PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament wylany w ziemi - jak zaizolowac i ocieplic



Wit
27-06-2004, 23:59
Buduje dom niepodpiwniczony. W projekcie mam fundamenty zaglebione w ziemi na 100cm ponizej poziomu gruntu (tak ustalil architekt ze wzgledu na glebokosc przymarzania gruntu) w tym 30cm lawy fundamentowej. Poziom podlogi na gruncie jest 50cm powyzej ostatecznego poziomu gruntu.

Wykonawca wykonal fundament monolityczny wlewajac beton z gruszki do wykopu w twardej glinie. Czesc fundamentu powyzej gruntu (do poziomu podlogi) zostala wykonana w szalunkach. Poniewaz ostateczny poziom gruntu bedzie o 30cm wyzej niz obecnie wykonawca sugeruje wykonanie izolacji pionowej i ocieplenia na zewnetrznej scianie fundamentowej tylko od obecnej powierzchni gruntu az do poziomu podlogi. Proponowana przez niego wysokosc ocieplenia i izolacji pionowej bedzie wynosic 80cm liczac od poziomu podlogi.

Czy to wystarczy? Czy nie powinno sie zaizolowac i ocieplic glebiej, az do lawy? Jesli tak, to co nalezaloby teraz zrobic? Odkopac fundamenty od zewnątrz, zaizolowac i ocieplic? Do jakiej glebokosci?

Z gory dziekuje za pomoc

kgadzina
28-06-2004, 09:54
W zasadzie ocieplenie powinno się wykonać na głębokość ok. 1 m. W wielu przypadkach będzie to właśnie poziom ławy fundamentowej.

bajzi
28-06-2004, 11:20
cała ściana fundamentowa powinna być zaizolowana termicznie i przeciwwilgociowo, niezależnie czy od zewnątrz (to przy docieplaniu poziomu mieszkalnego budynku), czy od wewnątrz. u mnie jest: icopal r+p, 8cm styropianu fs15 (to pomysł mojego męża - ja bym dała co najmniej fs20), na to siatka na kleju i folia bąbelkowa.

caleb
28-06-2004, 11:31
jak wyżej najlepiej wykonać izolację przeciwwilgociowa i docieplić do samej ławy.

rafałek
28-06-2004, 11:44
Wit ma podłogę na gruncie 50 cm powyżej terenu. Co mu da praktycznie ocieplenie 100cm w grunt? Przeciwwilgociowa to jeszcze się zgodzę, ale przy domu niepodpiwniczonym to ostatnio modna przesada.
Ja mam podobną sytuację i sądowałem sprawę u sąsiadów. Nikt nie ocieplał fundamentu - ja zrobiłem na zapas ostatnie 50 cm. Nikomu nic nie przemarza ani nie podmaraz a mieszkają już kilka lat. Kiedyś nikt nie ocieplał fundamentów i co? W mojej okolicy nie znam przypadku żeby miało to negatywny wpływ na dom.

BOHO
28-06-2004, 12:46
z tym ocieplaniem fundamentu do samej ławy, to chyba jakaś moda...... gdy mamy ocieploną podłogę na gruncie, to nasze mury stanowią mostek cieplny - niezależnie od tego jak głęboko ocieplimy fundamenty to i tak będzie mostek, tyle, że trochę niżej..... czy to faktycznie wpłynie tak zasadniczo na ucieczkę ciepła ? wątpię.... bo mostek i tak jest....

kgadzina
28-06-2004, 13:36
Racja - mostek tak czy tak jest. Ale przyjęło się izolować termicznie budynki do głębokości przemarzania gruntu, bo zawsze to mniej ciepła ucieknie do strefy która ma 0 stopni niż do takiej która ma -20 st. C.

Wit
28-06-2004, 14:33
Jeśli chodzi o ocieplenie, to rzeczywiście warto by ocieplić do 1m w gruncie (taką informację znalazłem w paru miejscach w internecie). W projekcie mam ocieplenie do 130cm głebokości tj. do ławy (stopy fundamentu). I oczywiście ocieplenie to jest robione aby zmniejszyć ucieczkę ciepła przez mostek cieplny w ścianie przy podłodze.

Co natomiast z izolacją przeciwwilgociową? Czy musi ona być do ławy? Czy należy teraz odkopywać fundament aby to zrobić? Zostanie naruszona struktura gleby i woda będzie później łatwiej wchodzić. Może lepiej dać spokój i zrobić jak sugeruje wykonawca? Jeśli tak to miałbym izolacje tylko do 50cm poniżej ostatecznego poziomu gruntu.

Wit
28-06-2004, 18:56
Załączam jeszcze rysunek poglądowy:
http://www.republika.pl/witwiech/fundament.jpg

jędrzej
28-06-2004, 20:16
Moim zdaniem za mało:
- 50 cm nad gruntem to i tak musisz dać
- w gruncie ocieplasz tylko 30 cm (a to jest nic, powinno być 100)

I nie wierz tym co piszą, że nie ocieplili fundamentu i nic się nie dzieje - widocznie nie zaglądali za meble! Mój sąsiad tak miał i dorobił się grzyba za regałami w ciągu jednej zimy. Potem odkopał fundament i ocieplił.

A tak na marginesie, szkoda że nie ułożyli ocieplenia przed zalaniem w wykopie, było by łatwo, lekko i przyjemnie.

Zbigniew Rudnicki
28-06-2004, 20:40
Wykonawca chciałby ocieplać tylko płaszczyzny gładkie, po szalunku, t.j. te 80cm. Można to zrozumieć.
Płyty styropianowe mają zwykle wymiary 100x50cm, więc prosiło by się ocieplić na głebokość, nie 80 a 100cm.
Proponował bym w jakimś miejscu odkopać te 20cm i zobaczyć czy można kostropatą powierzchnie (po wykopie) jakoś młotkiem wyrównać, aby można było kleić styropian.
Jeśli nie, to można te odkopane 20-30cm podsypać keramzytem.
Przy okazji fundament można zaizolować p. wilgociowo.

legar
28-06-2004, 21:07
wit... z twojego rysunku wynika, ze chcesz zrównać poziom podlogi z poziomem fundamentu...a to jest błąd...poziom fundamentu = poziom "chudziaka" (na niego potem idą wszystkie wyższe warstwy, zaczynając od izolacji poziomej - izolacja pozioma na fundamencie połączona z izolacją poziomą na "chudziaku", styropian itd)....wtedy docelowy poziom podłogi masz wyżej niż poziom fundamentu...pzdr

Wit
28-06-2004, 21:30
wit... z twojego rysunku wynika, ze chcesz zrównać poziom podlogi z poziomem fundamentu...a to jest błąd...poziom fundamentu = poziom "chudziaka" (na niego potem idą wszystkie wyższe warstwy, zaczynając od izolacji poziomej - izolacja pozioma na fundamencie połączona z izolacją poziomą na "chudziaku", styropian itd)....wtedy docelowy poziom podłogi masz wyżej niż poziom fundamentu...pzdr

No proszę! Znalazłeś błąd w projekcie mojego domu. Dziękuję! Na projekcie poziom fundamentu jest zrównany z górnym poziomem ocieplenia (styropianu) a izolacja przeciwilgociowa jest pod nim a nie na nim. Zatem poziomy izolacji się nie zgadzają.
Rozmawiałem wcześniej dzisiaj z wykonawcą i planuje on wylać chudziak tak jak to mówisz (i jak potwierdza Murator 3/2002) na równo z górą fundamentu. Na to damy izolację przeciwwilgociową, potem ocieplenie, jastrych i na koniec podłogę. Dziękuję za cenną uwagę.

Jak to jest z izolacją pionową fundamentów. Do jakiej głebokości jest wymagana?

Wit
03-07-2004, 11:18
Znalazlem interesujacy artykul w numerze 10/2002. Oto szkic jednej z wersji wykonania fundamentu:
http://www.republika.pl/witwiech/fundament_lawa_duza.jpg

Czyzby wykonawca robil wlasnie w ten sposob? Czyzby nie bylo tak zle, jak mysle?

Jakie macie opinie?

jędrzej
03-07-2004, 22:48
No niby to tak wygląda jak u Ciebie, ale na tym rysunku nie ma wymiarów, a wyraźnie widać, że nieocieplona jest tylko ława. Nie sądzę, żeby ława była płyciej niż metr.

Pamiętaj, że każdy rysunek, czy projekt zweryfikuje życie - ja bym się upierał, żeby ocieplić 100 cm pod ostatecznym poziomem gruntu.
Teraz nie będzie to jeszcze taki problem, później już tak.

Poza tym jak zrobi Ci się grzyb - problem może być jaszcze większy.

Ten rysunek nie podoba mi się jeszcze z jednego powodu - ja bym dał jeszcze jedną warstwę izolacji poziomej (folia, lub papa) pomiędzy 1 i 2 warstwą ściany. To wyjdzie wprawdzie już nad posadzką, ale takie podwójne zabezpieczenie nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli od razu nie będziesz ocieplał budynku.

legar
04-07-2004, 10:55
wit...spotkałem się też z twoją pierwotną wersją wylania podłogi na równo z fundamentem....ale...cały dom, łącznie z fundamentami dokładnie oklejono (czy też jak to mówią ocieplono) styropianem (termosik;))


Rozmawiałem wcześniej dzisiaj z wykonawcą i planuje on wylać chudziak tak jak to mówisz (i jak potwierdza Murator 3/2002) na równo z górą fundamentu. Na to damy izolację przeciwwilgociową, potem ocieplenie, jastrych i na koniec podłogę.

nie zapomnij o zdylatowaniu chudziaka na łączeniu z fundamentem (np 2 cm styropianu)...na drugim rysunku też tego nie ma

ten humus po lewej stronie...ja bym usunął, aby nie stykał sie z ociepleniem...
dziwna jest ta ława - wyższa od fundamentu...ale może tak musi być...pzdr...pisz o postępach na budowie................

Wit
04-07-2004, 12:29
Tak już teraz o tym pamiętam. A dla tych, którzy nie pamiętają załączam rysunek jak powinna wyglądać podłoga na gruncie przy instalacji c.o. w podłodze .

Więcej można znaleźć w numerze 3/2002 Muratora.
http://www.republika.pl/witwiech/podloga_na_gruncie1.jpg

Tak wogóle wszystkim internautom polecam zaprenumerowanie archiwum Muratora. Rewelacyjna rzecz. Dużo szyciej się szuka niż wertując stare numery.



Dylatacja, fundament, podłoga na gruncie, ocieplenie - człowiek uczy się całe życie i umiera głupi... :-?

hary884
18-10-2011, 12:47
a jak zamocowac ten styropian w wykopie zeby sie nie osunoł????

orko
18-10-2011, 14:13
Ocieplenie fundamentu lanego w gruncie: Odkopać fundamenty i zasypać proszkiem od pigeona ubijając warstwowo. Proste, skuteczne i tanie.

byry007
10-04-2012, 22:11
To jak bym lał ławy w grunt to musi być folia ?? woda jest na 120-130 a ławy mają być 100 cm