PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kołnierz Velux do płaskiej dachówki?



okojan
17-04-2013, 11:08
Planuje zakup okien Velux.
Mam dachówke płaską ( Creaton Domino)- nie jest to karpiówka.
W różnych składach budowlanych proponują mi zastosowanie całkiem różnych kołnierzy do tej dachówki. Przedstawiciel Veluxa proponuje jeszcze inny kołnierz.
Jestem zaskoczony, ponieważ ten typ dachówki jest już na rynku od kilku lat a przedstawiciel i sprzedawcy w składach budowlanych ,,drapią sie po głowie" i proponują całkiem różne kołnierze.
Czy ktos wie jaki kołnierz bedzie najbardziej stosowny do tej dachóweczki aby dobrze spasować i zeby dachówka nie odstawała?

awieuro
17-04-2013, 13:15
kołnierz do pokryć falistych

okojan
17-04-2013, 13:32
Hm.......
Velux posiada kilka kołnierzy, a w tym do pokryć falistych:

• EDW – do montaż okien w materiałach profilowanych o wysokości profilu do 120 mm
• EDZ - do montażu okien w materiałach profilowanych o wysokości profilu do 45 mm
• EDS – do płaskich materiałów pokryciowych o grubości do 16 mm
• EDB – segmentowy kołnierz zaprojektowny do dachówek typu karpiówka o grubości łącznej do 38 mm

Przedstawiciel Velux-a proponuje mi EDW.
Na składach budowlanych mówią EDS, EDW a i czasami EDZ.
Jeden pracowników składu mówił nawet o pokryciu jak do dachówki ,,karpiówki"!!!!!
Co czynić ???? Co kupić???

awieuro
17-04-2013, 13:43
Na składach nie ma się co słuchać, nawet jeśli mają rację, bo czasami mają a czasami nie. Najodpowiedniejszy jest EDZ + taśma butylowa żeby przykleić przednią obróbkę do dachówki.

okojan
17-04-2013, 17:18
Dwie godz. temu dzwoniłem do Velux-a ( centrala) w Polsce i powiedziano mi po dłuuuuuuuugimmmmmmmmm namyśle, ze kołnierz EDW.
Sam już nie wiem co mam sądzić.Mój dekarz układał już płaska dachówke, zanim położył moja ale nie montował jeszcze okien przy tej dachówce.
Awieuro - rozumiem, ze doradzasz mi położyć kołnierz EDZ po swoich doświadczeniach?

awieuro
17-04-2013, 20:08
Wg mnie najodpowiedniejszy jest edz; edw też może być. To czy dachówka będzie odstawała wokół okna zależy tylko od dekarza, jego wkładu pracy i cierpliwości...
Pozdrawiam

Jan P.
17-04-2013, 20:32
,Najlepiej obrobić okno na nokach. Bez kołnierzy. Spytaj się swojego dekarza jak obrabiał komin w karpiówce. Jan.

Andrzej Wilhelmi
17-04-2013, 23:33
No właśnie. Są też fabryczne kołnierze do montażu na nokach. A tak naprawdę to każdy kołnierz będzie dobry. Kiedyś był tylko jeden rodzaj kołnierza i nie było problemów. Rodzaj kołnierza uzgodnij ze swoim dekarzem bo to on będzie montował te okna a nie skład. Pozdrawiam.

head67
16-12-2013, 20:08
czy te kołnierze veluxa EDZ maja w zestawie rynienkę odwadniającą

combo
17-09-2014, 14:43
EDW jest uniwersalny. Może też być EDJ.

Doradca VELUX
15-10-2014, 14:36
Witam wszystkich zainteresowanych,

W wskazanym przypadku nie będzie błędem zastosowanie jednego z kołnierzy EDZ,EDW lub EDJ.

W czym tkwi różnica :


Kołnierz EDJ – dzięki niemu uzyskujemy obniżony montaż( - 40mm )
Kołnierz EDW – montaż standardowy, stosujemy do pokrycia dachowego falistego o max profilu do 120mm.
Kołnierz EDZ - montaż standardowy, stosujemy do pokrycia dachowego falistego o max profilu do 45mm

Ok. Wiedza techniczna sprzedana:) ale który wybrać skoro można każdy z nich zastosować? Jeżeli nie chcemy uzyskać obniżonego montażu, osobiście polecam kołnierz EDZ – dlaczego? Dolny fartuch ma drobniejszą falę i łatwiej będzie go dopasować do pokrycia dachowego. Poniżej, dla porównania zdjęcia kołnierza EDZ i EDW:


284435
Kołnierz EDW








284436
Kołnierz EDZ


Pozdrawiam
Paweł, Konsultant Velux