PDA

Zobacz pełną wersję : Szczegół okapu, dachówka karpiówka - prośba o ocenę i sugestie



frodo55
15-04-2013, 18:53
Proszę znawców tematu o wyrażenie opinii na temat mojego dachu, krytyczne uwagi mile widziane.

Andrzej Wilhelmi
15-04-2013, 20:13
Rynna będzie dość nisko, koniecznie jakieś spadki np. 0,5%. Konieczne podcinanie krokwi. Folia na OSB to nieporozumienie. Wiatro izolacja nie nadaje się na krycie wstępne. Jak będzie folia wysokoparoprzepuszczalna to po co szczelina wentylacyjna pod folią. Deska okapowa za cienka, powinna być 32 mm. Pas podrynnowy w takiej formie trudny do wykonania i do montażu, uwydatni szczelinę pomiędzy nim a pierwszą poziomą deską podbitki a powinien tą szczelinę zasłonić. Jaki jest rozstaw krokwi i jaki kąt nachylenia połaci? Łata grubości 3x5 cm dość wiotka minimum 4x5 cm natomiast jako kontrłata jak najbardziej OK. Pozdrawiam.

frodo55
15-04-2013, 21:28
Dziękuję za cenne uwagi, zaraz zabieram się do rysunku aby wprowadzić poprawki. Jeżeli chodzi o kąt nachylenia to mam 42 stopnie, najwięcej krokwi w rozstawie 65-70 cm, największa odległość między krokwiami w miejscu okien dachowych tam jest 84 cm.

frodo55
15-04-2013, 22:45
Załączam poprawiony rysunek, usunąłem płytę osb, zwiększyłem przekrój deski czołowej, zmieniłem obróbki blacharskie, udało się lekko unieść rynnę. Długość okapów mam w okolicach 6 m, tak więc przy założonym spadku 0,5% trzeba będzie obniżyć rynny jeszcze o 3 cm. Pomyślałem żeby może odgiąć pas nadrynnowy i jeszcze wyżej dać rynnę.

Jan P.
15-04-2013, 23:03
Lepie by było nie usuwać osb . Zamiast foli dać papę i pas podrynnowy zagięty wsunąć pod nią. Pas nadrynnowy na łacie. Masz wtedy miejsce na podniesienie rynny. Jan.

frodo55
15-04-2013, 23:18
Płytę osb miałem tylko na części dachu (1.25 metrowy pas nad okapem), za radą Andrzeja zdecydowałem się usunąć płytę osb. Zastanawiam się jaki wpływ na wlot wentylacji (kratkę) będzie miało zastosowanie pasa nadrynnowego na łacie, chodzi mi o to czy wyżej położona rynna nie zasłoni wlotu wentylacji. Cały czas mam też na uwadze minimalną odległość góry rynny od linii przedłużenia dachówki (chcę uniknąć konieczności zastosowania płotków śniegowych).

Andrzej Wilhelmi
15-04-2013, 23:33
Janie on miał OSB tylko w okolicy okapu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby deskowanie dachu lub montaż OSB i krycie papą zamiast folii. Natomiast zastosowanie w okapie belki klinowej lub podobnego rozwiązania umożliwiłoby podniesienie rynny z jednoczesnym odprowadzeniem skroplin do rynny. Tak jak wcześniej pisałem radziłbym zastosować łaty o przekroju minimum 4x5 cm. Deska okapowa powinna kończyć równo ze spodem krokwi a pierwsza pozioma deska podbitki licować się z deską okapową. Wówczas kapinos pasa podrynnowego zachodzi na podbitkę i nie widać żadnych połączeń. Pozdrawiam.

frodo55
16-04-2013, 00:13
Poprawiona wersja 3 - zmiana przekroju łaty, zmiana w obrębie podbitki. Dziękuje za zainteresowanie i pomoc. Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
16-04-2013, 01:15
Zaczyna to jakoś wyglądać. Mam jeszcze jedną uwagę dachówki okapu "wchodzą" za głęboko w rynnę (sięgają osi rynny) powinny 2~3 cm. Potrzebny byłby drugi pas nadrynnowy schodzący z łaty (osłaniałby pierwszą łatę). Pozdrawiam.

Jan P.
16-04-2013, 07:52
Płotki nie dopuszczają do zsuwania się śniegu i zerwania rynny.Nawet jak rynna będzie niżej to i tak jest tam zwał lodu, śniegu. Radziłbym dać płotki. Jan.

frodo55
16-04-2013, 16:39
Poprawiona wersja rysunku (gotowa do konstruktywnej krytyki :) )

Jan P.
16-04-2013, 17:31
Pas powinien wchodzić w rynnę , dolegając do niej. Jan.

Andrzej Wilhelmi
16-04-2013, 20:14
Powietrze dotrze do szczeliny przerwą pomiędzy rynną a pasem podrynnowym wynikająca z grubości haka. Aby zapewnić większy dopływ powietrza warto zastosować dachówki okapowe ryflowane. Takie stosuję na "wolich oczkach" jak na zdjęciu. Zielona przegroda przedłużająca ścianę nie powinna stykać się z folią (mostek i ryzyko uszkodzenia folii). Pozdrawiam.

frodo55
17-04-2013, 16:36
Poprawiłem kolejne elementy, mam nadzieję, że teraz wygląda to lepiej.
Za radą Andrzeja z jednego z pierwszych postów usunąłem płytę osb, teraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłem. Folia w części gdzie jest izolacja termiczna między krokwiami jest podparta od dołu izolacją, mam wątpliwość, jak zachowa się folia w obrębie okapu gdzie nie ma izolacji czy nie będzie wyglądała tak jak na przekroju B-B (czerwona przerywana linia)? Zastanawiam się czy w takim obniżeniu nie będzie gromadziła się woda, zwłaszcza przed miejscem w którym folia wchodzi na obróbkę blacharską.

Andrzej Wilhelmi
17-04-2013, 21:59
Ja prawie nie montuję folii ale jak ją montuję to nie sztramuję a właśnie z takim zwisem (kilka mm maksymalnie 5 mm). Taki montaż daje gwarancję szczelności bo skropliny spływają środkiem a nie przy kontrłatach (minimalizuje się kapilarne podciąganie wody). Przy takim kącie nachylenia połaci wszystko będzie OK. Tak myślę, że chyba zrobisz doktorat z okapu:yes:. Pozdrawiam:bye:.

frodo55
18-04-2013, 18:12
Znaczący forumowy dorobek naukowy Andrzeja w dziedzinie dachów + jego stwierdzenia w tym wątku: "Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby deskowanie dachu lub montaż OSB i krycie papą zamiast folii." oraz "Ja prawie nie montuję folii..." ostatecznie wyleczyły mnie z chęci zrobienia dachu bez pełnego deskowania. Pytanie do Andrzeja: Czy płyta OSB 12mm będzie wystarczająca do deskowania mojego dachu? (rozstaw krowki w granicach 60-70 cm + lekka ekipa dekarzy :)

Andrzej Wilhelmi
18-04-2013, 21:16
Będzie wystarczająca a nawet grubość 10 mm (papa mocowana wstępnie zszywkami) bo ta płyta spełnia tylko dwa zadania: pierwsze to podtrzymanie warstwy krycia wstępnego (papy) i drugie sztywnienie więźby. Przy stosowaniu tak cienkich płyt koniecznym jest możliwie szybkie wykonanie krycia docelowego. Nie można zostawić tak wykonanego krycia wstępnego na zimę. Pozdrawiam.

frodo55
20-04-2013, 14:47
Jako uzupełnienie mojego rysunku wrzucam szczegół mocowania krokwi.

frodo55
20-04-2013, 16:53
Nowa wersja z deskowaniem płytą OSB.

młotek
20-04-2013, 21:12
A jak mocujemu "siodełko" do krokwi?:)

brylekpl
21-04-2013, 20:57
Janie on miał OSB tylko w okolicy okapu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby deskowanie dachu lub montaż OSB i krycie papą zamiast folii. Natomiast zastosowanie w okapie belki klinowej lub podobnego rozwiązania umożliwiłoby podniesienie rynny z jednoczesnym odprowadzeniem skroplin do rynny. Tak jak wcześniej pisałem radziłbym zastosować łaty o przekroju minimum 4x5 cm. Deska okapowa powinna kończyć równo ze spodem krokwi a pierwsza pozioma deska podbitki licować się z deską okapową. Wówczas kapinos pasa podrynnowego zachodzi na podbitkę i nie widać żadnych połączeń. Pozdrawiam.


Jaki jest cel deskowania dachu przy kryciu karpiowka? co da takie deskowanie. Laty przy kryciu w łuske doskonale usztywniaja konstrukcje dlatego nie rozumiem idei deskowania i papy

Andrzej Wilhelmi
21-04-2013, 21:20
Po pierwsze łaty nigdy nie usztywniają dachu a po drugie chodzi tu o krycie wstępne. Jaki jest sens stosowania folii przy kryciu dachówką skoro żadna folia nie dorównuje żywotnością dachówce! Ja z kolei nie rozumiem jak kogoś stać na dachówkę a tym bardziej na karpiówkę i nie stać go na deskowanie i papę?:confused: Życzę rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.

Jan P.
21-04-2013, 21:46
Dachówka nie jest szczelnym pokryciem. Pomijając nawiewanie śniegu przy obróbkach , gąsiorach itp w strefie okapu powstają zatory lodowe i przy roztopach woda dostaje się POD dachówkę. Przy foli tworzą się "kieszenie" nad deską okapową i skutki bywają tragiczne; zacieki, grzyb itd. Przy pełnym deskowaniu lub płycie i poprawnym położeniu papy tego unikamy. I dziękujemy Andrzejowi i Janowi że posłuchaliśmy ich rad i mamy święty spokój. Jan.

H i W
21-04-2013, 22:43
Witam Frodo55
Jak na razie to masz przeciek pod rynnowy z (pas pod rynnowy-folia lub papa)
I zakiszoną płytę OSB z furą pleśni od spodu i pełną stęchliznę w ociepleniu
I kłania się okap?
A okap to temat wyrwany z kontekstu i nie ma sensu roztrząsać go osobno - należy go uformować z całą połacią łącznie z kalenicą, uwzględniając aspekty wentylacji !!! poszczególnych warstw w zależności od długości połaci
Od wielu lat temat stoi w gardle ..... i wielu się dławi.
1)Popraw okap stosując deskę okapową na klinach (skróć kontr łatę, przerwij ją i wyprowadź folie na pas nadrynnowy )
2)zrezygnuj z dachówki startowej (pokrycie w łuskę - pierwszy rząd w koronkę normalną karpiówką)
3)podnieś rynnę (szczelina pomiędzy dachówką a rynną się zmniejszy)
4) zamiast 1łaty zastosuj listwę - kratkę wentylacyjną okapu z pcw (nie gnije)
Kalenica otwarta kryta dla każdej wentylacji i nie zapomnij o między wentylacji połaciowej - między warstwami !
ps.
Podbitka po skosie nie jest za wygodna, problem z montażem, z malowaniem, prostą można wykorzystać np.oświetlenie?lub montaż antresol pod rośliny pnące?

Andrzej Wilhelmi
21-04-2013, 23:01
A byłbyś tak miły i napisał trochę więcej o miejscu przecieku? Oczywiście deska klinowa jest najlepszym rozwiązaniem ale i to jest poprawne. Niby czemu ma rezygnować z dachówki startowej (okapowej)? To tylko rzecz gustu czy chce się mieć przy okapie linię prosta czy firankę? Ja optuję za linią prostą. Pozdrawiam.

H i W
21-04-2013, 23:29
Andrzej
po kolei:
Na rysunku folia lub papa wyprowadzona jest na pas podrynnowy (zbędny brak gzymsu)
Z dachówki startowej - dlatego by zrobić miejsce na kliny i niezrobienie "świńskiego" spadku w foli rezygnując z jednej łaty
wszystkie stare poszycia w łuskę zaczynają i kończą poszyciem w koronkę i to nie moja wina że jeden z drugim producentem skrócił sobie dachówkę startową prostą zamiast pozostawić normalną długość. Prawdopodobnie poszli za logiką kalenicy na której jest skrócona.
A tak nawiasem mówiąc to bawią Mnie instrukcje np.nasza polska dachówka i deskowanie dachów na okrągło, jestem ciekaw na jakiej beczce wykonawca ma je wykrzywić.
Ale nie o to chodzi chłop ma problem i trzeba go rozwiązać.
Okap należy rozwiązać i basta bo takich jak ON jest pełna Polska,
a kto uważa że ma to za sobą niech się cieszy do najbliższego remontu - bubli jest bez liku i cóż się dziwić,
skoro przy deskach kreślarskich jest nisza intelektualna.
Pozdrawiam.

frodo55
22-04-2013, 00:16
Przyznam, że nie rozumiem co miał na myśli H i W, co to znaczy "zbędny brak gzymsu" albo "świński spadek" ? Co to znaczy, że "takich jak ON jest pełna Polska"? Proponuję zająć się przedmiotem wątku i odłożyć wycieczki personalne.

Andrzej Wilhelmi
22-04-2013, 01:22
...Z dachówki startowej - dlatego by zrobić miejsce na kliny i niezrobienie... ...jestem ciekaw na jakiej beczce wykonawca ma je wykrzywić.

Nie bardzo rozumiem co ma dachówka startowa(okapowa) do klinów no i gdzie ten przeciek? Miałbym prośbę opisz to dokładnie. Pozdrawiam.

H i W
22-04-2013, 01:39
Panie Frodo55
to nie wycieczki personalne lecz fakt że bardzo dużo ludzi abstrahuje ten temat i nie jest do końca w pełni rozwiązany, a stawiając ON to jestem
pełen szacunku że drąży Pan ten temat - pomijany przez wielu projektantów.
Jest Pan w dobrej sytuacji (kąt42 stopnie), a co mają powiedzieć Ci co mają dużo mniejszy?
Wracając do tematu:
pas podrynnowy ma zastosowanie przy obróbce pasów elewacyjnych, uskoków architektonicznych zwanych gzymsami.
W Pana przypadku jest zbędny, wyprowadzając folie na pas nadrynnowy.
''świński spadek'' żargonowe (z co przepraszam) określenie przełamania poszycia powodujące brak spadku i odprowadzenia wody.(w tym przypadku na folii)

Andrzej Wilhelmi
22-04-2013, 01:44
Pas podrynnowy osłania deskę okapową więc czemu uważasz, że jest zbędny? Pozdrawiam.

H i W
22-04-2013, 01:50
Czy to jest prawidłowe rozwiązanie by paro izolacja była odprowadzona na pas podrynnowy i woda z niej spływając mijała rynnę?
Jeśli tak - to niema przecieku.
Pozdrawiam

H i W
22-04-2013, 01:57
Przed czym osłania?
jeśli rynna jest prawidłowo dobrana i niema przelewu,
jeśli prawidłowo osadzona z tylną krawędzią wyższą i dobrze wpuszczonym pasem nad rynnowym
to po co?
Skąd na nią ma chlapać, skoro jest osłonięta rynną i pasem nadrynnowym?

Jan P.
22-04-2013, 16:26
Przed lodem dziubuś , przed lodem. Jan.

H i W
22-04-2013, 18:20
Panie Janie, biedny ten dach który ma prawidłowo orynnowany okap i lód na desce okapowej,
a jak do tematu podchodzi zainteresowany Pan Frodo55??

Jan P.
22-04-2013, 19:23
Z naturą nie ma żartów. Lód wciśnie się pod pas nadrynnowy a szczególnie przy kilku cyklach ; odwilż - mróz -opady. A na załączonym zdjęciu ocieplenie boczne lukarny powinno łączyć się z ociepleniem dachu. Poważny błąd .Jan.

H i W
22-04-2013, 20:30
To nie błąd tylko zdjęcie wykonane w czasie prowadzenia robót :)

frodo55
22-04-2013, 21:23
Wywołany przez H i W powiem, że jeżeli mam do wyboru deskę czołową obitą blachą i deskę czołową zabezpieczoną choćby najlepszą powłoką malarską to wybieram blachę. Ponadto natknąłem się gdzieś w sieci na opinię, że warto mieć wodę z krycia wstępnego wyprowadzoną przed rynną bo w razie problemów ze szczelnością pokrycia zasadniczego można łatwiej zlokalizować usterkę.

Andrzej Wilhelmi
22-04-2013, 21:47
"H i W" z Twoich wypowiedzi wynika, że bardzo profesjonalnie podchodzisz do tematu. Oczywiście całkowicie się się Tobą zgadzam i jestem zwolennikiem odprowadzania skroplin do rynny. Natomiast szerokiego okapu nie osłoni sama rynna a do tego są walory estetyczne. Deska okapu może być strugana (szlifowana) i malowana, może być osłonięta długimi obróbkami blaszanymi, może być osłonięta małymi obróbkami np. na rąbek, może być obrobiona dontem bitumicznym, płytką włóknocementową czy łupkiem. W przypadku montażu nadbitki i struganych krokwi może jej wcale nie być a rynna mocowana jest na hakach dokrokwiowych. Pozdrawiam.
p.s.
W Twojej wypowiedzi #31 wkradł się błąd. To nie jest folia paroizolacyjna a wysokoparoprzepuszczalna.

skrabi
02-07-2013, 18:41
podepnę się pod temat, jak zrobić ten detal w przypadku gdy okapy ma w ogóle nie być?

Andrzej Wilhelmi
02-07-2013, 21:45
Okap jest brzegiem dachu i nie ma znaczenia gdzie się kończy. Twój kończy się na ścianie. Jego rozwiązanie jest łatwiejsze bo nić nie widać od spodu. Pozdrawiam.

skrabi
02-07-2013, 21:56
Jego rozwiązanie jest łatwiejsze bo nić nie widać od spodu.

może i tak, ale z drugiej strony musi być wykonany prawidłowo, bo w przypadku złego wykonania będzie mi zamakać ściana lub ocieplenie :/

Andrzej Wilhelmi
02-07-2013, 22:25
Prawidłowość jest łatwa do sprawdzenia bo to podparcie krycia wstępnego a to krycie widać od góry. Natomiast od dołu występują czasem problemy gdy jest nadbitka. Pozdrawiam.

frodo55
12-09-2014, 16:03
Po dłuższej przerwie, w ramach uzupełnienia tematu kilka zdjęć pokazujących moje okapy w realu. Jeszcze raz dziękuję, wszystkim którzy zamieścili swoje uwagi, które pomogły mi poprawić moje rysunki i jak mam nadzieję, w miarę poprawnie wykończyć dach. Mam kolejne pytanie do forumowych ekspertów; jak zapatrują się na mój pomysł zastosowania dodatkowego wlotu wentylacji pomiędzy łatami od strony boku krokwi (szczytu). Jak widać na zdjęciach wypuszczone poza ostatnią krokiew łaty miały być początkowo od dołu wykończone drewnianą listwą, wpadłem jednak na pomysł aby zamiast listwy zamocować taśmę wentylacyjną.

frodo55
12-09-2014, 16:04
I jeszcze dwa zdjęcia.