PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja termiczna tarasu



paskuda86
09-05-2013, 10:09
Witam

Mam problem z tarasem, który jest umieszony na stopie nad salonem. W projekcie przewidziane było 15 cm styropianu + posadzka + terakota razek ok 22 cm. W aktualnym stanie ( surowy zamknięty ) na wszystko zostawione mam 12 cm ( od płyty żelbetowej do ramy okna ).

Mój problem to: czego użyć o grubości maksymalnie 6cm tak aby uzyskać podobny efekt jak użycie 15 cm styropianu.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

dozrc
12-05-2013, 11:52
Aby uzyskać ten sam współczynnik to na tej grubości tylko technologia kosmiczna jak Speceloft aerożel. Taniej płyty PIR ale 6cm nie będzie odpowiadać 15cm EPS.
na twoim miejscu zastanowiłbym się nad rozwiązaniem:
1. Jastrych spadkowy.
2. Na nim izolacja p/wodna np. wywinięta na ścianę np. mata samoprzylepna Pecithene czy jak kiedyś papa (chociaż będzie wonić). Dla bezpieczeństwa można najpierw uszczelnić szlamem cementowym ten jastrych (mamy podwójną izolację).
3. Taras drewniany, ocieplenie między legarami z XPS.

Tarasy drewniane polecam klientom, którzy nie mają miejsca na tradycyjne warstwy.

fighter1983
12-05-2013, 13:26
Aby uzyskać ten sam współczynnik to na tej grubości tylko technologia kosmiczna jak Speceloft aerożel. Taniej płyty PIR ale 6cm nie będzie odpowiadać 15cm EPS.
na twoim miejscu zastanowiłbym się nad rozwiązaniem:
1. Jastrych spadkowy.
2. Na nim izolacja p/wodna np. wywinięta na ścianę np. mata samoprzylepna Pecithene czy jak kiedyś papa (chociaż będzie wonić). Dla bezpieczeństwa można najpierw uszczelnić szlamem cementowym ten jastrych (mamy podwójną izolację).
3. Taras drewniany, ocieplenie między legarami z XPS.

Tarasy drewniane polecam klientom, którzy nie mają miejsca na tradycyjne warstwy.
nono ... ladna propozycja.
Przemyslana.
Bez dziadostwa.
Paskudna86 zaproponowanym rozwiazaniom zdecydowane tak.... tylko jeszcze porzadnie to wykonac

paskuda86
13-05-2013, 08:21
Aby uzyskać ten sam współczynnik to na tej grubości tylko technologia kosmiczna jak Speceloft aerożel. Taniej płyty PIR ale 6cm nie będzie odpowiadać 15cm EPS.
na twoim miejscu zastanowiłbym się nad rozwiązaniem:
1. Jastrych spadkowy.
2. Na nim izolacja p/wodna np. wywinięta na ścianę np. mata samoprzylepna Pecithene czy jak kiedyś papa (chociaż będzie wonić). Dla bezpieczeństwa można najpierw uszczelnić szlamem cementowym ten jastrych (mamy podwójną izolację).
3. Taras drewniany, ocieplenie między legarami z XPS.

Tarasy drewniane polecam klientom, którzy nie mają miejsca na tradycyjne warstwy.

Witam

Dziękuję za odpowiedź. Mocno zastanowię się na zaproponowanym rozwiązaniem. Czy to jest rozwiązanie eksperymentalne czy też z powodzeniem już stosowane, znane i zapewniające izolację termiczną taką samą jak 15cm styropianu + wylewka?

Czy taras drewniany nie powouje kolejnych problemów typu "egzotyczne drewno" + konserwacja co rodzi duże koszty?

ps. a co powiecie o zastsowaniu mat termorefleksyjnych typu: "Aluthermo" + na to 5 cm styropianu pasywnego?

Pozdrawiam

budującakobieta
13-05-2013, 20:59
Ja mam dwa takie tarasy i firma, która mi to robiła polecała jako alternatywę te płyty PUR/PIR. Nie zdecydowalismy się, bo znalazło się miejsce na tradycyjne ocieplenie, ale jakieś rozwiązania są. Ja na Twoim miejscu podzwoniłabym własnie po takich specjalistycznych firmach zajmujących się dachami odwróconymi i popytała, co można z tym fantem zrobić.

A co do drewna... oczywiście egzotyk będzie kosztował i to sporo. Ja nawet nie marzę na razie, ale są również i inne alternetywy np. modrzew syberysjski lub zwykła sosna, ryflowana. Słyszałam, że ktoś ma taki taras sosnowy już ładnych pare lat i oczywiście, że musisz impregnować, ale zdaje egzamin.

paskuda86
14-05-2013, 07:48
Ja mam dwa takie tarasy i firma, która mi to robiła polecała jako alternatywę te płyty PUR/PIR. Nie zdecydowalismy się, bo znalazło się miejsce na tradycyjne ocieplenie, ale jakieś rozwiązania są. Ja na Twoim miejscu podzwoniłabym własnie po takich specjalistycznych firmach zajmujących się dachami odwróconymi i popytała, co można z tym fantem zrobić.

A co do drewna... oczywiście egzotyk będzie kosztował i to sporo. Ja nawet nie marzę na razie, ale są również i inne alternetywy np. modrzew syberysjski lub zwykła sosna, ryflowana. Słyszałam, że ktoś ma taki taras sosnowy już ładnych pare lat i oczywiście, że musisz impregnować, ale zdaje egzamin.

Dziękuję za odpowiedź.

Czy mógłbym prosić o podesłanie namiarów do firm, z którymi współpracowałaś/kontaktowałaś się, które mogły by pomóc.

Namiary do firm możesz podesłać na priv.

Pozdrawiam

dozrc
14-05-2013, 08:15
Wykonywałem takie tarasy, sam mam balkon i taras w drewnie - modrzew. Przy corocznej pielęgnacji wytrzyma on tyle samo lub dłużej niż tradycyjny. Przy renowacji tradycyjnego najczęściej dochodzi nam kucie syf i te sprawy. Przy drewnie mamy czysto. Jak deska pęknie to wymieniamy deskę. Tradycyjne tarasy jeśli regularnie je ktoś impregnuje (szczególnie fugi) i często przegląda to 8-10 lat. Chemia (izolacja) pod spodem wytrzyma, ale płytki fugi często więcej nie. Samo wyłożenie, gdy porównujemy ceny drewno a płytki, faktycznie przemawia za płytkami ale drewno jest tańsze w razie W, więc w perspektywie długoletniej jest tańsze.

Przy zaproponowanej przeze mnie technologii malutką wadą są mostki w miejscach legarów oraz to, że nie wolno zastosować styropianu (tylko xps) bo ma bezpośredni kontakt z wodę i zwykły styropian (i inne hydromaxy) strasznie nasiąka. Współczynnik sobie wyliczasz lub po prostu dajesz taką grubość na jaką masz miejsce bo nic innego nie wymyślisz ;)

dogmatix
19-05-2013, 06:44
Podczepię się pod wątek - interesuje mnie wykorzystanie aerożelu w celu docieplenia wybranych miejsc od wewnątrz (z zewnątrz chata jest ocieplona, ale nie jest to dom pasywny) - ściany i sufity. Najbardziej by mi pasowały płyty 1-2 cm grubości z aerożelu, podklejone pod jakąś sztywną powierzchnię (1-2 mm grubości) zapewniającą z jednej strony kontakt dla kleju (bo chciałbym to właśnie nakleić na wybrane ściany i sufity), a z drugiej dla gładzi. Jednak niczego takiego nie znalazłem. Czy masz jakieś doświadczenia z aerożelem i możesz coś poradzić?

Dodam, że dom już zamieszkujemy, ale ponieważ na ścianach i sufitach pojawiły się spękania więc czeka mnie remoncik i taka płyta załatwiła by mi dwa temat (docieplenia i spękania) nie zabierając wiele miejsca wewnątrz...

dozrc
19-05-2013, 12:27
Nie spotkałem się z czymś takim jak piszesz. We wnętrzach widziałem tylko zastosowanie między rusztami, najczęściej na to szła płyta GK. Na zewnątrz natomiast widziałem tynk kładziony bezpośrednio na matę, ale co najmniej 5mm go było.
Spytaj na aerogels.pl

Ruudzielec
21-06-2013, 21:49
Witam,
też pozwolę sobie podpiąć się pod wątek ponieważ mam problem z tarasem a fachowcy zrzucają winę na siebie na wzajem i nie wiem co robić, problem w tym, że odpadły mi płytki z czoła tarasu nad drzwiami wejściowymi. Fachowiec, który kładł płytki i robił hydroizolację twierdzi, że zrobił wszystko dobrze błąd jest po stronie fachowców wylewających taras że nie dali papy między beton a wylewkę wyrównującą i w skutek tarć porobiły się mikropęknięcia wsiąka woda w wylewkę i przez to odpadają płytki z czoła i odchodzą wokół tarasu z kolei fachowcy od wylewki twierdzą że to bzdura i jak byłaby dobrze zrobiona izolacja przed położeniem płytek to by nie odłaziłyby . Proszę o pomoc i podpowiedź kto ma racje tym bardziej że fachowcy myśląc, że rozmawiają z kobietą to mogą jej żenić kity jakie chcą ...

fighter1983
21-06-2013, 22:05
no i prawda lezy po srodku.
Na plycie, po wyrobieniu spadkow powinna znalezc sie warstwa parozszcelna... np. papa termozgrzewalna lub bitumiczne uszczelnienie dobrej klasy. Folia w tym przypadku nie jest warstwa paroizolacyjna.
Zastosowanie paroziolacji w tym miejscu powoduje ze zatrzymujemy wode w postaci pary wodnej, ktora nie przenika i nie skrapla sie w warstwie docieplenia, a tym samym nie jest dostarczana w warstwe nad nia. To jest blad goscia od wylewek.
Natomiast nie da sie wyeliminowac zupelnie tego efektu, bo przeciez mamy jakas tam wilgotnosc powietrza i w puncie rosy w warstwie termoizolacji wewnatrz tej tarasowej kanapki skrapala sie juz mniejsza ilosc wody. Dlatego tez od czola generalnie nie powinno sie super szczelnie kleic plytki, powinna byc wezsza od czola o te 2-3cm...
Tak wiec sprawa lezy po srodku.
Inna z kolei sprawa jest to, ze:
- gosc od wylewek spieprzyl temat
- gosc od plytek wszedl na niewlasciwie przygotowane podloze z izolacja podplytkowa i plytka.

Ruudzielec
22-06-2013, 08:07
dzięki za pomoc

dozrc
22-06-2013, 18:11
Dlatego właśnie taras jako taki powinien być wykonywany w całości przez jednego wykonawcę na wszystkich warstwach nad płytą konstrukcyjną. Z całym szacunkiem, ale "kafelkarze" nie potrafią dobrze ocenić i zrobić tarasu z płytek. Taras to coś więcej niż kładzenie płytek w łazience.
Osobiście odrzucam masę propozycji wykonania izolacji tarasów, które najczęściej mają już papę na spadku bądź nawet termoizolację z dociskiem. Odrzucam, bo nie mogę dać gwarancji, gdyż system chrzani się równie często od spodu jak i wierzchu, gdy coś jest nie tak. Jak ktoś się uprze, to wchodzę i skuwam wszystko do płyty.

nika23f
07-04-2014, 10:03
Dlatego właśnie taras jako taki powinien być wykonywany w całości przez jednego wykonawcę na wszystkich warstwach nad płytą konstrukcyjną. Z całym szacunkiem, ale "kafelkarze" nie potrafią dobrze ocenić i zrobić tarasu z płytek. Taras to coś więcej niż kładzenie płytek w łazience.
Osobiście odrzucam masę propozycji wykonania izolacji tarasów, które najczęściej mają już papę na spadku bądź nawet termoizolację z dociskiem. Odrzucam, bo nie mogę dać gwarancji, gdyż system chrzani się równie często od spodu jak i wierzchu, gdy coś jest nie tak. Jak ktoś się uprze, to wchodzę i skuwam wszystko do płyty.


Witam, chciałabym zapytać czy toś ma namiary na rzetelnego wykonawcę izolacji tarasu nad garażem w tym przypadku?

Zależy mi, żeby było to zrobione porządnie. Chodzi mi o termo i hydro izolację w domku jednorodzinnym taras ok. 30m2.

Jeśli ktoś ma kontakt na dobrego fachowca to proszę o namiary.

Pozdrawiam

pillproof
05-09-2014, 20:47
A co powinno się dać jako końcową warstwę hydroizolacyjną na 100 metrowym tarasem nad pomieszczeniami ogrzewanymi wentylowanymi mechanicznie?
Teraz mam

strop lany 15 cm
folia budowlana 0,3
styropian aqua 5 cm z frezem
styrodur prime 5 cm z frezem (ułożone na mijankę z dolną warstwą)
folia budowlana 0,3
obwódkę dylatacyjną ze styroduru 5cm położonego na folię
wylewka ze spadkami z włóknami wzmacniającymi i dodatkiem uszczelniacza

Poza brakiem skutecznej hydroizolacji boję się: gdy dam papę- jej zapachu jak się nagrzeje, a gdy dam płytki- krzywej posadzki na tarasie...
Bardzo chciałabym deski drewniane na legarach, ale co pod nie?
Możecie coś doradzić?
Mój problem szerzej opisałam w innym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229909-Attyka-i-taras-izolacja-obr%C3%B3bka-problemy&p=6596737#post6596737