PDA

Zobacz pełną wersję : podjazd nad oczyszczalnią



geliasz
20-04-2013, 21:07
Witam muszę przyznac że nie bywam na tym dziale za często , ale z tego wzgledu że nurtuje mnie pytanie choć proste jednak w sieci cos nie moge znajeżc odpowiedzi ,
dlatego mysle ze warto poruszyć ta kwestię , a mianowicie czy nad przydomową oczyszczalnia ścieków można zrobić podjazd, . Z góry dzieki za odpowiedzi i sugestie.

Beja
22-04-2013, 09:20
Właściwie dlaczego nie?

Problem tylko w tym, że przytłaczająca większość oczyszczalni nie wytrzyma nacisku samochodu bez odpowiedniego wzmocnienia, czyli musiałbyś przykryć oczyszczalnię płytą żelbetową opartą na gruncie rodzimym. Nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę, że oczyszczalnie zakopuje się dosyć płytko, a ty pewnie chciałbyś mieć podjazd z kostką brukową.

W normie 12566 nawet zaznaczono, że dotyczy ona oczyszczalni posadowionych w gruncie nieobciążonym ruchem kołowym.

pablomoc
22-04-2013, 10:14
Instalując oczyszczalnię u siebie ( 3m3 z castoramy) widziałem wzmocnienie w środku zbiornika w postaci pionowej rury plastkowej pośrodku zbiornika. Ale nie sądzę żeby to było robione na wypadek umieszczenia zbiornika pod podjazdem. W instrukcji ponadto napisane było że płytę betonową należy wykonać jeżeli zbiornik jest osadzony 50 cm lub więcej pod powierzchnią ale na wypadek ściskania zbiornika przez ziemię nad zbiornikiem a nie samochód. \podjazd jeszcze trzeba zagęścić a nie wiem jak by to zniósł zbiornik :)

Beja
22-04-2013, 19:15
Instalując oczyszczalnię u siebie ( 3m3 z castoramy) widziałem wzmocnienie w środku zbiornika w postaci pionowej rury plastkowej pośrodku zbiornika. Ale nie sądzę żeby to było robione na wypadek umieszczenia zbiornika pod podjazdem. W instrukcji ponadto napisane było że płytę betonową należy wykonać jeżeli zbiornik jest osadzony 50 cm lub więcej pod powierzchnią ale na wypadek ściskania zbiornika przez ziemię nad zbiornikiem a nie samochód. \podjazd jeszcze trzeba zagęścić a nie wiem jak by to zniósł zbiornik :)
W marketach sprzedaje się oczyszczalnie najtańsze, a więc najlichsze. Rurka w środku ma najpewniej zapobiec zapadnięciu się zbiornika podczas montażu - w czasie zwyczajnego zasypywania ziemią. O żadnym nacisku nawet mowy być nie może.
Normalne zbiorniki kupowane u porządnych dystrybutorów są droższe, ale przynajmniej nie ma ryzyka, że normalny montaż je wykończy.

Jak się podjazd robi na żelbetowej płycie, to co tu jeszcze zagęszczać?

geliasz
22-04-2013, 21:40
Pablomoc pytanie do Ciebie ? długo masz tą z castoramy i jaksie sprawdza? bo zazwyczaj instalatorzy czy inni (mysle że ta są ludzie z branzy którzy maja w tym interes) ganią supermarkety budowlane choc ja nie mysle ze co tanie musi być odrazu chińska chała .
A podjazd bedzie narazie wysypany kamyczkami a jak sie dorobię:-) bedzie kostka , z tym ze na podjezdzie planuje rondo na krórego wysepce na srodku byłby sam zbiornik , wiec po nim nie jezdziłoby sie wcale a zas tylko ewentuanie pod tymi rurami odsączajacymi i nie wiem własnie czy kostka nie bedzie sie zapadała