
Których Ty byś polecił...
Cenę każdy średnio inteligentny najkorzystniejszą znajdzie sobie sam...

fighter1983
10-04-2013, 12:08
Ja wiem ze papier wszystko przyjmuje a w rzeczywistosci bywa roznie.
ALe stosujac caly uklad wg zasad i deklarowanych parametrow jestemy "na prawie"
Skoro ktos cos deklaruje w deklaracji/aprobacie to bierze za to odpowiedzialnosc.
Jezeli wszystko zostanie zrobione jak trzeba i z uzyciem odpowiednich technicznie materialow - mozesz cokolwiek wskorac.
Bez tego: producent systemow docieplen napisze w pismie reklamacyjnym: mozliwe spekania/usterki itp powstaly w wyniku zastosowania materialu termoizolacyjnego zgodnego z AT nr.... i juz... masz po reklamacji.
Sprawdzic jakosci na budowie nie sprawdzisz.... bo co da sie sprawdzic? wage? plaskosc?
chyba nic wiecej.
Ja bym nie polecil producentow a konktretne produkty w zwiazku z powyzszym, zgodne, przynajmniej w deklaracjach z wymogami danego systemodawcy

Po***ni
10-04-2013, 12:14
Ok, poleć przeciętnemu Kowalskiemu które produkty są wg Ciebie Ok.

fighter1983
10-04-2013, 12:22
Ok, poleć przeciętnemu Kowalskiemu które produkty są wg Ciebie Ok.
do jakiego rozwiazania konkretnie?

Po***ni
10-04-2013, 12:25
Styropian + kompletny system (klej, grunt, tynk)
Myślałem nad Termo organiką Terminum plsu + Caparol.

fighter1983
10-04-2013, 12:48
Prosze bardzo: opisane rozwiazanie to system KD600 Caparola
uklad warstw po kolei:
- w zaleznosci od rodzaju podloza grunt lub nie... odpowiednio dobrany
- klejenie EPS: Capatect 190S lub 190(szary)
- EPS: Termoorganika Termonium Plus jest ok, Termonium nie spelnia wymagan aprobaty systemu. Alternatywnie Knaufa 0,031
- kolkowanie: zazwyczaj tak, chyba ze projekt elewajci zaklada inaczej. Kołki zgodne z aprobata, z odpowiednia strefa rozporu dla materialu do ktorego jest kotwiony, w opcji "termodybel". Przy grubosciach powyzej 15cm materialu termoizolacyjnego w zasadzie zawsze kolkowany
- w. zbrojna: systemowa siatka Caparola 165g zatopiona w kleju Capatect 190 (szary lub bialy)-
- w. posrednia przed tynkim: Putzgrunt 610 barwiony pod kolor tynku
- wyprawa wierzchnia: Amphsilan FassadenPutz alternatywnie rozwiazanie z Thermosan NQG

Naturalnie zachowanie wytycznych dotyczacych wykonaania poszczegolnych warstw pod wzgledem wykonawczym, w szczegolnosci zbrojenia diagonalne, obrobka miejsc pracujacych , ochrona narozy.
W ten sposob wykonana elewacja bez bledow wykonawczych to pewnosc jakosci i braku usterek w uzytkowaniu

Po***ni
10-04-2013, 13:29
Jaki styropian odpowaiada wymaganiom systemu??

fighter1983
10-04-2013, 14:04
http://www.astrobud.pl/attachment.php?id_attachment=100
strona 8 i 9 AT

Po***ni
10-04-2013, 14:13
OK, tylko ja się pytam który rzeczywiście styropian odpowiada wymaganiom systemu.
To że producent "poda" wymagania zgodne z wytycznymi nie znaczy że w praktyce okaże się że to "szajs".

fighter1983
10-04-2013, 14:53
Producenci EPS produkuja wg normy PN EN (jakies tam cyferki)
Norma uwzglednia jakie parametry powinny byc badane i na podstawie tej normy kazdy producent produkuje jakis tam wyrob.
Jego parametry okresla ich wewnetrzny system kontroli jakosci, ktory to pozniej wydaje deklaracje zgodnosci, ze dany produkt spelnia okreslone w parametry.
Zatem rozni producenci beda mieli rozne deklaracje zgodnosci, ale sa to dokumenty obligujace ich samych do spelnienia w/w wymagan.

O tyle o ile "pan Zdzisiu" moze pisac tam glupoty na tej deklaracji ryzykujac wywrocenie swojej wlasnej firmy i narazenie sie na potezne kary, tak w przypadku duzych firm typu Organika, Austrotherm, Knauf nalezy przyjac, ze deklarowane parametry beda przestrzegane, naturalnie moze pojawic sie partia towaru nie spelniajaca danych wymagan deklaracji zgodnosci, ale bedzie to przypadek incydentalny a nie standard.

Dlatego trzeba spojrzec w te wlasnie oznaczenia typu PNEN T2 L2... itd... bo tam jest wszystko co potrzeba zawarte.
Podalem 2 konkretne produkty styropianowe, Organika i Knauf ktore spelniaja wymogi systemu Caparola. Kazdy systemodawca ma wlasne wymagania co do jakosci EPS zawarte w swojej aprobacie technicznej. Jak widac nawet Organiki grafitowy Termonium(Platinium) nie spelnia wymagan jakosciowych systemu Caparola, dopiero Termonium Plus (Platnium Plus) je spelnia.
Nie znam wszytskich producentow na rynku a tym bardziej nie ucze sie na pamiec ich parametrow...

Po***ni
10-04-2013, 17:59
Ok, czyli już mamy jakiś punkt zaczepienia. Z tego co zdążyłem się zorientować tylko Knauf robi styropiany do 15 cm, pozostali do 20 cm.(chodzi o Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM, oraz Termonium Plus)

fighter1983
10-04-2013, 18:25
jak to do 20cm?
Styropian mozesz miec co 1cm do 120cm grubosci.... u kazdego... a jakby sie uprzec to pewnie i grubiej by sie dalo...
pociety w dowolny sposob z bloku 100x120x500cm...

Po***ni
10-04-2013, 19:50
knauf też robi większe, na stronie pisze: http://www.knauf-industries.pl/pl/content/knauf-therm-expert-fasada-xtherm-%CE%BB-31-0, rozumiem że na specjalne zamówienie zrobią zamówione płyty.

fighter1983
10-04-2013, 20:56
to jaka Ty grubosc potrzebujesz?
Problem jest z frezowaniem powyzej 15cm, zazwyczaj w modulach 24op (c.a7,2m3)

mar1982kaz
11-04-2013, 06:32
dlaczego nie kołkowałem??? - a no dlatego......

fighter1983
11-04-2013, 07:42
dlaczego nie kołkowałem??? - a no dlatego......
no i co w tym takiego strasznego? liczyles jaka powierzchnie tych mostkow bys mial jakbys zakolkowal?
zalozenia: kolek: srednica 6cm(talerza) - trzpien srednica najczesciej 10mm - 1cm: elewacja 250m2, 4szt/m2 kolkow = 1000szt kolkow
wzor na pole kola: pi(r)2 - nie wiem jak indeks gorny zrobic: 2 to do kwadratu
3,14x,0.5 do kwadratu = pole jednego takiego kolka 4,930cm2 x 1000szt = 4930cm2 co daje... 0,493m2 na elewacji powierzchni lacznej....
Jakie masz straty ciepla przez 0,49m2? na calej elewacji? trzeba by bylo teraz jeszcze policzyc izolacyjnosc kolka dla danej grubosci i przewodnictwa cieplnego i porownac z przewodnictwem 1m2 calej elewacji, bo przeciez plastik z kolka tez ma jakis opor cieplny.
Kolki sa pomijalnym mostkiem termicznym bo jak sie okazuje ich powierzchnia jest tak mala, ze pomijalna.
lepiej liczyc na to ze sie nic nie stanie, zaoszczedzic pare zl i na podstawie swojego domku na ktorym sie udalo doradzac innym jak popelniac bledy prowadzace do tego, ze wczesniej czy pozniej na ktorejs realizacji w ten sposob styropian pieprznie na glebe.
Do tego jako argumentacje wrzucic wlasnie jakies zdjecie z termowizji i tyle.
a tak dla tych niekolkujacych ktorzy wszystko argumentuja tymi mostkami: zapraszam na strone firmy Baumit np taki lacznik:
http://www.baumit.pl/front_content.php?idart=7537
on juz nie tworzy mostka
a o termodyblu nie slyszales? zeby jeszcze zmniejszyc te straty?
a dlaczego nie frezowany tylko 2x 10cm?

mar1982kaz
11-04-2013, 12:14
a dlaczego nie frezowany tylko 2x 10cm?

w pewnym sensie masz rację, ale budując dom mocno-energooszczędny/pasywny właśnie takie mostki trzeba likwidować!!!! Kładłem w dwóch warstwach bo uważam że tak jest lepiej niż z najlepiej dopasowanym frezem..... sam wiesz że coraz więcej domów jest ze styropianem bez kołków, nawet 200metrów obok mnie koleś też nie kołkował i nie słychać żeby komuś poodpadało. Zdjęcia z termowizji potwierdzają że jakaś strata jest, jaka?? tego nie wiem ale jak dla mnie głupotą jest wydawać kupę kasy na styropian grafitowy i robić w nim dziury wkładając przewodnik jakim są zwykłe kołki...... U mnie styropian się tak mocno trzyma że żeby go oderwać trzeba dosłownie go zeskrobać.....jak robiłem próby podczas lepienia to próbując oderwać styro. od ściany rozerwanie występowało w styropianie. Powtórzę jeszcze raz- u mnie się ta metoda sprawdziła!!! obok mnie też koleś któryś rok ma i jest ok, na forum jest masa osób która nie kołkowała i nic nie spada.....zresztą na kleju webera ks125 jest wyraźnie napisane że nie jest wymagane kołkowanie do 12m wys.

fighter1983
11-04-2013, 12:37
.....zresztą na kleju webera ks125 jest wyraźnie napisane że nie jest wymagane kołkowanie do 12m wys.
na ten temat juz pisalismy, dlaczego nie mozesz przyjac do wiadomosci ze to jest bzdura.... bzdura jakich malo... chwyt marketingowy i gra slow nie poparta niczym... i gdyby spadl ten styropian nic bys nie osiagnal u producenta i jest to niestety tylko kwestia czasu jak na tym forum pojawi sie ktos komu taki styropian spadl.
ta dyskusja nie prowadzi po raz kolejny do niczego absolutnie.
Powiem Ci tak.... mi przez palce przeszlo w moim zawodowym zyciu ok. 240tys m2 elewacji, widzialem wiele reklamacji i rozmaitych przypadkow. Wszystkie te przypadki reklamacji byly spowodowane wlasnie tego typu odstepstwami od wytycznych i zasad poprawnego wykonania elewacji.
Obawiam sie ze z tego powodu mam nieco wieksze doswiadczenie niz te Twoje i sasiada lacznie 600? m2
Ja rozumiem ze moglo sie nic nie wydarzyc, i ze nic nie popekalo i jest ok i oby tak bylo jak najdluzej.
Nie mniej jednak masz 2 podstawowe bledy jeden razacy, drugi zauwazalny:
- razacym bledem sa 2 wartstwy styropianu
- zauwazalnym brak mocowania mechanicznego

grzeniu666
13-04-2013, 23:29
fighter,

tak liczyć straty przez kołki chyba nie można. W rzeczywistości wyjdzie wiele więcej - czy to będzie znaczące czy nie dla inwestora to rzecz względna. To moje wnioski z liczenia (programem) innych mostków punktowych, ale nie jestem profi.

Czy można "skompletować" jakiś system ociepleniowy stosując piankę PU zamiast zwykłych klejów?

Czy to kołkowanie piętra przy graficie 25cm (ewentualnie białym jeśli ma znaczenie) i pianie PU (robione starannie) to też konieczne wg. Ciebie? Sami robimy i na wysokości, jeśli już to robilibyśmy z zatyczkami, a to sporo roboty dodatkowej. Parter będzie zamocowany (w trochę inny sposób, tj. podkonstrukcją dla deski elewacyjnej).

pozdrawiam

fighter1983
13-04-2013, 23:59
czy tak liczyc strat nie mozna - nie wiem dlaczego nie
Skompletownaie systemu na zasadzie aby nadal to byl system z pianka:
pelny system Tytana
pelny system Termoorganiki
pelny system Ceresitu
Nie wiem czy ktos jeszcze ma kleje w piance i reszte warstw.
Ja nie twierdze ze kolkowanie jest konieczne lub zbedne... ono jest uwarunkowane konkretna sytuacja i nalezy to przeliczyc.
Generalnie zasada jest taka ze powyzej 15cm materialu termoizolacyjnego powinno sie kolkowac - tak twierdza wiodacy producenci. Koniecznosci nie ma, ale jest zalecane... i bezpieczne

grzeniu666
15-04-2013, 11:07
fighter, co do strat sądzę że takie uproszczenie sprawdza się przy obliczeniach np. większych powierzchni, lub gdybyśchciał powiedzmy połowę lewą elewacji machnąć styro 031 a drugą styro 040. Ale przy mniejszych elementach pojawia się błąd, a w skrajnych przypadkach drobnych elementów i/lub o zasadnoczo różnych lambdach jest to zupełnie przekłamane. Dlatego pojawiły się "mostki liniowe" i "mostki punktowe" (też będące uproszczeniem, ale dającym mniejszy błąd), które liczy się po długości (liniowe, np. ramki międzyszybowe) lub od sztuki (punktowe, np. jakieś szpile, dyble, czy np. kołki do styro). Ucieczka ciepła jest ciężka do dokładnego wyliczenia w takich przypadkach, współczesne kompy potrawią się ładnie zamyślić nad tym (szczególnie przy styku różnych materiałów) , bo nie działa tak po prostu po lini prostej wewnątrz-zewnątrz. Zastrzegam że to moje przemyślenia głównie na podstawie obserwacji takich symulacji i ich wyników. Może jak znajdę trochę czasu to spróbuję zasymulować jakoś i te kołki.

Co do systemów, rzeczywiście TO ma swój na piance. Czy w Twojej opinii są praktyczmne przesłanki aby zastosować taki system w całości, czy może kombinacja: pianka DOW InstaStick + styro Austrotherm 031 + reszta już komplet z jakiegoś Caparola itp. będzie prawdopodobnie równie dobra? Będziemy ocieplenie wykonywać samodzielnie.

Co do kołkowania, czy dla styro 25cm mocowanie kołków w otworach głębokości 10cm w płycie styro, i zatykanie korkami będzie działać prawidłowo?

Tamara Tin
15-04-2013, 13:42
Ok dzięki za pomoc.
Proszę użytkowników takiego styropianu o jeszcze inne opinie i spostrzeżenia.

Witaj

Cały dom mam w styropianie grafitowym Basf , grubość elewacji 20 cm podobnie jak Ty planujesz , nic się z nim nie dzieje bez obaw nie poto ma on służyć izolacyjności aby na słońcu pracował to jakaś totalna bzdura nie poparta ,zadnymi naukowymi wyliczeniami czy opracowaniami .

TIT

grzeniu666
15-04-2013, 13:56
bzdura

zerknij do linka i nie kompromituj się bardziej
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212779-JAK-KLIE%C4%86-styropian-GRAFITOWY

fighter1983
15-04-2013, 15:32
fighter, co do strat sądzę że takie uproszczenie sprawdza się przy obliczeniach np. większych powierzchni, lub gdybyśchciał powiedzmy połowę lewą elewacji machnąć styro 031 a drugą styro 040. Ale przy mniejszych elementach pojawia się błąd, a w skrajnych przypadkach drobnych elementów i/lub o zasadnoczo różnych lambdach jest to zupełnie przekłamane. Dlatego pojawiły się "mostki liniowe" i "mostki punktowe" (też będące uproszczeniem, ale dającym mniejszy błąd), które liczy się po długości (liniowe, np. ramki międzyszybowe) lub od sztuki (punktowe, np. jakieś szpile, dyble, czy np. kołki do styro). Ucieczka ciepła jest ciężka do dokładnego wyliczenia w takich przypadkach, współczesne kompy potrawią się ładnie zamyślić nad tym (szczególnie przy styku różnych materiałów) , bo nie działa tak po prostu po lini prostej wewnątrz-zewnątrz. Zastrzegam że to moje przemyślenia głównie na podstawie obserwacji takich symulacji i ich wyników. Może jak znajdę trochę czasu to spróbuję zasymulować jakoś i te kołki.

Co do systemów, rzeczywiście TO ma swój na piance. Czy w Twojej opinii są praktyczmne przesłanki aby zastosować taki system w całości, czy może kombinacja: pianka DOW InstaStick + styro Austrotherm 031 + reszta już komplet z jakiegoś Caparola itp. będzie prawdopodobnie równie dobra? Będziemy ocieplenie wykonywać samodzielnie.

Co do kołkowania, czy dla styro 25cm mocowanie kołków w otworach głębokości 10cm w płycie styro, i zatykanie korkami będzie działać prawidłowo?
Nad ta roznica pomiedzy mostkiem punktowym a liniowym nie zastanawialem sie... bardzo to uproscilem w takim ukladzie... ale czy te straty beda wieksze czy mniejsze...nadal uwazam je za pomijane, chociaz moze i sie myle.

Czy z praktycznego pkt widzenia ten system TO ma sens - ma chociazby ze wzgledu na mega latwa logistyke: styropian TO + chemia w calosci jednym samochodem przyjezdza bez kosztow transportu. Jakby nie patrzec jest to bardzo praktyczny pkt widzenia.
Natomiast co do rozwiazan systemowych i odejsc od systemow, za kazdym razem odpowiedzi sa dwie: jedna formalna i jedna nieformalna... zazwyczaj ta nieformalna dopuszcza pewne odstepstwa od systemow, ale... jako nieformalna nie bedzie stanowic zadnego dowodu jezeli cos sie stanie, naturalnie w 99,9% nic sie nie stanie jak sie zastosuje zamienniki lub inne "niesystemowe" rozwiazania pozostaje jednak to 0,1%, jeden przypadek na 1000 kiedy ktos moglby mi zarzucic ze przeze mnie cos poszlo nie tak.
Skoro i przy rozwiazaniach systemowych zdarzaja sie rozne dziwne rzeczy to co dopiero mowic o ukladach kombinowanych.
Co do kolkowania 10cm "wglab" i ladowniu tylu zatyczek - przeciwskazan nie widze ale trudno bedzie ten trzpien tam wbic, no i frez trzeba sobie zrobic inny, standardowe maja glebokosc chyba 25mm?

cyprinus
15-04-2013, 17:01
Będę przyklejał do mojego domu parterowego styro grafitowy 20 cm. Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że do iluś tam metrów można nie kołkować. I kombinowałem sobie tak, że skoro chcę okleić od doły dom 4-5 warstwami płytek klinkierowych, to lepiej dać po np. 2 kołki na płytę. Z podwiercaniem 10 cm i wtykaniem korków styropianowych.A od połowy wysokości nie kołkować. Co o tym sądzisz ?

fighter1983
15-04-2013, 17:25
Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że do iluś tam metrów można nie kołkować.
no nawet na tej stronie kolega tak madrze doradza...poprosze zapis w APROBACIE TECHNICZNEJ systemu (tu Webera) jasno okreslajacy, ze nie trzeba kolkowac do iluś (o 12 rozmawialismy) tam metrów. Przy czym nie interesuje mnie ulotka reklamowa - aprobata techniczna systemu docieplen.
Jak mi cos takiego pokaze kolega mar1982kaz obiecuje publicznie tu wszystkich przeprosic ze gadam/pisze bzdury i nie zabierac wiecej glosu na temat elewacji.
przy okladzinie z plytki klinkierowej: kolkowanie przez siatke, wiec zapomnij o zatyczkach, klej zatarty na ostro pod plytke.
Dlaczego nie chcesz kolkowac? jaki jest powod "nie kolkowania"

mar1982kaz
15-04-2013, 17:49
no nawet na tej stronie kolega tak madrze doradza...poprosze zapis w APROBACIE TECHNICZNEJ systemu (tu Webera) jasno okreslajacy, ze nie trzeba kolkowac do iluś (o 12 rozmawialismy) tam metrów. Przy czym nie interesuje mnie ulotka reklamowa - aprobata techniczna systemu docieplen.
Jak mi cos takiego pokaze kolega mar1982kaz obiecuje publicznie tu wszystkich przeprosic ze gadam/pisze bzdury i nie zabierac wiecej glosu na temat elewacji.
przy okladzinie z plytki klinkierowej: kolkowanie przez siatke, wiec zapomnij o zatyczkach, klej zatarty na ostro pod plytke.
Dlaczego nie chcesz kolkowac? jaki jest powod "nie kolkowania"

w linku poniżej (firmowa strona webera) opisany jest jeden ze systemów (rozwiązań), który ten praducent poleca.... tzw - gotowy system elewacyjny gdzie można przeczytać że przy użyciu tego kleju producent pozwala na rezygnację z kolkowania
http://www.netweber.pl/produkty-elewacyjne/przewodnik-weber/problemy-i-rozwiazania/rozwiazania-webertherm/rozwiazanie-webertherm-profi.html#tab1

fighter1983
15-04-2013, 18:26
nie masz aprobaty? wiesz ze weber nie udostepnia jej na stronie? w sumie dziwne... ale ich sprawa... ja mam aprobate techniczna systemow elewacyjnych webera , jak i zreszta wiekszosci producentow na rynku...
Strona 12 aprobaty technicznej nr AT-15-3062/2012
nie bede tego przepisywac.... jak chcesz to Ci wysle na maila... ale standardowy zapis jak u kazdego systemodawcy systemow ETICS:
Stosowanie produktow powinno byc zgodne z projektem, projekt powinien zawierac:
lista
lista
rodzaj, ilosc i rozmieszczenie lacznikow mechanicznych (jezeli sa stosowane)
lista lista
i tak jest w kazdej aprobacie....
juz z tym KS125 juz raz sie pochwaliles ze jest to specjalny klej do styropianu grafitowego.... a to nie trzeba super hiper kleju handlowo nazwanego "do styropianu grafitowego" opisane ladnie jest to w tym watku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212779-JAK-KLIE%C4%86-styropian-GRAFITOWY
ale z drugiej strony ja rozumiem: kupiles, przeplaciles, na dodatek nawaliles sobie bledow klejac styro do styro zamiast w jednej warstwie...
tylko nie rozumiem po jaka cholere sie tym chwalisz i jak widac: zarazasz tymi zlymi nawykami innych...
Juz cyprinus gdzies tam slyszal ze do ilus tam metrow mozna nie kdlkowac.... pewnie od Ciebie... jeszcze niech uslyszy ze po co placic za frezowany styropian (5zl/m3) skoro mozna to "lepiej" zrobic w 2 warstwach
a nie zwrociles uwagi na zapis w karcie technicznej tego cudownego ks125:
Uwaga! Do wysokości 12 m (4 kondygnacje) dopuszcza się pominięcie dodatkowego mocowania mechanicznego, jeśli spełniony jest warunek nośności podłoża. W przypadku mocowania płyt izolacyjnych tylko za pomocą zaprawy weber KS125, powierzchnia nałożonej zaprawy powinna gwarantować kontakt z podłożem nie mniejszy
niż 60% powierzchni płyty izolacyjnej.
Nie sprecyzowane sporo kwestii tutaj jednak jest: ta nośność podłoża ... i jak to sie ma do AT ktora mowi o "zgodnosci z projektem"
Co jest wazniejsze?
Ulotka, zapis reklamowy na stronie, karta techniczna, aprobata systemu?
Ale ja Ci tego nie przetlumacze widze...
OK. moge przyznac Ci racje i powiedziec ze to co zastosowales jest najlepsze na swiecie, ale prosze: nie chwal sie tym rozwiazaniem i nie powielaj juz tego steku bzdur dalej... Pasuje?

cyprinus
15-04-2013, 19:09
Ja to przeczytałem w Ładnym Domu albo w Muratorze. Czytałem też, że pod płytki 2x siatka, pierwsza warstwa przykołkowana. Dlaczego tak chcę - mniej pracy, mniej mostków termicznych i w końcu również mniej kasy wydanej. Termokołki są dość drogie, licząc ile ich trzeba na cały dom. A ja buduję parterówkę, nie licząc ścian szczytowych mam do oklejenia jakieś 3-3,2 m wysokości.

EWBUD
15-04-2013, 19:09
"Jak mi cos takiego pokaze kolega mar1982kaz obiecuje publicznie tu wszystkich przeprosic ze gadam/pisze bzdury i nie zabierac wiecej glosu na temat elewacji."
I jeszcze bym proponował, żebyś się na kolanach przeleciał z Caparola do Webera :)
I najlepiej we włosienicy :)

fighter1983
15-04-2013, 20:33
"Jak mi cos takiego pokaze kolega mar1982kaz obiecuje publicznie tu wszystkich przeprosic ze gadam/pisze bzdury i nie zabierac wiecej glosu na temat elewacji."
I jeszcze bym proponował, żebyś się na kolanach przeleciał z Caparola do Webera :)
I najlepiej we włosienicy :)

Takie ciuszki malo twarzowe...
z Pulawskiej czy z Kleszcowa do Góry Kalwarii?

cyprinus
15-04-2013, 21:59
Wy tu o włosienicach, a ja nie wiem jak i czy kołkować.

fighter1983
15-04-2013, 22:12
ja sie nie znam.... mar1982kaz niech cos jeszcze fajnego wyczyta i doradza. w razie czego razem bedziecie Panowie zbierac plytki ze styropianem wokol domu.
Ja sobie przed ta wyprawa glodoweczke jeszcze strzelam i duzo wody pije na oczyszczenie organizmu i ide szukac tych szat pokutniczych bo dawno nie uzywalem i mi pewnie mole pogryzly....
a powaznie:
Zastosowac sie do wytycznych i zrobic porzadnie tak jak trzeba bez kombinatoryki i czytania ulotek reklamowych...nie wiem, taki durny pomysl mi przyszedl do glowy: zdac sie na doswiadczenie ludzi ktorzy sie tym zajmuja zawodowo?
argument: kasa na termodyble do mnie wcale nie przemawia, bo:
ile bedzie kosztowalo polozenie tego od nowa ? 10-13-15-20-30x tyle? jezeli spadnie plytka?

cyprinus
15-04-2013, 23:34
OK, ale jeśli to tylko parter, to można słabiej zakołkować?

Po***ni
16-04-2013, 11:01
Fighter1983 chodzę i szukam tego styropianu który będzie spełniał wymogi systemu Caparol. Wiem że Knauf spełnia te wymogi ale jak pytam się sprzedawców to kręcą głową że z jakością nie jest najlepiej, polecają Austrotherm, Yetico itp...
Jak to jest z tą jakością czy lepiej kupić styro który nie spełnia wymogów systemu ale "podobno" jest lepszy, czy lepiej trzymać się sztywno wytycznych z aprobaty - wiadomo jak ktoś nie ma czegoś w sprzedaży to chwali to czym handluje.
Czym różni się klej do zatapiania siatki szary od białego, oprócz ceny i koloru:)

mar1982kaz
16-04-2013, 11:43
Ja to przeczytałem w Ładnym Domu albo w Muratorze. Czytałem też, że pod płytki 2x siatka, pierwsza warstwa przykołkowana. Dlaczego tak chcę - mniej pracy, mniej mostków termicznych i w końcu również mniej kasy wydanej. Termokołki są dość drogie, licząc ile ich trzeba na cały dom. A ja buduję parterówkę, nie licząc ścian szczytowych mam do oklejenia jakieś 3-3,2 m wysokości.

może fighter ma rację.... może ten jeden dom na 1000 któremu spadnie styropian będzie twoim domem, ja kieruję się jedynie moimi doświadczeniami i budując się drugi raz również bym nie kołkował i dał styropian w dwóch warstwach na mijankę...

janoush
16-04-2013, 17:03
@fighter
Dlaczego lepiej styropian frezowany, zamiast dwóch warstw (na zakładkę) ?

fighter1983
16-04-2013, 18:14
cyprinus w jakim celu "słabiej zakołkować?" i co to znaczy slabiej kolkowac? szukasz na sile na FM poparcia dla jakiegos wlasnego rozwiazania ktore ... pewnie sie sprawdzi, ale nie wiadomo czy na pewno.... i moze bedzie dobrze. Swoj dom robisz... nie robisz tego na sprzedaz i niech sie kto inny martwi (tak jest na rynku developerskim) byle do gwarancji a potem... juz bez znaczenia co sie z tym dzieje.
I Ci wszyscy wykonawcy ktorzy na inwestycjach cos robili wlasnie tak tez dzialaja.... skoro na takim JW Construction tak mozna bylo... klej na placki, kolki tak zeby bylo widac tylko ze sa, niewazne czy wogole zamocowane do podloza, w.zbrojaca byle jak.... siatka z zakladami albo i nie... no i pozniej masz jakosc....
Co Ci da kolkowanie "słabiej" w sensie jak to jest słabiej? 1 kołek na co 2 płyte?
Robisz to DLA SIEBIE i DLA SWOICH dzieci.... co uzyskasz zmniejszajac ilosc kolkow... złotówke taniej na m2 czy jakis super kolosalne oszczednosci na mostkach termicznych o lacznej powierzchni 0,00nic m2? jak juz tak te mostki Ci przeszkadzaja: doloz 1cm styropianu na calej elewacji wiecej... zyskasz na oporze cieplnym calej przegrody na budynku a stracisz troche na tych mostkach termicznych, jedno w drugie wejdzie pod wzgledem ogolnych strat ciepla a na 250m2 srednio tyle jest na domku potrzebujesz 2,5m3 styropianu wiecej...
a z tym kolkowaniem przez siatke to z tego co pamietam: jedna warstwa siatki, ale kolek przez siatke... ale tak jest w Caparolu.

Pośrednik slabo cos szukasz.... zaktualizowana aprobata (wyrzucono z niej wymog CS(10)70 i CS(10)80 podaje parametry w ktorych mieszcza sie ze styropianow grafitowych na 100% dokladnie te:
Termoorganika Termonium Plus 0,031
Austrotherm 0,031 maja tylko jeden, nie pamietam nazwy
Knauf 0,031
Yetico 0,031
kilka pewnie by sie znalazlo jeszcze na rynku...
Klej szary od bialego rozni sie dokladnie tym co napisales :) ale ....
bialy sie nie nagrzewa tak mocno jak szary co oznacza ze jezeli robimy elewacje rozwleczona w czasie - w sensie na wiosne w.zbrojaca tynk jesienia to tak go mozna zostawic i nic sie nie dzieje, szary powinno sie gruntowac.
ponadto pod tynk mineralny mozna wtedy spokojnie nie stosowac gruntu pod tynk (odpada cykl roboczy i koszt materialu)
mar1982kaz dzieki...
janoush bo generalnie nie ma to zadnego uzasadnienia zeby tak zrobic. nic nie zyskujesz. Owszem sa metody tzw podwajania docieplen w przypadku budynkow juz raz ocieplonych ale takie podwojenie docieplenia nie zawsze moze byc stosowane a zeby zrobic to poprawnie w miare nalezaloby:
- przykleic 1 warstwe styropianu i zakolkowac (4szt/m2) czyli 2 kolki na plyte
- do tej warstwy znowu przykleic styropian 2 warstwe i zakolkowac w narozach plyt.

No i teraz taki rebus zagadka(nagroda główna dla pierwszych 3 osób: piesza wycieczka dookoła własnego domu: w calym systemie docieplen w ktorym miejscu mamy najmniejsza przyczepnosc warstw do siebie? przykladowo:
- Porotherm-klej do styropianu
- klej do styropianu - styropian
- styropian-klej do siatki
-klej do siatki-grunt
-grunt-tynk

odpowiedz: najslabsze polaczenie <=0,1 Mpa mamy w polaczeniu klej-styropian
a teraz jeszcze klejac w ukladzie podanym przez Ciebie: tworzymy 2 miejsca najslabszych polaczen, to 2 miejsce jest pomiedzy dwoma materialami o najslabszym polaczeniu - najlatwiej o usterke.

szukam chociaz jednego argumentu za stosowaniem 2 warstw styropianu klejonego do siebie i go nie widze...

cyprinus
16-04-2013, 19:14
Niczego nie szukam na siłę. Jeśli spotykam się ze stwierdzeniem że kołkowanie styropianu w przypadku niskich budynków nie jest konieczne, to zastanawiam się głośno na forum, co zrobić u siebie. Jesteś zwolennikiem jedynie słusznej prawdy ? Tak a la PiS, excusez le mot? To jest domena ludzi myślących, że nie przyjmują opinii bezkrytycznie. Być może masz rację, tylko dlaczego kilka osób pisze, że można inaczej.
Pisałem, że myślałem o 2 kołkach na płytę, do wysokości okien, powyżej wcale. Jeszcze nie wiem, co zrobię.

mar1982kaz
16-04-2013, 19:39
Niczego nie szukam na siłę. Jeśli spotykam się ze stwierdzeniem że kołkowanie styropianu w przypadku niskich budynków nie jest konieczne, to zastanawiam się głośno na forum, co zrobić u siebie. Jesteś zwolennikiem jedynie słusznej prawdy ? Tak a la PiS, excusez le mot? To jest domena ludzi myślących, że nie przyjmują opinii bezkrytycznie. Być może masz rację, tylko dlaczego kilka osób pisze, że można inaczej.
Pisałem, że myślałem o 2 kołkach na płytę, do wysokości okien, powyżej wcale. Jeszcze nie wiem, co zrobię.

jeżeli będziesz robił sam lub miał pewność że ktoś zrobi to dobrze, czyli przygotował odpowiednio ścianę(grunt, odpylenie itd), smarował styropian używając kleju na co najmniej 50% powierzchni płyty, dociskał każdą płytę do ściany aby klej dobrze się rozprowadził, to według mojej opinii - kołkowanie jest zbędne. W moim przypadku klej trzymał tak mocno że próbując oderwać styro. od ściany - rozrywał się on mniej więcej w połowie grubości, miejsce sklejenia było mocniejsze niż sam styro.

cyprinus
16-04-2013, 20:17
Zamierzam zrobić to sam z niewielką pomocą przyjaciół. Do ciężkich prac się nie pcham, ale styropian nie jest specjalnie ciężki, ściana niska, więc czemu nie. Zaplecze teoretyczne mam przygotowane. Nie święci garnki lepią. Dziesięć lat temu budowałem dom z wolno stojącym 70m2 budynkiem gospodarczym. Cały budynek gosp. i 2 mniejsze ściany mieszkalnego otynkowałem tynkiem cienkowarstwowym sam, nikt mi nawet tynku nie mieszał. Fachowcy, którzy położyli tynk na dużych ścianach nie zrobili tego lepiej. Po 10 latach, gdy sprzedawałem ten dom, tynk wciąż był. Znaczy - można.

Andrzej733
16-04-2013, 20:19
zgadzam się o tym odpylaniu :), dlatego bardziej sensowne są systemy na pianke niż klej, bo po jakiego grzyba ładować klej, skoro potem się to kołkuje z niedowierzaniem że klej trzyma. pianka przynajmniej lżejsza

http://www.ceresit.pl/produkty/produkty-do-tynkowania-malowania-i-ocieplania-budynkow/zaprawy-klejace-do-systemow-docieplen-i-siatka-elewacyjna/ct-84-express

fighter1983
16-04-2013, 20:31
nie... jestem zwolennikiem PREFOSJONALIZMU, WIEDZY, DOSWIADCZENIA, NAUKI, BADAN... i na tym opieram wszystko to o czym pisze... stosowanie sie do tych zasad i postepowanie wg tego powoduje ze slowo JAKOŚĆ w systemach docieplen.
nie znosze cwaniactwa, kombinatoryki, dwulicowosci
Ton wypowiedzi jest jaki jest... bo normalnie starajac sie przekazac wiedze zawsze pojawia sie jakies "ale"
Na temat polityki sie nie wypowiadam... nie jestem ekspertem... jak dla mnie zarowno "lewi" jak i "prawi" to banda ludzi charakteryzujacych sie cechami:
cwaniactwa, kombinatoryki, dwulicowosci
kwestia tylko kto jest blizej koryta. Ja po prostu staram sie istniec w stworzonym przez nich/nas? swiecie

maciekfox
21-04-2013, 21:06
Zastanawiam sie nad zakupem styropianu Termonium dach podloga Termoorganiki. Lecz wg karty technicznej ten styropian to eps 60. Czy nie jest za miekki na podloge? Na fasade powienien byc eps 70. Wyprowadzcie mnie z bledu jesli sie myle.

http://www.termoorganika.com.pl/files/51385366888464.94668906TERMONIUM%20dach-podloga.pdf

Raźny
22-04-2013, 19:25
Jaki system można polecić na "piance" do przyklejania styropianu grafitowego do nowej ściany z cegły silikatowej?

fighter1983
22-04-2013, 20:10
Raźny nie za duzy wybor masz.
- termoorganika
- ceresit
- tytan/selena
nie znam innych producentow ktorzy maja w systemie klej poliuretanowy do eps

szymon.b
23-04-2013, 09:07
witam
mam do ocieplenia około 250m2 powierzchni domu, zastanawiam się nad zastosowaniem pianki zamiast kleju; jest to w sumie nowość i mam pytanie czy można uznać to za sprawdzone rozwiązanie ( kołki i tak zamierzam stosować)

teodor2424
28-04-2013, 15:58
może fighter ma rację.... może ten jeden dom na 1000 któremu spadnie styropian będzie twoim domem, ja kieruję się jedynie moimi doświadczeniami i budując się drugi raz również bym nie kołkował i dał styropian w dwóch warstwach na mijankę...

dlaczego tak mówisz? Bo robiles to sam, starales*się i nie spieszyles się. Dlatego wyszło ci dobrze.
Teraz zastanów się co mogło by byc gdyby fachowcy może i pseudo spapraliby taką robotę, nie dość ze zaplacilbys więcej za samą robotę, drożej za materiał, to jeszcze nie bylbys pewien skutków pracy ekipy.

Jednak wolę standardowy system, taniej pewniej i sprawdzony.

maksimus773
29-04-2013, 12:48
Zastanawiam sie nad zakupem styropianu Termonium dach podloga Termoorganiki. Lecz wg karty technicznej ten styropian to eps 60. Czy nie jest za miekki na podloge? Na fasade powienien byc eps 70. Wyprowadzcie mnie z bledu jesli sie myle.

http://www.termoorganika.com.pl/files/51385366888464.94668906TERMONIUM%20dach-podloga.pdf

moim zdaniem spokojnie da radę 60. Gdybyś chciał wiecej możesz wziąć ich dach - podłogę gold ale ten jest kropkowany i lambda już 0.36. Osobiście jeśli miałbym wybierać to wziąłbym cały system od Termo Organiki, produkują styropian, kleje, tynki, możesz mieć wszytsko od jednego producenta, na mojego nosa ma to sens, żeby tylko nie za drogo:)

Wojciech Wyremblewsk
29-04-2013, 12:56
ich ceny nie sa specjalnie wysokie... chyba ze cos sie zmienilo od zeszlego roku

miódmalina
18-11-2013, 12:10
Grafitowy jest ok:!

kropekkkk
26-10-2015, 10:53
Odgrzeję temat troszkę.

Ociepliłem ścianę południową i północną domu styropianem grafitowym 30cm.
Styropian leżakował sobie jakiś rok. Stracił trochę na wymiarach.
Kleiłem go na klej z worka i trochę pianką.
Kołkowany średnio 2 kołki na płytę a naroża okien i budynku 3 kołki.

Mam szczeliny pomiędzy płytami gdzie nie gdzie są to nawet 3-2 mm.

Chcę to wypełnić pianką jednak wąskie szczeliny ciężko wykonać bo dysza pistoletu jest gruba. Gdzie można kupić cienką długą końcówkę aby np można było 1mm szczelinę wypełnić.
Może dorobić z czegoś?

Druga sprawa to nie wiem czy zdążę przed zimą i pytanie.
Mogę zostawić ten styropian na zimę bez kleju i siatki? Muszę go jeszcze dotrzeć bo jest nie równo więc te 2-3 mm mi ucieknie.
Czy lepiej zakleić i ewentualnie zagruntować.

Czym grozi pozostawienie bez kleju. 4 płyty mi leżały tak rok i nie widzę aby coś się z nimi działo. Styropian to Swisspoor lambda .

Druga sprawa to doradzi ktoś jaki klej siatkę i na to ewentualnie tynk położyć, żeby to grało ze sobą.

Pozdrawiam

Tomaszs131
26-10-2015, 11:00
Plastykową przedłużkę na pewno powinieneś dostać w kazdym sklepie budowlanym. U mnie fachowcy taką dysponowali. Na Twoim miejscu ze względu chociażby na warunki atmosferyczne położyłbym na styro klej z siatką. U mnie jest system Caparol-a i tynk położyłem dopiero po roku.

kropekkkk
26-10-2015, 11:26
Problem w tym że mogę nie zdążyć.

Jakie mogą być skutki nie oklejenia.
Jeśli bym go nie docierał teraz tylko na wiosnę to mam obawiać się tylko tego że mogę stracić te powiedzmy 2 milimetry.
Czy raczej np woda w szczelinach może zamarznąć i zrobić dużo większy problem.

Rozumiem że sam klej tak czy inaczej muszę zagruntować bo będzie pił wodę i może popękać.

U kolegi robili teraz ale nie widziałem aby mu gruntowali klej. No i temperatura już spada w nocy, czy to jest dla kleju dobre?

Tomaszs131
26-10-2015, 12:34
Problem w tym że mogę nie zdążyć.

Jakie mogą być skutki nie oklejenia.
Jeśli bym go nie docierał teraz tylko na wiosnę to mam obawiać się tylko tego że mogę stracić te powiedzmy 2 milimetry.
Czy raczej np woda w szczelinach może zamarznąć i zrobić dużo większy problem.

Rozumiem że sam klej tak czy inaczej muszę zagruntować bo będzie pił wodę i może popękać.

U kolegi robili teraz ale nie widziałem aby mu gruntowali klej. No i temperatura już spada w nocy, czy to jest dla kleju dobre?
Ciężko co kolwiek doradzić. Każdy klej ma na opkawoaniu wypisane w jakich warunkach atm. należy go aplikować. Osobiście nie zwracałem na to uwagi gdyż ocieplałem w lecie. Co do gruntowania to należy to zrobić przed zimą. Sam tak zrobiłem.