PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplanie styropianem - płyty pionowo i bez "mijanki"



grzeniu666
03-05-2013, 19:28
Będę ocieplał mury styropianem, i jednocześnie przykręcał do muru kątowniki do późniejszego zamocowania elewacji drewnianej. Te kątowniki będą w rozstawie poziomym co 50cm (około). Najłatwiej byłoby mi nie nacinać czy rozbebeszać płyt, tylko kątowniki przykręcać na bieżąco w miejscach łączeń płyt, w związku z tym trzy pytania / wątpliwości:

1. Czy można płyty kleić obrócone do pionu?

2. Czy można nie stosować "mijanki" (tj. przesunięcia jednego rzędu względem drugiego), tak aby pionowe spoiny się pokrywały?

3. Czy można nie "przewiązywać" płyt w narożniku budynku?

Kleił będę na piankę. Płyty będą stawiane na wypoziomowanym cokole płyty fundamentowej (z EPS, czyli będą solidnie podparte od spodu). Dotyczy to 2,5m wysokości na poziomie parteru (styro 18cm). Powyżej (na wysokości piętra) już będzie klejone "normalnie" (płyty poziomo, na mijankę, i z przewiązaniem) i kołkowane.

O ile przewiązania wydają mi się oczywiste w przypadku murowania, o tyle styro klejony na pianę sam siebie chyba trzyma dostatecznie mocno muru, gdyby tak nie było to by chyba spadał no bo przecież listwa startowa i zazwyczaj cieńszy cokół by go nie utrzymał. Mocno ułatwiłoby mi to robotę, a nie widzę szczególnych przeciwskazań. A Wy?

jasiek71
03-05-2013, 19:47
będzie działało...
klej śmiało ...:yes:

nydar
03-05-2013, 20:12
Izolacja pracuje lekko się kurczy i rozszerza.Masz gradient temperatury 70oC. Od -20 do + 50oC w lecie a przy ciemnych kolorach nawet więcej.Każda mijanka osłabi naprężenia siatki i tynku.

grzeniu666
03-05-2013, 20:24
Przez dłuższy czas pewnie tych desek tam nie będzie ($). Styro będzie szary, myślę więc zasiatkować go białym klejem (i zagruntować) aby na temp. był mniej wrażliwy. Łączenia płyt też będę kleił pianą, przy okazji pytanie: pianować boki płyt przy klejeniu do muru, czy bezpośrednio przez siatkowaniem (wiem że będę unikał słońca bezpośredniego, zarówno przy klejeniu jak i siatkowaniu).
Dzięki panowie za rady.

nydar
03-05-2013, 20:44
Bezpośrednio przed tynkiem.UV to destrukcja pianki.Czas jest ważny .Czym dłużej narażona na UV tym destrukcja większa.

grzeniu666
03-05-2013, 20:57
To jest kwestia dni (tyle pewnie jedną stronę będziemy się bawić), także UV chyba nie nabroi dużo. Tynku nie będzie (będzie deska elewacyjna kiedyś-tam), także na mocnym zasiatkowaniu (białym klejem do siatki?) i zagruntowaniu zakończymy. Mam nadzieję że pistoletem da się w te szczeliny psiknąć pianą...

nydar
03-05-2013, 21:08
Da się .Ale robota upierdliwa i warto.