PDA

Zobacz pełną wersję : No i poszliśmy w ślady .....



mareksz51
05-05-2013, 20:41
Witamy wszystkich na forum
Zgadnijcie czyj dziennik nas zainspirował :)
Jesteśmy na etapie marzeń budowy własnego domku
Działkę już mamy ,małą ciasną ale własną 6,5 ara i taki ma też powstać domek.
Po długich poszukiwaniach projektów padło na mały z78
http://z500.pl/projekt/Z78,Projekt-domu-parterowego-z-kuchnia-i-salonem-od-ogrodu-takze-na-mala-dzialke.html
Przeglądając to forum jesteśmy pełni optymizmu że da się "Tanio" taki pałac postawić
Planujemy zamknąć się w kwocie ....... a wszystkie prace chcemy wykonać sami i z pomocą najbliższych
Na początek parę fotek z wytyczenia budynku i kilku miłych chwil spędzonych przy łopacie187558 187559187560187561187562

garbus
07-05-2013, 14:11
Gratulacje! Wytyczanie fudamentów to chyba najprzyjemniejszy moment z całej budowy (na tym etapie jeszcze można coś zmienić, później juz jest troszku trudniej:-)

Tomasz Antkowiak
07-05-2013, 21:35
Czesc.

rozumiem ze humus zostanie usuniety ze srodka ?

mareksz51
08-05-2013, 05:47
Oczywiście ,po wylaniu ław ściągniemy humus.

Tomasz Antkowiak
08-05-2013, 07:21
jakie macie te lawy? jak gleboko posadowione? nie bylo by latwiej wybrac najpierw humusu spychaczem (wstepnie sobie zniwelowac teren) potem wykopac pod lawy juz i nastepnie stawiac na nich murek fundamentowy? Wtedy murek stawiasz powyzej aktualnego poziomu gruntu i generalnie robi sie to latwiej bo nie cisniesz sie w wykopie. zerknij sobie do nas jak to bylo robione.

mareksz51
08-05-2013, 08:14
Kopiemy na 80cm , po ściągnięciu humusu będzie wykop na 50cm ,Twój dziennik czytam na bieżąco :)

aiki
08-05-2013, 21:12
Już ktoś zostawił humus w środku na potem.
A potem tego żałował.
I tak musisz to zrobić więc zrób od razu.
łatwiej i szybciej.

deresz
09-05-2013, 09:02
Wiem coś o budowaniu samemu. myślałem ze najbliższa rodzina pomoże może nie we wszystkim ale w tym co wymaga większej ilości rąk i się bardzo przeliczyłem. Sam z teściem wszystko robimy bo nagle wszyscy maja jakieś sprawy i nie maja czasu lewe ręce... Także uważaj z ta pomocą rodziny. Najlepiej liczyć na siebie jak się nie płaci za pomoc. Powodzenia bo wiem ile pracy i czasu trzeba włożyć.

mareksz51
28-05-2013, 19:44
Troszeczkę popracowaliśmy ławy wylane :) ,teraz czas na humus i jedziemy z bloczkami 192374192375192376192377192378

Tomasz Antkowiak
28-05-2013, 21:40
Przyjmiesz na klate slowa krytyki czy mam sie ugryzc w jezyk bo i tak juz "po ptakach" bo zalaliscie?

mareksz51
29-05-2013, 04:30
Jak trzeba to krytykuj.

Tomasz Antkowiak
29-05-2013, 05:58
Czesc, nie chce zebys pomyslal ze sie czepiam. Mozliwe tez ze zdjecia nie oddaja w pelni obrazu jaki masz na budowie i zwyczajnie za chwile rozwiejesz moje obawy. Bo to chyba raczej wlasnie jako obawy powinno sie potraktowac zamiast jako krytyke, bo do tego aby cokolwiek i kogokolwiek tu krytykowac nie mam kompetencji.

Obawiam sie o:
1. glebokosc posadowienia lawy bo:
- w najlepszym przypadku powinno to byc 90 cm ponizej aktualnego poziomu gruntu z uwagi na przemarzanie. Ziemia ktora masz na dzialce do glebokosci 90cm moze zima zamarzac, wtedy woda/wilgos ktora sie w niej znajduje zamarza, zwieksza swoja objetosc i powoduje spulchnianie gruntu ktory tym samym jest absolutnie nie nosny. Dlatego sadzac po zdjeciach lawy wylales zbyt plytko, powyzej krytycznej wartosci przemarzania co moze prowadzic do nadmiernego osiadania budynku, pekania scian itp. Zawalic sie pewnie nie zawali, ale mozesz sie wkurzac ze ci sie rysuja sciany

2. brak posadowienia lawy na warstwie nosnej
-na zdjeciach wyglada to tak jakby wykop nie byl na tyle gleboki aby dokopac sie do piasku/zwiru/czegos co jest pod warstwa humusu. Posadowienie lawy na nie usunietej warstwie humusu moze skutkowac jak wyzej

3. otulinia pretow zbrojeniowych
-masz stosunkowo duze kosze i miejscami wyglada to tak jkaby otulina betonowa pretow wychodzila mniejsza niz te normatywne 5cm. Tutaj najbardziej jestem sklonny uwierzyc ze zdjecia przeklamuja, ale zwraca to moja uwage

4. pozostawiony w srodku humus musisz bezwzglednie usunac az do warstwy nosnej (pich, zwir - cos nieorganicznego), narobisz sie z tym teraz jak pies bo koparka juz Ci nie wjedzie, a jak wjedzie to jest ryzyko ze podjezdzajac blisko pouszkadza Ci lawy.

5. brak zazbrojenia naroznikow lawy.
-powinno to byc zrobione dodatkowym pretem, ugietym w ksztalt litery "L" z ramionami dlugosci 40-50 cm po 4szt na kazdy naroznik - na zdjeciach tego nie ma.

Czy Twoj kierownik nie zwrocil uwagi podczas odbioru zbrojenia na zbyt plytko posadowione lawy ?! Myslac o tych nie zazbrojonych naroznikach zastanawiam sie czy wogole to odbieral...

Przepraszam ze Ci wytykam palcem i mam nadzieje ze to zaraz zdementujesz, ale wiesz... to Wasz dom... nie na dzien dwa, czy nawet na rok, ale na dluzszy kawalek zycia. Warto zrobic go chocby dobrze i zgodnie ze sztuka...

netbet
29-05-2013, 06:25
Troszeczkę popracowaliśmy ławy wylane :) ,teraz czas na humus i jedziemy z bloczkami

eee... majster... a co ta ława tak płytko?

mareksz51
29-05-2013, 06:51
Muszę napisać szybko usprawiedliwienie ;) jak sąsiadka się budowała 6 lat temu ściągała humus z naszej działki (wtedy nie była nasza) teraz też sciągniemy co odrosło . Kopaliśmy na 90cm może na zdjęciach wygląda płytko hmm ,co do zbrojeń i łączeń na narożnikach to są tylko że zdjęć nie ma :( kierownik oczywiście był .Może na tym zdjęciu będzie lepiej widać krzywizny działki.192413

netbet
29-05-2013, 07:00
... czyli budowa w leju po bombie :D ... po traktorze :D
czeka Cię sporo podnoszenia terenu.... dość kosztownego...

pozdro
NETbet

mareksz51
30-05-2013, 20:18
... czyli budowa w leju po bombie :D ... po traktorze :D
czeka Cię sporo podnoszenia terenu.... dość kosztownego...

pozdro
NETbet
Myślę że aż tak źle nie będzie podnosimy o 30cm

Tomasz Antkowiak
30-05-2013, 21:21
Wiesz, zaniepokoilem sie bo na czesci zdjec wyglada to tak jakby wykop byl niewiele glebszy niz wysokosc zbrojenia a dodatkowo ziemia wydaje sie czarna pod lawa...

Ale skoro byl Kierbud, odebral, skoro mowisz ze jest ok, to pozstaje tylko zyczyc powodzenia :)

mareksz51
31-05-2013, 05:29
Jeżeli chodzi o kierownika to chcieliśmy zrezygnować z niego bo kazał nam dodatkowo połączyć narożniki krzyżowo ,a będąc u kolegi po raz kolejny po dodatkową porcję stali pytał czy ja przypadkiem nie buduje tesco.

Tomasz Antkowiak
31-05-2013, 23:36
Wiesz... dodatkowe kilka pretow nie zaszkodzi, kosztuje niewiele a gdyby mialo cie to uchronic np przed peknieciem lawy...

Lepszy kierownik ktory kaze dozbroic niz taki ktory machnie reka i ma to w dupie czy za 5 lat sciany nie zaczna sie rysowac.

Xerses
30-06-2013, 22:37
Wiesz... dodatkowe kilka pretow nie zaszkodzi, kosztuje niewiele a gdyby mialo cie to uchronic np przed peknieciem lawy...

Lepszy kierownik ktory kaze dozbroic niz taki ktory machnie reka i ma to w dupie czy za 5 lat sciany nie zaczna sie rysowac.

Zdecydowanie, ale z przejedzenia też sie człowiek może rozchorować :)