PDA

Zobacz pełną wersję : Wprowadzenie WM na etapie stanu surowego zamkniętego i później



szegad
04-05-2013, 01:11
Witam,
Chyba minęło z 8 lat od mojego ostatniego postu na forum muratora (pod innym nickiem), ale teraz naprawdę jestem blisko posiadania wreszcie domu!! Wtedy to było gdybanie...:lol2:

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z wprowadzaniem wentylacji mechanicznej do domu na etapie stanu surowego zamkniętego (w środku, bo na zewnątrz na gotowo) lub nawet deweloperskiego (tynki, wylewki, płyty g-k)?
Przymierzam się do kupna domu na osiedlu, do wyboru 2: jeden w stanie deweloperskim, drugi wyżej opisanym surowym zamkniętym. Domy zostały zaprojektowane z wentylacją grawitacyjną.

Projekt: http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-476-Dobry-Dwojak,527.html#rzuty
Kominy w tej chwili przebiegają w ścianie łazienki i w ścianie przy kominku. Czy da się część z nich wykorzystać do pociągnięcia przewodów WM?
Centralę zakładam w pomieszczeniu gospodarczym (6) lub też dom ma kawałek nieocieplonego poddasza.
Ma sens na tym etapie jeszcze się w to bawić nie rujnując połowy zbudowanej już chałupy?
Czy stan surowy zamknięty będzie jedyną możliwością zrobienia jeszcze czegoś, czy też na etapie deweloperskiego da się coś zrobić bez cofania się zupełnie z pracami? (jednak przejście z stanu sur.zamkn. do deweloperskiego trwa sporo czasu).

Jestem też zainteresowany wstępnym pomysłem na przebieg i wyceną takiej instalacji (bez uwzględnienia ceny rekuperatora bo tu można wydać bardzo różnie). Posiadam zwymiarowane rzuty kondygnacji (ale bez przekrojów) i mogę przesłać na priv. Chętnie też spotkam się ze specjalistą z okolic Warszawy.

Bardzo serdecznie pozdrawiam, szczególnie osoby, których nicki pamiętam sprzed 8 lat! :D
S.

expercik
04-05-2013, 19:05
Wszytko da się zrobić,

troszkę by się trzeba pomęczyć, ale masz satysfakcję i pewność ze jest dobrze tak jak potrzeba :)

jeśli masz już wykończone wnętrza, (tynki płyty) to bez małej demolki może być ciężko zamontować.

na zewnątrz co bedzie ? GWC ?

szegad
05-05-2013, 23:39
Na zewnątrz będzie na razie nic. Popatrzę, poobserwuję ipóźniej pomyślę ew. nad Gwc.
Pozdrawiam!

michal_l
06-05-2013, 18:59
kanały Uniflexplus+ można poprowadzić w istniejących kominach wentylacyjnych - jest z tym trochę kombinacji, ale da się to zrobić.

Jeżeli budynek jest już całkowicie wykończony [ tynki i G/K] to problemem są raczej koszty "demolki" niż brak technicznych możliwości.

Najgorzej jest z nawiewami do pomieszczeń typu salon czy sypialnia, które przy wentylacji grawitacyjnej nie mają żadnych kanałów, które można by ewentualnie wykorzystać - prawdopodobnie nie obejdzie się bez "uskoków" z płyt G/k kryjących instalację wentylacyjną nawiewną,

Mam zdjęcia z takch instalacji - chętnie podeślę na priva.