PDA

Zobacz pełną wersję : Dostęp do drogi publicznej.



stancel1234
21-04-2013, 09:43
Witam serdecznie mam następujący problem. Po podziale w 2011 moja matka stała się jedynym właścicielem działek :

171/9 i 171/13 jak również otrzymała udziały w działce 171/15 która powstała jako droga wewnętrzna.

W wyniku podziału gmina(oddzieliła 171/16) na projektową drogę gminna bez odszkodowania w zamian za umorzenie należności wynikających z decyzji podziałowej. Dodać należy że 171/16 kończy się na byłych granicach wielkiej nieruchomości. 171/14 która stała się z dniem zatwierdzenia decyzji własnością woj. mazowieckiego (art.98 ust. o gosp. nieruchomościami) na poszerzenie drogi wojewódzkiej 633. Dodać należy ze zgodnie z ustawą należy się za nią odszkodowanie.

W lutym 2013 roku matka darowizną przepisała mi działkę 171/13 i przez niedopatrzenie moje i notariusza stałem się właścicielem działki widmo bez dostępu do drogi publicznej.
Argumentuje to faktem, iż:

- 171/16 (projektowana droga) kończy się na granicy byłej nieruchomości przed podziałem. Ma dostęp do powstałej w wyniku podziału działki wewnętrznej 171/15 do której nie mam udziałów.
- 171/14 (poszerzenie drogi) w wyniku podziału z art. 98 wyżej cytowanej ustawy pas poszerzenia został odcięty i przekazany woj. mazowieckiemu. Dodam iż nie dostaliśmy jeszcze za niego odszkodowania.


Fizycznie dojazd mam ale prawny nie. Jeżeli będę chciał się budować potrzebny będzie mi wjazd z drogi wojewódzkiej gdyż jest po 1 najwygodniejszy i jedyny na chwile obecną. Aby otrzymać lokalizację zjazdu muszę zrobić mapkę zagospodarowania działki z proponowanym wjazdem. Jednak Pani w obwodzie drogowym powiedziała mi, iż są marne szanse na uzyskanie takowego pozwolenia dojazd jest zapewniony drogą o niższej kategorii. Do drogi wojewódzkiej wjazdy mogą być dołączane tylko w ostateczności. Nie obchodzi nikogo, że nie mam udziałów w drodze wewnętrznej ;-). Korzystając z literatury prawniczej mam kilka rozwiązań ale interesuje mnie najniższa cena.

1) „służebność drogi koniecznej” przez poszerzenie. Gdybym ja uzyskał muszę nadal prosić zarządcę drogi o wjazd z drogi woj.?
2) napisać tylko wniosek o lokalizację zjazdu i zaryzykować ze będzie pozytywny?

3) Jaki jest koszt mapki zagospodarowania działki z proponowanym wjazdem ?

Czy ktoś miał podobny problem i już go rozwiązał ? Proszę o odpowiedź