PDA

Zobacz pełną wersję : ZE a odbiorca



Lesek
28-06-2004, 12:35
Czy Zakład Energetyczny ma prawo nakazać wymianę instalacji elektrycznej w domu ( stara jest aluminiowa ) i czy może nakazać zamontowanie skrzynki licznikowej i wykonanie przyłącza ziemnego na koszt odbiorcy ???
U teścia wpadła ekipa z ZE i po czasie przysłali pismo że trzeba od słupa wykonać nową instalację wraz ze skrzynką :cry:


Lesek

Ircon
28-06-2004, 13:10
Zerknij tutaj http://www.ure.gov.pl/poradnik/poradnik.html może dopasujesz coś dla siebie.

Myślę, że ZE liczy na łatwą kasę - wymiana przyłącza to dla nich niezły interes bo odbiorca płaci za wszystkie kW raz jeszcze, mimo że ma je już opłacone. :evil:

inwestor
28-06-2004, 13:14
Lesek podaj dokładnie jakie uzasadnienie tego nakazu ci podali.
Musieli sie na coś powołać. Jeśli masz pod reka umowe to podaj jeszcze gdzie jest granica własności pomiędzy siecia a twoja instalacją.
Pozdrawiam

aesacus
28-06-2004, 13:20
Może, czy nie może, ale ja na twoim miejscu bym szybko wymienił przewody na miedziane
Wiem to z własnego doswiadczenia, bo u mnie o mały włos stary dom by poszedł z dymem, własnie przez te przewody

Lesek
28-06-2004, 13:41
Dom jest teścia a przewody miały być i tak wymienione w tym roku, tylko pracownicy ZE ni z gruszki, ni z pietruszki wpadli na kontrolę i stwierdzili że trzeba wymieniać. Z tym się zgodzę tylko dlaczego teść ma finansować zakup skrzynki i kabla przyłączeniowego skoro przyłącze napowietrzne jest w dobrym stanie ???


Lesek

aesacus
28-06-2004, 13:45
A to jest inna sprawa

aesacus
28-06-2004, 13:47
U nas we wsi w zeszłym roku ZE postanowił wymienic wszyskie przewody napowietrzne i robili to na własny koszt, skrzynki jesli tez dawali sami, ja miałem tylko doprowadzic prąd ze skrzynki do instalacji w domu na swój koszt

Tomasz M.
28-06-2004, 14:01
Teoretycznie ZE może powoływać się na przepisy, które nakładają na odbiorcę obowiązki:
- "utrzymywania należącej do niego sieci, wewnętrznej instalacji zasilającej i odbiorczej w stanie technicznym zgodnym z wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach" (tylko, że te przepisy, typu warunki techniczne budynków, dotyczą raczej nowych instalacji)
- "dostosowania swoich urządzeń do zmienionych warunków funkcjonowania sieci, o których został uprzednio powiadomiony".

W każdym wypadku warto walczyć, pisać do ZE z żądaniem podstawy prawnej, pisać skargi do URE. ZE nieraz próbują, czy nie uda się klienta "namówić" na sfinansowanie czegoś, co wcale nie należy do jego obowiązków i odpuszczają, kiedy widzą, że łatwo nie pójdzie.