PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie GWC: zwirowy czy glikolowy (w budynku będzie pompa ciepła z odiwertami z glikol



netmax
17-04-2013, 22:21
Witam,
To moj pierwszy post na temat wentylacji - proszę o wyrozumiałość.
Pytanie: jakie GWC: zwirowy czy glikolowy (w budynku będzie pompa ciepła z odwiertami z glikolem).

Jeżeli można wykorzystać odwierty pionowe z glikolem dla 2 systemów tzn: ogrzewania CO oraz ogrzewania powietrzna w rekuperatorze, to rozumiem, że nie ma żadnych wątpliwości....wybieramy glikolowy.
Proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę

Dzięki za pomoc.

Krystian

wittorio
18-04-2013, 07:47
Dolączam sie do pytania

netmax
18-04-2013, 13:45
Oki, chyba znam odpowiedz. Niech ktoś mnie poprawi jak się myle:
- Zima: rozumiem, że GWC glikolowy - bedzie mała skuteczność z uwagi na to, że może nie starczyć mocy DZ do ocieplenia także powietrza (DZ - główną funkcją jest CO)
- Lato: GWC glikolowy - sprawdzi sie idealnie, do ochłodzenia powietrza w rekuperatorze.

Mozemy:
- zrobić GWC glikolowy oraz żwirowy: zimą mamy spoko, a latem podwojnie chłodzone powietrze do rekuperatora:)
- zrobić jedynie glikolowy (jezeli jest pompa ciepła - to koszt znikomy): minus: zimą jedynie nie bedzie ogrzewane powietrze do rekuperatora.

Pzdr
Krystian

KrzysztofLis2
18-04-2013, 15:42
To chyba oczywiste, że jeśli planujesz brać ciepło z jednego GWC do dwóch odbiorników (PCi, wentylacja), musi on być większy?

kangaxx
19-04-2013, 22:29
masz pc to masz gwc, zgranie tego to sprawa automatyki i sensownego obliczenia dz

michal_l
21-04-2013, 18:19
Zgadzam się z kolegami. Jeżeli będą robione odwierty i instalowana pompa ciepła z dolnym źródłem opartym na glikolu, to jedynym sensownym rozwiązaniem jest "GWC glikolowe" w sensie wykorzystania glikolu do wstępnego podgrzania czy schłodzenia powietrza.
Myślę, że przy odwiertach uzyskanie dodatkowej "mocy" GWC potrzebnej do wstępnego podgrzania powietrza nawiewanego
nie będzie się wiązała z jakimś znacznym kosztem [ ale nie jestem w tej dziedzinie specjalistą!]

Ponieważ nowoczesna pompa ciepła może sprawnie schładzać budynek [ przy okazji regenerując złoże], układ "podwójnego" chłodzenia przez pompę i przez wentylację będzie skuteczny.

Tak jak pisze kangaxx podłączenie nagrzewnicy/chłodnicy powietrza do instalacji z glikolem to sprawa zaworu trójdrogowego i sprawnej [specjalnej] automatyki.
Swoją drogą ciekawe, czy ktoś już zrealizował podobny układ???

Inną opcją jest zakup kompletnego GGWC np. naszego AQUACOMPLUS i zastąpienie części ziemnej wymiennkiem płytowym, tak, aby automatyka zintegrowana w urządzeniu AQUACOMPLUS
poprzez pompę obiegową odbierała potrzebną ilość energii.

Wydaje mi się, że zastosowanie wymiennika płytowego np.http://promag.sklepna5.pl/towar/71/wymiennik-32-plytowy-ciepla-40kw-typ-pgm-1c-32-cena412-pln-brutto.html

będzie tańsze niż zabawa z nietypową automatyką.

chris_w
29-04-2013, 18:40
Nagrzewnicę (lub chłodnicę) w wentylacji, można podłączyć do obiegu CO pompy ciepła. Energetycznie wyjdzie na to samo.
Jednak czynnik w CO to zwykle woda, więc automatyka do nagrzewnicy będzie nieco droższa (powiększona o elementy systemu przeciw zamrożeniowego) - ale skompensowane to będzie mniejszym nakładem pracy, bo odpada niezależna instalacja glikolowa i pompa do niej.

kangaxx
30-04-2013, 19:09
chris pomyliłeś część zewnętrzna pc z wewnętrzną :)