PDA

Zobacz pełną wersję : Onyx 550



Alexandra79
23-04-2013, 22:04
Czy ktoś może coś powiedzieć o centrali Onyx 550...? Warto się nią interesować? Może ktoś już ma i coś powie więcej...
Do tego w wycenie montaż przewidują na kanałach sztywnych Spiro z ociepleniem Rockwool ... Co sądzicie o tych kanałach?

Jako, że moja wiedza w tym temacie siega zera bede wdzieczna za wszelką pomoc :)

jok007
28-04-2013, 22:51
Z tego co słyszałem, to nieźle sprawdza się w trudnych warunkach, gdy masz duże wahania wilgotności powietrza. Są trochę droższe, ale płacisz w tym wypadku za jakość. O tych kanałach niestety za dużo Ci nie powiem...

kangaxx
29-04-2013, 06:29
kanały najzwyklejsze za zwykłych :), wymagają zabudowywania, głośne

prong3
04-05-2013, 22:16
Czy ktoś może coś powiedzieć o centrali Onyx 550...? Warto się nią interesować? Może ktoś już ma i coś powie więcej...
Do tego w wycenie montaż przewidują na kanałach sztywnych Spiro z ociepleniem Rockwool ... Co sądzicie o tych kanałach?

Jako, że moja wiedza w tym temacie siega zera bede wdzieczna za wszelką pomoc :)


Witam

posiadam taki rekuperator w wersji białej (classic) czyli bez blach obudowy z miękkiego tworzywa.

Na razie jeszcze go nie uruchomiłem gdyż nie mam do końca wykonanej instalacji, natomiast po dostarczeniu uruchomiłem go bez podłączonych rur.

Wnioski:
ZALETY
- rekuperator naprawdę ciężki, solidnie wykonany,
- po rozkręceniu i zbadaniu go wewnątrz można tylko powiedzieć że Frapol nie oszczędzał na wykonaniu, blachy sa doobrze spasowane i grube,
- mam porównanie do Storka (ZEHNDER) 550 który ma teść i pancerna budowa ONYX `a bardziej do mnie przemawia
- przy okazji ustawiłem go na FULL i w środku nic nie rezonuje ani nie brzęczy więc super
- gruba izolacja na ściankach
- nagrzewnica wstępna 500w, więc jest szansa zimą że nie bedzie zmniejszał obrotów wentylatora nawiewnego
- na moje ucho pracuje cicho, na pewno ciszej niż stork

WADY oceniam tylko to co zauważyłem jeszcze przed eksploatacją:
- utrudniona wymiana filtrów, aby wyciągnąć ramki z tkaniną filtracyjną trzeba użyć siły, myślę że kobieta może mieć problem, proponuje wymiany robić w rękawiczkach bo można przeciąć się o blachę
- sterownik nie ma możliwości
1 regulacji osobno nawiewu i wywiewu, uważam że taka opcja powinna być w trybie ręcznym
2 otwierania zamykania bypassu w trybie ręcznym
3 brak wyświetlania temperaur na każdym z czterech z króćców

Wysłałem po zakupie maila do producenta z paroma pytaniami - gdyż przedstawiciel zapewniła mnie o update sterowania - producent niestety nie raczył odpowiedzieć ...

Na razie mam tyle spostrzeżeń jak zrobię instalacje w pełni (robię na SMARTFLEX i termokontrol) to napisze

Pozdrawiam

kangaxx
05-05-2013, 06:57
sterownik nie ma możliwości
1 regulacji osobno nawiewu i wywiewu, uważam że taka opcja powinna być w trybie ręcznym
2 otwierania zamykania bypassu w trybie ręcznym
3 brak wyświetlania temperaur na każdym z czterech z króćców

to nie są wady,
1 wyobraź sobie gościa który zacznie bawić się modulowaniem obrotów, rozpieprzy calą regulację którą wykonał instalator i dzwoni że centrala albo instalacja do dupy bo reku zamrożony albo wyciągi/nawiewy słabo chodzą
2 masz siłownik na bajpasie z automatyką, do czego potrzebujesz ręcznie otwierać?
3 do strowania pracą centrali wystarczą 3 pomiary

opcje te możesz mieć za dopłatą :)

gentoonx
05-05-2013, 07:22
to nie są wady,
1 wyobraź sobie gościa który zacznie bawić się modulowaniem obrotów, rozpieprzy calą regulację którą wykonał instalator i dzwoni że centrala albo instalacja do dupy bo reku zamrożony albo wyciągi/nawiewy słabo chodzą...


oj tam, oj tam. dwie, trzy wizyty instalatora, porównanie nastaw z protokołem, ponowne ustawienie, za każdym razem po 500 PLN i by się nauczył :)
wtedy akurat zacząłby pisać, że możliwość modulowania obrotów to wada :lol2:

prong3
05-05-2013, 09:40
oj tam, oj tam. dwie, trzy wizyty instalatora, porównanie nastaw z protokołem, ponowne ustawienie, za każdym razem po 500 PLN i by się nauczył :)
wtedy akurat zacząłby pisać, że możliwość modulowania obrotów to wada :lol2:

proponuje abyś te 500 zainwestował w młotek i mocno w glówke ... tak na otrzeźwienie

takie argumenty to możesz naiwnym klientom sprzedawać jak nie masz nic merytorycznego do napisania to :bash:

prong3
05-05-2013, 09:47
to nie są wady,
1 wyobraź sobie gościa który zacznie bawić się modulowaniem obrotów, rozpieprzy calą regulację którą wykonał instalator i dzwoni że centrala albo instalacja do dupy bo reku zamrożony albo wyciągi/nawiewy słabo chodzą
2 masz siłownik na bajpasie z automatyką, do czego potrzebujesz ręcznie otwierać?
3 do strowania pracą centrali wystarczą 3 pomiary

opcje te możesz mieć za dopłatą :)


chętnie zainwestuje w te możliwości, ewentualnie jak masz schematy elektryczne ONYX`a to zrobię to sam , sterowanie domu mam oparte o PLC przemysłowe, więc mogę sterować np poszczególnymi wentylatorami z rozdzielczością 16bitową, co daje :) 2*16 nastaw

co do uwag po co mi te opcje , jako świadomy użytkownik chce mieć w trybie ręcznym wpływ na wszystko, po to jest AUTO MODE aby w każdej chwili przełączyć i wrócić do nastaw sprzed samodzielnych regulacji

gentoonx
05-05-2013, 10:02
proponuje abyś te 500 zainwestował w młotek i mocno w glówke ... tak na otrzeźwienie

takie argumenty to możesz naiwnym klientom sprzedawać jak nie masz nic merytorycznego do napisania to :bash:

Za 500 za duży młotek, nie dam rady się pieprznąć, za ciężki. Tak że sorry - tak mi już jednak zostanie :)

kerado28
05-05-2013, 11:57
500 zł to normalna stawka za przyjazd i regulację ;-)
Wadą na pewno jest brak osobnego sterowania wentylatorami, wadą także jest brak wyświetlacza na rekuperatorze, dzięki któremu moglibyśmy zobaczyć, czy mamy np. nadciśnienie czy podciśnienie...
Ręczne sterowanie bypassem w/g Ciebie sprawdziłoby się w jakich okolicznościach?

michal_l
05-05-2013, 12:34
500 zł to normalna stawka za przyjazd i regulację

a to coś nowego! - nie wiedziałem, że Koledzy tak się cenią.
z drugiej strony, Klient powinien uszanować, czas i pracę instalatora i nie kręcić przy ustawieniach jak nie ma pojęcia co robi.

ONYX ma zwyczajne sterowanie - bez specjalnych "bajerów" - uważam, że w tej cenie jest to uczciwa oferta.

Pełne sterowanie silnikami mają urządzenia z "wyższej" półki np. nasz COMAIR HRUC 520 w wersji FULL.

gentoonx
05-05-2013, 14:31
500 zł to normalna stawka za przyjazd i regulację

a to coś nowego! - nie wiedziałem, że Koledzy tak się cenią.
z drugiej strony, Klient powinien uszanować, czas i pracę instalatora i nie kręcić przy ustawieniach jak nie ma pojęcia co robi.
.

My cenimy czas swój i klienta, jak klient ma odmienne podejście to kara musi być.
Swoją drogą jeden z moich dawnych klientów lubi sie po prostu ze mną przy okazji kawy napić i pogadać - taki swojak. Oczywiście nie chodzi o wentylację :)

prong3
05-05-2013, 21:35
500 zł to normalna stawka za przyjazd i regulację

a to coś nowego! - nie wiedziałem, że Koledzy tak się cenią.
z drugiej strony, Klient powinien uszanować, czas i pracę instalatora i nie kręcić przy ustawieniach jak nie ma pojęcia co robi.

ONYX ma zwyczajne sterowanie - bez specjalnych "bajerów" - uważam, że w tej cenie jest to uczciwa oferta.

Pełne sterowanie silnikami mają urządzenia z "wyższej" półki np. nasz COMAIR HRUC 520 w wersji FULL.


Oglądałem swego czasu dość dokładnie centrale Comair`a w wersji 450m3/h, kawal dobrej roboty, centrala jest dobrej jakości z solidnymi parametrami. Niestety była to wersja ze sterowaniem EASY wiec nie mogłem jej zweryfikować pod katem interesujących mnie opcji. Z tego co widziałem to posiada wymiennik aluminiowy, natomiast w ONYX 550 jest plastikowy (dokładnie taki sam jest w storku - wiem bo rozbierałem storka jak i Onyxa).

Niestety cena Comaira na warunki polskie jest niestety ciut za wysoka, dla mnie oczywiście ... tą samą solidną budowę oferuje Onyx za mniejsze pieniądze, naprawdę jest pancerny.

Dodatkowe uwagi do ONyxa:

- na wyświetlaczu nie widzę czy bypass jest otwarty, podejrzewam że nie ma też komunikatu w przypadku zacięcia się siłownika bypassu co może spowodować nawiew do pomieszczeń np zimą omijając wymiennik więc chociażby po to chciałbym mieć możliwość wysterowania bypassu w trybie ręcznym aby być pewnym działania
- brak na płytce wejścia na przekaźnik aktywujący tryb MAX na np 30min, jest to możliwe tylko z panelu sterownia co zmusza użytkownika do chodzenia przed kąpaniem do sterownika, ale może się czepiam :)

Jeśli na forum jest instalator/serwisant który ma schemat elektryczny do płytki sterującej Onyxa 550 to proszę o kontakt.

kangaxx
05-05-2013, 21:47
napisz do któregoś z przedstawicieli onyxa, pokieruje cie do technicznego a oni mają to co chcesz, ja nie mam bo nie było mi potrzebne

michal_l
07-05-2013, 18:11
Dziękuję za pozytywną ocenę naszej centrali.
f
- na wyświetlaczu nie widzę czy bypass jest otwarty,
w COMAIR HRUC FULL jest kontrolka zapalająca się przy otwartym bypass

- brak na płytce wejścia na przekaźnik aktywujący tryb MAX na np 30min,
w COMAIR HRUC jest złącze dla dowolnej liczby przełączników np. w łazience czy kuchni aktywujących tryb przewietrzania
nie trzeba biegać do sterownika - chociaż na samym sterowniku FULL też da się to włączyć.

Co do ceny urządzenia COMAIR HRUC zapraszam zainteresowanych do bezpośredniego kontaktu.

onyx 550 II kosztuje prawie 9000 PLN netto więc nie jest specjalnie tanio.

Alexandra79
24-05-2013, 11:24
Witam serdecznie po długiej nieobecności... :)
Nie wiedziałam nawet, że tutaj tak ładnie ten wątek się rozwinął.
Dziękuję Wam wszystkim , za Wasze opinie... a w szczególności forumowiczowi prong3 za tak szeroko opisanie wad i zalet Onyx-a :)
Będę wdzięczna za opisanie swoich spostrzeżeń po uruchomieniu i już użytkowaniu swojej centrali... Co prawda... umowa już podpisana więc pozamiatane.. Odwrotu jakby co.. już nie ma...
Troszkę zmartwiły mnie te wady opisane powyżej... w sumie nie bardzo wiem jak mocno mam się martwić, bo nie bardzo jestem wtajemniczona w ten temat, więc nie wiem czy te wszystkie wymienione wady będą dokuczać w codziennym użytkowaniu takiemu laikowi jakim jestem sama Ja ... :cool:
Mam nadzieje, że Nie...

Oczywiście, jeśli ktoś ma coś jeszcze do dopowiedzenia w tym temacie - będzie mi jak najbardziej miło poczytać wasze opinie...

Jeszcze raz bardzo wam dziękuję za wasze opinie. :)

prong3
24-05-2013, 20:32
Witam serdecznie po długiej nieobecności... :)
Nie wiedziałam nawet, że tutaj tak ładnie ten wątek się rozwinął.
Dziękuję Wam wszystkim , za Wasze opinie... a w szczególności forumowiczowi prong3 za tak szeroko opisanie wad i zalet Onyx-a :)
Będę wdzięczna za opisanie swoich spostrzeżeń po uruchomieniu i już użytkowaniu swojej centrali... Co prawda... umowa już podpisana więc pozamiatane.. Odwrotu jakby co.. już nie ma...
Troszkę zmartwiły mnie te wady opisane powyżej... w sumie nie bardzo wiem jak mocno mam się martwić, bo nie bardzo jestem wtajemniczona w ten temat, więc nie wiem czy te wszystkie wymienione wady będą dokuczać w codziennym użytkowaniu takiemu laikowi jakim jestem sama Ja ... :cool:
Mam nadzieje, że Nie...

Oczywiście, jeśli ktoś ma coś jeszcze do dopowiedzenia w tym temacie - będzie mi jak najbardziej miło poczytać wasze opinie...

Jeszcze raz bardzo wam dziękuję za wasze opinie. :)

Witam

Proszę w żaden sposób nie martwic się wadami jakie opisałem, niestety albo -stety należę do grona ludzi którzy każdy temat techniczny lubią rozebrać na poszczególne bity, takie zboczenie zawodowe... W życiu codziennym dla Pani przede wszystkim będą liczyły się zalety ONYXA 550 a te niewątpliwe górują nad tematami jakie napisałem jako minusy, swoją drogą znajomi mający rekuperator tłumaczą mi że tak naprawdę podchodzą tylko raz na 3-mce do reku celem wymiany filtrów i nawet nie myślą o jakimkolwiek regulowaniu w trybie ręcznym bo wszytko działa doskonale w automacie. Zwracam ponownie tylko uwagę aby uważać przy wymianie filtrów lepiej robić to w rękawiczkach.

Otrzymałem info od Frapola że pracują nad nowym oprogramowaniem do central i najprawdopodobniej rozszerzą możliwość indywidualizowani centrali...zobaczymy co wymyślą bo ma działać również ze starszymi centralami.

jeśli to nie tajemnica to prosze oo info czy Onyx będzie współpracował z rurami spiro czy systemem np 75/63mm ze skrzynkami rozdzielczymi ?

Pozdrawiam

kangaxx
25-05-2013, 07:17
rację ma prong bo on ciekawy i chce zrozumieć ty aleksandro będziesz chciała by działało i działać będzie

Alexandra79
26-05-2013, 13:00
No i to mnie cieszy :) Ja tam aż tak bardzo wnikliwa w takie sprawy nie jestem :) Więc skoro nie muszę zaprzątać swoją małą główkę jeszcze takimi rzeczami to już jest bardzo dobrze :)



jeśli to nie tajemnica to prosze oo info czy Onyx będzie współpracował z rurami spiro czy systemem np 75/63mm ze skrzynkami rozdzielczymi ?


Może to głupio zabrzmi i jakkolwiek to zabrzmi - wybaczcie :) ale nie wiem... w wycenie swojej mam tak:


- zaprojektowanie, wykonanie i wyregulowanie instalacji na kanałach sztywnych SPIRO z ociepleniem ROCKWOOL LAMELLA
- 13 zaworów
- Po montażu wykonujemy regulację instalacji specjalistycznym anemometrem (TESTO 417) co gwarantuje odpowiednie zbilansowanie wentylacji .
- .Czerpnia/Wyrzutnia ścienna metalowa (PN, WSCH ) 7 Wyrzutnia ścienna lub dachowa.
- Anemostaty białe metalowe 8 Przed każdym anemostatem tłumienie i przepustnice kanałowe.
- Tłumiki akustyczne 9 Kształtki z uszczelkami gwarantującymi szczelność i wytłumienie instalacji
- Magistrale główne 200 mm , kanały docelowe 125mm. 10 Do każdej instalacji protokół z pomiarów