PDA

Zobacz pełną wersję : DGP - poprawna izolacja kanałów przy styropianie



scruffty
08-05-2013, 12:03
Witam,

Układam sobie prostokątne kanały DGP. Z logiki i postów na forum już wiem, że kanał z uwagi na temperaturę nie może się stykać ze styropianem. Dlatego też zaizolowałem kanały rękawem z wełną i folią. Jednak po sprawdzeniu jak taki rękaw wygląda (a wygląda dość marnie jeśli chodzi o izolację) postanowiłem dodatkowo obłożyć kanały wełną kominkową firerock po bokach i od góry. Wełna ta ma 3 cm szerokości i jest dużo bardziej zbita niż ta w kanale. Czy taka izolacja wystarczy i mogę obok położyć styropian, czy jeszcze coś kombinować? DGP ma być wstępnie grawitacyjne, a jeśli nie będzie dawało określonych efektów to dodam turbinkę z bypassem.

Izolacja całości stropu ma być styropianem. Kolejne pytanie to czy oprócz siatki nad kanałami dawać jakieś dodatkowe wzmocnienie (wylewka będzie ok 7-8 cm gruba).

Kominki Piotr Batura
08-05-2013, 21:04
Jeśli to strop między zamieszkałymi kondygnacjami, można chyba zapytać o zasadność izolacji. A jeśli już, to odpuść sobie styropian w pobliżu kanałów DGP. Z drugiej strony, to co już zrobiłeś, też powinno wystarczyć.

scruffty
09-05-2013, 07:45
Dzięki za zainteresowanie, powodów izolacji jest kilka: cześć pomieszczeń będzie nad nieogrzewanym garażem, trochę instalacji chcę schować w podłodze a także ograniczyć przenikanie hałasu (choć tu akurat styropian jest gorszy niż wełna). Zastanowię się jeszcze czy nie wymienić styropianu obok kanałów na płyty z wełną - choć wolałbym tego nie robić ponieważ wełna będzie osiadać inaczej niż styropian i może to wpłynąć na stabilność końcowej wylewki.
Za późno pomyślałem, że całe poddasze (strop) można było izolować wełną a dół styropianem.

DANIEL SIS
11-05-2013, 14:42
Przezorny zawsze ubezpieczony! Pamiętaj jednak, że nie super izolacja a komora grzewcza ma wpływ na wydajność i temperaturę powietrza w kanałach no i ostateczny efekt grzania powietrzem.

mrxaoo
13-05-2013, 12:37
Przeprasza, że wrócę do tematu, ale chyba ominąłem coś. Też planuję dystrybucję powietrza znad kominka. Prostokątne kanały ułożone na stropie poddasza użytkowego. Nie doczytałem, iż styropian nie nadaje się do przykrycie tego systemu. Czy na 100% nie można zastosować styropianu? Planowałem klasycznie: kanały w warstwie styropianu, na to wylewka... teraz się przestraszyłem...

mrxaoo
16-05-2013, 21:26
ok, podciągnę temat. Czy w takim układzie można zastosować jako izolację kanałów DGP prowadzonych po stropie, przykrytego potem warstwą wylewki takiej wełny kominkowej:
http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/1327/produkty/firerock

Nie jestem pewien, czy może ona być stosowana jako "podkład" pod wylewkę. Wprawdzie tylko nad i obok kanałów, ale zawsze...
HELP!

mrxaoo
16-05-2013, 21:44
Żeby była jasność - boję się, czy nie jest zbyt "miękka" ta wersja płyt...

mrxaoo
17-05-2013, 19:48
Up!

ChłopZmazur
15-08-2013, 15:42
Z wątku autora wynika że ociepla nad i po bokach a od dołu by nie nagrzewało stropu nie trzeba izolować? Nie chodzi mi o straty ciepła ale o naprężenia temperaturowe betonu wokoło kanału DGP?