PDA

Zobacz pełną wersję : Wykańczanie poddasza użytkowego



Mikael10
07-05-2013, 10:36
Witam wszystkich!
Niemalże z miejsca zostałem postawiony przed koniecznością wykończenia poddasza użytkowego, toteż mam wiele pytań do bardziej doświadczonych ode mnie.
Sytuacja wygląda tak: mam w domu poddasze, które zamierzam wykończyć i stworzyć tam normalne mieszkanie. W przybliżeniu dom 10x10m, ścianka kolankowa 160 cm, dach dwuspadowy, więc przestrzeni sporo.
Obecnie dociepliłem tylko dach (2 warstwy wełny mineralnej). I teraz czas na resztę...
Kwestia nr 1. Podłoga. Na stropie ktoś kiedyś wykonał 4cm "wylewkę" ze szlaki i wapna. I moje pytanie: jak to dalej rozwiązać? Myślałem od razu płyty gip-włók. Femacell, ale za drogie dla mnie. Więc chyba pójdę w stronę zwykłej wylewki cementowej. Ale jak warstwy? Na tę szlakę jakąś warstwę wyrównawczą, styropian, folia i wylewka? Co o tym myślicie? W ogóle nie wiem jakie zadanie ma ta szlaka?(izolacja?)
Kwestia nr 2. Instalacje. Wyprowadzono do góry rurki z ogrzewania gazowego i rury z wody i kanalizacji. Czy najpierw muszę zająć się instalacjami? Wykonać jakieś podejścia? Rozprowadzić już elektrykę? Jaka kolejność tych prac?
Kwestia nr 3. Tam, gdzie będzie łazienka, nie ma ani wolnego kanału wentylacyjnego ani okna. Jak rozwiązać wentylację? Głowię się nad tym, ale nie jestem znawcą, więc pomysłów mi brak. Może jakiś wentylator?
Na razie takie są moje dylematy na start. Za jakiekolwiek odpowiedzi serdecznie dziękuję. Ustosunkowanie się do jakiejkolwiek kwestii przez was, użytkownicy, jest dla mnie bardzo cenne.
Pozdrawiam!

Mikael10
08-05-2013, 15:53
Już niebawem planuję wezwać instalatorów, żeby rozprowadzili mi wodę, kanalizację. Mam już plan, gdzie zlewozmywak, gdzie umywalka, wc, prysznic, wanna.
Martwi mnie jednak dalej ta wentylacja w łazience. Ktoś zawalił, że nie przewidziano tam wolnego kanału, ale teraz nie ma możliwości go tam zrobić. Może jakiś pomysł wyjścia z tej sytuacji? Niestety nagle kanału tam nie zrobię...
Byłem dzisiaj w składzie budowlanym. Kto się orientuje jak wygląda sprawa ze styropianem elastycznym (tlumiącym kroki), np. 50/55. Byłem przekonany, że można go dać pod wylewkę, ale widocznie jestem głupi, bo facet na dziale powiedział, że to absolutnie pod wylewkę nie idzie, za miękkie... Więc jak to w końcu jest?
Tak sobie myślę, że jednak na całej powierzchni zrobię podkład ze styropianu 5cm, na to wylewka. Cenowo nie wyjdzie tak źle, wysokość pomieszczenia też nie trzyma tak bardzo. Chciałbym uniknąć tego, żeby tu było tak a tu tak, chociaż szybkość prac z płytą OSB jest kusząca...
I jeszcze takie pytanie: dzisiaj zastanawiałem się nad grubością ścianek z płyt g-k. I stanęło na tym, że wezmę profil 75 + obustronnie płyta 1,25 + między to wełna. To mi się wydaje optymalna grubość. 50 za mało, 100 za dużo.
Aha... ściany łazienki chce wymurować z bet. komórkowego albo cegły. Wybór materiau ma tu jakieś wielkie znaczenie? Potem od wewnątrz chcę to wytynkować i kleić płytki, a od zewnątrz przykleić płytę g-k.
Jakie są wasze opinie?

Mikael10
08-05-2013, 18:10
Dobra myśl z tą ścianką instalacyjną łazienki, będzie można pochować te wszystkie instalacje. Ale wtedy zastosować tam te hyfrofobizowane, zielone g-k i od razu na to płytki ceramiczne na odpowiednim kleju? Będzie to wystarczająca ochroną przed wodą?
Myślałem jeszcze, żeby wbić się do kanału wentylacyjnego z łazienki poniżej, ale to chyba odpada. Jakby to była różnica dwóch kondygnacji to może jeszcze, ale tak to nie bardzo. Pogadam z kominiarzem.
Kusi szybkość prac, kusi... A jakby na całej powierzchni dać tę OSB. Wystarczy od razu na strop podsypka i OSB? Czy gdzieś tam jeszcze muszę warstwę styropianu dać? No i w łazience to chyba nie bardzo takie rozwiązanie?

Strop to płyta żelbetowa z nadbetonowanymi od góry żebrami szerokości 20cm, rozstawione co około 300 cm. Żebra te wychodziły ponad płytę 5 cm i ktoś kiedyś w te wolne przestrzeni wylał szlakę z wapnem do wyrównania, jak na początku zaznaczyłem.

Mikael10
10-05-2013, 19:37
Już się trochę wyjaśniło. Okazuje się, że jest jeden wolny kanał, ale spalinowy... więc "przerobimy" go na wentylacyjny i ten kłopot jakoś rozwiązany.
Dzisiaj poradziłem się jeszcze znajomego budowlańca i przekonał mnie do podłogi na legarach. Szybkie rozwiązanie, lżejsze niż wylewane. Legar 7x7 na podkładkach wygłuszających, między to wełna, na to folia paroizolacyjna, na to OSB 22mm. Wstępnie rozstaw legarów 40-50cm, tak mi doradzono.
Myślę tylko jak z instalacją wodną. Dzisiaj dokładnie popatrzyłem i nad strop są one wyprowadzone. Ale na przykład w kuchni chce mieć też zmywarkę, a tam nie ma przewidzianego dodatkowego wyprowadzenia do kanalizacji i wody? Może jakoś istniejące wyprowadzone ponad strop rury rozdzielić na dwie? Nie będzie jakiegoś problemu z przepustowością? Pytam na razie czysto teoretycznie, z instalatorem dogadam potem szczegóły. I jak zacząć z tą instalacją. Już sobie porobić podejścia kanalizacji pod przyszły brodzik, wannę, wc? I tak samo wody do wszystkich planowanych punktów poboru?
Aha... I czy taką podłogę na legarach mogę śmiało zrobić w łazience? OSB bym pokrył folią w płynie?
Za rady dzięki!

Mikael10
11-05-2013, 09:08
A tak namawiał na te legary... Też mi się wydawało, że akustycznie może być gorzej niż tak, jak napisałeś ze styropianem i 2x płyta... Będę miał tylko full roboty, żeby jakoś podłoże pod ten styropian w miarę wyrównać, bo różnice są spore... szczególnie te belki wystające ze stropu niekiedy wystają na 5cm... Czyli w łazience też mogę robić tak samo podkłąd podłogowy jak wszędzie indziej?
Z tym kominem tak raczej zrobię, żeby było jak najmniej pracy... Ulżyło mi, że jest ten jeden wolny.

Mikael10
13-05-2013, 06:53
A nie wystarczy sama podsypka keramzytowa pod 2x płytę OSB? Okazuje się, że pod tą szlaką z wapnem jest 2 cm styropianu. Zależy mi, żeby zabrać jak najmniej wysokości pomieszczeń... Koszty też są priorytetowe, a keramzyt dość drogi.

Dzisiaj w ogóle dzwoniłem 2 godziny po hurtowniach i ciężko z tym keramzytem frakcji 0-4, prawie nigdzie go nie mają. Koszt też mi się wydał większy niż liczyłem. Potrzebuję około 5-6 metrów sześciennych, a Leca oferuje big-bag 1,5m za 620-650 zł... W jednej hurtowni powiedzieli mi, że tak samo jak keramzyt nadaje się perlit? Muszę się w końcu zdecydować na coś, a opcji jest sporo. Chcę jednak dać samą podsypkę i na to od razu OSB (jeśli trzeba to pod podsypkę jeszcze folia paroizolacyjna).

Mikael10
24-05-2013, 19:26
Chciałem jeszcze zapytać o podsypkę z perlitu? Jak ją najłatwiej wypoziomować, a potem układać na niej 2 x płytę OSB? I czy w ten sposób zrobiony podkład nie będzie się uginał, przemieszczał? Jak ten perlit prawidłowo zagęszczać?
Pozdrawiam!