PDA

Zobacz pełną wersję : GWC na skarpie



rumpelek
17-04-2013, 09:44
Witam, jak w temacie. Na załączonym rysunku przedstawiłem mniej więcej układ domu i działki... mam działkę która ma dość dużą skarpę. Zastanawiałem się czy mogę ją jakoś wykorzystać , żeby np. zwiększyć efektywność GWC ? jest ona położona od strony południowej i w zasadzie cały dzień świeci tam ładnie słoneczko...

proszę o pomoc i podpowiedzi.

mkmiecik
17-04-2013, 10:30
Pamiętaj, że latem też będzie cieplej.

rumpelek
17-04-2013, 11:08
No to fakt... ale rury będą w ziemi, a ciepłe powietrze będzie wszędzie chyba równe?!
w zasadzie mógłbym puścić tę rurę z użyciem raptem 2 kolan 45stopni bezpośrednio w dół... byłoby tego ze 50 metrów jak nic... na dom 120 m to chyba styknie ?

Ponadto czy przepływ byłby jakoś lepszy, że powietrze byłoby zasysane u dołu i szło do góry ? w zasadzie jest to dobry układ dla ogrzewania grawitacyjnego... czyli zimą chyba działałoby sprawniej, bo powietrze po nagrzaniu samo automatycznie wędruje do góry?!

ale co latem? czy sprawność by mocno spadła bo przecież powietrze będzie się latem ochładzać ?!

michal_l
17-04-2013, 13:14
Proponowałbym glikolowe GWC - faktycznie uzyski energii w zimie mogą być na skarpie nieco większe,
ale też szybsze - niż na płaskim gruncie - odpływanie wody może zmniejszyć wydajność GWC.

Przy glikolowym GWC nie ma znaczenia czy układ dziala "w górę" czy w dół.

Dla rurowego faktycznie w zimie powietrze ogrzeje się i chętniej popłynie w górę,
ale w tym samym układzie w lecie będzie odwrotnie, a przecież chcemy się też ochłodzić :-)

rumpelek
17-04-2013, 13:28
na Glikolowe chyba mnie nie stać :( ceny 5.000 do 10.000 więc odpada...

w takim razie jest sens robić je na skarpie, czy raczej wykorzystać płaską północną stronę terenu i tam normalnie wkopać rury ze spadkiem 3-5% ?!

nydar
17-04-2013, 19:02
Masz bardzo korzystny układ gruntu. 50mb.rury zupełnie wystarczy dla niedużego domku.Skarpa to gotowy spadek a południowa wystawa to więcej energii niż po stronie północnej.Zimą będzie działało na grawitacji ale trzeba dać większą rurę niż fi 110.W lecie grawitacja i tak nie działa,więc trzeba wspomagać wentylatorem

rumpelek
17-04-2013, 21:43
Czyli śmiało wykorzystać ten spadek ?! rurę myślałem fi 160 lub fi 200, ale nie wiem na jaką się zdecydować ? wejście w reku jest w standardzie 200 ?

nydar
18-04-2013, 19:13
Myślę że nie powinno się redukować przekroju,skoro w reku jest fi 200.Nawet jak zimą nie będziesz korzystał z całej mocy tego przekroju,to w lecie pewnie tak.

rumpelek
19-04-2013, 07:23
ok. Bardzo dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji :)