PDA

Zobacz pełną wersję : Co zmienić/uwzględnić podczas budowy w przypadku wentylacji mechanicznej



gustavv
13-04-2013, 08:57
Cześć,

Zastanawiam się nad tym, co należy zmienić/uwzględnić w przypadku gdy decyduję się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem.
Co do tej pory udało mi się "wygooglać":
- można kupić okna bez nawiewników czy innych rozszczelniających dodatków,
- można pozbyć się kanałów/kominów wentylacyjnych do WG,
- w drzwiach wewnętrznych należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (podciąć, albo kupić odpowiednie),
- kominek tylko z zamkniętą komorą spalania,

Czy powinienem coś jeszcze uwzględnić podczas budowy?

kater-acme
13-04-2013, 09:52
odpowiednie, przemyślane miejsce na przewody, rekuperator

andriuss
13-04-2013, 11:22
- w drzwiach wewnętrznych należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (podciąć, albo kupić odpowiednie),


Poczytać kilka ostatnich stron Wentylacji hybrydowej WMG. Wnioski: wentylacja góra - dół jest cokolwiek kiepska.

michal_l
13-04-2013, 13:06
Warto się też zastanowić, gdzie ma być czerpnia powietrza.
Czerpnia nie powinna zaciągać żadnych zapachów - także od sąsiadów, i w miarę możliwości kurzu

Wyrzutnia też wymaga przemyślenia.

Generalnie polecałbym przed podjęciem ostatecznej decyzji:

1. wysłanie zapytań ofertowych z prośbą o zrobienie wstępnego szkicu instalacji, miejsca montażu reku i szacunkowej wyceny
2. wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości [ różnic w koncepcjach od instalatorów] i porównanie ofert
3. sprawdzenie wiarygodności instalatorów i opinii o proponowanych rozwiązaniach [ reku, kanały,gwc itd]
4. w porozumieniu z wybranym instalatorem przygotowanie projektu wentylacji do późniejszej weryfikacji [ pomiary przy odbiorze]

gustavv
13-04-2013, 14:45
Dzięki.
Właśnie jestem na etapie kontaktu z kilkoma firmami się tym zajmującymi więc skorzystam z porad.
Co do lokalizacji czerpni/wyrzutni mam pewne pomysły, ale liczę, że firmy oferujące ten system będą w stanie mi w tym temacie doradzić.

Do COMAIR z resztą też napisałem, czekam na odpowiedź :)

kangaxx
13-04-2013, 15:51
uwzględnij 8cm styropianu na podłodze piętra, zmieścisz w tym kanały

KrzysztofLis2
13-04-2013, 20:42
- w drzwiach wewnętrznych należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (podciąć, albo kupić odpowiednie),
To akurat nie jest zakup specyficzny dla wentylacji mechanicznej -- w grawitacyjnej też jakoś trzeba ten przepływ powietrza z pomieszczeń z nawiewnikami do łazienki zapewnić.

lugra
14-04-2013, 17:16
A da się w jakiś sensowny sposób połączyć termofleks pod więźbą i jakieś przewody plastikowe w wylewce? I jak poradzić sobie z terivą bo tam ciężko będzie zostawić otwory na anemostaty 50-70cm od ścian Czy są też jakieś sposoby na to?
I inne pytanie czy reku lepiej na poddaszu czy w piwnicy (i tu tu by się dla niego miejsce znalazło)