PDA

Zobacz pełną wersję : Nietypowe ogrzewanie w domku działkowym



cov
09-04-2013, 20:47
Na wstępie chciałbym powitać wszystkich, bo to mój pierwszy post na tym forum. Niestety nie jestem żadnym fachowcem związanym z branżą budowlaną, wiec proszę o wyrozumiałość.

Tak jak w temacie, stoję przed zadaniem rozwiązania pewnego problemu z "zimną łazienką".
Moi rodzice mają domek na działce, w którym jest kominek jako ogrzewanie na jesienne chłodne wieczory, który właściwie spełnia swoją rolę, ale jest jeden mały problem. Łazienka która jest w narożniku domku jest "chłodna", temperatura zawsze jest tam kilka stopni niższa niż w całym domku, przez co bardzo utrudnia jej użytkowanie w chłodne wieczory...

Szukałem rozwiązania tego problemu, niestety odpada rozwiązanie aby ciepłe powietrze z kominka doprowadzić nawiewem do łazienki ze względu na usytuowanie łazienki.
Postanowiłem rozwiązać ten problem w nieco inny sposób, który rozrysowałem na poniższym schemacie:

http://img547.imageshack.us/img547/4520/schemath.jpg


Na rurę odprowadzającą dym z kominka do komina, chciałbym nawinąć kilka zwoi (3-4) miedzianej rurki C.O. , i dalej do łazienki w której byłby zamontowany kaloryfer. Temperaturę kontrolowałby programator, który załączał by pompę cyrkulacyjną. Wewnątrz instalacji chciałbym wypełnić płynem do chłodnic, po to by jak najbardziej ograniczyć wahania objętości wraz ze wzrostem temperatury, a w związku z tym że chciałbym nawinąć tylko kilka zwoi, nie spodziewam się wysokiej temperatury w obiegu.

W związku z tym że nie mam doświadczenia w technice grzewczej, chciałbym zasięgnąć informacji u bardziej doświadczonych osób, czy takie rozwiązanie ma szanse na to aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie

Pozdrawiam
Jacek

noc
09-04-2013, 21:02
Jak często będziecie z tej łazienki korzystać? Jeśli okazjonalnie to taniej i łatwiej byłoby nagrzać pomieszczenie kilkanaście minut wcześniej jakimś olejakiem na prąd czy farelką. Z opisu wynika że to domek na czasowe przebywanie ludzi.

Konto usunięte_12*
12-04-2013, 19:10
Na rurę odprowadzającą dym z kominka do komina, chciałbym nawinąć kilka zwoi (3-4) miedzianej rurki
Ta miedziana rurka, aby spełniała swoją rolę, powinna być o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, aby lepiej odbierała ciepło. Dałbym nie kilka zwoi (bo to niewiele) ale na całej długości tej rury (szczególnie odnogi wchodzącej do trójnika, bo w górnej jej części temperatura jest najwyższa). Na rurze wodnej zamontowałbym jakiś zawór przelewowy z odpływem (choćby do wiaderka :D) oraz zawór łączący obieg wody z siecią (dla uzupełniania ubytków) plus odpowietrznik na grzejniku. Grzejnik daj duży aby łazienka była naprawdę ciepła :p
To byłby taki plan - minimum :)
Cała trudność, to ścisłe nawinięcie tej rury miedzianej na tę rurę spalinową
i następnie połączenie zwojów (lutem "twardym"!!), aby się nie "rozwinęła". Wykonać Ci to może jedynie jakiś profesjonalny warsztat.
A programator i płyn do chłodnic sobie "daruj" - szkoda pieniędzy!
Jeśli jednak wolałbyś tę odrobinę "luksusu", to można dać zamiast zaworu przelewowego - zbiornik przelewowy na strychu no i ten termostat włączający pompę. A płyn do chłodnic - tylko na wypadek pozostawienia napełnionej instalacji podczas mrozów.

Pozdrawiam