PDA

Zobacz pełną wersję : Stalowe kanały płaskie - ostre kolano 90 stopni - SZUM?



klinik
26-04-2013, 16:58
W domu na parterze będziemy mieli ułożone stalowe kanały płaskie zamiast spiro, aby jak najmniej obniżać sufit. Instalacja ma kilka "zakrętów". Ostatnio na budowę dotarły kanały i trochę się zdziwiłem. Płaskie kolano 90 stopni ma po prostu 90 stopni. Nie ma wewnątrz tego kolana żadnego zaokrąglenia. Jest to po prostu klasyczna litera L.

Zadałem pytanie instalatorowi, twierdzi, że kanał jest i tak przewymiarowany, a prędkość przy maksymalnym wydatku centrali jest tak zaprojektowana w nim aby nie powstawały szumy.

Zgłupiałem... Wg mnie powinno być jakieś zaokrąglenie lub chociaż ścięcia narożnika...

kangaxx
26-04-2013, 20:20
nie jest to konieczne bo zawsze rozchodzi się o opór, kolano z jakimś promieniem będzie miało mniejszy niż ostre ale nie znaczy to że gość źle robi, może w tej nitce akurat może tak zrobić bo jest krótka? nie wiem bo nie widzę :) ale hasła o przewymiarowaniu to nie kupuję, kanały niskie prostokątne ciężko przewymiarować no chyba że nie liczysz się z kasą

miki121
26-04-2013, 20:35
No kanał powyżej 20cm szerokości kosmiczna cena ;)

kangaxx
28-04-2013, 20:47
i na dodatek samo 20 cm szerokości niczego nie załatwia

miki121
28-04-2013, 21:00
Fakt ale cena swoje robi :)
Coraz bardziej przekonuje się do smarflexow i tym podobnych produktów..

kangaxx
29-04-2013, 06:37
i dobrze, rozwiązania dla domków są najlepsze dla domków :)

klinik
02-05-2013, 10:52
Tak wygląda układ kanałów na parterze

187029


Tak oto wygląda jedno z owych kolan:

187024
187025
187026
187027

kangaxx
02-05-2013, 21:05
o ja pIer...e, skąd wziąłeś tego gościa, ile zawołał za WSZYSTKO?

klinik
02-05-2013, 21:35
Można jaśniej....? Źle, dobrze...?

Parter mial byc na spiro, lecz chciałem aby sufit musial zostac obniżony jak najmniej tak aby zachowac wysokosc pomieszeń. Doplata za kanaly "plaskie" płaskie zrobione pod konkretny wymiar zamiast spiro to jakies 200-300 zł. Pierwsze i drugie pietro zrobione juz na spiro.

kangaxx
03-05-2013, 07:06
jakie wysokości razem z ramką mają te kolanka?

michal_l
09-05-2013, 13:29
kolejny przykład tego, jakie problemy się rodzą, kiedy w budownictwie mieszkaniowym
stosuje się rozwiązania z hal fabrycznych.

Swoją drogą nie wiem jaki był wymiar kanału okrągłego, skoro ten prostokątny gigant jest traktowany jako "płaski"

Na oko nawiew w tym miejscu powinien być 1000m3/h żeby to optymalnie wykorzystać
i hasło "przewymiarowany" jest mało śmieszne bo oznacza "przepłacony" :-((

michal_l
09-05-2013, 13:32
chciałem aby sufit musial zostac obniżony jak najmniej tak aby zachowac wysokosc pomieszeń.

szkoda, że się nie dogadaliśmy - takie rzeczy robi się w Uniflexplus+

klinik
13-05-2013, 22:50
Pierwotnie bylo na okraglych fi 125 i fi 100. Do tego welna, obejma mocujaca i calu sufit ostro lecial w dól, a przy naszym ukladzie sufitu bylo to bardzo niekorzystne. Teraz po zamocowaniu jak to nazwano olbrzyma jest 12-14 cm zamiast okolo 20' wiec wcale z niego taki olbrzym nie jest. Musialbym zmierzyc jego rozmiar po obwodzie ramki, ale to raczej miniaturka niż gigant.

A nad PE myślałem i zostalem przy spiro. Na temat wyższosci Pe nad spiro dyskusja wrze odkad tylko pe sie pojawily. Jeszcze kilka lat temu krolowaly sprężynki. Potem sprężynki okazaly się beee i tylko spiro promowane byly jako pro. Teraz dzieje sie to samo czyli spiro przy pe sa malo pro wdomkach, a spiro tylko do kopalni czy bunkra. Za kilka lat wymyślą pewnie coś nowego i zabawa będzie od nowa.

Czy nie da sie na spiro zrobic cichej i sprawnie działającej instalacji? Czy wszystkie instalacje w domkach na spiro sa takie malo trendi?
Czemu tez PE tak drogie, a robocizna nie tansza niz na spiro, gdzie sporo więcej pracy.

Liczę, że dobre opinie użytkowników na temat instalatora nie wzięły się z kosmosu.

Michal_l..... Szkoda ale odległość okazała sie kluczowa, a potem harmonogram prac sie rozjechał.

kangaxx
14-05-2013, 20:11
sprężynki wcale nie są be...

michal_l
15-05-2013, 17:12
Czy nie da sie na spiro zrobic cichej i sprawnie działającej instalacji?

Oczywiście, że się da!
jak fachowiec ma pojęcie o tym co robi, to sobie poradzi w każdej technologii.

Dla mnie kanały spiro nie są wcale "be" czy mało "trendy" po prostu skoro da się zrobić sensowną instalację
prościej i z lepszym skutkiem, także pod względem akustycznym, to po co kombinować???

Według mojej oceny, kanały typu spiro są naprawdę bardzo pracochłonne [ montaż i ocieplenie]
i nie wiem, dlaczego instalatorzy liczą mniej $$$ za montaż spiro niż za systemy PE.
Może to kwestia starych nawyków i przyzwyczajeń.