PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie wyrównawcze ochronne



firewall
21-04-2013, 18:29
Elektrycy dostają orgazmu przy tłumaczeniu jak ważne jest połączenie wyrównawcze ochronne. Tylko co ma być połączone? Przecież rura wodociągowa jest z pvc, telefon jest zwykle komórką, gaz jest lub nie ma. Zostaje uziom fundamentowy lub otokowy i instalacja elektryczna. To połączenie wyrównawcze jest jak 60-letnia dziewica, każdy o niej słyszał a nikt nie widział.
Panowie elektrycy, rozwiejcie wątpliwości, jak to jest z tym połączeniem?

kkas12
21-04-2013, 18:56
Skoro tłumaczą to musi kolega na ten temat coś jednak wiedzieć.
Proszę odwiedzić doktora http://www.edwardmusial.info/uz_fund_i_pol_wyr.html by zrozumieć powód tego co nazywa kolega orgazmem.
Treść PN HD 60364-5-54 również wiele wyjaśnia.
Wykonywanie połączeń wyrównawczych jest obligatoryjne w tym kraju od 1968r i do tej pory nie uległo to zmianie.
Więc pisanie ich dziewictwie jest nie na miejscu.
Kwestia ta była wyjaśniana wielokrotnie na wszystkich forach tematycznych.
Na tym również.
Proszę zapoznać się z materiałami we skazanym linku by ewentualne wątpliwości wyjaśnić.

firewall
21-04-2013, 19:10
Ze ma być to wiem. Tylko co do cholery mam podłączyć jak nie mam co. C,O. też jest zwykle z tworzyw sztucznych. Więc jest to święty Graal elektryków!
Niby jest tylko gdzie??
Nie jestem z branży elektrycznej i na tym nie znam się. Wkurza mnie że mam mieć coś czego nie można mieć!
PS. zrobiłem ten wątek właśnie po lekturze artykułu pana Musiała.

kkas12
21-04-2013, 19:40
Masz fundament?
Masz. Więc powinien być w jego najniższej części zatopiony uziom fundamentowy.
Masz zasiloną rozdzielnię z której wyprowadzone są obwody z rozdzielonymi PE i N?
Masz. Więc szynę PE należy połączyć z tym uziomem niezależnie od tego gdzie PEN (układ TN) podzielony został.
Masz kotłownię a raczej pomieszczenie z piecem, pompką C.O. i może z bojlerem zasilanym również energią elektryczną?
Pewnie masz. Więc należy wyrównać potencjał pomiędzy częściami przewodzącymi dostępnymi (obudowy urządzeń elektrycznych w I klasie ochronności) a częściami przewodzącymi obcymi (piec, metalowe rury, wentylacja, klimatyzacja itp.
Masz telewizję?
Masz. Więc ekran przewodu koncentrycznego również należy z tym uziomem połączyć.
Masz łazienkę?
Masz. Więc części obce i dostępne powinny mieć zawsze ten sam potencjał. Nawet te niedostępne jak "serce" wanny czy kabiny z hydromasażem (chyba że w II klasie ochronności).

A jeśli w Twoim budynku tego (poza instalacją elektryczną) nie ma to uziom fundamentowy i tak wykonać należy gdyż szyna PE niezależnie od układu w jakim instalacja pracuje uziemiona być musi.

Rupi80
21-04-2013, 21:30
kkas12 - firewall nie ma klasycznego fundamentu tylko izolowaną płyte żelbetową na styrodurze wiec co najwyzej może uziemić PE wyprowadzając przewód z rozdzielni i zakopując jakieś żelastwo w ogrodzie. Jak zrobi wyrównawcze ze zbrojeniem w płycie to stworzy silne ogniwo i element zakopany w ogrodzie będzie megaszybko korodować.

kkas12
22-04-2013, 05:14
Czytałeś kolego materiały w podanym linku?
Jak widać nie czytałeś.

firewall
22-04-2013, 06:22
Dzięki uprzejmości kkas12 mogłem zapoznać się z normą dot. uziomów.
Teraz parę słów wyjaśnienia mojej sytuacji. U mnie będzie hybryda. Garaż przyklejony do domu na tradycyjnym fundamencie, a dom będzie na płycie. Aby wiele nie kombinować chcę włożyć do ław garażu pętlę ok. 24 metry bednarki i wyprowadzić ją na powierzchnię. I teraz dwa warianty. bednarka wchodzi sobie do domu w sposób ciągły lub zostaje na sztywno umocowana ściany garażu i poprzez plecionkę przechodzi do sztywnego połączenia bednarki już na terenie domu. I dalej pod skrzynkę z bezpiecznikami.
I teraz pytania: Czy jest jakaś wartość maksymalna rezystancji uziomu która jest wymagana?
Czy taka długość pętli jest wystarczająca? ( grunt- glina piaszczysta przechodząca w piasek gliniasty)

Rupi80
22-04-2013, 21:50
Żeby się kkas12 nie unosił, że nie czytuję jego linków to odpowiem cytatem w kwestii długości pętli: "Uziomowi fundamentowemu wykonanemu tylko dla celów ochrony przeciwporażeniowej nie stawia się żadnych wymagań odnośnie do wartości rezystancji uziemienia, podobnie jak w przypadku wszelkich uziomów wyrównawczych (sterujących rozkładem potencjału). Nie ma takiego wymagania ani w normie PN-HD 60364-4-41, ani w normie PN-HD 60364-5-54" Autor jak w/w linku.

Firewall ja bym pospawał zbrojenie w ławach dla ciągłości bo pewnie jakieś jest i pewnie nie mniejsze niż fi10 wiec nada się jak znalazł, wypuścił ocynkowaną bednarką (w plastikowej koszulce) ponad ziemię i wprowadził do domu. Czy plecionka czy sama bednarka to już kwestia indywidualno estetyczno praktyczna bo obydwa rozwiązania są ok (uważaj na ew mix materiałów żeby nie korodowało).

Ja bednarkę łączę bezpośrednio ze zbrojeniem płyty żeby bez sensu nie ciągnąć przewodów po domu i "wyciągam" pod rozdzielnią fragment do podłączenia. Zbrojenie oczywiście łączone jako krata wyrównawcza tworzy elektrycznie ciągłość

firewall
25-04-2013, 20:02
Zobaczę jak będzie. Mam nadzieje że 30 omów nie przekroczę.
A ze spawaniem mam kłopot. Nie mam spawarki i nie umiem spawać. Nie wiem czemu ale mam do spawania awersję i jakoś mnie do tego nie ciągnie ( czyżby przeczulenie nt. starych klejnotów rodowych?:cool:)

small7
26-04-2013, 05:40
Oj żeby zaraz kolega kkas12 cie nie zrugał za te 30 omów. ;-)

firewall
26-04-2013, 07:21
Piszę o 30 omach bo ponoć to wartość maksymalna, wymagana przy ochronie podstawowej. Jak na razie żyłem w domach bez uziomów i na szczęście nigdy nic się nie stało. Obecnie budując chcę zapewnić sobie minimum ochrony i dlatego nie chcę szaleć w tej dziedzinie ale też nie chcę zrobić bezużytecznego elementu.
Słyszałem że ludzie czasem ciągną bednarkę razem z kablem pomiędzy domem a ZK. Czy takie coś ma sens?tzn. spełnia rolę uziomu?

robertsz
26-04-2013, 17:44
Słyszałem że ludzie czasem ciągną bednarkę razem z kablem pomiędzy domem a ZK. Czy takie coś ma sens?tzn. spełnia rolę uziomu?
A dlaczego wątpisz w takie rozwiązanie?
Energetyka Zawodowa stosuje uziom wzdłuż kabla, myślisz że sztab inżynierów elektryków myli się w kwestii uziomu?

Ja kiedyś testowo zakopałem sobie wiadro, fakt było nowe ocynkowane i połączone 2m bednarką w ziemi.
Osiągnąłem wtedy coś koło 40-50 omów, więc Twoje przytoczone 30 omów uzyskane z łączenia zbrojenia całego budynku i kilometra bednarki nie byłoby wielkim osiągnięciem ;)
A jeden guru, taki co to 50 lat już robił w zawodzie i na wszystkim się znał, uczył mnie żeby używać bębnów z pralki bo są z nierdzewki i w życiu nie skorodują.

A już tak na poważnie, jeśli masz możliwość rób uziom fundamentowy.
Jeśli planujesz odgromówkę dobijaj szpilki na narożnikach lub rozkładaj otok, ale przy otoku fundamentowy mija się to z powołaniem.

firewall
26-04-2013, 19:09
Dlatego pytałem o idący wzdłuż kabla, gdyż gdyby te 24 metry w pętli w fundamencie było mało to może można dołożyć taki "ogon" idący od fundamentu do ZK. Poza tym myślałem że uziom powinien być w postaci pętli zamkniętej. Nie jestem elektrykiem i na tych zawiłościach zawodowych nie znam się.

symbor
30-04-2013, 09:37
A co powiecie na to, ze w projekcie mojego domu jest przewidziany uziom fundamentowy. kierownik budowy stwierdził, ze to jest stara szkoła i zalał ławy bez uziomu. Teraz po naszej interwencji chce nam zrobić uziom otokowy. Moje pytanie czy uziom otokowy zda egzamin. Co się z nim stanie za 10 lat w glinie i wodzie. Projekt instalacji przewiduje instalację odgromową.

michcio0711
01-05-2013, 13:21
A dlaczego wątpisz w takie rozwiązanie?
Energetyka Zawodowa stosuje uziom wzdłuż kabla, myślisz że sztab inżynierów elektryków myli się w kwestii uziomu?
[...]
A już tak na poważnie, jeśli masz możliwość rób uziom fundamentowy.
Jeśli planujesz odgromówkę dobijaj szpilki na narożnikach lub rozkładaj otok, ale przy otoku fundamentowy mija się to z powołaniem.

Układają bednarkę wzdłuż kabla, bo wygodniej (jeden wykop).
Uziom fundamentowy powinien mieć zawsze priorytet, bo jest najlepszy pod wieloma względami. Otok lub szpilki to ostateczność.
Dobijanie szpilek do fundamentowego jest niepotrzebne, nawet jeśli będzie odgromówka.
Jeśli można zrobić fundamentowy, to otok jest naciąganiem na koszty (co X lat trzeba go wymienić, no chyba, że zrobimy po amerykańsku, tj. z miedzianej bednarki).


A co powiecie na to, ze w projekcie mojego domu jest przewidziany uziom fundamentowy. kierownik budowy stwierdził, ze to jest stara szkoła i zalał ławy bez uziomu. Teraz po naszej interwencji chce nam zrobić uziom otokowy. Moje pytanie czy uziom otokowy zda egzamin. Co się z nim stanie za 10 lat w glinie i wodzie. Projekt instalacji przewiduje instalację odgromową.

Stara szkoła to jest ten kierownik, a nie uziom fundamentowy. I taki kieruje budową...
Trudno, teraz otok. Egzamin pewnie zda, trzeba będzie zmierzyć jego rezystancję, w razie czego dobić szpilki na rogach. Tak trwały jak fundamentowy z pewnością nie będzie (patrz wyżej), ale te 10 lat powinien wytrzymać.

symbor
01-05-2013, 20:23
Miedziana bednarka to raczej na amerykański portfel. Jestem wściekła na kierownika, że dał du... Ale teraz to już po ptakach.

Rupi80
01-05-2013, 20:58
Błąd kierownika zawsze może się zdarzyć. W ramach przeprosin niech Ci zasponsoruje otok z nierdzewki.

symbor
01-05-2013, 21:52
Nie mam na dzień dzisiejszy pojęcia jaki jest koszt bednarki z nierdzewki ale nie podejrzewam mojego kierownika o taką rozrzutność:)

michcio0711
10-05-2013, 21:11
Są jeszcze bednarki pomiedziowane. 3 razy droższa od stalowej, ale wciąż prawie 3 razy tańsza od miedzianej. Trwałość kilkadziesiąt lat.

adwlodar
15-05-2013, 18:25
Moim zdaniem uziom otokowy powinien teraz zostać wykonany za pieniądze kierownika budowy tylko i wyłącznie!!! Skoro taką decyzję podjął sam.

Kolego michcio0711, co Ty masz z tymi szpilkami?

symbor
28-05-2013, 09:36
Kierbud "wziął na klatę" winę i uziom jest otokowy. Dodatkowo odkuli kawałek betonu w ławie i dospawali go do zbrojenia. Elektryk zaprzyjaźniony zrobił pomiary i jest OK.

sterowiec40
01-06-2013, 10:38
Pozwolę się podpiąć do tematu z pytaniem.
Dom stary , przyłącze nowe, do domu dochodzi przewód 3fazowy jednak umowa jest na 1fazę i jedna jest wykorzystana,
Jak widać na fotce przewód L idzie przez bezpiecznik do licznika ,a żółto zielony N łączony jest ze starym przewodem też idzie na licznik.
193023

Zmieniam położenie licznika , oraz instalację ,która jest już zmieniona z 2 żyłowej na 3 żyłową.Ma być też "różnicówka".
Gdzie zrobić podział żółtozielonego N?
Czy żółtozielony to jest PEN?
Za licznikiem w skrzynce
193024

Czy mogę po rozdziale uziemić przewód ochronny do bednarki , gdzie kiedyś był podłączony piorunochron?
A może jako uziemienie wykorzystać rurę wodociągu, która dochodzi do domu?