PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor razem z gruntowa pompa ciepla



PLayer2001
30-04-2013, 23:33
Witam serdecznie. Jestem na etapie projektowania ukladu ogrzewania i cwu. Jakis czas temu zakupilem uzywana pompe ciepla (Greenline 6 kW) i teraz mam okazje zakupu kolektorow slonecznych (pow. 2.5 m2 lub 5m2). Chcialem spytac czy jest sens dolaczac kolektor do PC (odciazy latem). Problem w tym, ze zakupie sam kolektor bez sterowania itp. Pompa ciepla ma wbudowany zbiornik CWU i tam raczej nie podepne kolektora. Czy bede potrzebowal dodatkowy zbiornik na ciepla wode plus sterowanie osobne do kolektora. Przerabial ktos moze podobny temat? Dziekuje z gory za pomoc i przepraszam za brak polskiej czcionki.

yaiba83
01-05-2013, 10:35
Jeżeli twoja pompa ciepła nie ma wbudowanej obsługi kolektorów słonecznych (sterownika i drugiej wężownicy) to lepiej sobie odpuść temat bo znacznie przedrożysz koszty. Albo sama PC albo kolektory. No chyba, że PC jest przystosowana do kolektorów to można jeszcze gdybać. Tak dojdzie ci drugi zbiornik, osobny sterownik, dodatkowa pompa przeładowująca. Ogólnie koszty, koszty....

gentoonx
01-05-2013, 14:40
Popieram przedmówcę i dodaję:
2,5m2 kol. - produkcja średnio 1250kWh rocznie
5m2 kol - 2500kWh
zuzycie energii do napedu pompy - 50pln

Pompa ciepła załóżmy w lato do CWU - 1kWh - 0,2pln

2,5m2 kol - oszczędności w porównaniu do PC 1250x0,2-50=200zł
5m2 kol - 2500x0,2-50=450zł

No to sobie policz koszty instalacji kolektorów i kiedy się zamortyzuje

yaiba83
01-05-2013, 18:29
Latem jak jest ciepło jedno i drugie praktycznie grzeje podobnie, choć w nieco inny sposób. Natomiast zimą jak słońca nie ma (i jest zimno) to oba te systemy trzeba wspomóc.

gentoonx
01-05-2013, 21:02
Dałem ekstremalny przypadek "mroźnego lata" - temp +10stC :bash: :lol2:

RAPczyn
03-05-2013, 10:15
Witam serdecznie. Jestem na etapie projektowania ukladu ogrzewania i cwu. Jakis czas temu zakupilem uzywana pompe ciepla (Greenline 6 kW) i teraz mam okazje zakupu kolektorow slonecznych (pow. 2.5 m2 lub 5m2). Chcialem spytac czy jest sens dolaczac kolektor do PC (odciazy latem). Problem w tym, ze zakupie sam kolektor bez sterowania itp. Pompa ciepla ma wbudowany zbiornik CWU i tam raczej nie podepne kolektora. Czy bede potrzebowal dodatkowy zbiornik na ciepla wode plus sterowanie osobne do kolektora. Przerabial ktos moze podobny temat? Dziekuje z gory za pomoc i przepraszam za brak polskiej czcionki.

Jakiej pojemności całkowitej jest obecny zbiornik w pompie ciepła?
Instalację solarną można podłączyć do zabudowanego zbiornika poprzez wymiennik płytowy i ładować energię warstwowo. Przepływ w obiegu kolektora 0,2-0,25l/min*m^2; w obiegu zbiornika 0,6-0,75l/min*m^2.

Dzięki kolektorom słonecznym przy PCi, znacznie wydłużamy żywotność sprężarki. "COP" instalacji solarnej przeważnie mieści się między 50 a 400.

Liwko
03-05-2013, 10:21
Mam gruntową pompę ciepła i nawet jak bym te solary dostał za darmo, to grubo bym się nad nimi zastanawiał. I najprawdopodobniej bym sobie odpuścił.
Latem na CWU idzie mi prądu za 20-30zł miesięcznie. Licząc sprawność solarów na poziomie 60%, zaoszczędził bym rocznie około 180zł. Jak odliczymy od tego pracę pompki i wymianę glikolu co kilka lat sprawa chyba wygląda dość jasno. No chyba że chcemy zaszpanować na wsi :)

rwxw
08-05-2013, 22:55
mam okazje zakupu kolektorow slonecznych (pow. 2.5 m2 lub 5m2). Chcialem spytac czy jest sens dolaczac kolektor do PC (odciazy latem). Problem w tym, ze zakupie sam kolektor bez sterowania itp. Pompa ciepla ma wbudowany zbiornik CWU i tam raczej nie podepne kolektora. Czy bede potrzebowal dodatkowy zbiornik na ciepla wode plus sterowanie osobne do kolektora. Przerabial ktos moze podobny temat?
Jeśli masz 1 zasobnik w pompie, to solary możesz podpiąć do innego, a następnie oba połączyć szeregowo i mieszać ciepłą wodę w obu jeśli słońce zagrzeje zasobnik podłączony do solarów bardziej niż ten z pompy. Zakup dobrego sterownika do solarów to koszt kilkuset zł (na pewno mniej niż 500) na znanym portalu aukcyjnym. Dobrze żeby sterownik umiał obsługiwać 2 zasobniki i inne konfiguracje. Jak chcesz mieć solary, to sobie zamontuj, jednak oszczędności z tego tytułu nie będą wielkie - choć od kwietnia do początków października będziesz miał prawdopodobnie ciepłą wodę z solarów.