PDA

Zobacz pełną wersję : czy można użyć kanału Smartflex fi 200 jako GWC



homer76
15-04-2013, 21:23
Witam.

Poszukuje systemu z ciągłej rury karbowanej o fi 200 mmm do zrobienia GWC - chcę uniknąć łączeń, montażu kolan, klejenia, zgrzewania itp i nie za bardzo mam na inwestycje w drogie systemy jak. np. LEWT marki Helios (nie neguje, że jest wart swojej ceny).

Czy ktoś może się wypowiedzieć czy kanał Smartflex fi 200 sprawdzi się jako GWC?
oto link do sklepu.
http://domwent.pl/pl/p/Kanal-Smartflex-fi200-mm-25-metrow/1416%20-%20cena%201627%20z%C5%82%20brutto

Czy ktoś wie jaką grubość ma ścianka, jakie Uw ma ten kanał. Rozmawiałem z dystrybutorem i powiedział, że czasami instalatorzy montują ten kanał jako GWC.

Miałem w ręku i Smartflexa i LEWT i powiem, że Smartflex był lżejszy i wydawał się delikatniejszy - ale jak to się przekłada na przewodzenie ciepła nie wiem, a kart katalogowych obu systemów z parametrami nie mogę znaleźć.

Pomożecie ? ;)

Homer

gentoonx
15-04-2013, 22:36
Cenowo porównywalne z byle PCV, ułożenie może być problemem, jedno małe zasyfonowanie i woda stoi i śmierdzi - chyba że duży spadek, wtedy nawet małe osiadanie gruntu w obrębie GWC nie straszne, rura jest karbowana bez gładkiej wkładki w środku, wiec przewodność taka jak materiału

Ja sie nie zdecyduję.

nydar
15-04-2013, 22:41
Karbowana rura przy możliwości kondensacji to błąd .

homer76
16-04-2013, 09:14
Cenowo porównywalne z byle PCV, ułożenie może być problemem, jedno małe zasyfonowanie i woda stoi i śmierdzi - chyba że duży spadek, wtedy nawet małe osiadanie gruntu w obrębie GWC nie straszne, rura jest karbowana bez gładkiej wkładki w środku, wiec przewodność taka jak materiału

Ja sie nie zdecyduję.

Rura w środku ma karbownaie około 1mm - przy przepływie powietrza przez rurę podczas używania nie sądze aby woda zatrzymała się na dłużej w takich zagłębieniach.
Sam już nie wiem - nie chcę wchodzić w rozwiązania z ruru łączonych w 10 miejscach na klej czy też uszczelki termoszczelne - wyższe koszty i większa szansa na rozszczelnienie,

Ale fakt, że przy ukladaniu Smartflexa trzeba zachowac rygor ze spadkiem.

gentoonx
16-04-2013, 17:17
Jak GWC na zime to nie masz wykraplania, jak całoroczne, to w lato woda w karbach stoi w całej rurze, jak stoi długo w ciemnym i wilgotnym to śmierdzi - nie ma przebacz, słonia nie przeskoczysz.

dzięki nydar - zapomniałem napisać o wodzie w karbach - zresztą było tyle razy

michal_l
17-04-2013, 13:24
Moim zdaniem rura karbowana nie ma żadnych zalet użytecznych przy GWC
a jej brak sztywności spowoduje powstawanie - nawet przy dużym spadku - miejsc gdzie woda będzie się zbierać.
Nie ma siły, aby taką rurę ułożyć i zasypać bez choćby małych "ugięć" i problemów ze stojącą w nich wodą.
Smartflex kupuje swoje rozwiązania w Czechach - nie mam przekonania, że są one optymalne.

tu link http://www.elektrodesign.cz/web/en/recuperation-heat-pumps/products/heat-recovery-units-and-heat-exchangers/ground-coupled-heat-exchangers

a tak ogólnie: nie chcesz kłopotów - zrób sobie glikolowe GWC '

homer76
17-04-2013, 15:41
Moim zdaniem rura karbowana nie ma żadnych zalet użytecznych przy GWC
a jej brak sztywności spowoduje powstawanie - nawet przy dużym spadku - miejsc gdzie woda będzie się zbierać.
Nie ma siły, aby taką rurę ułożyć i zasypać bez choćby małych "ugięć" i problemów ze stojącą w nich wodą.
Smartflex kupuje swoje rozwiązania w Czechach - nie mam przekonania, że są one optymalne.

tu link http://www.elektrodesign.cz/web/en/recuperation-heat-pumps/products/heat-recovery-units-and-heat-exchangers/ground-coupled-heat-exchangers

a tak ogólnie: nie chcesz kłopotów - zrób sobie glikolowe GWC '

Chciałem glikol ale dzialka za mała (max mi wyszło 120mb) na piasku. Mam w koło murki oporowe, podjazdy, trasy komunikacyjne i nie chce tego psuć.
Zakupiłem dziś kanały i na weekend zamówiłem minikoparke do prac i ludzi.

W sierpniu napiszę jak działa.

dziękuje za konstruktywne komentarze.

homer76
21-04-2013, 20:39
Witam,
9 godzin pracy koparki + ja i 2 kolegów + geodeta z oprzyrządowaniem i 48mb kanału w ziemi na głębokości od 1,4 do 2,2m. Taka operacja na zabudowanej działce i w piachu to wyzwanie (nie ma gdzie piachu odłożyć a trzeba kopać szeroko bo się obsypuje. Miałem zrobić fotki, ale nie miałem czasu i perspektyw z poziomu wykopu - taki był zapi...ol ;(.
Ale udało się ;)

Koszty:
Kanał - 50mb fi 200 + mufa + 2 x uszczelka termiczna = 3600 brutto
Koparka - 720 zł
Opalarka 1500W - 72 zł
Przewód telefoniczny 4 żłyły 45 m - 160 zł

Odciski ;)

Pozostało
1. montaż czerpni
2. doprowadzenie kanału do rekuperatora
3. sterownie (przepustnica)
4. jakieś osondowanie.

Możecie polecić jakiś system 2 czujników + centralka do podłączenie na stałe do PC po USB lub RS232 lub z własną pamięcią, aby można było zapisać wyniki w przestrzeni czasu i stwierdzić jakie faktycznie daje GWC korzyści?

Pozdrawiam
Homer

grzes124
29-07-2014, 09:40
Odświeżę temat.
homer76 odpaliłeś już swoje GWC? Możesz się pochwalić wynikami?

jgrolik
29-07-2014, 10:08
Możecie polecić jakiś system 2 czujników + centralka do podłączenie na stałe do PC po USB lub RS232 lub z własną pamięcią, aby można było zapisać wyniki w przestrzeni czasu i stwierdzić jakie faktycznie daje GWC korzyści?


DS1923 lub jeśli tylko temperatura to ds1921

do tego kabelek USB - 1-wire i można mieć wszystko online albo raz na rok odczytać dane.

PS: Jak się sprawuje GWC ?