PDA

Zobacz pełną wersję : GWC a glina



papi240
30-04-2013, 20:12
Witam czy na takim podłoży GWC się sprawdzi ?
wody gruntowe bardzo wysokie, teren na którym można zapomnieć o piwnicach a nawet kanale w garażu
186804186805

nydar
30-04-2013, 20:40
Przetestuj na rurach łączonych wg.patentu gentonxa rurkami termokurczliwymi.Ja dodatkowo założył bym bandaże z włókna szklanego nasączonego żywicą epoksydową a po wyschnięciu objemki.Przetestuj dla potomnych się przyda.Wymyśl jedynie co ze skroplinami.

kangaxx
01-05-2013, 06:17
jest woda więc zamiast testować wynalazki zrób glikolowca

papi240
01-05-2013, 14:51
przetestować to mogę np nową perfumę

to jest koszt i bałagan na podwórku więc nie chciał bym eksperymentować
zrobie glikolowca, ile metrów rury kupić ?
jestem w temacie zielony, wiem że na forum jest wszystko może na weekendzie coś więcej poczytam o temacie
pozdrawiam

michal_l
09-05-2013, 13:36
sensowny glikolowy zaczyna się od 150 metrów - lepiej zrobić 200 metrów

generalnie polecam gotowe, inteligentne rozwiązania takie jak nasz AQUACOMPLUS

proszę o kontakt na priva

owp
10-05-2013, 19:59
Ile kosztuje u Was 200 metrów takiego glikolowca?

michal_l
11-05-2013, 10:43
od 2013 mamy w ofercie osobno urządzenie AQUACOMPLUS [ wszystkie elementy w solidnej obudowie z inteligentnym sterowaniem]
za 2150,00 EUR netto a do tego trzeba dokupić samą rurę PE-40 w cenie 1,9 EUR netto /metr lub PE-25 w cenie 1,50 EUR netto/metr
oraz glikol proporcjonalnie do długości i stężenia jakie chcemy osiągnąć np. koncentrat 10 l kosztuje 60,00 EUR, koncentrat 20 l glikol biodegradowalny] kosztuje 132,00 EUR

tak licząc na szybko w "maksymalnie wypasionej" wersji:
Urządzenie AQUACOMPLUS z 200 metrami rury PE 40 i koncentratem glikolu do sporządzenia 50% roztworu [ mniej więcej do -35C]
kosztuje ok. 2700 EUR netto czyli po dzisiejszym kursie: 11 tys PLN netto bez VAT.
Wniosek:
Za cenę rurowego [rehau] można mieć najlepszego możliwego glikolowca, zużywającego tylko 8W energii.
Glikolowiec jest:
1. bezpieczny w eksploatacji, zero "zapaszków" i problemów,
2. komfortowy - inteligentne sterowanie nie wymaga praktycznie żadnej obsługi,
3. tani w zakupie i ale przede wszystkim w eksploatacji

Polecam.

adam_mk
11-05-2013, 10:57
Napiszesz coś o tym cud-napędzie co 8 Wat pobiera?

Nie chcę Ci psuć interesu, ale widziałem rury fi 25 za 1,30 złotego, nie Euro...

Adam M.

michal_l
11-05-2013, 16:05
widziałem rury fi 25 za 1,30 złotego, nie Euro..

teoretycznie Klient może sobie sam kupić rurę gdzieś w markecie - nasza rura jest cienkościenna przy zachowaniu pełnej wytrzymałości.

Napiszesz coś o tym cud-napędzie co 8 Wat pobiera
oczywiście, chętnie się pochwalę :-)

AQUACOMPLUS ma w obudowie wszystkie elementy: wymiennik,naczynie wzbiorcze, sterownik, odpowietrzenie itd.
zasosowaliśmy najlepszą, najbardziej energooszczędną pompę obiegową jaką można obecnie kupić.
Jest to pompa WILO stratos sterowana w oparciu o czujniki temperatury przed i za wymiennikiem.

Przy ustawieniach fabrycznych pompa zużywa jedynie 8W energii elektrycznej.

w całości, po otwarciu frontu wygląda to tak: http://www.comair.pl/products/COMAIR_AQUACOMPLUS.jpg
link: http://www.comair.pl/products/COMAIR_AQUACOMPLUS.jpg

a w połączeniu z centralą wygląda tak: http://www.comair.pl/products/COMAIR_HRUC_plus_AQUACOM.jpg
link: http://www.comair.pl/products/COMAIR_HRUC_plus_AQUACOM.jpg

AQUACOMPLUS może pracować z centralami do 550 m3/h
ponieważ ma własne, niezależne sterowanie, może współpracować z każdą centralą [dowolnego producenta]

nydar
11-05-2013, 16:22
A jakie to ma znaczenie,że ta rura jest cienkościenna?

adam_mk
11-05-2013, 17:03
Takie, jak to, że Re... są niebieskie!
:lol:
Vilo Stratos faktycznie są fajne...
Mają jednak wadę.
Darmo ich jeszcze nie dają.
Tu każda się sprawdza.

Ta pełna wytrzymałość to na 2 czy na 3 bar?
:lol:

Wiem. Czepiam się.
Przyznaję, że jest to dość ESTETYCZNY sposób rozwiązania problemu.

Adam M.

nydar
11-05-2013, 18:56
Estetyczny ale ciut drogi.Sama cena pompy powalająca.Takie ceny podważają sens odzysku ciepła .Wygląda na to,że to co w sklepie kupić można,staje się jakby podejrzanie opłacalne.

michal_l
11-05-2013, 19:28
A jakie to ma znaczenie,że ta rura jest cienkościenna?

W centrali firmy COMAIR w Holandii przeprowadzono eksperyment i okazało się, że na 100 m odcinku
uzyski na cienkościennej były nieco lepsze dlatego jest cienkościenna.
Wiem,wiem, zaraz sceptycy wykażą, że w dłuższej perspektywie grubość ścianki nie ma większego znaczenia :-) [ dlatego samej rury nie wciskam na siłę, można kupić inną]

Przy okazji tego eksperymentu okazało się, przy jakiej prędkości przepływu glikolu mamy najlepszy stosunek energii włożonej do uzyskanej
co pozwoliło dosyć optymalnie sterować pompą. [ ale można też po swojemu wyregulować]

Co do cen:
COMAIR ma taką strategię, że dajemy Klientom naprawdę najlepsze technicznie rozwiązania,
bez żadnego pseudo marketingowego udowadniania, że gorsze [technicznie] jest lepsze [bo tańsze].

Dlatego w centralach HRUC mamy wielki, przeciwprądowy, aluminiowy wymiennik [ a nie mały plastikowy]
a w AQUACOMPLUS mamy super energooszczędną pompę i inteligentne sterowanie a nie chińską pompeczkę sterowaną włącz/wyłącz kabelkiem z centrali.

A tak na marginesie:
na ceny COMAIR najbardziej narzekają moi Koledzy forumowicze! :-)
żaden z Klientów, którzy zdecydowali się na instalację Uniflexplus+ czy centralę COMAIR HRUC i AQUACOMPLUS+
nie narzekał - okazuje się, że Klienci lubią mieć w domu porządną instalację nawet, jeżeli kosztuje kilka groszy więcej.

Jak już pisałem wyżej.
Jeżeli najlepszy na rynku gilkolowiec [ czyli nasz AQUACOMPLUS] nie kosztuje więcej niż rurowiec REHAU
to nie ma co marudzić - Kupująć AQUACOMPLUS Klient dostaje naprawdę porządne rozwiązanie i tego właśnie oczekuje.

michal_l
11-05-2013, 19:34
Ta pełna wytrzymałość to na 2 czy na 3 bar?
miałem na myśli raczej wytrzymałość na zgniatanie i inne tego typu uszkodzenia,

Nasz glikolowiec pracuje z niewielkim ciśnieniem ok 1 bara więc rury raczej nie rozerwie :-)

nydar
11-05-2013, 19:46
Z całym szacunkiem,ale wasz glikolowiec nie jest najlepszym rozwiązaniem na rynku.Skoro może działać glikolowiec to i może działać rurowy.Przecież nikt w bagnie nie montuje posadzki.Macie jedynie b.dobrą umiejętność przekonania klienta,że to jest dobre.
Najdoskonalszym GWC póki co jest rurowy z wentylacją wyporową.Samo lata i się reguluje.

michal_l
11-05-2013, 20:36
Najdoskonalszym GWC póki co jest rurowy z wentylacją wyporową.Samo lata i się reguluje

z zainteresowaniem czytam wątek o układzie "hybrydowym' rurowego GWC i wentylacji.
jestem pełen szacunku dla tego pomysłu. Z Twoich opisów nydar wynika, że faktycznie rozwiązanie to się nieźle sprawdza w Twoim domu.

Nie jest to jednak rozwiązanie "komercyjne" nie wiem więc, czy można porównywać je np. z AQUACOMPLUS.

Pisząc "najlepszy glikolowiec" miałem na myśli urządzenia/rozwiązania, które Klient może kupić.
Jest na rynku kilka propozycji glikolowego GWC, znam je wszystkie
i bez żadnej przesady mogę stwierdzić, że AQUACOMPLUS jest najlepszy technicznie.

Nie zgadzam się jedynie ze stwierdzeniem, że w każdym miejscu gdzie da się zrobić glikolowca da się też zrobić rurowe GWC.
Taoretycznie da się zrobiś wszystko, ale w praktyce jeżeli grunt jest mokry a poziom wody wysoki, żaden instalator nie chce podjąć się zrobienia rurowego GWC obawiając się reklamacji Klienta w wypadku kłopotów z zalanym rurowcem.

Oczywiście jest wielu Forumowiczów, którzy tak jak nydar sami zrobili sobie GWC i są zadowoleni.
jest jednak zasadnicza różnica:
1. oferując produkt do sprzedaży muszę być całkowicie pewien jak to będzie działało u Klienta,
2. rozwiązania "eksperymentalne" są bardzo ciekawe, ale żaden z moich Klientów nie zgodzi się, aby za jego pieniądze robić jakiekolwiek badania, testować nietypowe rozwiązania itd itp.

Pisząc, że AQUACOMPLUS jest najlepszym dostępnym glikolowym GWC nie miałem zamiaru
podważyć sukcesów eksperymentu jaki nydar przeprowadza w swoim domu.
Polecam ciekawy wątek na ten temat.

papi240 pytał o konkretne rozwiązania z glikolem :-)

kerado28
11-05-2013, 20:52
[B][I]
i bez żadnej przesady mogę stwierdzić, że AQUACOMPLUS jest najlepszy technicznie.

Czytam z sympatią Pana posty, lecz zawsze byłem i nadal jestem przekonany, że sercem systemu jest zawsze wymiennik (nagrzewnica/chłodnica), a nie pompa elektroniczna.
A wasz wymiennik jest raczej mizerny...
Dlatego używanie słów "najlepszy" jest mocno naciągnięte..

nydar
11-05-2013, 20:53
Jam ci nie wróg a przyjaciel.Ty jesteś,,komercyjny" ja samolubny względem swojego portfela i staram się uświadomić portfelom forumowiczów,że komercyjne nie musi być najlepsze. Jeszcze niedawno glikolowiec to była nowinka propagowana przez Adama mk.Dzisiaj stał się komercyjny.
Stawiając dom nawet na bagienku unosimy go na kilkadziesiąt cm .nad poziom darni.W tej przestrzeni można umieścić rurowca.Należy jedynie odizolować termicznie od chudziaka,czy płyty,aby nie wyżerał z niej ciepła ,a brał z dołu.
Powtarzam w kółko .Należy obserwować ,co się dzieje w koło.Latem,jak postawię wiadro wody w cieniu,to na drugi dzień woda jest letnia.Co stoi na przeszkodzie aby do tej roboty nie zagonić zużytego powietrza wentylacyjnego ?Nic .Może oprócz komercji

michal_l
12-05-2013, 07:11
A wasz wymiennik jest raczej mizerny...

Na czym opiera się przekonanie, że wymiennik "mizerny"????

Faktycznie, dla zapewnienia skutecznej wymiany energii [ szczególnie chłodzenia latem]
potrzebny jest dobry wymiennik. Nasz jest i tak lekko "za duży" w stosunku do obliczeń teoretycznych.

Ale pompa decyduje o ważnym dla użytkownika parametrze jakim jest zużycie energii elektrycznej.
Dobra, oszczędna pompa to możliwość uzyskania efektywności energetycznej na poziomie 20
czyli uzyskujemy 20 razy więcej energii niż wkładamy.
Przykład: wkładamy 8W a uzyskujemy 1600 W

Poprzednie generacje AQUACOM miały zwykłą pompę zużywającą na 3 biegu nawet 100 W
czyli aż 10 razy więcej prądu.

michal_l
12-05-2013, 07:20
że komercyjne nie musi być najlepsze

Dla mnie podział jest prosty:
jest grupa pasjonatów, którzy widzą rzeczy inaczej niż wszyscy,
dla nich produkty komercyjne zawsze są za słabe i za drogie.
Tacy pasjonaci - patrz wymiennik nydara - potrafią zrobić rzeczy innowacyjne, biorąc na siebie ewentualne ryzyko niepowodzenia.

jest jednak o wiele większa grupa Klientów, którzy mają szerokie horyzonty i chcą zainwestować np. w rozwiązania energooszczędne,
ale oczekują sprawdzonych, przetestowanych, działających technologii
i dla tej grupy przeznaczone są rozwiązania komercyjne.

Czyli: komercyjne jest najlepsze dla normalnego Klienta, a niekomercyjne jest najlepsze dla eksperymentatora :-)

adam_mk
12-05-2013, 08:57
Dlatego nie zjechałem z góry na dół tego urządzenia...
:lol:
Urządzenie estetyczne a cena - nie...
Ale...
Jak kto "czuje blusa" to sobie "tymi ręcami" podobne postawi i za sporo mniejszy koszt.
Jak nie ma czasu/zdolności/możliwości - kupuje ten kombajn i śpi spokojnie całe lata.

Tacy, którzy wyrzeźbią to sami nie są i nie będą Twoimi klientami.
Bo jak wyrzeźbią to i zamontują.
Jak na razie żaden inwestor nie narzeka na pracę systemu glikolowego GWC, który opisałem ładne kilka lat temu.
Jakoś tak przyjęło się i powoli staje się standartem.
:lol:

Adam M.

michal_l
12-05-2013, 09:05
Jak na razie żaden inwestor nie narzeka na pracę systemu glikolowego GWC, który opisałem ładne kilka lat temu.

i to jest dla mnie jedyny sensowny miernik jakości/trwałości/ceny/wartości rozwiązania -
jeżeli Klient z perspektywy kilku lat eksploatacji nie narzeka to znaczy że jest bezdyskusyjnie OK.

kerado28
12-05-2013, 09:10
A wasz wymiennik jest raczej mizerny...

Na czym opiera się przekonanie, że wymiennik "mizerny"????

Faktycznie, dla zapewnienia skutecznej wymiany energii [ szczególnie chłodzenia latem]
potrzebny jest dobry wymiennik. Nasz jest i tak lekko "za duży" w stosunku do obliczeń teoretycznych.




Panie Michale, słowa są tutaj najmniej potrzebne, bo jedno co każdy umie bardzo dobrze to CHWALIĆ swoje produkty, a używanie słowa najlepszy.... jak pisałem wcześniej jest mocno naciągnięte.
Jeśli Pan posiada, to proszę wkleić DTR samego wymiennika - przeczytamy i ocenimy.



Dobra, oszczędna pompa to możliwość uzyskania efektywności energetycznej na poziomie 20
czyli uzyskujemy 20 razy więcej energii niż wkładamy.
Przykład: wkładamy 8W a uzyskujemy 1600 W


Są pewne działania, których nie można rozpisać prostym wzorem matematycznym, a tutaj mocno Pan upraszcza...
Pompa WILO stratos, o której Pan ponownie wspomina kosztuje od 550,00 zł - więc nie jest to żaden powód do chluby :-)



Poprzednie generacje AQUACOM miały zwykłą pompę zużywającą na 3 biegu nawet 100 W

Oznacza to, że pompa do waszego GWC była przewymiarowana, bo po co tłoczyć taką ilość glikolu?!
Kto włącza taki system na 3 bieg, kiedy i po co?

michal_l
15-05-2013, 18:42
Oznacza to, że pompa do waszego GWC była przewymiarowana

nieprawda! Pompa była dobrze dobrana, tylko była to zwykła pompa 3 biegowa i stąd większe zużycie energii.
Ale to już historia ! Teraz mamy nowoczesną pompę sterowaną płynnie, co pozwala tak radykalnie obniżyć zużycie energii.

michal_l
15-05-2013, 18:52
Kto włącza taki system na 3 bieg, kiedy i po co?

Jedną z większych zalet glikolowego GWC jest możliwość regulowania ilości energii pobieranej ze złoża ziemnego niezależnie od aktualnej ilości powietrza nawiewanej przez wentylację.
Nasz sterownik COMFORTPLUS, który dokładniej opisywałem w innym wątku, włącza biegi pompy zgodnie z potrzebami [temperaturą powietrza]
i mogę sobie wyobrazić sytuację w której włączy 3 bieg [np. kiedy w zimie/ w lecie uruchomimy centralę na najwyższym biegu].
Według moich obserwacji chyba nawet częściej w lecie będzie potrzebny 3 bieg.

michal_l
15-05-2013, 18:59
Są pewne działania, których nie można rozpisać prostym wzorem matematycznym, a tutaj mocno Pan upraszcza...

Nie upraszczam, staram się jednak nie komplikować niepotrzebnie.
W typowych warunkach [ oczywiście zależy to od własciwości złoża ziemnego] przy przepływie ok 250 m3/h [ 2 bieg centrali]
możemy uzyskać wzrost temperatury strumienia powietrza [ w zimie] o około 13-15 stopni
czyli licząć 0,38W*15*250 = ok. 1450 W

Wkrótce uruchomimy podgląd online parametrów pracy centrali COMAIR HRUC 450
w domu bez GGWC a za kilka tygodni także w domu z naszym AQUACOM i będzie można samemu zaobserwować jak to działa.

kerado28
15-05-2013, 19:01
A czy uda się Panu dołączyć DTR wymiennika?
Mam wrażenie, że pomija Pan specjalnie ten fakt...

michal_l
15-05-2013, 19:24
Pompa WILO stratos, o której Pan ponownie wspomina
proszę o podanie innego producenta/modelu/nazwy GGWC, który ma podobną pompę?????

używanie słowa najlepszy....
uprzejmie proszę o podanie dowolnego parametru/cechy/właściwości urządzenia AQUACOMPLUS,
która nie należy do najlepszych wśród produktów dostępnych na naszym rynku.

Przepraszam wszystkich, którym nie podoba się nazywanie rzeczy po imieniu.
Staram się tylko, aby wypowiedzi na forum były przydatne dla naszych Czytelników.
Jeżeli coś jest dobre to ... jest dobre i nie ma co kombinować :-)

słowa są tutaj najmniej potrzebne
skoro nie słowa to może fakty - szeroko przedstawiłem nasz produkt
są zdjęcia itd. jest o czym dyskutować :-)

kerado28
15-05-2013, 19:54
I dalej nie mamy danych SERCA systemu GGWC ;-)

adam_mk
15-05-2013, 20:31
"Jeżeli coś jest dobre to ... jest dobre i nie ma co kombinować "

Zgoda, ale...
Najlepsze to dopiero w porównaniu z innymi.

Znam lepsze!
SAM JE ROBIĘ!
:lol:

Adam M.

kerado28
15-05-2013, 20:37
Czyli to oznacza, że jeśli jest lepsze od najlepszego, to oznacza, że najlepsze wcale nie jest najlepsze ?
Hmmm

adam_mk
15-05-2013, 20:49
Logika to nauka ścisła ale pokrętna.
No i... każdy ma swoją.
A że moja jest najmojsza, to ja mam najlepsze!
(taki żart...)
:lol:

Adam M.

papi240
15-05-2013, 21:22
dziękuję za rozwinięcie tematu
to co oferuje Pan michal_I może i jest dobre, ale gdybym chciał wydać taką kwotę zgłosił bym się do firmy zajmującej się kompleksową instalacją reku/gwc i miał z głowy. Chcę to jednak zrobić sam wg porad Pana adam_mk czy piczmana
rurę fi25 znalazłem za 2.60 przy zakupie min 150metrów, myślę że dobra cena
nie wiem jeszcze tylko czy zakopać ją pod powierzchnią domu czy będe zmuszony do wykopu poza nim. ostanio przygotowuję działkę, robię drogę burze co tam wcześniej było i ciągły brak czasu na dalsze przestudiowanie forum

kangaxx
15-05-2013, 21:24
Kto włącza taki system na 3 bieg, kiedy i po co?

Jedną z większych zalet glikolowego GWC jest możliwość regulowania ilości energii pobieranej ze złoża ziemnego niezależnie od aktualnej ilości powietrza nawiewanej przez wentylację.
.
regulować można tylko w dół od pewnego pułapu równowago temperaturowej, zwiększyć wydajności się nie da bez zmiany ilości powietrza

gentoonx
15-05-2013, 23:08
Czyli to oznacza, że jeśli jest lepsze od najlepszego, to oznacza, że najlepsze wcale nie jest najlepsze ?
Hmmm

Jest po prostu najlepsiejsze :)

A tak poza tym, jeśli można równie najlepsze zrobić za mniejszą kaskę, to już jest najlepsiejsze.

Ale jeden lubi mieć satysfakcję, a drugi serwis - to wolny kraj.

kerado28
16-05-2013, 05:42
Teraz to wygląda tak:
Jeśli ktoś opisuje, że jego GGWC jest najlepsze, a inny GGWC jest lepsze od najlepszego, to oznacza, że najlepsze jest tylko lepsze, a najlepsze od najlepszego, to jest znowu najlepsze? :-)

A co będzie jeśli ktoś nowy opisze, że jego GGWC jest najlepsze (w porównaniu z innymi)....?

michal_l
16-05-2013, 10:15
Znam lepsze!
SAM JE ROBIĘ!

z tym się mogę zgodzić! :-)

Mam prośbę: uznajmy , że AQUACOMPLUS jest fajny
i nie zamulajmy forum wykładami z logiki i łopatologii stosowanej.

michal_l
16-05-2013, 10:17
regulować można tylko w dół od pewnego pułapu równowago temperaturowej, zwiększyć wydajności się nie da bez zmiany ilości powietrza

dlatego napisałem, że 3 bieg pompy może być potrzebny przy przewietrzaniu [ czyli zwiększeniu przepływu powietrza]

nie zgadzam się z twierdzeniem , że nie ma sensu włączać GGWC na 3 bieg pompy,
ważne, aby to robić z sensem.

kangaxx ma rację, że teoretycznie regulować można tylko w dół, ale przy założeniu, że
zawsze GGWC pracuje z maksymalną wydajnością [temperaturową].

Realnie, dopiero inteligentne przełączanie biegów pompy pomaga "zmusić" GGWC do pracy z możliwie dużą efektywnością a przy okazji do uzyskania zadanej temperatury możliwie niskim kosztem zużytej energii.

kerado28
16-05-2013, 19:43
Głównym parametrem wyboru GGWC powinno być:
1. Wymiennik (jego moc, parametry pracy itp.) - serce systemu i najważniejsza jego część !!
2. Cena
3. Estetyka
4. Automatyka (pompę elektroniczną jeśli nie ma jej w standardzie to zawsze można dokupić za niewielką dopłatą)
5. Dobrze także wspierać rodzimą twórczość.

Czy o czymś zapomniałem?

adam_mk
16-05-2013, 19:48
No, może tylko o tym, że to urządzenie daje tym więcej im więcej potrzebujemy, bo pędzone jest GRADIENTEM temperatur wnętrze - zewnętrze.
Da tyle ile może więc faktycznie - nie ma tu ZA DUŻEGO wymiennika .

Adam M.

Indiana_
16-05-2013, 20:56
Właściwie od początku roku nie wolno w Polsce sprzedawać pomp klasy innej niż A (hurtownie mogą tylko do wyczerpania stanów magazynowych, co właśnie następuje), więc robienie z tego głównej zalety dowolnego produktu jest nie w porządku - i tak za miesiąc lub dwa każdy GWC będzie miał z musu pompę klasy A, a już teraz za drobną dopłatą każdy może sobie taką sprawić.

Jak dla mnie najważniejszą rzeczą jest w tym całym biznesie budowanie sobie bazy klientów na przyszłość, czyli mówiąc wprost wspieranie POLSKICH produktów, powstającyuch w POLSKICH fabrykach, i dającym nam -Polakom - pracę. Jak będziemy kupować i zachwalać holenderskie/niemieckie czy chińskie wynalazki (które g... się różnią od naszej rodzimej produkcji), to za 10lat zostanie nam wyjechać do niemiec/holandii/chin klecić na taśmie ichniejsze produkty. Jak dla mnie sam fakt, że jakiś GWC (rzecz prosta jak budowa cepa) został zbudowany za granicą powoduje całkowitą dyskwalifikację takiego produktu.

Spróbujcie w Niemczech wcisnąć komuś jakiś chiński patent, to wywali na ryj z budowy - tylko niemieckie i europejskie produkty. Dlatego mają bogactwo i dostatek, a my do nich jeździmy za robotą, i narzekamy na biedę w kraju.

gentoonx
17-05-2013, 00:08
I jak zwykle dość znacznie odbiegliśmy od tematu "GWC a glina" na rzecz wyższości jednej pompy nad inną ;) . Pamięta ktoś kto tego fenomenu dokonał ???

Bo wydaje mi się, że główny reklamodawca @michal_l na wyraźną zachętę @owp. :) dobrze współpracują :lol2:

Bez urazy koledzy.

michal_l
17-05-2013, 15:23
Przepraszam, nie ja zacząłem dyskusję o tym "ile pompy w pompie"

Faktycznie, jałowymi dyskusjami prowadzonymi pomiędzy forumowiczami zawodowo zajmującymi się wentylacją
zamulamy wątki i nie pomagamy.

Przykro mi, że gentoonx odbiera moje posty wyłącznie jako "reklamodawstwo"
przeczytałem cały wątek jeszcze raz i uważam, że wraz z Adamem Mk udzielaliśmy merytorycznych odpowiedzi
niestety tylko do czasu .....

Podsumowanie:
1. na glinę i generalnie podmokły teren najlepszy jest glikolowiec
2. glikolowca można sobie samemu wykombinować wg opisu Adama
3. glikolowca można też kupić w całości zarówno polskiej produkcji jaki i zagranicznej.

gentoonx
17-05-2013, 15:35
no bez przesady, fochy są nie potrzebne :)

kwestia tylko taka, że praktycznie każdy temat schodzi na glikolowca (no może nie każdy), nie mam pretensji do ciebie, bo masz taką pracę, ale uważam że skoro tak, wystarczy założyć osobny wątek w którym na 2-3 stronach to się roztrząśnie, a potem w osobnej dyskusji wystarczy dać odnośnik, a nie non-stop to samo w każdym (no może nie każdym) wątku i rozmywanie tematu.

Podsumowanie w poście wyżej - jak najbardziej celowe

adam_mk
17-05-2013, 17:54
Są bywalcy i są "nowi"...
Bywalcy wiedzą ile razy już było o tym samym i gdzie.
Proponuję, aby pokazywać nowym linki - gdzie BYŁO.
Wtedy nowi nie będą zadawali po trzytysiącestocterdziestyósmy raz pytania - duje z kratki zamiast wywiewać - co robić?

Adam M.

kangaxx
17-05-2013, 21:28
No, może tylko o tym, że to urządzenie daje tym więcej im więcej potrzebujemy, bo pędzone jest GRADIENTEM temperatur wnętrze - zewnętrze.
Da tyle ile może więc faktycznie - nie ma tu ZA DUŻEGO wymiennika .

Adam M.
fakt, wielkość głównie zależy od tego czego od niego oczekujemy

papi240
17-05-2013, 21:46
Panie Adamie, jestem czytelnikiem forum od roku, uważam się za nowego
czytam chyba tylko w dziale wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja - spędziłem na forum naprawdę bardzo dużo czasu, jednak z pośród dyskusji prowadzonych głównie przez ludzi obytych w temacie bardzo ciężko jest wyciągnąć istotne dla mnie informacje

jeżeli pytam o coś co było na forum po raz trzytysiącestocterdziestyósmy - przepraszam

wykop pod dom mam już prawie ukończony, jest to dziura o wymiarach 14x11 głęboka ok 1,2 metra, przy obecnej bezdeszczowej pogodzie jest tam dosyć sucho. Czy jest sens wykonania GWC pod powierzchnią domu ? jak się miała by jego wydajność ?
w odległości ok 15 metrów od domu jest stara studnia, przy temp zewnętrznej +30 woda w niej jest naprawdę zimna ma moze z 10 stopni, początkowo miałem pomysł żeby przy robieniu GWC zrobić z niej użytek, jednak nie bardzo wiem jak się tym zająć
dziura która powstała przez wybranie gliny będzie zasypana najprawdopodobniej żółtym piaskiem

nydar
18-05-2013, 07:08
W przyrodzie nie ma nic za darmo.Temperatura pod budynkiem wynika wprost z izolacji posadzki.Czym wyższa,tym gorsza izolacja-większe straty do gruntu i wyższa jego temperatura.
Jeżeli GWC umieszczamy pod budynkiem,to musimy być świadomi,że powodujemy większy gradient temperatury i większe straty .Przecież na koniec zimy kilka metrów od budynku na głębokości metra jest 1-2oC.Bez ,,uzupełniania " temperatury w obrębie fundamentów,posadowienie tam GWC mija się z celem,bo na końcu świeże powietrze ogrzewane jest stratami przez posadzkę czyli energią ze źródła ciepła-pieca,czy co tam kto ma.

nydar
18-05-2013, 08:43
,,..całkowicie odizolowany od gruntu".Błą logiczny.Przez 100cm styropianu ucieka 0,04W na każdy stopień różnicy temperatury.U ciebie jest to pięć razy więcej.Zaczniesz mieszkać,będzie wyższa temp.wewnątrz ,straty będą większe,zwłaszcza,że masz ogrzewanie podłogowe.Gradient nie będzie 10oC jak miałeś,a 2-3 razy więcej.

michal_l
18-05-2013, 10:54
Z tą izolacją od gruntu i GWC można kombinować na dwa sposoby:

1. zakładamy, że izolacja od gruntu nie jest idealna [ bez względu ile cm ma zastosowany styropian]
i wtedy wiemy, że go gruntu będziemy tracili energię bezpowrotnie. Albo ją cześciowo odzyskamy poprzez GWC pod domem.
2. zakładamy, że mamy idealną izolację cieplną i dom jest odizolowany od gruntu. Wtedy jakakolwiek energia pozyskana przez GWC
będzie i tak na plus.

W Holandii domy stoją na małych działkach i glikolowe gwc pod płytą fundamentową jest dosyć powszechne.
Nie są mi znane żadne badania, wskazujące za takie GWC dodatkowo wychładza budynek "od dołu".

Na pewno trzeba się liczyć, z o wiele dłuższą regeneracją gwc ułożonego pod domem i pozbawionego dobrego dostępu do energii np. słonecznej czy wody z opadów atmosferycznych.

michal_l
18-05-2013, 11:04
O ile większy niż moje 0,5tys.zł czyli o 12,5tys.zł mniej ?

to jest element dyskusji kompletnie bez sensu.

Odpowiem pytaniem:

Mam rower i samochód. Rower kosztuje 500 PLN samochód 50 tys PLN.
Skoro jednym i drugim mogę dojechać do pracy, to w czym samochód jest 100 razy lepszy???

Zgadzam się z tym, że wymiennik rurowy jest OK.
Ma swoje wady, szczególnie kiedy pojawia się woda.
Wymiennik rurowy np. REHAU kosztuje ok 10.000 PLN lub więcej, czyli tyle co glikolowy AQUACOMPLUS.

Nie przyjmuję jednak argumentu, że wymiennik rurowy zrobiony z najtańszych rur PVC kanalizacyjnych [kompletnie nie nadających się do tego celu]
może być stawiany za przykład dla innych.

surgi22
18-05-2013, 12:06
Mam GWC rurowy 2x20m z fi125 mm pod domem (koszt ok.500zł) a dokładniej pod płytą fundamentową,działa od września zeszłego roku,temperatura za GWC nie spadła nawet w największe mrozy ok.-15st.C poniżej 6,2st.C przy ok.100m3/h.
Traktuję go tylko i wyłącznie jako "naturalną grzałkę" do wymiennika reku,nie oczekuję od niego klimatyzacji czy "grzania" domu bo GWC nie ma takiego zadania i wg mnie to jest jego jedyna rola a roli klimatyzatora czy ogrzewacza nie spełni nigdy.
Uważam,że GWC glikolowe za znacznie większą kasę mija się z celem i nie ma żadnego uzasadnienia,oprócz wyimaginowanych "braku bakterii".

Suma sumarum,dla mnie GWC nie jest niezbędnym instrumentem w domu,dla mnie mogłoby wogóle go nie być,trzeba to przyjąć jako kaprys inwestora i nic więcej :)

A do poniższego nie mam pytań...tylko stwierdzenie,jest to robienie z ludzi jeleni.


Chociaż mam też pytanie.Jaki efektywny skutek,przeliczając na PLN uzyskamy w domu inwestując ok.13tys.zł w takowe GWC ? O ile większy niż moje 0,5tys.zł czyli o 12,5tys.zł mniej ?
Fakt,mój nie ma badań i atestów ale 12,5tys.zł więcej z mojego punktu widzenia za atesty to przegięcie...

Jak masz ocieplone rury od czerpni ? i te biegnące od gwc w obrębie budynku przed wejściem do rekuperatora ?? Bo jeżeli nie masz przynajmniej 15-20 cm styro lub czegoś lepszego to te +6C na wlocie do rekuperatora przy -15C na zewnątrz możesz sobie między bajki włożyć . Tak naprawdę to te +6C masz w znacznej mierze ugrzania rur w domu. Wiem bo sam mam WM z reku i GGWC i rury od czerpni i wyrzutni biedną w kotłowni na odcinku ok 5-6 metrów ( aktualnie są ocieplone ok. 5cm styro + 5-10 cm płyty poliuretanowej ) i wystarczyło pozostawienie ok. 1m gorzej ocieplonej rury spiro aby przy np. -5 C na zewnątrz wychodziło na + przed GGWC. Aktualnie przy np. -10C na zewnątrz przed GGWC mam -9C przy 150-170 m3/h. ( czyli grzeje mi się o 1C ). Ocieplenia rur wentylacji od czerpni czy wyrzutni wewnątrz budynku w postaci 2 czy nawet 5 cm wełny to nieporozumienie.

surgi22
18-05-2013, 17:17
Ale to co masz w garażu jest raczej symbolicznie ocieplone. I myślę że część z tych rewelacyjnych +6C przy -15C na zewnątrz jest tego efektem.

nydar
18-05-2013, 18:32
O ile większy niż moje 0,5tys.zł czyli o 12,5tys.zł mniej ?

to jest element dyskusji kompletnie bez sensu.

Odpowiem pytaniem:

Mam rower i samochód. Rower kosztuje 500 PLN samochód 50 tys PLN.
Skoro jednym i drugim mogę dojechać do pracy, to w czym samochód jest 100 razy lepszy???

Zgadzam się z tym, że wymiennik rurowy jest OK.
Ma swoje wady, szczególnie kiedy pojawia się woda.
Wymiennik rurowy np. REHAU kosztuje ok 10.000 PLN lub więcej, czyli tyle co glikolowy AQUACOMPLUS.

Nie przyjmuję jednak argumentu, że wymiennik rurowy zrobiony z najtańszych rur PVC kanalizacyjnych [kompletnie nie nadających się do tego celu]
może być stawiany za przykład dla innych.

Co do rur PCV masz rację,że to dwuznaczne rozwiązanie.Zaplanowałem w tym roku badanie powietrza po przejściu przez GWC z PCW.
Ale można zastosować rury cienkościenne aluminiowe.Ok.40PLN/mb. Ułożyć rury w wykopie i ciut zalać betonem,coby grunt nie zgniótł.Przy moich 40mb. to 1600PLN.Jak by się uparł ze stali kwasoodpornej można,ale to już 4-5kPLN,ale nadal połowa tego co REHAU czy glikolowy.

surgi22
18-05-2013, 18:51
Ale w garażu w tamtym momencie czyli przy -15st.C na zewnątrz było ok.+2-5st.C,także jakby nie było to nawet lekko wychłodziło mi GWC :)
Zresztą temperatura z GWC jest bardzo stabilna przy temperaturach na zewnątrz rzędu -15st.C do +8st.C temperatura z GWC wahała się w przedziale 6,2st.C-7,4st.C.

Skoro tak twierdzisz to OK. A tak z ciekawości zapytam jak zmierzyłeś ( mierzysz ) tam temperaturę ?

surgi22
18-05-2013, 19:18
OK. A tak z innej beczki - jak rozumiem całą WM masz na flexach aluminiowych ??

papi240
19-05-2013, 09:30
chyba zdecyduję się na wyminnik rurowy na rurach pcv fi 160
ok 40 metrów pod domem

coś takiego mogło by być czy raczej nie ma sensu ?
wszystkie zakręty 45stopni dla zmniejszenia oporów

190276

michal_l
19-05-2013, 11:03
w takich wypadkach liczy się długość i precyzja wykonania [ spadki itd]
sam kształt ma mniejsze znaczenie - oczywiście rury nie powinny biec blisko siebie

nydar
19-05-2013, 11:09
Połowę planowanej dł. dał bym na zewnątrz ,wzdłuż fundamentów (ok.2m od ścian fundamentowych,pozostałą część centralnie pod obrysem budynku,jak najdalej od ścian fundamentowych.Jeśli planujesz kolektory słoneczne,to wrzuć pod chudziak 100m pexa.Nadmiar z kolektorów możesz tam pchać.

papi240
19-05-2013, 11:52
jakie spadki mają być zachowane ? w którą stronę ?

michal_l
19-05-2013, 12:05
Proponuję poczytać trochę o rurowych GWC - jest sporo materiałów i informacji.
Najlepiej zacząć tutaj:
http://www.rehau.com/PL_pl/budownictwo/odnawialne_zrodla_energii/gruntowy_powietrzny_wymiennik_ciepla/GPWC_AWADUKT_Thermo_dla_domow_jednorodzinnych/465178/GPWC-AWADUKT-Thermo-dla-domow-jednorodzinnych.html?tab=465190

michal_l
19-05-2013, 12:08
fajny opis znalazłem też tutaj: http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf

nydar
19-05-2013, 13:18
W opracowaniu podają lambdę gruntu 1,24W/mK.W różnych innych też podobne.Dla gliny 1,9. Polska norma podaje 0,4-0,9.Wilgotność w zasadzie chyba nie istotna,bo lambda wody to 0,58W/mK. Mam w związku z tym pytanie. Ale o co chodzi?

adam_mk
19-05-2013, 14:16
papi240
Czemu nie chcesz tego zrobić dobrze?
Czemu nie Tichelmann?

Adam M.

nydar
19-05-2013, 21:48
GWC bez uzupełniania to nic innego jak dziubanie z nad chudziaka.

papi240
20-05-2013, 20:01
co do tego tichelmanna to chciał bym, ale nie mam za bardzo miejsca
w moim przypadku chyba dobrym pomysłem był by taki rurowiec naokoło domu, wykop mam już zrobiony w tym tygodniu musze zadecydować
a czy taki tichelmann może być pod budynkiem czy nie ma sensu ? w którą stronę mają być spadki, i jak zrobić jakąś studzienke dla skroplin ?

nydar
20-05-2013, 21:02
Obojętnie jaka forma.Czy Tichelmann czy prosta rura,jeżeli nie będziesz dostarczał tam latem ciepła z np.kolektorów,to będziesz korzystał ze strat generowanych przez posadzkę do gruntu.
Spadki powinny być w kierunku czerpni.Nie musi być studzienka.Wystarczy trójnik przy wyjściu rury ponad grunt ------I
Pod trójnikiem wybierz rodzimy grunt i zasyp grubym żwirem.Wystarczy.Z GWC nie ma wiader skroplin.

papi240
20-05-2013, 21:23
chyba zacząłem rozumieć. Lepsza prosta rura "pod gołym niebem" niż Tichelman pod domem.
jutro spróbuje coś wymyśleć, gdzie by tu puścić tą rurę

owp
28-05-2013, 08:02
I jak zwykle dość znacznie odbiegliśmy od tematu "GWC a glina" na rzecz wyższości jednej pompy nad inną ;) . Pamięta ktoś kto tego fenomenu dokonał ???

Bo wydaje mi się, że główny reklamodawca @michal_l na wyraźną zachętę @owp. :) dobrze współpracują :lol2:

Bez urazy koledzy.
Dawno tu nie zaglądałem - spowodował to taki napływ kaski od miachala_l, ze na nic nie mam czasu, tylko liczę i liczę... ;)
Wg mnie to dobrze, że napisał szczerze o cenach - można sobie porównać i w ogóle zastanowić się, czy jest sens robienia GWC.

michal_l
28-05-2013, 09:02
lambda wody to 0,58W/mK. .. gruntu 1,24W/mK

moim zdaniem lambda sobie, a fakt, że w wodzie jest wiecej energii do wykorzystania przez GWC to zupełnie coś innego.

Z obserwacji wynika, że w suchym gruncie [ mimo jego lepszej lambdy] trudniej jest uzyskać energię dla GWC.

nydar
28-05-2013, 19:00
Jak to z tą lambdą gruntu jest.W różnych opracowaniach,obliczeniach piszą i liczą 1,2-2W/mK/. Tymczasem PN-EN ISO 6946 podaje lambdę dla wilgotnego i średniowilgotnego piasku 0,4W/mK/.Kto się myli?