PDA

Zobacz pełną wersję : KLIMOR centrala rekuperacyjna KCX 800



Qazimodo
15-04-2013, 15:58
Witam.
Proszę o opinię na temat tej centrali osoby które miały z nią do czynienia. Ewentualnie o polecanych urządzeniach konkurencji o podobnej mocy.
Za wszystkie rady i uwagi będę wdzięczna.
Centralkę chcę do domu o powierzchni 200m. Będzie to jedyna wentylacja gdyż nie mam kominów do wentylacji grawitacyjnej. Na parterze większość domu ma nieotwieralne witryny okienne.

tu więcej informacji: http://www.klimor.pl/16/p,4,c,9/produkty/dom/kompaktowa_centrala_rekuperacyjna_kcx

Ewa

michał dereń
15-04-2013, 19:24
niestety nigdy nie slyszałem nawet o takim rekuperatorze więc nie pomogę.
kiedyś już pisałem o tym, że dla klienta najważniejsze jest jaki to urządzenie ma serwis w Polsce.

Qazimodo
17-04-2013, 07:37
To firma z Gdyni, więc niedaleko mnie. Serwis oraz dostęp do części zamiennych jest łatwy.
Bardziej miałem tu na myśli porównanie centralki z innymi na rynku.

Jan Gaz był moim faworytem ale niestety nie ma odpowiedniej wydajności.
I właśnie do JAN GAZ chciałbym np ją porównać.

Elfir
20-05-2013, 22:24
Mój instalator też poleca Klimor (Awo easy economic), a ja nie mogę znaleźć jakichkolwiek opinii na temat central tej firmy.
Jan-Gaz i Klimor mają tez samą cenę.

Klimor niestety poległ na marketingu, bo na swojej stronie internetowej opisują swój produkt baaardzo skąpo (albo nie umiem szukać).
Nie wiem jakich używają wentylatorów, deklarowany odzysk niski w porównaniu z konkurencją (produkt słaby czy po prostu podają rzeczywiste dane?)

Nominalna wydajnosc powietrza 300 m3/h
Sprawność maksymalna wymiennika 82 %
Moc (chyba wentylatorów?) 50 W
Wymiennik krzyżowy przeciwpradowy

Jest też niewiele mi mówiąca tabelka pokazująca spręż dyspozycyjny

I to w zasadzie tyle z istotnych informacji, które podaje producent :(

http://www.klimatyzacja.biz/img/wentylacja_produkty//big/p_20317_foto1.jpg

Qazimodo
21-05-2013, 07:15
O wentylatory można dopytać. Klimor raczej nie wsadzi tam chińczyka. Co do tabelek itd to mam duże wątpliwości gdy czytam je u konkurencji. Za tydzień kupuję swoją centralkę, może jakieś foty umieszczę. Napewno zaletą klimoru jest serwis.

Elfir
21-05-2013, 09:56
Ja o tej firmie dowiedziałam się dopiero kiedy mi instalator zaproponował ich urządzenie.
Na żadnym forum nie ma ani słowa o tym, by ktoś to montował.

Nie wiem czy to dobra firma czy nie.
Jak napisałam - marketing leży i kwiczy na całej linii.

Qazimodo
21-05-2013, 13:30
Marketing na wysokim poziomie (duży) nie oznacza nic w kwestii jakości. Widziała Pani reklamę samochodów FORD RENAULT SKODA ? Zapewne tak.
A czy Widziała Pani reklamę FERALI ROLCE ROLCE BENKLEY MASERATI :) Zapewne nie.
Oczywiście przesadzam tu ale chciałem pokazać jak to działa.
Klimor to znana bardzo firma, z dużym zapleczem produkcyjnym, inżynierskim itd.. Wystarczy pojechać i zobaczyć. A taki JanGaz ma produkcję "garażową". No ale zamiast w narzędzia itd inwestuje w reklamę.
Proszę pamiętać że Klimor to nie tylko rekuperatory. :)
Oni robią prawie wszystko do wentylacji.

Elfir
21-05-2013, 14:10
Niemniej to, że te firmy samochodowe nie reklamują się w powszechnie dostępnych mediach nie oznacza, że nie mają marketingu - mają, ale skierowany do konkretnych odbiorców - w czasopismach dla bogatych, spotkania (party, ewenty) z imiennymi zaproszeniami, osobiste oferty. A już na pewno mają prasę i można o nich poczytać na forum.

Klimor jest urządzeniem prostym i tanim (są droższe, jak Nikol czy Bartosz) i jako takie kierowane do przeciętnego budowniczego domu.
Dla mnie ta firma nie jest znana. Nie słyszałam o niej, póki nie dostałam oferty.
Z resztą, sądząc po pustkach w tym wątku, nikt o niej nie słyszał.

Trudno bym odwiedzała fabryki (bo mnie to nie interesuje) - starczy dobry opis produktu (a opis jest beznadziejny) i wsparcie na najbardziej znanych forum budowlanych.
To nie wymaga milionowych nakładów na promocję.
Raczej odnosze wrażenie, że te rekuperatory produkowane sa "na odczepne", z resztek (nie materiałowych, ale koncepcyjnych), które im pozostają po powaznych odbiorcach (typu fabryki)

Staszk
21-05-2013, 16:41
Klimor Gdynia to firma z tradycjami ,wywodząca się z czasów potęgi polskiego przemysłu stoczniowego. Produkty okrętowe Klimoru były znane i cenione zarówno w dawnych demoludach jak i na zachodzie.Po transformacji nieco przygasła w związku z upadkiem przemysłu okrętowego,ale po przejęciu przez grupę kapitałową Klima-Therm produkuje różnego typu centrale klimatyzacyjne na rynek lądowy i morski.Te rekuperatory na pewno nie są produkowane z resztek bo mają zaplecze konstrukcyjno- technologiczno -produkcyjne o wiele lepsze niż niektórzy polecani na forum producenci.Myślę, jak Elfir ,że szwankuje im marketing i promocja - co nie oznacza,że jeżeli "pójdą" w rekuperację domową na poważnie szybko staną się jednym z liderów rynku.

Elfir
21-05-2013, 17:12
ja tak patrzę na zdjęcie centrali i naprawde nie mam pojęcia czym ona się różni od podobnych modeli na rynku:

http://www.greeninvent.com.pl/greeninvent/sklep/60-185-large/rekuperator-mistral-250-firmy-pro-vent-.jpg
http://www.vent360.pl/files/centrala-rekuperacyjna-vallox-95-rekuperator-306-m3-h[2].jpg
http://www.przepisnadom.pl/wp-content/uploads/2010/03/rekuperator.jpg


Te się przynajmniej odróżniają:
http://www.alejahandlowa.pl/obr/243265/5487502_1306746335_d.jpg
http://www.klima-pol.com.pl/www/gfx/strona_/userfiles/image/intext/rekuperator-bartosz_s.jpg
widać, że wymiennik większy i innego typu.

To, że firma była dawno temu w PRL znana z produkcji okrętowej naprawde nie wyjaśnia dlaczego miałaby robić dobre rekuperatory dla domków jednorodzinnych :)

Qazimodo
21-05-2013, 17:13
w każdym razie mają zaplecze które im na to pozwoli.
Co do marketingu to w branży są dobrze znani. Proszę zobaczyć w gazetach o tematyce morskiej. Z własnych informacji i jako ciekawostkę mogę też podać że pewien "bogaty pan" który u nas buduje sobie jacht (w jednej z Gdańskich stoczni) za bagatela xxx milionów dolarów, cały system klimatyzacji i kanałów nawiewu itd powierzył również firmie klimor. U niego cena nie grała roli. :)

Elfir
21-05-2013, 17:14
Ale ja nie buduję okrętu, tylko domek.

A cena nie ma znaczenia, bo urządzenie raczej z tych tańszych jest.

Firma nie potrafi mnie przekonać, że jej produkt wart jest zaufania.
Może robią super szkolenia dla instalatorów, ale to klient docelowy podejmuje decyzję, m.in. na podstawie opinii innych użytkowników.
Wiadomo, że do instalatorów ma się ograniczone zaufanie (polecają to, na czym mają najlepsze marże)

Qazimodo
21-05-2013, 20:43
Napisz proszę co wybrałaś. Ja mam dużą powierzchnię do wymiany powietrza i nie miałem wielkiego wyboru. Mam nadzieję że będę zadowolony :)
Czego i Tobie życzę

kangaxx
21-05-2013, 21:33
... A taki JanGaz ma produkcję "garażową". No ale zamiast w narzędzia itd inwestuje w reklamę.

a byłeś w jangazie że wytykasz im brak narzędzi czy tylko tak "mondrujesz"?

nie reklamuj produktu pokazując wady zmyślone konkurencji, zareklamuj zaletami swój produkt

kangaxx
21-05-2013, 21:34
...że do instalatorów ma się ograniczone zaufanie (polecają to, na czym mają najlepsze marże)

ograniczone zaufanie popieram ale żaden instalator któremu zależy na opinii nie zamontuje gówna bo marża większa, zamontuje natomiast urządzenie takie którego właściciel nie będzie dzwonił co chwilę że coś się wyłożyło i kwiczy i prawdopodobnie za wyższą cenę a jakość ma swoją cenę

Elfir
21-05-2013, 21:48
Gówna nie, ale może po prostu w tej cenie jestem w stanie zakupić sprzęt wyższej klasy, o lepszych parametrach?

Qazimodo
22-05-2013, 07:16
a byłeś w jangazie że wytykasz im brak narzędzi czy tylko tak "mondrujesz"?

nie reklamuj produktu pokazując wady zmyślone konkurencji, zareklamuj zaletami swój produkt

PUDŁO :)
Właśnie że byłem.
PUDŁO 2 :)
Nie zarzucam im brak narzędzi a jedynie o wiele gorszy park maszynowy. Którego poprostu nie mają. Nie mają też jak KLIMOR komory ciśnień i wielu podobnych. I długo jeszcze mieć nie będą. (tam też byłem)
Ponadto pisałem że przed klimorem to JanGaz był moim faworytem.

Wiem też jakie marże mają instalatorzy w firmie JanGaz a jakie w Klimor. No i tu sekret popularności.

A co do Twojego wniosku że: "żaden szanujący się instalator nie zamontuje gówna" to szacunek jeśli tylko na takich trafiłeś. Bo my ludzie z tego forum wiemy że wcale tak nie jest i 80% z nich zrobi tak by jak najwięcej zarobić.

kangaxx
23-05-2013, 21:39
widać te 80% zdzieraczy rządzi, ja lubię u nich to że rozmawiam z osobą decyzyjną a nie jakimś specem od marketingu, bez problemu mam jakieś ekstra dodatki/funkcje standardowo niedostępne, współpraca to nie tylko sztywne sprzedaj-kup

jangaz ma takie narzędzia i tyle ile trzeba, pojawiają się też nowe, komora ciśnień do domowych central potrzebna jest jak lokomotywa do orania w polu, domek to nie statek i nie te ciśnienia

jangaz to zakład automatyki i głównie z tego żyje, centrale to owoc pasji i determinacji, nie sprzedają ich na kilogramy tylko sztuki i przeceniasz znaczenie upustu

qrna to jest temat o klimorze !!!

Qazimodo
24-05-2013, 07:34
czyli produkt uboczny :)
I do tego zmierzam - starając się uświadomić różnice.

Dziś kupiłem centralę klimora - pierwsze wrażenie (duża i ciężka :)

michal_l
24-05-2013, 08:52
w klimor centrale domowe też są przecież produktem ubocznym :-)
co nie znaczy, że nie są dobre.

Jestem jednak zwolennikiem tezy, że najlepiej jest jak firma żyje z tego produktu, który akurat chcemy kupić.
Aby nie rozdrażniać kolegów posłużę się przykładem motoryzacyjnym:
Mercedes zna się na produkcji fajnych limuzyn, ale jak się kiedyś wziął za małe samochody .... to miał problemy z pierwszą A-klasą i testem łosia.

Generalnie produkty firm "skupionych na jednym" są lepsze.
Między innymi dlatego COMAIR produkuje obecnie tylko centrale domowe :-)
i komponenty instalacji przeznaczonych dla budownictwa mieszkaniowego.

kangaxx
25-05-2013, 07:25
Dziś kupiłem centralę klimora - pierwsze wrażenie (duża i ciężka :)
bo produkt uboczny z blach okrętowych :)

fotohobby
25-05-2013, 08:16
Swoją drogą, to ile kosztuje KCX 300, bo nie potrafię znaleźć ceny ?

Elfir
25-05-2013, 18:37
Ja mam wycenę łaczną razem z instalacją i rurami.
Kosztuje tyle samo co Jan gaz, bo wyceny identyczne.

Elfir
19-08-2014, 20:09
Podnoszę - Nigdzie nie mogę dostać filtrów do Klimora. :(

Nawet jeśli produkt dobry (bo działa i tu nie mam uwag) to leży serwisowo na całej linii.
Jakbym wiedziała o takich problemach, nigdy w życiu bym go nie kupiła.

fotohobby
19-08-2014, 20:54
A nie da się home-made ?

Elfir
19-08-2014, 21:26
to jest tekturowa ramka i mata plisowana. Nie wiem jak trwale splisować matę. Bo ramkę pewnie da się rozkleić i skleić.

Bedę też szukać w samochodowych filtrach.

Tomasz Brzęczkowski
20-08-2014, 02:24
to jest tekturowa ramka i mata plisowana. Nie wiem jak trwale splisować matę. Bo ramkę pewnie da się rozkleić i skleić.

Bedę też szukać w samochodowych filtrach. Ramkę zostawić, swa druty na krzyż i kupi z metra filtr G4 niemiecki od 8 do 45zł za m2 zależnie od sklepu

Elfir
20-08-2014, 11:24
tylko że wówczas filtr nie będzie plisowany ai ramka za którymś razem nie da się posklejać.

napisałam do pewnego sprzedawcy z allegro, czy zrobilby mi ramki metalowe, wymienne

Klimor mi odpisał, że sprzeda komplet z dostawą za 170 zł :eek:
Za kurna tekturę i kawałek fizeliny?


Jakbym wiedziała, nigdy w życiu bym Klimora nie kupiła.
Z tego co widze u innych producentów (np. Mistral, Dospel) komplety filtrów to koszt max 60 zł.

Chociaż widże, że Zehender ma za 180 zł też tekturę z plisą.

Tomasz Brzęczkowski
20-08-2014, 12:23
tylko że wówczas filtr nie będzie plisowany ai ramka za którymś razem nie da się posklejać.

napisałam do pewnego sprzedawcy z allegro, czy zrobilby mi ramki metalowe, wymienne

Klimor mi odpisał, że sprzeda komplet z dostawą za 170 zł :eek:
Za kurna tekturę i kawałek fizeliny?


Jakbym wiedziała, nigdy w życiu bym Klimora nie kupiła.
Z tego co widze u innych producentów (np. Mistral, Dospel) komplety filtrów to koszt max 60 zł.

Chociaż widże, że Zehender ma za 180 zł też tekturę z plisą.
Jak Szanowna Pani, życzy Sobie pliskę, to kawałek siatki poplisować i już jest filtr z pliską 275854

Elfir
20-08-2014, 12:45
czyli w tekturkę musiałabym wcisnac też siatkę :) Myślisz, że tekturka to wszytsko wytrzyma? :D

kerado28
20-08-2014, 13:07
to jest tekturowa ramka i mata plisowana. Nie wiem jak trwale splisować matę. Bo ramkę pewnie da się rozkleić i skleić.

Bedę też szukać w samochodowych filtrach.
Zrób zdjęcia, podaj wymiary - postaram się pomóc (w miarę możliwości)

Elfir
20-08-2014, 15:16
wymiary to 195x400x10
Wygląda mnie więcej tak:
http://www.sm-filter.pl/attachments/Image/filtry_kasetowe_1.jpg
tylko plisa nie jest na kratce ale termoutwardzalna.

Byłabym wdzięczna za pomoc w znalezieniu czegoś w normalnej cenie, bo musze wymieniać 3-4 razy w roku (wokół są same piece na miał :( i ludzie potrafią palić nawet latem!)

kerado28
20-08-2014, 17:31
Jeden z naszych dostawców produkuje podobne filtry - możemy podpytać , z tego co pamiętam to koszt ok. 30-40 zł/szt
Jedyny mankament to min. 10 kompletów.

Elfir
20-08-2014, 18:01
Chyba, że jakiś metalowy otwierany wklad i sama sobie włókninę będę wymieniac

jczubek
03-10-2014, 08:58
tylko że wówczas filtr nie będzie plisowany ai ramka za którymś razem nie da się posklejać.

napisałam do pewnego sprzedawcy z allegro, czy zrobilby mi ramki metalowe, wymienne

Klimor mi odpisał, że sprzeda komplet z dostawą za 170 zł :eek:
Za kurna tekturę i kawałek fizeliny?


Jakbym wiedziała, nigdy w życiu bym Klimora nie kupiła.
Z tego co widze u innych producentów (np. Mistral, Dospel) komplety filtrów to koszt max 60 zł.

Chociaż widże, że Zehender ma za 180 zł też tekturę z plisą.



Witam,
Jeśli jest Pani w stanie sama sobie odebrać te filtry z Gdyni to jestem w stanie sprzedać je w cenie nie przekraczającej 58,00 PLN netto za oba.
pozdr

Qazimodo
03-10-2014, 09:28
Polecam jechać do Castoramy i kupić fizelinę (identyczna jak do filtrów w pochłaniaczach jakie mamy w kuchni). Bez problemu można tez dostać - czarne tzw filtry węglowe !!! Koszt 8 zł za 1m x 1m.
Ramkę można sobie samemu zrobić z kartonu lub tak jak ja z kawałka profilu (narożnika od płyty GK). Całość operacji zajmuje 15min (2 filtry).
Koszt może z 10zł, przy czym fizeliny zostaje nam na około 6 do 8 sztuk :)

A tak po za tym jak za pierwszym razem dokupowałem filtry to KLIMOR sprzedał mi je za 18zł szt. Więc nie wiem co to za ceny? Czyżby polityka się zmieniła?
Co do serwisu to u mnie byli na początku kilka razy bo koleś co mi instalacje montował totalnie spier... sprawę. Więc na serwis nie mam prawa narzekać.

Elfir
03-10-2014, 17:33
oficjalny mail od Klimora:

dostawy filtrów powietrza do aparatu AWO easy


filtr powietrza EU4 195x400x10
2x 70,00 zł
140,00 zł
ok 5 dni

dostawa
30,00 zł

Do zapłaty:
170,00 zł
NETTO

Nigdzie nie znalazłam w żadnym sklepie takiego filtra tekturowy, harmonijkowy 165x300x10

Och, wiem, że mogę sobie kupić fizelinę i bawić się w klejenie ramki i tak będę robić, chociaż filtr będzie miał mniejsza powierzchnię i jakość pracy.

Ale ostrzegam przed kupowaniem niszowych rekuperatorów, bo te bardziej powszechne zwykle mają albo kasety wielokrotne albo tanie wkłady.