PDA

Zobacz pełną wersję : wodoci?g - ?rednice rur - pytanie



Mis Uszatek
26-06-2004, 14:10
Czy z rozmiaru rury w ulicy można wyciągać jakieś wnioski nt. możliwości przyłączenia? (przekrój odczytany na tabliczce na płocie)
Skąd biorą się różnice w średnicach rur wodociągowych - tych głównych, sieciowych?

Pozdro, Miś

Bio
26-06-2004, 14:28
W domu też masz różne średnice. Biorą się z zapotrzebowania na wodę. Np.na rurociągu w domu o średnicy 15mm (1/2") możesz zamontować trzy punkty czerpalne. Na 20mm (3/4") już 5, a na 25mm(1") 10 punktów. Projektant sieci załozył jakieś zapotrzebowanie wody, oczywiście zrobił to rozwojowo. Czym bliżej końca tego wodociągu, tym średnice rur są mniejsze ze zrozumiałych względów. To tak bardzo skrótowo :)
Czym średnica rurociągu jest większa w miejscu wykonania wcięcia do Twojej posesji, tym koszt nawiertki będzie większy. Nawiertka będzie większych rozmiarów.

Mis Uszatek
26-06-2004, 16:32
W interesującej mnie ulicy przebiega rura o średnicy 25 mm. Na pewno "pije" z niej 10 (jak nie więcej) domostw. Czyli prawdopodobnie wodociągi odmówią przyłączenia i każą czekać na rozbudowę sieci? Jak myślisz, Bio?

P.S.
wytyczne do projektowania sieci i przyłączy (http://kuznia.net/index.php?pg=http://kuznia.net/pages/przy/zmianywar.php)

Hmmm, może sam sobie odpowiem....

Bio
26-06-2004, 17:40
Misiu! Ja podałem te średnice dla instalacji wewnętrznych jako poglądowy przykład. Zewnętrzne sieci wodociągowe dzieli się na: przewody tranzytowe, magistralne i rozdzielcze. Ciebie interesuje tylko ten ostatni- rozdzielczy. I tutaj wkradł się chyba jakiś błąd, bo: przewody rozdzielcze nie powinny mieć średnicy mniejszej od 100mm w miastach i osiedlach oraz 80mm w wodociagach wiejskich ( może coś ostatnio zmieniło się, ale nie sądzę, że aż tak drastycznie). Może odczytałeś dane( z tej tabliczki) dla przyłącza domowego? Spytaj się najlepiej w wodociągach co tam mają pod ziemią. Jeżeli jest faktycznie fi 25, to radzę obejść szanowną dyrekcję wodociągów i zacząć gadać z monterami. Już oni Cię poprowadzą dalej. Tak jak w TPSA :).

Mis Uszatek
26-06-2004, 17:50
Dzięki Bio!
Tak, na pewno zapytam w wodociągach.

Przy okazji - może znasz źródło, z którego można by się dowiedzieć, jak odczytywać owe tabliczki. Byłoby miło znać się na tym: przykładowo idę sobie ulicą, widzę taką tabliczkę i od razu mówię: oooo, są problemy...., się nie da....


P.S. Ten twój syzyfowy młotek mnie zawsze rozśmiesza! A najbardziej czerwony jęzor gwoździa :lol:

Bio
26-06-2004, 19:59
:) Młotek to taki symbol budowlańca. A ten gwóźdź to symbol naszych niekończących się problemów, które niestety zazwyczaj drwią z nas.

Tabliczkami zazwyczaj zaznacza się uzbrojenie podziemne. Np. zasuwy, hydranty podziemne. Zwłaszcza zimą trudno je odnaleźć, dlatego należy je oznakować.I tak Z-zasuwa, H-hydrant, od góry cyfry (liczby): numer ewidencyjny urządzenia, fi 80 (przykładowo) średnica przewodu na którym hydrant, zasuwa jest zamontowany. Potem jest litera T ze strzałkami. Liczba pod strzałką poziomą- odległość w metrach w linii prostopadłej od uzbrojenia do tablicy. Liczba pod strzałką skierowaną w dół to odległość w metrach równolegle do przewodu od uzbrojenia do tablicy.

Tak teraz sobie myślę, że może odczytałeś położenie zasuwy przyłącza domowego i nie ma to nic wspólnego ze średnicą przewodu rozdzielczego. I obym miał rację, czego Ci życzę.

Mis Uszatek
27-06-2004, 22:02
Liczba pod strzałką poziomą- odległość w metrach w linii prostopadłej od uzbrojenia do tablicy. Liczba pod strzałką skierowaną w dół to odległość w metrach równolegle do przewodu od uzbrojenia do tablicy.

Czyli wyobrażam sobie, że zdejmuję tabliczkę z płota, kładę ją na ziemi i patrzę w którą stronę jest ile metrów do przewodu? :roll:

Jak by nie było - dzięki!

Bio
27-06-2004, 23:03
Misiu! Kiepski ze mnie nauczyciel, ale tak jest. Dawno temu naprzybijałem się trochę tych tabliczek. Nie radzę ich odrywać, bo można zostać ukaranym. Przeznaczone są dla odpowiednich służb ( straży pożarnej, pogotowia wodociągowego ).

juras
28-06-2004, 12:11
Bio, a tak przy okazji, bo widzę, że jetseś w temacie, do mojej działki miałem zaprojektowany odcinek wodociągu 77m fi 110 i na jego końcu hydrant, ale to było ponad 2 lata temu, pozwolenie przepadło, teraz sąsiad z ostatniej działki (w sumie 4 działki, 155m wodociągu) dostał pozwolenie na budowę tego odcinka tyle że fi 160 i w starym miejscu hydrant, jakie znaczenie ma fi dla hydrantu, co ma do tego strażak wojewódzki i dlaczego fi 160 dla 4 działek, a nie np. 110?

Bio
28-06-2004, 14:06
Juras

W temacie to przesada. Kiedys dawno temu byłem. Fi dla hydrantu ma dwa znaczenia. Pierwsze to zapotrzebowanie wody. Trudno wyobrazić sobie uliczny hydrant przeciwpożarowy na rurze fi 25. Drugi powód to taki że hydranty w Polsce są produkowane ( przynajmniej były ) o średnicach 80 i 100mm. O to dlaczego fi 160, a nie fi 110 musisz zapytać dostawcę wody. Dla tych 4 posesji wystarczyłoby pewnie i fi 40, ale dostawca myśli perspektywicznie. I tutaj zaczyna się draństwo. Ten rurociąg przejmie od Was ( tak jak ZE sieć wybudowaną za nasze pieniądze ) zakład wodociągów. Do tej Waszej sieci w przyszłości będzie podpiętych pewnie ze 100 budynków, albo i więcej, itd.itd.