PDA

Zobacz pełną wersję : Umowa przedwtępna - a póżniejsze nieprawidłowości z KW



viktoria23
25-06-2004, 14:58
Witam . prosze o pomoc i opinię ...

Mam w niedalekiej przyszłości zamiar zakup stary domek ... który ponoc teoretycznie .. "według słów sprzedającej" jest jej własnością ( starsza Pani), PONOĆ ksiąga wieczysta jest założona na nią. Posiadłośc (resztki gosp. rolniczego) była jej męża .... któy no .. zmarł dawno temu. Maja dorosłe dzieci

Moje pytanie:

Czy jest możliwe ze dzieci mają prawo do tej nieruchomości ? ... mimo ze księga wieczysta jest na nią i tylko na nią.

Czy sąd wystawi księgę wieczystą na podstawie aktu zgony tylko i wyłącznie , nie pytając sie czy są też inni spadkobiercy ?? .... nie bardzo wiem jak sie zabrac do sprawdzenia tego. wątpię zeby byla przeprowadzona sprawa spadkowa .... dla niej i dzieci ... niewiem co o tym sądzić.

prosze o komentarze.

gaga2
25-06-2004, 15:40
witam
jeśli domek stanowił własnośc odrębną właścicielki to właściwie wystarczy sam wypis z KW i po kłopocie.
Jeśli domek należał do męża, to trzeba wyjaśnić jak znalazła się w księdze sama pani właściciel. Jeśli dom był własnością męża, to zasadniczo trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe po nim, dziedziczy żona i dzieci w częściach. A jeśli to jeszcze było gospodarstwo rolne - sprawa się komplikuje. Sąd wieczystoksięgowy nie zajmuje się spadkami i akt zgonu nic tu nie pomoże - trzeba mieć postanowienie sądu cywilnego stwierdzające nabycie spadku. Generalnie - trzeba sprawdzić wpisy w księdze wieczystej i dopiero po zapoznaniu się z wpisami - podjąć dalsze decyzje co do sposobu działania.
Pozdrawiam,
gaga2
PS. Radzę nie ryzykować (to w końcu zakup nieruchomości) tylko jednak poprosić o opinię znajomego prawnika, bo dopiero znajomość całej sytuacji ( i dokumentów) może być podstawą do jakichkolwiek porad.

viktoria23
28-06-2004, 07:31
witam .. widział wpisy w księdze. Prawo własności nabyte drogą darowizny z dnia itd. Syn exmitowany i wydziedziczony a córka ma juz od 15 lat swoj dom na swojej dzialce obok ...... tam jest jeszcze jeden wpis odnosnie własności tylko Pani X ..... obydwa wpisy z numerami spraw sądowych ....
Ale oczywiście, pod pretekstem dowiedzenia sie co trzeba mieć, sprawdzić itd ... idziemy wraz z Pani X do mojego rodzinnego notariusza ... :)

czy coś takiego ...

Zobaczyy co powie i wywnioskuje moj notariusz