PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja - umiejscowienie czerpni/wyrztuni oraz anemostatów



Qazimodo
21-04-2013, 09:02
Witam.
Mam kilka pytań na które chciałbym uzyskać odpowiedź od "wtajemniczonych".

1. Czy czerpnia powietrza lepiej jak znajduje się od południa budynku czy nie ma to znaczenia? Od południa elewacja się nagrzewa i zawsze trochę cieplejsze powietrze by centralka zaciągała. U mnie jednak od południa są stare budynki sąsiadów którzy palą śmieci i boję się o smród. Zdecydowałem więc że czerpnia i wyrzutnia będą od wschodu.

2. Widziałem że firma JAN GAZ sprzedaje zintegrowaną czerpnię i wyrzutnię w jednym elemencie. Sądziłem że musi być odstęp ?

3. Anemostat lub nawiew w sypialni może znajdować się centralnie nad łóżkiem ? Czy może lepiej w rogu sufitu bo będzie wiało?

Proszę o pomoc

gentoonx
21-04-2013, 09:24
Wszystko było, na część sam sobie odpowiedzialeś, ale jak koledzy chcą się męczyć po raz 153 to odpowiedzą. Ja bym poszukal

qubic
21-04-2013, 21:29
Witam.
Mam kilka pytań na które chciałbym uzyskać odpowiedź od "wtajemniczonych".


2. Widziałem że firma JAN GAZ sprzedaje zintegrowaną czerpnię i wyrzutnię w jednym elemencie. Sądziłem że musi być odstęp ?



o dzięki bo szukałem takiego rozwiązania a znalazłem tylko valloxa i nie było ceny

Qazimodo
21-04-2013, 21:40
ja nie znalazłem.
Tematów jest tak dużo że nie byłem w stanie wszystkich przeczytać.
To może jednak jakaś pomoc?

twaro
21-04-2013, 21:44
To przynajmniej przeproś że na skróty.

rafaladam
27-09-2013, 10:48
I po co człowieku piszesz takie bzdury, gość niewiedział to zapytał, a jak już jesteś taki mądry i twierdzisz że było to wskazał byś temat gdzie szukać rozwiązań

lesz
09-10-2013, 23:10
Rafal, po co odkopujesz post z kwietnia, opierniczajac exmembera ze nic nie odpowiada w temacie samemu robiac dokladnie to samo?
1. Qaz rozwiazal umiejcowienie, wg mnie slusznie unikajac smrodu, mozliwe ze oslonieta strona poludniowa bylaby cieplejsza.
2. Przy laczonych zawsze jest ryzyko wymieszania. To takie rozw. Awaryjne reczej do mieszkan, jak masz tylko 1 sciane w bloku na zewnatrz, ze wszystkimi wadami tego rozwiazania.
3. Odp. Zawarta w pytaniu :)
Pozdr,

michal_l
10-10-2013, 11:22
Zamiast pisać inwektywy możemy przecież krótko odpowiedzieć na pytania:

1. czerpnia od południa nie jest najlepszym pomysłem.
Oczywiście najważniejsze jest, aby czerpnia była możliwie daleko od źródeł nieprzyjemnych zapachów, kurzu itp.
ale też innych intensywnych zapachów mogących zmęczyć domowników.
Jeżeli mamy wybór moim zdaniem lepiej nie montować czerpni od południa, ponieważ w lecie będziemy mieli niepotrzebnie gorące powietrze.
Teoretycznie w zimie będzie zysk z ciepła słonecznego, ale współczesny dom łatwiej podgrzać, niż schłodzić.

2. Czerpnia powinna być możliwie oddalona od wyrzutni. Najlepiej nie na jednej ścianie budynku.
Zintegrowaną czerpnio/wyrzutnię należy traktować jak rozwiązanie awaryjne [ jak nie ma innego wyjścia]

3. anemostat nawiewny bezpośrednio nad łóżkiem nie jest dobrym pomysłem - lepiej zrobić go gdzieś przy oknie lub z boku.
Chyba, że ktoś bardzo lubi sobie przed snem pooglądać anemostat .... no ale to jego prywatna sprawa :-)