PDA

Zobacz pełną wersję : Komin - jak daleko od kosza ?



_olo_
16-04-2013, 13:07
Witam.
Mam parę pytań odnośnie budowy kominów/

Czy są jakieś bezpieczne - ze względu na odprowadzanie wody z dachu i ewentualne problemy z przeciekaniem - minimalne odległości lokalizacji komina od koszów ?

Druga sprawa - przyglądając się kominom z klinkieru w mojej okolicy zastanawia mnie jak się je muruje, że na licu widać piękne całe cegły (wozówki) w każdej warstwie przy czym komin jest dwurzędowy (jak mój) - czy nie ma w przypadku murowania takich kominów konieczności przewiązywania wewnętrznych przegród - wówczas widoczne w licu były by również główki cegły, nie tylko wozówki ??? Czy może wiąże się to w jakiś inny sposób (bednarka ??)

Czy murowanie komina ze zwykłej cegły i oklejenie płytką klinkierową imitującą cegłę zdaje egzamin ?


pzdr

Andrzej Wilhelmi
16-04-2013, 20:29
Komin w miarę możliwości jak najdalej od kosza. Część takich kominów to obmurowane systemówki. Oklejenie zdaje egzamin choć czasami jakaś płytka potrafi odpaść.
W załączeniu atrapy kominów z moich realizacji oklejone płytkami imitującymi cegły i pełne fugi. Pozdrawiam.

frank_gr
16-04-2013, 20:38
Zima jak nawieje sniegu to tylko bedziesz sie wkurzal - ale dopiero jak bedzie sie topil snieg.

Andrzej733
16-04-2013, 20:38
Odnośnie przewiązywania, jeżeli jest to komin w kalenicy to nic się nie robi. Jeżeli z połaci to łaczniki metalowe (zagiete druty zbrojeniowe od fi4 do fi8 ).
Dzisiaj byłem na budowie gdzie dwie lukarny łukowe są w odległości 60cm, no i niestety jak nawaliło śniegu to pojawiły się przecieki

_olo_
18-04-2013, 18:19
Dzięki za wskazówki.

U mnie komin wychodzi ok 0,75 od kosza ale chce zwiększyć nieco nachylenie daszka nad wykuszem tak, że się zbliży do 0,4-0,5m ale patrząc na fotografie p. Andrzeja widzę, że czasem i niemal w koszu komin stoi i jest git :)

Komin w całości z cegły murowany - 7 kanałów, nad dachem się zastanawiam czy cegła zwykła + jakieś wykończenie na zewnątrz (siatka + klej + zwykły tynk akrylowy bezpośrednio na cegłę, płytki etc) bo z murowaniem ze zwykłej cegły sobie poradzę, czy klinkier - tu dzięki za pomoc w kwestii wiązania - zwykły drut nie będzie korodując odspajał komina ? Nie trzeba tu jakiegoś ocynkowanego stosować ? Komin 1,5m poniżej kalenicy.

To jeszcze pytanie o struktonit - jak się mocuje do komina, czy można bezpośrednio na goły komin czy ocieplać wełną/styropianem, jak się uszczelnia rogi komina wykończonego struktonitem przed wnikaniem wody ?

W zasadzie to kiedy trzeba w ogóle ocieplić komin a kiedy można sobie to podarować i wykańczać lico bezpośrednio na wymurowany z cegły komin?

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
18-04-2013, 21:08
Płytki włóknocementowe czy łupek montujemy na stelażu odeskowanym. Zawsze warto komin ocieplić a to z dwóch powodów: po pierwsze likwiduje się przemarzanie po ścianach komina a po drugie likwiduje się zimny czop powietrza, który czasem uniemożliwia grawitacyjną wentylację. W załączeniu kilka zdjęć z moich realizacji. Pozdrawiam.

_olo_
19-04-2013, 10:45
Bez wątpienia struktonit czy ta łuseczka miedziana wygląda estetycznie ale czy nie ma tu jakichś przeciwwskazań w zakresie przepisów p.poż gdy komin posiada kanał dymowy - co na to kominiarz, mam na myśli ten stelaż drewniany i deskowanie komina ?

G*anbu
19-04-2013, 10:48
Stelaż drewniany jest odizolowany wełną skalną dlatego nie ma ryzyka że się zapali od kanału dymowego.

_olo_
19-04-2013, 11:58
Patrząc na fotki na to nie wygląda - stelaż przykręcony jest do komina bezpośrednio a pomiędzy łatami wełna i na to deskowanie + folia paroprzepuszczalna (zazwyczaj polipropylenowa więc też palna).

Andrzej Wilhelmi
19-04-2013, 22:01
A niby co ma się zapalić skoro klinkier stanowił elewację kominów, a że była to dziurawka zaczęła przeciekać. Niestety tak doradzał murz. Po nieskutecznych próbach uszczelnienia fug rozwiązaniem stała się miedziana płytka elewacyjna. Pozdrawiam.

_olo_
20-04-2013, 17:52
Miałem na myśli wymagania prawne a nie rzeczywiste zagrożenie zapłonem łat i deskowania:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Rozdział 6
Wymagania przeciwpożarowe dla palenisk i instalacji.
Art 265. 4
"Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25mm na siatce albo równorzędną okładziną - co najmniej 0,15 m.

Jak tu się ma legalność i poprawność techniczna łacenia komina pod struktonit np ?

Andrzej Wilhelmi
21-04-2013, 22:25
A no tak, że nie jest to żadna część konstrukcyjna budynku! Ustawodawca miał na myśli więźbą dachową. Pomijam już kwestie użycia wkładów systemowych izolowanych wełną mineralną. Pozdrawiam.

_olo_
22-04-2013, 08:33
Ok, rozumiem, skoro łacenie to nie element konstrukcyjny to wszystko gra, mój komin żadnego wkładu mieć nie będzie, wyłącznie cegła.

Andrzej Wilhelmi
22-04-2013, 21:51
Skoro tak to przed ewentualnym obłożeniem należy go koniecznie otynkować. Pozdrawiam.

Hova
24-04-2013, 10:10
Witam.
Czy są jakieś bezpieczne - ze względu na odprowadzanie wody z dachu i ewentualne problemy z przeciekaniem - minimalne odległości lokalizacji komina od koszów ?


Z tego co się orientuję nie ma tego typu zaleceń budowlanych. Jedyne co można w tej sytuacji poradzić to podejść do sytuacji ze zdrowym rozsądkiem. Stawianie komina bardzo blisko kosza dachowego może spowodować zaleganie wody i śniegu przy podstawie komina. Poza tym komin będzie narażony na większe podmuchy wiatru. Jeśli więc nie ma konieczności - wynikającej np. z takiego a nie innego projektu - stawiania komina tuż przy koszu dachowym, to warto zrobić kilka metrów odstępu.



Czy murowanie komina ze zwykłej cegły i oklejenie płytką klinkierową imitującą cegłę zdaje egzamin ?


Można :) Jak mam doklejone płytki Terca i wciąż trzymają się solidnie po zimie. Ale oczywiście trzeba się liczyć z tym, że po latach może się coś z nimi stać, bo nie jest to na pewno super optymalne rozwiązanie!

Andrzej Wilhelmi
24-04-2013, 20:18
No z tymi kilkoma metrami to trochę przesady. Bezpieczna lokalizacja komina to 0,5 m od osi kosza. Wytrawnemu dekarzowi nie straszny komin w koszu. Pozdrawiam.

_olo_
29-04-2013, 15:55
Wiem, że to trochę nie w tym dziale ale odnośnie tynkowania komina wykonanego ze zwykłej cegły - czy można tu zastosować cienkowarstwową zaprawę do siatkowania styropianu - jest dość wodoszczelna tzn zasiatkować i przeciągnąć taką zaprawą ze dwa razy i pomalować lub niesiatkować i przeciągnąć komin taką zaprawą do siatki a na to farba/tynk silikat/akryl taki jak na elewacje lub jakieś płytki elewacyjne ?

Ewentualnie czy można postąpić z kominem jak z elewacją - styro na kleju + siatka + jakieś wykończenie powierzchni ?? Blacharka wtedy pod styro czy też w zacięcie ?

Andrzej Wilhelmi
29-04-2013, 20:35
Zdecydowanie na wcięcie. Pozdrawiam.