PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie elektryczne czy olejowe



zanka30
25-06-2004, 15:26
Mam dylemat z tym - elektryczne jest ponoc drogie (ale my chcielibyśmy dac grzejniki akumulacyjne-nocna taryfa), a w olejowym nie pasuje mi, że w domu znajduje się zbiornik z olejem, piec, zasobnik wody, trochę szkoda mi mi8ejsca. Mowa jest o 130m segmencie w trakcie budowy. MoZe ktoś ma segment ogrzewany elektrycznie? jakie jest zużycie,co z ciepła wodą?

jeżyk
25-06-2004, 16:27
Ogrzewanie elktryczne będzie droższe w eksploatacji od olejowego, ale nie wymaga kotowni, zbiornika itd... Jezeli myślisz o zasilaniu taryfa nocną (G12), to polecam ogrzewacze akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem (niestety dość drogie), jest jeszcze jeden problem, mianowicie konieczny jest duży przydział mocy. Moc ogrzewacza powinna być zwiekszona w stosunku do strat ciepła około dwuipółkrotnie.

alison
26-06-2004, 15:50
Jeżyk, my jakby jesteśmy krajanami :D , i ja będę budować w Wielkopolsce (konkretnie Czerwonaku). I też mam wątpliwość co do ogrzewania. W sumie z mężem chcieliśmy mieć elektryczne na piece akumulacyjne właśnie z nocną taryfą , chociaż zdajemy sobie sprawę, że będzie droższe, ale za to większy comfort z obsługą. Możesz napisać mi coś więcej o tym "dynamicznym rozładowaniu" ? Może być na priva. Jeżeli masz takie ogrzewanie, to może uchyl rąbka tjemnicy o kosztach eksploatacji ? :wink: Dzięki i pozdrawiam, ALison

alison
26-06-2004, 15:52
Dodam, że wnioskowałam do ENEA o przydział 20 kW mocy. Myślę, że to wystarczająco, ale czy możesz to potwierdzić ? :wink:

Wakmen
26-06-2004, 16:11
Dodam, że wnioskowałam do ENEA o przydział 20 kW mocy.
Myśle, że to zdecydowanie za mało 20kW to jest dla domu bez żadnych większych poborów prądu (z kuchenką elektryczną i standardowym poborem prądu).

jeżyk
26-06-2004, 16:14
Nie mam taiego ogrzewania i pewnie mieć nie będę.
Blok akumulacyjny ogrzewacza zbudowany jest najcześciej z cegiel magnetyzowych, które akumulują cieplo ( do 600C ). Temp. w pomieszczeniu reguluje sie zmianą wydajności wentylatora zabudownego w ogrzewaczu, azeby nie wdmuchwać powietrza zbyt gorącego miesza sie je z zimnym. Piece można podłączyć do czujnika pogodowego. temp. można programować dobowo lub tygodniowo. Moc ogrzewacza musi być większa od strat, bo ładuje się tylko w określonych godzinach, gdy prąd jest tańszy, a komfort cieplny musi zapewnić przez 24 godziny.
Niestety nie znam nikogo, kto tak ogrzewa. W Muratorze był artykuł o eksploatacji tego typu ogrzewania. Jak go odszukam, to podam w którym numerze.

alison
26-06-2004, 16:21
Jeżyku, moją pocztę odebrałeś w tempie błyskawicy :wink: Będę wdzięczna za nr Muratora, dzięki.

Wakeman, dzięki za info, a jaka powinna być moc dla takiego ogrzewania (masz może takie)?

Wakmen
26-06-2004, 16:23
Najlepiej to w ZE dowiedzieć się ale minimum to 25kW.

alison
26-06-2004, 16:23
Wakmen, sorry za przekręczenie Twojego nicka :oops:

jeżyk
26-06-2004, 16:31
Pytanko nie do mnie ale może odpowiem.
Moc jaka trzeba zainstalować do ogrznia budynku zależy od strat cieła i od ilości powietrza wentylacyjnego. Straty ciela zależą przede wszystkim od wsp.przenikania ciepła U, wielkości przegrody oraz różnicy temp. w pomieszczeniu i na zewnątrz. Straty te można obliczyć, ale trzeba mieć gotowy projekt i wiedzieć, z czego będzie się budować. z dużym przybliżeniem można przyjąć okolo 70 W/m2 powieszchni do ogrzania. Dla ogrzewaczy akumulacyjnych to min.150W/m2.

Wakmen
26-06-2004, 16:36
Czyli dla domu 130 m^2 x 150W = 19,5kW, do tego trzeba coś doliczyć i wyjdzie trochę ponad 22 kW a zawsze trzeba mieć jakiś zapas.

alison
26-06-2004, 16:40
Jeżyk, dzięki sąsiedzie za szybciutką odpowiedź. Jak z mężem byliśmy w ENEA na Garbarach w Poznaniu, to nie potrafili nam powiedzieć jaka powinna być moc dla ogrzewania akumulacyjnego. A jak złożyliśmy wniosek o przyłącze 20 kW to się zdziwili, że tak dużo :o Nic z tego nie kumam, ale jak okaże się, że wzięliśmy za mało to domówimy - mam nadzieję, że będzie jeszcze taka możliwość. Jakbyś jeszcze coś wiedział w tym temacie (szczególnie koszty grzania) to będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam, Alison

jeżyk
26-06-2004, 16:55
Radze zasięgnąć informacji u ludzi, którzy tym handlują. Jedna jest na Junikowie na przeciwko petli, druga na początku Szelągowskiej od strony Garbar po lewej stronie.

alison
26-06-2004, 21:41
Jeżyk, :) jesteś SUPER ! Raz jeszcze dzięki. Pozdrowionka, ALison