PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o ocenę rozwiązania! Wentylacja i ogrzewanie w nowo projektowanym budynku



jedrekn
18-04-2013, 19:48
Cześć,

Kilka słów wstępu buduję budynek mieszkalny z częścią usługową. 3 piętra usługowe + poddasze z antresolą. Powierzchnia usług ok. 550m2, po. mieszkalna ok. 200 m2. Średnia wysokość pomieszczeń ok 2,7m. Ocieplenie ścian 15cm styro, dach 25 cm wełna, posadzka na gruncie 15 cm styro.

Pomysł na instalację jest następujący, jeżeli ktoś jest w stanie fachowo się odnieść będę wdzięczny!

Planuje instalację mechaniczną, ale tylko wywiewną. Z kuchni i łazienek wentylatory wyciągowe, nawiewniki ścienne. Tutaj pierwsze pytanie wszyscy namawiają mnie na pełna WM, tak też zaprojektowałe konstrukcję że mam przewidziane miejsca na kanały.

Przeraża mnie jednak koszt WM, szacuję na około 50 tyś. z rekuperatorem.

Jak duże straty będę miał przez ogrzewanie zimnego powietrza zaciągane przez nawiewniki? Może zrobić pełną WM tylko dla usług, bo poddasze jest cieżko wykonać 100% szczelne.

Dom będzie na jednym przyłączu gazowym, ale na dwóch kotłach jeden większy do usług ( 70 KW ? ) mniejszy 32 Kw? dla mieszkania. Do każdego kotła osobny zasobnik, który będzie zasilał c.w.u. Wydaje mi się że dwa kotły to najlepsza opcja? Różne okresy i intensywność grzania i koszystania z wody w części mieszkalnej i usługowej.

W usługach grzejniki, w mieszkaniu grzejniki i miejscowo podłogówka.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Może ktoś ma lepszy pomysł?

michal_l
18-04-2013, 19:56
Przeraża mnie jednak koszt WM, szacuję na około 50 tyś. z rekuperatorem.

Nie wiem co Ciebie powinno bardziej przerażać, koszty WM z reku czy pózniej koszty eksploatacji [ogrzewania]

Im większe zużycie ciepła [ piszesz kocioł 70 KW dla części usługowej] co sugeruje potencjalnie duże straty [ 30% - 40% czyli nawet 20-30 KW ] ciepła poprzez wentylację.
No chyba że wentylacja ma być tylko na pokaz i nie zamierzasz wentylować pomieszczeń usługowych???

Z trzeciej strony niektóre usługi wymagają dla zapewnienia podstawowego komfortu odpowiedniej wentylacji i będzie trudno zrobić ją sensownie
mając tylko wyciąg.
Jak będzie np. fryzjer, lekarz czy przedszkole to nie zazdroszczę Klientom siedzącym w zimie gdzieś przy nawiewniku okiennym :-)

Powtarzam uparcie - wentylacja mechaniczna wywiewna jest super w cieplejszym klimacie - u nas się nie sprawdza.

jedrekn
18-04-2013, 20:53
Dzięki za odpowiedź.

Koszt eksploatacji części usługowej akurat mnie tak nie przeraża, bo będzie przerzucony na najemcę. Ewentualnie niskie koszty ogrzewania ( przy rekuperacji ) będą stanowić dodatkowy atut.

twaro
18-04-2013, 21:05
Cześć,
. Powierzchnia usług ok. 550m2, po. mieszkalna ok. 200 m2.
Przeraża mnie jednak koszt WM, szacuję na około 50 tyś. z rekuperatorem.

( 70 KW ? ) mniejszy 32KW

Zrób rzetelne OZC tego budynku! (Polecam asolta)

gentoonx
18-04-2013, 22:10
750m2 i 102kW łącznie :bash: OZC chłopaku, a zobaczysz jak się uradujesz mocą szczytową :)

jedrekn
19-04-2013, 07:07
Licząc w przybliżeniu pow. 750 m2, Hsr=2,7 -> 2025 m3 x 40 W= 81kW .

andriuss
19-04-2013, 08:09
Licząc w przybliżeniu pow. 750 m2, Hsr=2,7 -> 2025 m3 x 40 W= 81kW .

Nie wyjdzie tyle, bo masz korzystny stosunek A/V. No chyba, że na dole będzie warzywniak, a zamiast drzwi kurtyna powietrzna. Jeśli zaciągasz 0* RH 85% a wywiewasz 22* RH 40% (kuchnie, łazienki), każde 100 m3 kosztuje ok. 1 kwh ciepła, w tym ciepło "z wilgoci". Można odzyskać mniej więcej połowę.

gentoonx
19-04-2013, 10:16
Licząc w przybliżeniu pow. 750 m2, Hsr=2,7 -> 2025 m3 x 40 W= 81kW .

raczej kolo 50kW a i to przy średnim ociepleniu

jedrekn
19-04-2013, 12:41
Dzięki za odpowiedzi. Proszę wziąć pod uwagę, że będzie dużo przeszkleń w domu ponad 30% powierzchni ścian - okna U=1,0.

Wentylacja wyciągowa, a więc bez rekuperacji! ( w planach jest rozbudowa do pełnej w zależności od pozostałego budżetu ).

Bardziej jednak mi w tym wątku chodzi o koncepcję rozwiązania, czyli:

dwa piece: większy dla usług i mniejszy dla mieszkania + dwa zasobniki ( większy i mniejszy ) - tutaj problem z opomiarowaniem lokali bo wszystko na jednym przyłączu gazowym i wodnym.

* opcja nr dwa: dwa kotły jak powyżej i tylko jeden zasobnik dla c.w.u do mieszkania, a c.w.u przez lokalne podgrzewacze elektryczne w usługach.
( wtedy odpada drugi zasobnik i znaczna część instalacji dla c.w.u - do usług poszłaby tylko zimna ).

Może ktoś ma jakieś lepsze rozwiązanie?
Dwa przyłącza gazowe? i brak problemu z o pomiarowaniem usług?

gentoonx
19-04-2013, 12:46
czyli jak bylo pisane:

OZC OZC OZC !!!

jedrekn
19-04-2013, 12:51
OZC...kolego widzę, że nie rozumiesz w ogóle problemu...

Wielkość kotłów mnie w tej chwili wcale nie interesuje i nie ma teraz żadnego znaczenia. Chodzi o schemat technologiczny, jak to najlepiej rozwiązać, żeby było w miarę możliwości autonomicznie usługi/mieszkanie, nie było potrzeby np. grzać całej wody jeśli ktoś chce umyć ręce np. w łazience na poddaszu mieszkalnym oraz rozwiązać problem o pomiarowania gazu i wody, a do tego żeby instalacja nie było niepotrzebnie rozbudowana.

andriuss
19-04-2013, 13:15
Po pierwsze to dział o wentylacji. Po drugie to sam niepotrzebnie komplikujesz. Zarówno co jak i cwu mogą być wspólne, wystarczy dać liczniki i ciepłomierze na część mieszkalną. Tak się robi we wszystkich nowych blokach i jakoś to działa. Do zabaw kupiłem w pełni sprawny, ale zdemontowany ciepłomierz (czyli już bez "legalizacji") za 100 PLN.