PDA

Zobacz pełną wersję : Okno 146 x 143 1-skrzydlowe bez podzialu - doradzcie prosze



tomek_2
27-06-2004, 21:38
Z punktu widzenia estetyki taka opcja jest dla mnie najlepsza (sa to 2 okna w scianach szczytowych poddasza). Nie podoba mi sie zupelnie podzial tego okna (o wymiarach kwadratu) na skrzydla - ani w polowie, ani w 1/3 szerokosci. Jezeli natomiast chodzi o wygode otwierania, to mam watpliowsci czy tak szerokie skrzydlo ma sens? Czy ktos z was ma moze okna o takich wymiarach i mial/ma podobny dylemat? Help please.
Dodam, ze jest to okno pcw biale profil 4-komorowy Gealan 8000.

modulor
27-06-2004, 21:54
[quote="tomek_2"]Z punktu widzenia estetyki taka opcja jest dla mnie

loop
28-06-2004, 06:23
Dodam, ze jest to okno pcw biale profil 4-komorowy Gealan 8000.
Dokładnie mam takie okna - z tym że zielone. Co do wygody użytkowania nie mogę się wypowiedzieć, bo nie mieszkam jeszcze. Nie widzę jednak przeciwskazań. Co do urody okien to tak jak nie wyobrażam sobie, że mógłbym zamontować okna z jakimiś słupkami :)
Poza tym, jak nie ma słupków to chyba się szybciej myje takie okna. To ocenisz jak Ci żona wręczy akcesoria do mycia ;)

echo
28-06-2004, 07:17
My poprzednio mieliśmy okna 146x148 (drewniane) dzielone symetrycznie na 1/2. Dla nas wyglądały ładnie (kwestia gustu). W użytkowaniu były OK (1 skrzydło U, drugie U+R). Jednoskrzydłowe mieliśmy natomiast okno 100x100 i po otworciu zajmowało dosyć dużo miejsca w kuchni (ale jeszcze do zniesienia). Moim zdaniem 146x143 lepiej jest "podzielić" aby otrzymać lepsze walory użytkowe. Jednak zdania są podzielone. :D

pchelek
28-06-2004, 07:45
spoko - możesz zamawiać. A w tym systemie zupełnie spokojnie. Co do otwierania to będziesz je uchylał do przewietrzania pomieszczenia i dwa razy do roku rozwierał do mycia.

Metal
28-06-2004, 07:54
Trzeba sobie zadać pytanie po co i jak często trzeba będzie to okno otwierać. A no po to, żeby pokój przewietrzyć, albo okno umyć.
Miałem w projekcie okno 150x170, tyle tylko, że w sypialni na parterze. Nie chciałem go dzielić i długo kombinowałem. Szerokie otwieranie takiego okna jest naprawdę uciążliwe. Moja sypialnia ma ok. 3,5m szerokości, więc okno o szerokości 1,5m zagarnia pół pokoju.
I wykombinowałem tak: dołożyłem drzwi balkonowe na taras, którymi mogę przewietrzyć pomieszczenie (u Ciebie może wystarczy tylko uchylanie okna), umyć je mogę bez problemu z zewnątrz i zrobiłem okno nieotwieralne, tzw podwójny fix.
Teraz wiem, że warto było kombinować, bo wielka tafla szkła w oknie wygląda naprawdę imponująco.

tomek_2
28-06-2004, 08:10
Ogromne dzieki za wasze glosy. Zdecydowalem sie zamowic okna bez podzialow, postawilem na estetyke. Jesli chodzi o otwieralnosc, okna te beda w 2 duzych pomieszczeiach, dlatego mam nadzieje, ze nie bedzie tak strasznie. Przekonala mnie jeszcze dodatkowo tesciowa (zyczliwa - zeby nie wywolywac komentarzy :), ktora tez ma takie okna i to w blokach i sobie radzi.
dzieki

inwestor
28-06-2004, 08:23
Ja zamówiłem okna z podziałami są wygodniejsze w użytkowaniu. Jak chcesz wyjrzeć przez okno i popatrzeć co dzieciaki majstrują to nie musisz zaraz zdejmować wszystkiego z prapetu. Przesuwasz tylko i możesz otwierać. Z tego powodu przy jednym dużym skrzydle niezbyt wygodnie jest coś stawiać na parapecie. W takiej sytuacji otwieranie okna to zaraz cały rytuał. W bloku to faktycznie co innego okno otwiera się tylko do mycia i uchyla do wietrzenia. Co do gustu to nie dyskutuję jednym podobają się pojedyncze okna a inni tego nie znoszą i montuja szprosy.
Pozdrawiam

ilona75
28-06-2004, 08:30
Ja mam tez 3 takie okna bez podziałów i jestem z niach zadowolona. Dla mnie najważniejszym argumentem który przemawiał za nie dzieleniem szyb były "firanki" zdecydowanie lepiej wyglądaja na nie dzielonym oknie - ale oczywiście to wszystko kwestia gustu.
Pozdrawiam

S.P.
28-06-2004, 09:18
Tomek, spokojnie zamawiaj te okna. Ja też mam bez podziału wyglądają świetnie i bez problemu się je użytkuje. Przecież przeważnie będziesz je uchylał a wtedy wcale nie zajmują miejsca.

anna99
28-06-2004, 15:05
Mam identyczne okna, z tego samego profilu. Dzielone na pół z jednym wyjątkiem. To jedno okno będzie otwierane tylko do mycia, a tak tylko kipowane. Jak je otwieram to zagarnia prawie 2 metry!!! Poza tym mam szyby P3 +okucia antywłam. To okno jest strasznie ciężkie!!! Jesli sie na nie zdecydujesz to pilnuj montażu- inaczej jak nic ci sie "obwiesi".